FR

Când Franck Ribery avea de doi ani, familia sa a nimerit într-un accident rutier. Micul Franck, care, în acel moment, stătea pe bancheta din spate, a fost proiectat cu fața în parbriz și, pentru tot restul vieții, s-a ales cu două semne adânci, pe partea dreaptă a feței. Deja după mulți ani, când Ribery a devenit jucător celebru, i s-a oferit să scape de ele, cu ajutorul plasticienilor, însă Franck a refuzat, argumentând prin faptul că aceste cicatrici îl motivează și-l fac mai puternic. E adevărat sau nu – cine știe. Însă altceva e sută la sută adevărat – pe parcursul a mai mulți ani, Franck a fost unul dintre cei mai importanți jucători ai clubului bavarez. El a fost o parte componentă esențială a echipei, ce a jucat 3 finale de Champions League în 4 ani. A bucurat publicul cu un joc excepțional, și-a dus echipa în spate, a fost un adevărat lider. Însă mereu vine acea clipă, când chiar și așii încep a îmbătrâni. Iar Franck nu este o excepție. Are deja 32 de ani. Timpul zboară.

FR

În 2013 a fost cel mai bun jucător din Europa și în top 3 candidați pentru Balonul de aur. În sezoanele sale de glorie, Ribery bătea, în medie, câte 10-12 goluri și dădea până la 20 de pase de gol, jucând pe post de winger sau atacant lateral. Pentru apărătorii adverși era o nenorocire să joace contra lui. Probabil că aveau vise de coșmar cu el. Rapid, mobil, având un dribling extraordinar și fiind capabil să-l aplice în viteză mare, acest pitic își dezorienta adversarii, ca pe niște popice de bowling. Se avânta spre capătul flancului, de unde centra exact sau dădea vreo pasă ascunsă atacanților. Uneori, Ribery ajungea până la careul advers și, brusc, mișcându-se spre centru, expedia șuturi devastatoare pe poartă. Printre altele, șuturile sale sunt de excepție. Franck are o viziune minunată a terenului de joc și e capabil de a lua decizii rapide. Nu e zgârcit la posesie, mereu pasează partenerilor săi. De aici și provin locurile sale prin topurile clasamentelor de asistenți. Altfel spus – un jucător de vis pentru orice antrenor. În anii lor de glorie, Ribery și Robben, adică Robbery, terorizau și rupeau în bucăți sistemele defensive rivale, ca niște adevărați Îngeri ai Infernului. Toată Europa cunoștea acest duet. Erau temuți și respectați. Însă anii trec, iar vârsta își ia din ce i se cuvine.

FR

Într-adevăr, la 32 de ani, e destul de dificil să joci la acest nivel. Mai mult decât atât, postul, pe care joacă, este extrem de extenuant, necesitând pregătire fizică și rezistență maximă. În ultimele sezoane, Ribery nu mai e același. Acest lucru e vizibil. A pierdut din mobilitate și agilitate. Nu mai e la fel de rapid, nu-i mai reușește de fiecare dată să scape de marcajul adversarilor, să se strecoare printre ei. Da, măiestria sa nu-l părăsește, pasele sunt la fel de precise și chibzuite, însă nu te poți baza doar pe aceste calități, dacă joci pe un post, cum e al său. E de subliniat ”contribuția” accidentărilor la cele de mai sus, care se țin scai de francez de aproape două sezoane. Din cauza lor Franck a ratat Campionatul Mondial din Brazilia, după încheierea căruia și-a anunțat retragerea de la națională. E o mare pierdere pentru Franța, dat fiind faptul că Franck a fost finalistul mondialului din 2006, iar, în echipa curentă, era un adevărat motor al atacului, un jucător-cheie. S-au pus mari speranțe pe el, pentru Euro-2016 de acasă, însă Franck nu va mai juca în această competiție. Într-un interviu, a exclus orice posibilitate de revenire la națională, fiind decis să se concentreze asupra echipei de club. Astfel, l-a înfuriat pe Platini, care l-a amenințat chiar și cu descalificarea, la nivel de club, argumentându-și nemulțumirea prin faptul că un jucător nu are dreptul de a ignora chemările la națională, pentru că antrenorul principal e cel, care decide. Dar și pe Franck îl putem înțelege. Își dă seama că nu mai e tânăr și vrea să joace cât mai mult timp la nivelul unei echipe, cum e Bayern. În plus, deja are un înlocuitor demn la națională – Antoine Griezmann. Iar Ribery trebuie să aibă grijă de forma sa și de revenirea la ritmul de joc, căci sezonul 2014-15 a fost și mai tulburat, decât 2013-14, iarăși din cauza accidentărilor. Abia s-a refăcut, a început, pas cu pas, a se integra în joc, a da goluri, și iarăși s-a traumat decisiv. Sezonul curent va începe mai târziu pentru el. Douglas Costa, care s-a dovedit a fi un transfer de minune, a fost adus pe postul său. Franck are un concurent serios și îl așteaptă un volum colosal de muncă.

FR

Ribery dintotdeauna a fost un jucător de bază pentru Guardiola, însă având în vedere accidentările sale, se pare că, în acest sezon, accentul va fi pus pe Costa. Iar pentru Franck, lucrurile doar se complică.

FR

Ribery niciodată nu s-a ferit de greutăți. Au fost vremuri când s-a lăsat de fotbal și a săpat șanțuri în Boulogne, alături de tatăl său, pentru a câștiga măcar ceva bani. Pe teren nu ceda nimic, cerea dedicație maximă atât de la parteneri, cât și de la sine însuși. A ajuns până și la o bătaie cu Robben, în vestiare. Mereu s-a luptat cu obstacolele și, revenind, aprindea flacăra în inimile fanilor, demonstrând că își merită statutul și salariul, deloc mic. Însă, anterior, recuperările aveau loc mai lejer. Vârsta deja nu mai e de partea sa. Ultimele accidentări l-au apropiat de linia de finiș. Însă, la naiba, sincer chiar aș vrea să cred că, încă vreo câțiva ani, vom avea ocazia să savurăm jocul extraordinar al lui Franck, cu care ne fermeca. În urmă cu vreun an, a mărturisit că visează să-și încheie cariera la Bayern și să rămână cu traiul în Munchen. Să sperăm că visul său va deveni realitate și că nu va fi fugărit din echipă, ca o unealtă, a cărei termen a trecut. O astfel de atitudine față de veteranul francez ar fi o rușine pentru grandul german. Ribery mai are ce spune. Să-i dorim multe forțe și multă răbdare și suntem în așteptarea momentului, când il vom vedea jucând și sărbătorind golurile înscrise.

sursa: Pablo Gribble, fc-bayern.ru/sports.ru

0 0 vote
Article Rating
55 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
17 October 2015 18:35

Are o tehnica de invidiat Thiago!! 🙂

fcdm3
Moderator
16 October 2015 20:37

Maine jucam cu Werder la Bremen, echipa pe care Bayern a batut-o de 9 ori in ultimele 9 meciuri, avand si un golaveraj de 40:6!
Pentru meciul cu Bremen, infirmeria bavareza s-a marit din nou: Kircchoff, Badstuber, Ribery, Benatia, Rode, Gotze, Coman, Vidal, Martinez. Nu se va risca cu Robben, avand in vedere ca marti se va juca cu Arsenal. In total, Bayern nu va deplasa la Bremen decat 13 jucatori de camp!
Daca Bayern va invinge la Bremen, va deveni prima echipa din Bundesliga care va castiga primele 9 meciuri consecutiv.

Iata ce stie Thiago cu mingea:

iliecristian
iliecristian
16 October 2015 15:02

kalle: Adevarat graiesti!

kalle
kalle
16 October 2015 7:44

domnilor, este mai putin important ce joaca echipele acum. important este sezonul de primavara, atunci se vede cu adevarat maiestria unui antrenor.
altfel, oricare dintre noi poate antrena o echipa. vedeti si voi ce face jiji la steaua. si, posibil, o sa ia campionatul si anul asta.
glumesc, Bayern e in alta galaxie, dar asta e, simplist vorbind, adevarul. degeaba rupem tot toamna daca in primavara clacam. haideti sa mai avem rabdare. ceea ce se vede acum, e bine, dar…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 October 2015 7:22

De ce favorita Barcelona? Are patru trofee Champions in ultimii zece ani, ok! Dar daca tot mergem pe chestia asta, din alea patru nu are doua consecutive, deci? Pana acum nici o echipa nu a castigat de doua ori consecutiv. Cat despre favorite, in momentul de fata Bayern e. Pt. ca arata ca e cea mai in forma in aceasta clipa. Sper ca si in primavara sa fim in forma actuala, ca va fi greu sa ne opreasca vreo echipa din drumul catre trofeu!

lesas
lesas
15 October 2015 16:57

@alexalex7: diferenta este la finale jucate

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
15 October 2015 16:53

Stai lin :))) Doamneee…
Tot 1 are!! Faza e ca luand in considerare ultimii 10 ani, Barcelona e favorita! De PSG sa nu mai vorbim…le trebuie noroc sa ajunga in finala!! Nu inteleg ce te turezi…

alexalex7
15 October 2015 11:55

Si bayern cate champions league are in ultimii 12 ani inteligentule???

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 October 2015 11:16

Bayern da cei mai multi jucatori in echipa ideala a Preliminariilor C.E! Alaba, Muller si Lewandowski. De aseamenea, Lewandowski e si golgheterul acestor preliminarii, cu 13 goluri. Bine, gurile rele ar putea spune ca din 13 goluri, 6 au fost marcate impotriva amatorilor din Gibraltar.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
15 October 2015 5:44

Hahaha ce amuzant! Cica Real…pai aia au un UCL in 12 ani parca! Si pare favorita :)))))

Ribery7
15 October 2015 0:57

Zidane a declarat pentru Canal+ ca Real si PSG sunt favorite la castigarea UCL intrucat sunt cele mai bune echipe in momentul de fata. Ultima pe podium ar fi Barcelona, in timp ce Bayern nu incape in top 3, in opinia francezului. Amuzant.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
14 October 2015 12:33

Crezi ca Bayern il asteapta pana la vara? El trebuie sa anunte anul asta, daca ramane sau nu. Vom sti ce si cum, cel tarziu dupa sarbatori! 🙂

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
13 October 2015 20:00

Daca o sa castige UCL, eu cred ca o sa ramana! Daca nu, la City cel mai probabil…

fcdm3
Moderator
13 October 2015 19:36

Avand in vedere ca Guardiola ezita sa spuna daca va mai continua la Bayern sau nu, ziarele germane au inceput sa se gandeasca la posibilii inlocuitori. Azi TZ s-a oprit la italianul Carlo Ancelotti (56). Acesta a luat campionatul cu echipe din cele mai importante tari europene: Italia (Milan), Franta (PSG), Anglia (Chelsea) si Spania (Real Madrid). “Doar Germania mai lipseste” zice TZ.

lesas
lesas
13 October 2015 16:35

Kingsley Coman are mici probleme musculare si va rata urmatorul meci .
Arturo Vidal are probleme la genunchi si doctori chilieni ii vor face injectii asfel incat sa nu rateze meciul cu Peru.
Stefan Effenberg a devenit noul manager al echipei SC Paderborn.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
13 October 2015 16:10

Cum se calculeaza coeficientul Fifa, pe ce criterii? Belgia are vreo patru ani de cand s-a ridicat si e peste Germania, Spania sau Argentina. Incredibil!!! Scuze de Off Topic.

Ribery7
13 October 2015 0:28

Am vazut o parte din Chile-Brazilia si nu am putut decat sa raman cu un gust amar in ceea ce priveste lipsa de fantezie a lui Vidal, care mi-emi pare ca nu stie decat sa intre dur la adversar. Cel putin in meciul ala, nu a aratat deloc calitati de numar 8 sau 10, pasator sau playmaker, ci numar 6, un Martinez de pe vremuri. Mai are timp sa dovedeasca ce stie.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
12 October 2015 23:02

Ucraina Spania da! Thiago, exceptional!! A dat centrare fara sa se uite si i-a iesit la perfectie! Brazilia-Chile nu stiu. Nu chiar toti se descurca bine la nationala! Unii nici macar nu sunt la nationala 🙁

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
12 October 2015 23:00

Thiago a dat pasa de gol, in Ucraina-Spania 0-1. Defapt a fost o centrare de pe partea stanga. Se descurca bine si la nationala, baietii de la Bayern. Din ce stiu, a fost si un Brazilia-Chile, Douglas v. Vidal. Ati vazut vreo unul meciul? 😀

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
12 October 2015 21:37

Cand mai auzi si expertii de la Digi …. nebunie :))

fcdm3
Moderator
12 October 2015 21:33

@fcbm81: cu placere.
Daca ne uitam la statistica meciului Germania – Georgia am avea impresia unui adevarat asediu!
Suturi (pe poarta): 31-8 (19-5)!
Cornere: 9-3
Posesia mingii: 66%-34%
Insa n-a fost deloc asa.
Ocazii mari de gol: 9-5
Faulturi: 6-9
S-a jucat un fotbal foarte plictisitor (cred ca jumatate din suturile trase de nemti au fost anemice), chiar adormitor pe alocuri, previzibil, cu o viteza foarte scazuta. Nu asa trebuie sa joace o campioana mondiala!
In shimb, in meciul Polonia – Irlanda, s-a jucat mult mai alert, cu o viteza superioara. Polonia – Irlanda a fost un meci spectaculos, chiar daca a avut mai multe stangacii. La spectacol participand cu brio si arbitrul turc, in mod negativ, evident.

fcbm81
12 October 2015 18:40

Multumim pentru stiri
Nu am văzut meciurile Germaniei deoarece nu am digi însă privind clasamentul si statistica meciurilor si trăgând linie la final pot spune ca NU asa trebuie sa arate o campioana mondială. E inadmisibil sa te chinui cu Georgia,sa pierzi cu Irlanda,Polonia însă e suficient timp pentru a fi in forma pe care o avea Germania anul trecut la CM.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
12 October 2015 16:17

Coman cat are “concediu”??? 🙁

fcdm3
Moderator
12 October 2015 16:07

Stiri: – Dupa Gotze, care a venit accidentat de la nationala germana (va sta 10-12 saptamani), iata ca si Coman a venit accidentat de la nationala Frantei U21! El acuza o lovitura la coapsa din partea unui „taietor de lemne” scotian in amicalul Scotia U21 – Franta U21. Coman marcase de 2 ori si avusese 4 asissturi in 6 meciuri in Bundesliga pana acum. Nu se stie cat va sta. – Tatal lui Vidal e acuzat de port ilegal de arma si risca 18 luni de inchisoare in procesul ce a inceput de curand. In 2008 a avut o tentativa de sinucidere iar in 2011 si 2012 a fost prins cu 100 de saculeti de cocaina la el! Vidal mai are probleme si cu baiatelul sau care are o forma rara de diabet. – Daca Bayern castiga aproape 60 mil. euro/an de la adidas (contract pana in 2030) iar Dortmund 15 mil. euro/an de la Puma, iata ca si Wolfsburg a incheiat un supercontract cu Nike, din care va primi 80 mil. euro in 10 ani! Adica circa 8 mil.… Citeste mai mult

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
12 October 2015 14:01

Cat s-a oferit pe Ribery? 80 parca…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
12 October 2015 11:38

A venit la Munchen pentru ca stie limba si s-a acomodat cu Bundesliga. Si normal Bayern i-a dat si un salariu care nu il primea la Real Madrid. Acolo doar Ronaldo are salariu de peste 10 milioane, restul au sub. Lewa are 10 milioane la Munchen, Bale are 8 la Real Madrid, ca sa dau un exemplu. 🙂 Oricum si eu cred ca daca vine in vara o oferta de peste 50 miloane, Bayern ii da drumul. Desi exista un precedent, cazul Ribery, care nu a fost lasat sa plece la Real Madrid pe o suma colosala. Si Bayern atunci nu era nivelul de acum, nici financiar si nici sportiv.

Ribery7
11 October 2015 23:06

Nu-mi aduc aminte sa fi spus Lewandowski ca e visul lui sa joace la Bayern. In plus, plecarea sa de la Dortmund a fost justificata de agentul sau prin faptul ca polonezul are nevoie de cate o schimbare o data la 3-4 sezoane. Personal nu ma astept sa-si incheie cariera la noi, si-l vad plecand la Real. Sper sa nu o faca, dar ma astept.
Ca tot am mentionat atacantul polonez, el a marcat si in aceasta seara, de data asta un singur gol, dar golul victoriei, crucial pentru nationala sa! Ajunge astfel la 15 goluri in 6 partide, 2.5goluri/ meci.
Pentru Germania a marcat si Muller, din penalti.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
11 October 2015 14:39

Da, si eu am mai spus asta! Nu cred ca il va da Bayernul. E una dintre acele echipe care daca nu vrea sa vanda, nu vinde! Si la ce nivel e acum Lewa, ar trebui sa fii nebun sa il vinzi! Plus ca si el a spus ca visul lui e sa joace la Bayern!

iliecristian
iliecristian
11 October 2015 14:34

Lewandowski nu trebuie lasat sa plece sub nici o forma, este indispensabil echipei. Muller sau Gotze nu sunt atacanti pur-sanse, sunt improvizații cu ei acolo, locul lor, dupa parerea mea, este in spatele atacantului.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
11 October 2015 14:06

Daca au spus “NU” la Muller pe 100, atunci si la Lewa vor spune un “NU” categoric!! Sunt zvonuri ca in iarna ar pleca la Pool, la Klopp! :))))

Tudor Marian
11 October 2015 8:45

Bayern vinde doar daca vrea, cat despre parerea agentului.. Lewa se simte bine in echipa, plus ca acum sa integrat in jocul echipei!
Eu nu cred ca va pleca de la Munchen!

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
10 October 2015 14:46

Ronaldo e acolo ca e smecher si foar atat! Lewa, daca pleaca, destinatia ar fi Real sau Barca! La Barca nu se pune problema, fiindca e Suarez acolo, s-a acomodat si nu are rost sa experimenteze alte modificari! Ramane Real, care il are pe Benzema, inferior lui Lewa. Perez l-a vrut de mult pe Lewa, insa el a ales Bayernul! Eu nu cred ca o sa plece prea curand, se simte bine in echipa si marcheaza la foc automat! Nici Bayernul nu l-ar vinde, nu ar avea inlocuitor pe post. Eventual Muller sau Gotze, dar la nivelul acesta ai nevoie de un atacant pur-sange!!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
10 October 2015 14:25

Eu nu cred ca are Lewa sanse la Balonul de Aur. Acum sa fie in primii trei. Doi se stiu, Messi si Ronaldo. Ce cauta Ronaldo, nu stiu, in fine. Cat despre Lewa daca o tine tot asa, intrebarea e daca il tine si Bayern din vara. Deja impresarul lui Lewa cam vrea sa il duca in Spania si cum conducerea lui Bayern nu se opune daca jucatorii au dorinte de plecare (sunt ironic aici) vedem daca o sa mai ramana la noi!

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
10 October 2015 12:06

Urat! Ce zici de Balonul de Aur? Eu cred ca daca Lewa o tine tot asa, are sanse sa il duca acasa!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
10 October 2015 11:41

Da, ruptura de tendon la coapsa! 🙂

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
10 October 2015 10:38

Naspa 🙁 stie cineva la ce s-a accidentat?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 October 2015 20:11

Adica trei luni… Revine la anul! 🙂

Tudor Marian
9 October 2015 18:18

Gotze e accidentat si va lipsi 12 saptamani! O veste proasta, Gotze incepuse sa-si revina..

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
9 October 2015 14:46

Aia sunt ametiti! Pe bune, cum sa spui ca Gotze a fost scos ca nu a facut nimic, cand el a iesit ca era accidentat?!??!? Penal…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 October 2015 14:42

Si ca sa inchei, la Digi Sport, se vorbeste doar de Barcelona, Real Madrid si rupatorii de la Atletico. Au schimbat jumatate de echipa si tot rup picioarele adversarilor. 🙂

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 October 2015 14:31

Sau cu Barcelona* Din graba, scuze!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 October 2015 14:29

Bine ca ai amintit de comentatorii Digi Sport. 🙂 Juca Bayern pe Olympico, cu As Roma, era aproape de pauza, scor 0-5 si se amintea in mod repetat de ocazia lui Gervinho de la inceputul partidei cand era scorul era 0-0. :)))) S-au cu Barcelona dupa ce a eliminat pe Bayern, ce veselie era la Digi. Bine, ca au scapat si au citit un mesaj al unui telespectator, de genul “Au batut pe Bayern fara jumatate de echipa, nu va mai laudati atat” chiar G. Dobre era moderator si a citit. El e mai echilibrat. Acum ironia sortii, tot la Digi Sport, spuneau de Barcelona, ca a jucat fara Messi si de asta au avut viata grea cu Leverkusen. Pai ma frate, dar cand au jucat cu Bayern de ce nu ati spus ca Barca are efectiv complet, iar Bayern joaca fara cei “trei Messi” ai echipei, Robben, Ribery si David Alaba?!

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
9 October 2015 14:09

Am vazut si eu faza cu Gotze si mi-a sarit in ochi! Dar lasa, e mai destept comentatorul ala ***** care a spus ca Gotze nu a facut nimic si de asta l-a scos! Probabil Low era beat cand a spus ca el are incredere in Gotze! Cat de prost sa fii sa spui ca a iesit ca nu joaca bine, cand el e scos afara de medici dupa un fault! Asa comentator… am mai vazut (auzit) unul cu opinii asemanatoare tot la DS. Spunea la un meci al celor de la ATM dupa ce a cazut Raul Garcia “simulare grosolana din partea lui Raul Garcia pentru a obtine un penalty, nici vorba de fault”, si peste 1 minut intrau medicii la el, ii curgea sange de la arcada! 🙁

fcdm3
Moderator
9 October 2015 11:47

Eu am vazut Irlanda – Germania. Mannschaft-ul lui Low a jucat cum o facea Bayern cand prindea o zi foarte slaba. Adica, cu posesie f. mare, enorm de multe pase de-a latul terenului si cand se intra pe benzi in careu se punea pasa in centru (unde era foarte aglomerat) si se respingea. Irlandezii au “parcat autobuzul” in careu si au asteptat. Si asa cum au avut noroc in meciul tur, cand au egalat in Germania in min. 92, la fel au avut noroc si acum. Cea mai periculoasa faza a lor a fost golul, unde un irlandez a scapat singur cu Neuer si a marcat. Germaniei i-a lipst un Douglas Costa pe aripi si un Lewandowski… Irlandezii au fost penibili in ultimele 10 minute, cu simulari (Hummels a luat un galben dupa o simulare grosolana a unui adversar) iar in final, cand aveau corner, efectiv nu mai vroiau sa bata! Urata echipa! Penibil a fost si comentatorul de la DIGI SPORT care i-a laudat f. mult pe irlandezi, desi ei aveau nevoie de victorie si, cu toate astea, s-au… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 October 2015 7:44

A fost pe Digi Sport 3, Irlanda-Germania. Intradevar, nu m-am uitat la meci dar am vazut la comentariu pe Flashscore. In minutul 35 s-a accidentat Gotze si a intrat Schurrle. Eu am vazut Romania-Finlanda aseara. :))))

Ribery7
8 October 2015 23:01

Germania pierde 1-0 la Dublin, Muller a ratat una dintre cele 2 mari ocazii ale Germaniei, a mai fost o lovitura de cap a lui Hummels, din corner, care putea fi mult mai periculoasa.
Polinia face egal, Lewandowski inscriind in minutul 3, respectiv 90+5 daca nu ma insel. A deschis si a inchis meciul, are 20 goluri pentru echipa de club si nationala sezonul asta, si e abia 8 octombrie. A inscris 14 goluri in 9reprize, 5 meciuri. Aproape un hat-trick pe meci, in medie.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
8 October 2015 22:11

Unde ai vazut?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 October 2015 21:54

Mda, s-a accidentat Gotze in seara asta. Pare sa fie ceva serios, din pacate! 🙂

fcdm3
Moderator
8 October 2015 21:53

Azi Ribery a inceput alergarile usoare. Dupa 7 luni!

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
8 October 2015 17:20

King FR7 🙂

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
55
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x