Astazi, de la ora 21:45, in direct pe Sport.ro, pe “Emirates”, londonezii au mare nevoie de puncte pentru a mai spera la calificarea in “optimile” Champions League.

Arsenal se misca destul de bine in Premier League, fiind pe locul doi, cu 19 puncte adunate in noua etape. In ultima runda, au invins, in deplasare, pe Watford, scor 3-0. Dar in Liga Campionilor situatia este alta, Arsenal acumuland dupa primele doua etape zero puncte, golaveraj 3-5. Daca prima infrangere, de la Zagreb, e cat de cat explicabila, Arsenal evoluand in zece oameni mai bine de-o repriza, surpriza a venit in meciul de pe “Emirates” cu grecii de la Olympiakos, atunci cand “tunarii” au cedat, scor 2-3. Ca de obicei, infirmeria este plina: Wilshere, Ospina, Flamini, Rosicky, Welbeck si Arteta sunt accidentati. Giroud revine dupa suspendare, dar Walcott este asteptat sa inceapa in fata. Alexis Sanchez este cel mai in forma jucator de la Arsenal, iar sperantele fanilor stau in forta de patrundere a chilianului.

Bayern este o masina de fotbal si-n acest sezon. Ocupa pozitia intai in Bundesliga, cu maximum de puncte dupa noua etape, golaveraj 29-4. In ultima runda, au invins, la Bremen, scor 1-0. Si-n Champions League situatia sta cam tot la fel, bavarezii castigand primele doua meciuri, cu Olympialos, in deplasare, scor 3-0, si cu Dinamo Zagreb, pe teren propriu, scor 5-0. Nimic nu pare sa opreasca “duo-ul” format din Muller si Lewandowski. Spre deosebire de campionat, se pare ca Guardiola va folosi inca o data in Liga Campionilor sistemul 4-3-3. Si la nemti lista accidentatilor este lunga: Robben, Ribery, Bentatia, Rode, Badstuber si Gotze vor absenta, in timp ce Douglas Costa este incert, fiind posibil ca franzeul Coman sa-i ia locul pe banda stanga.

Echipe probabile:

Arsenal

Cech – Monreal, Koscielny, Mertesacker, Bellerin – Coquelin, Cazorla – Sanchez, Ozil, Ramsey – Walcott

Bayern

Neuer – Alaba, Boateng, Martinez, Lahm – Thiago, Alonso, Vidal – Muller, Lewandowski, Costa

Cele doua formatii au deja o traditie in a se intalni in Champions League, fiind pentru al treilea sezon consecutiv fata in fata. In stagiunea precedenta, Bayern a invins, in “optimi”, in deplasare, scor 2-0, intr-un meci cu doua penaltiuri ratate, cate unul de fiecare parte, si o eliminare, cea a lui Szczesny. In retur, partida se incheia la egalitate, scor 1-1.

sursă: ponturi-bune.ro

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcbm81
21 October 2015 9:11

Guardiola a mai demonstrat încă o dată cat de ineficient este în fața echipelor bine organizate,pai Arsenalul juca ultima sansa de a mai spera la calificare iar noi trebuia doar sa profitam de acest lucru si sa-i prindem pe contre in schimb acelasi joc care ma face de fiecare data sa am emotii la fiecare contraatac. Ma intreb oare asa trebuie sa arate Bayern-ul nostru ? Sa fim egali cu zero in apărare?
Pana când o sa jucam cu Alonso? Bernat ce rol are in echipa noastră? Si lista ar putea continua dar nu asa arata o echipa care vrea sa castige CL.

olikahn
olikahn
21 October 2015 6:48

Caut Aonso, barba roscata, mers greoi, putin amnezic ofer recompensa la data disparitiei purta un tricou cu Bauern

iliecristian
iliecristian
21 October 2015 3:29

Arsenal a facut ceea ce trebuia, sa-i lase lui Bayern posesia si ea sa joace pe contraatac. Si le-a reusit foarte bine, asa cum au reusit si Real, Barcelona si poate vor reusi si alte echipe.

Ribery7
20 October 2015 23:22

O completare, infrangerea din seara asta nu e tragica, insa viitorul nu arata bine. O sa distrugem echipe mici si medii, de-alde porto, de-alde Sahtior, dar vin iar semifinalele si ne luam 3-4. Wenger a avut treaba usoara in seara asta, l-a facut mare Guardiola. A stiut ca spaniolul e inchis la minte, si nu stie decat posesie. Arsenal a facut ceea ce au incercat si alte echipe, doar ca ei spre deosebire de Werder si Mainz, au aparare care stie sa se apere, atacanti rapizi care stiu ce au de facut, si au mizat pe faze fixe si contraatac. Fotbal clasic.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
20 October 2015 22:59

Raman la parerea ca Muller e genul de jucator care sta la pomană! A fost PRAF!
Nimeni nu a rupt ritmul la 16-20 m de careul advers (cu exceptia lui Costa). Thiago iar cu piruetele lui, dar nu unde trebuie si cand trebuie!
Vidal nu stiu ce face…. s-o fi gandit la ceva tarfe …

florins
florins
20 October 2015 22:55

Primul meci tare, prima infrangere! Mie mi-a placut cum a jucat Arsenal, a meritat victoria. Noi, aceeasi Marie din anii trecuti, care nu prea se intoarce la timp “acasa”. Ma opresc aici, dupa ce am scris un cersaf cu ceea ce cred ca greseste pe mai departe Guardiola si pe care l-am sters. Regret, doar, ca Muller a fost exilat pe banda tot meciul, desi s-a vazut clar ca Lewa nu se descurca cu marcajul strans in care a fost prins. Muller ar fi putut surprinde, daca ar fi fost adus in fata portii.
Incepusem sa cred ca echipa joaca mai bine decat anii trecuti, dar nu este asa. Bine ar fi sa castigam macar pe Allianz Arena, peste o saptamana.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 October 2015 22:42

Si nu se invata minte, e clar ca nu avem nici o sansa in Liga daca luam bataie pe Emirates, cu Arsenal. Guardiola asta are un orgoliu dus la extrem… Vede ca nu merge cu jocul asta in Liga dar nu se invata minte. Oricum, un rezultat rusinos. Arsenal e echipa de batut, de batut bine!!

Ribery7
20 October 2015 22:41

Nu a fost deloc un meci rau, chiar daca am pierdut 2-0. Insa din punct de vedere tactic Guardiola nu si-a prea batut capul.
Pasati-i mingea lui Costa si vedem ce se intampla, cam asta a fost meciul.
Nu e tragic, Arsenal a avut fazele mai periculoase. Lewandowski, oarecum dezamagitor. 1-1 a inchis ochii si a sutat in Petr Cech, apoi in minutul 92 a avut o preluare de geniu insa i-a iesit mingea de sub control.
Este o infragere ideala, un dus rece fara sa fi pierdut mare lucru. Din pacate multa lume va spune ca Bundesliga e slaba, din acest motiv toate victoriile bavarezilor, etc etc.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
20 October 2015 22:21

Penal…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 October 2015 22:20

Ce gol am putut sa luam…

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
20 October 2015 21:39

Cam slabut! Pase fara rost, nimeni nu reuseste sa dea ultima pasa!

Ribery7
20 October 2015 21:37

Am cam scapat cu 0-0 dupa prima repriza. Ducem multi oameni in fata, insa nu se misca destul pentru a se elibera de marcaj. Prin urmare, dupa vreo 5-10pase laterale si inapoi, arsenal castiga mingea si pleaca pe contraatac, iar Walcott si Sanchez sunt cu adevarat periculosi.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
20 October 2015 20:24

Bine ca nu joaca Rafinha!! Bernat mai merge, dar cu Rafi am lua goluri pe banda rulanta…
Abia astept sa vad ce face Thiago pe postul lui Gotze! Sper sa nu inceapa cu floricelele din primul minut…. doar cand e nevoie 🙂

fcdm3
Moderator
20 October 2015 16:05

Iata un interesant bilant al lui Bayern cu echipele englezesti:
– Arsenal (4 victorii Bayern, 2 egaluri, 2 infrangeri)
– Manchester United (4 victorii Bayern, 5 egaluri, 2 infrangeri)
– Manchester City (3 victorii Bayern, 0 egaluri, 3 infrangeri)
– Chelsea (1 victorie Bayern, 1 egal, 1 infrangere).

Wenger crede ca stie cum sa-l anihileze pe Lewa. In frunte cu fundasii centrali, Per Mertesacker si Laurent Koscielny, i se va face un marcaj la sange polonezului, nu i se vor lasa spatii.
Sa vedem ce parere are si Lewa care, in 15 meciuri pentru Bayern si Polonia, a marcat 22 de goluri.
Costa si Coman sunt apti de joc, Robben n-a facut deplasarea in Anglia.

fcdm3
Moderator
20 October 2015 15:50

Bine ai revenit DevilMayCry!

Ribery7
20 October 2015 13:58

Daca revine Costa, il “castigam” si pe Lewandowski, care are nevoie de pase, plus ca brazilianul tine 2 aparatori cu el. Fara el, ar fi un meci complicat

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 October 2015 12:43

Sper sa ii batem, dar asa cu golaveraj. Nu stiu de ce mereu ne-am cam lasat cu astia. Diferenta dintre cele doua echipe e cam de la pamanat la cer. 0-5, sa se mai calmeze Wenger, ca prea era plin de el la conferinta!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x