In etapa a 4-a a Bundesligii, Bayern a castigat cu 2:1 acasa in fata lui Augsburg.

FCBFCA_get_120915_15.variant640x360

 

 

 

Golurile au fost marcate de Lewandowski (77.) si Müller (89. din penalty), respectiv Esswein (43.). Insa Bayern nu a jucat grozav si, daca nu ar fi fost ajutata de arbitru, probabil ca nu ar fi castigat meciul. Ma refer la dictarea acelui penalty din min. 88 cand Costa s-a ciocnit de un adversar in careu. Majoritatea jucatorilor au parut deconectati de la miza meciului, unii acuzand cele doua saptamani de stat pe la nationalele tarilor lor. Desi meciul s-a jucat intr-o singura directie, echipa a jucat destul de static, fara ruperi de ritm, mai ales in prima repriza. In a doua s-a jucat ceva mai bine. Oaspetii, care au jucat destul de agresiv, au incercat sa se apere aproape tot meciul, parcandu-si „autobaza” in fata portii astfel ca, in afara golului, nu au mai avut nicio sansa de a pune in pericol poarta lui Neuer. Cu toate ca era anuntat titular, Götze nu a fost nici macar rezerva, acuzand niste dureri musculare. A debutat si Kingsley Coman si nu a facut-o deloc rau.

Notele de la TZ: Neuer 3 – Rafinha 3, Boateng 3, Alaba 3 – Alonso 2 – Lahm 4 (92. Kimmich), Vidal 5 (56. Coman 3), Thiago 4 – Müller 2 (90. Bernat), Lewandowski 2, Costa 3.

Statistica de la BILD:

Posesia mingii: 73%-27%

Suturi (la poarta): 27-4 (10-1)

Mingi salvate de portari: 0-8

Dueluri castigate: 53%-47%

Cornere: 9-0

Ofsaiduri: 1-3

Faulturi: 10-10

Cartonase galbene: 0-1

Cele mai multe contacte cu mingea: Alonso – 135

Cele mai multe suturi: Lewandowski – 8

Cele mai multe sprinturi: Alaba – 31

Cel mai rapid (km/h): Costa – 32,9 / Esswein – 33,7.

 

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
15 September 2015 5:55

Vidal este un jucator valoros, bataios, dar dupa parerea mea, desi este mai tanar cu vreo 3 ani decat Schweini, este sub acesta ca joc. Schweini la cei 31 de ani pe care-i are, cred ca mai poate juca cel putin 2, 3 ani la un nivel ridicat. Adică, poate Alonso la 34 de ani sa fie titular la Bayern si n-ar fi putut Schweini la 31? Nimeni nu poate crede asta, mai ales ca joaca pe același post, si ultimul chiar joaca fotbal. Dar din pacate, cheliosul este sef la Bayern. Referitor la Muller, ma astept la orice, nimic nu mai este sigur!

fcbm81
14 September 2015 20:52

Se pare ca United nu renunta deloc la Muller si vrea sa ofere in iarna suma incredibila de 120 mil. euro,sunt tare curios unde se va ajunge mai ales ca se stie relația nu tocmai buna intre jucător si antrenor. Însă chiar daca ne alegem cu o suma de bani deloc neglijabila eu cred ca daca îl dam si pe Muller ne pierdem din identitatea noastră si implicit pierdem si spiritul bavarez care ne-a mai rămas.
În alta ordine de idei Schweinsteiger a fost jucătorul din PL care a oferit cele mai multe pase complete din ultima etapa in Anglia. Spre deosebire jucătorul care l-am adus ca înlocuitor Vidal a obținut cea mai slaba nota conform TZ .

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
14 September 2015 8:47

Credeti ca daca scorul era 5-1 in momentul respectiv, Muller nu transforma la fel lovitura de pedeapsa? 🙂 Pana la urma vorbim despre un sport in care se speculeaza orice greseala, ca e de arbitru, ca e de portar sau ca isi da unul autogol, tot aia e. Speculezi la maxim orice greseala si profiti de ea. Nu poti vorbi de fair play cand ai ocazia de a marca, fie si dintr-o eroare de arbitraj. Daca unul isi da autogol si greseste in minutul 90, ar trebui sa isi dea si adversarul autogol, sa fie fair play, nu? 🙂 De ce doar intr-o situatie de genul care a fost la Bayern v. Augsburg trebuie sa fim fair play???

gery76
gery76
14 September 2015 3:15

@fcdm3: – Fiindca s-a vorbit de victoria obtinuta de Bayern printr-un penalty transformat de Muller care n-a fost in minutul ’90, vreau sa va uitati cu atentie la rezumatul meciului Hanovra-Dortmund, scor 2-4 si sa trageti singuri concluziile. – La scorul de 1-0 pentru Hanovra, Dortmund a primit un penalty extrem de usor si astfel pe fondul unui joc bun al nordicilor Borussia a egalat, pentru ca totul sa culmineze la scorul de 1-1 cand cei de la Hannover au avut un 11 m clar ca lumina zilei in coltul careului mic, dar pe care arbitrul s-a facut ca nu-l vede, iar nimeni din presa n-a mai “luat foc”. Deci mai usor cu “pianul pe scari” caci de la Dortmund Bayern n-are ce lectii de moralitate sa primeasca, cel putin in ultimii 5 ani raportul de greseli in favoarea lui Dortmund este net favorabil, ba mai mult Muller merita toata aprecierea pentru “sangele rece” avut, iar cu ocazia aceasta vreau sa-i urez si eu cele mai sincere urari de LA MULTI ANI! La 26 de ani deja Thomas are o… Citeste mai mult

darkmac
Admin
13 September 2015 21:03

“daca eram in locul lui Muller”… hai sa fim seriosi…
1. Nu e nimeni in locul lui Muller.
2. Daca la acelasi fault atacantul era Messi TOATA presa spunea clar ca l-a blocat sa joace mingea, automat fault.
Fair Play…. interesant este cum poate presa, inclusiv comentatorii Eurosport, sa manipuleze ideea de fairplay in circumstante diferite.

Clar nu a fost fault. Dar agitatia asta pentru o greseala de arbitru, denatureaza in ducerea in derizoriu a unei echipe care DIMPOTRIVA, poate da lectii de fairplay oricand si oricui.

iliecristian
iliecristian
13 September 2015 16:32

Azi Thomas Muller implineste 26 de ani. La multi ani!

iliecristian
iliecristian
13 September 2015 13:56

Jenant, in locul lui Muller trageam peste poarta. Cu apararea pe care o avem, cred ca in acest sezon, semifinalele UCL reprezinta un vis frumos! In Bundesliga, doar Dortmund pare capabila sa ne puna probleme, in rest, reprezentatele din UCL sper sa nu se faca de ras acolo, caci de Bundesliga nici nu se pune problema.

gery76
gery76
13 September 2015 2:14

– Mie cei mai slabi de pe teren mi s-au parut de departe mijlocasii centrali Vidal si Thiago, iar lucru acesta nu se intampla prima oara, Bayern s-a invatat in acest inceput de campionat ca indiferent de cum joaca echipa ne scot ei intr-un fel Muller si Costa dar nu trebuie uitat ca nici ei nu sunt roboti. Daca la Vidal am spus si etapele trecute ca mai trebuie cateva saptamani de acomodare, deci inca are un alibi, in ceea ce-l priveste pe Thiago jocul sau ma surprinde intr-un mod extrem de neplacut, nu-si asuma responsabilitati, are destule pase gresite face cate un dribling pentru fotoreporteri pe la mijlocul terenului, n-are sut periculos la poarta, nu pune osul. Eu inteleg ca vine dupa o accidentare oribila, insa a trecut timp destul si prestatiile sale continua sa fie total nesatisfacatoare, tot este laudat pentru tehnica sclipitoare, dar n-am vazut o serie de 3-4 driblinguri odata. Pentru mine, chiar daca unii dintre fani o sa se supere, Thiago ramane o mare dezamagire. – Din respect pentru Lahm si pentru cariera sa care… Citeste mai mult

Ribery7
12 September 2015 22:41

Eu ma intreb daca s-a meritat sa sacrificam fair-play-ul pentru 2 puncte. Pana la momentul executiei am sperat ca va da in out de poarta, ala nu a fost penalti. Roata se invarte, ce tie nu-ti place, altuia nu-i face, karma, cum lasi asa gasesti, si tot asa. Ba mai mult, putina tensiune ne-ar fi prins bine, sa mai transpire si cheliosul putin, ca prea e certitudine Bundesliga.
Mi-au placut Thiago(in afara de finalizare, dar s-a implicat in joc), Costa si Lewandowski. Faza pe care a facut-o la gol a fost incantatoare.

fcbm81
12 September 2015 21:38

Ideea e ca ar mai trebui schimbata si tactica ,sa mai lasi si echipa adversa sa mai aibă mingea sa nu mai stea cu fundul in poarta si astfel sa-i mai prinzi pe contraatac însă daca face acest lucru nu mai poate chelul sa se laude ca a avut posesia cum a facut-o dupa meciul cu Barcelona de exemplu.

fcbm81
12 September 2015 21:17

Din echipa care reusea tripla acum 2 ani s-a ales praful din păcate,multumim domnule Pep.
Nu vreau sa fiu cârcotaș ca pana la urma am castigat 4 meciuri din 4 însă daca te chinui cu Augsburg ce asteptari sa mai avem in liga? Iar daca Alonso a reusit sa fie unul din cei mai buni jucători înseamnă ca e grav de tot. Cum am mai spus orice echipa care se apara organizat mereu ne da bătăi de cap iar cum noi nu mai avem baza in Ribery si Robben o sa avem mari probleme mai ales in CL unde personal vad cel puțin 7-8 echipe care ne-ar bate la orice ora.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
12 September 2015 20:39

Esti Bayern Munchen si cand ai nevoie de ceva prospetime in ofensiva, bagi pe Coman. Daca asta a ajuns Bayern sa astepte ceva pe plan ofensiv de la Coman, e grav. Nu ai pe Robben si Ribery in Liga… Ce faci cu Coman??? A avut un dribling si o centrare ratata, in rest nimic. Nu mai spun ca e lent si foarte previzibil. De fundasi centrali nici nu mai aduc vorba… Cu banii dati pe Coman, cumparau un fundas central. In fine, astazi a fost de aplaudat Xabi, cred ca a fost implicat in cele mai multe faze si clar a fost cel mai bun de pe teren!

bavarezul13
bavarezul13
12 September 2015 20:17

Mai e si Badstuber dar am si uitat de el de cand nu mai joaca. Si asa va prinde 2-3 meciuri si se accidenteaza iar. Si chiar de ar ramane sanatos prin minune, nu mai esti jucator de fotbal dupa ce stai aproape 2 ani continuu accidentat.

bavarezul13
bavarezul13
12 September 2015 20:15

Eu sunt suparat din alta cauza, lasand la o parte meciul nereusit de azi. De ce oare l-am vandut pe Dante cand noi mai avem doar 2 fundasi centrali Boateng si Benatia? Doar nu vrei sa stai un sezon intreg in 2 oameni pentru 2 pozitii. Sau asta e semn clar ca vom juca tot cu 3 fundasi centrali, Alaba-Boateng-Benatia sau Alaba-Boateng-Rafinha/Lahm. Pe Kirchoff nu-l pun la socoteala, iar Martinez a aratat clar ca nu e locul lui in centrul apararii.

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x