In fata a 75.000 de spectatori, Bayern a deschis balul Bundesligii printr-o victorie la scor, asa cum ne-a obisnuit in meciurile cu Hamburg! De data asta a fost 5:0, un adevarat turbo-start de campionat! Daca in prima repriza echipa a jucat destul de neconvingator, in repriza a doua s-a facut diferenta. Guardiola probabil ca i-a certat pe jucatori, l-a mutat pe Douglas Costa de pe partea stanga pe dreapta, Müller si-a adus aminte cine e iar Robben, destul de apatic azi, a fost inlocuit. Sa nu-i uitam pe Vidal si Lewandoski si ei foarte buni. Golurile, unul mai frumos ca altul, au fost marcate de Benatia (27.), Lewandowski (53.), Müller 69. si 73.) si Costa (87.). Insa nu trebuie sa ne entuziasmam prea tare pentru ca adversara de azi, Hamburg, a jucat foarte defensiv si a aratat la fel de modesta ca si anul trecut.

Dupa aceasta victorie la scor, Bayern s-ar putea instala pe primul loc al clasamentului inca din prima etapa, dar sa asteptam si celelalte rezultate.

Notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 3 (72. Thiago), Benatia 2, Boateng 3, Alaba 3 – Xabi Alonso 4 (56. Rafinha 3) – Robben 3 (65. Götze), Vidal 2 – Müller 1, Lewandowski 2, Costa 1

Statistica de pe fcbayern.de:

Posesia mingii: 77%-23%

Suturi (pe poarta): 23-5 (9-1)

Faulturi: 10-12

Cartonase galbene: 2-2

Cele mai multe dueluri castigate: Benatia – 83%, Lahm – 80%

Cel mai faultat: Vidal – 4

Cele mai multe atingeri de minge: Vidal – 139

0 0 vote
Article Rating
51 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
gery76
23 August 2015 1:12

@fcdm3:

– N-am mai intrat pe adresa de mail de ani de zile,prima era gerardfilip76@yahoo.com,apoi gerifilip88@yahoo.com,apoi gerardfilip88@yahoo.com,mai multi prieteni mi-au spus ca mi-au trimis mail dar nici una din adrese nu corespunde,sincer ai mei sunt cu adrese de mail,cu facebook,eu am ramas fidel telefonului mobil pe care-l inrosesc zilnic,insa promit ca la sfarsitul saptamanii viitoare ma voi ocupa de acest lucru si-ti voi spune adresa functionala.

AlexFCBM
AlexFCBM
22 August 2015 17:35

salut prieteni,am lipsit o vreme din cauza admiterii de la facultate.
Douglas Costa merita toti banii,a aratat-o din nou.
Mia San Mia!

Adolf
Adolf
22 August 2015 17:26

Felicitari baietilor pentru victoria muncita! Superb!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
22 August 2015 15:12

Echipa de start a lui Bayern in meciul cu Hoffe: Neuer – Boateng, Benatia, Alaba – Lahm, Xabi, Vidal, Costa – Robben, Muller, Gotze.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
22 August 2015 15:09

Conform TZ, Rummenigge a vrut sa il transfere pe R. Sterling dar Guardiola a insistat pentru Douglas Costa!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 August 2015 17:08

Xabi mai are un an de contract. Cred ca va merge la Sociedad, echipa care la format. Cu siguranta nu Bayern nu ii va propune o prelungire a contractului. 😉

fcbm81
21 August 2015 13:18

Guardiola si champions league partea a 2-a Daca am vazut in postarea mea de ieri cum stam cu atacul ,diferenta intre cei 3 antrenori fiind foarte mica , m-am gandit sa vedem cum am stat cu apararea in CL in ultimii 6 ani. Sa incepem cu perioada cuprinsa intre anii 2009-2011 cand antrenor a fost van Gaal.In aceasta perioada am disputat 21 de meciuri si am primit 24 de goluri rezultand 1,14 goluri pe meci.De mentionat ar fi ca apararea a fost formata din Philipp Lahm, Holger Badstuber,Daniel Van Buyten,Martín Demichelis sau Diego Contento iar portari au fost Jörg Butt si Thomas Kraft In cei 2 ani din perioada Jupp ,Bayern a disptat 26 de meciuri si a primit doar 22 de goluri mai exact 0,84 goluri pe meci!!!!. Un rol esential pentru aceasta performanta l-a avut cu siguranta jucatori ca Neuer,Boateng, Alaba ,Javi Martinez sau chiar Dante Revenind la era Guardiola mutarea lui Lahm in centrul apararii,folosirea lui Martinez ca fundas central,dar si neintegrarea in sitemul de joc a lui Dante ,cumpararea de jucatori mai mult decat modesti ca… Citeste mai mult

florins
florins
21 August 2015 9:01

fcbm81: Cifrele bune ale lui Guardiola la jocurile lui Bayern din UCL sunt ajutate mult de meciurile in care echipa a reusit scorurile fluviu pe care le stim: cu Sahtior, cu Porto, cu Roma. Dintre cele 3, mie doar jocul si rezultatul cu Roma, din deplasare, mi s-au parut relevante. Eu cred ca posesia din era Jupp Heynckes reflecta foarte bine filozofia castigatoare: nu ai nevoie de posesie de 65 la suta, cand ai jucatori cu viteza de patrundere a lui Robben sau Ribery, dimpotriva. Acestor jucatori trebuie sa le “faci loc” in jumatatea adversa pentru a patrunde in viteza, ceea ce nu este posibil cand iti masezi adversarul in propriul careu. De aceea jocul din acea perioada mi se parea mai spectaculos. Cand ma gandesc cate ocazii avea Gomez chiar ca imi vine sa spun “o, tempora”! Pe de alta parte, Guardiola l-a ales bine pe Costa, pentru ca in jocul aglomerat din jumatatea adversa ai nevoie de oameni care sa treaca cu drblinguri pe metru patrat, iar noul brazilian al lui Bayern se pare ca poate face acest… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 August 2015 7:42

, Lasa să cumpere, ca asa isi slabesc nationala. Isi distrug echipa nationala cu buna stiinta. Dar mai “grav” este ca ei nici la echipele de club nu o duc asa bine in Europa. Daca si sezonul asta se fac de ras iar Italia iese cu doua echipe din grupe, atunci o sa le ia la englezi un loc de Champions League. Oricum eu nu ii vad sa faca mare branza in Europa. Bine, ca nici pe Wolfsburg sau Gladbach din Germania, nu le vad bine. O sa duca Bayern greul, sa faca puncte si sa se imparta la toate. In fine, ma bucur ca nu mai e Schalke in Liga, ca prea facea Germania de ras. 🙂

gery76
gery76
21 August 2015 0:49

-Fotbalul englez efectiv a luat-o razna,au impresia ca orice jucator din lumea asta le este accesibil datorita banilor”fara numar”ce le vin din drepturile de televizare,sunt de-a dreptul lipsiti de bun simt.Clubul Bayern Munchen trebuie sa iasa public si sa declare ca jucatori precum Thomas Muller,Manuel Neuer,Philippe Lahm si David Alaba nu sunt de vanzare inddiferent de suma oferita,asa cum Barca nu va renunta in veci la Messi sau Iniesta,Suarez sau Neymar,asa cum face Manchester cu Rooney,odata si odata trebuie pus capat sfidarii de care dau dovada acesti englezi,carora bbanii le-au luat simtul ratiunii.

-Bayern Munchen este un club prea mare pentru a trai din vanzare de jucatori,club bazat pe o strategie financiara extrem de sanatoasa si solida,ceea ce nu putem spune de majoritatea cluburilor din Anglia si Spania,aflate la cheremul unor seici vanitosi sau la cheremul unor oligarhi rusi si nici nu i-au foat sterse datoriile de sute de milioane de euro de de catre guvern de atatea ori cum s-a intamplar cu ”senzationalul”Real Madrid.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 August 2015 17:07

Un fundas central nu ar fi pe lista, pfff. Pe Otamendi l-am pierdut, a semnat cu Manchester City. La fel si De Bruyne, conform zvonului ca ar semna cu Bayern din sezonul urmator, abureala. In seara asta semneaza tot cu Manchester City. Cat despre “plecari”, Dante si Alonso, Doamne ajuta! 🙂 Iar cu Lewandowski la Arsenal, mă bufneste rasul!!!

Adolf
Adolf
20 August 2015 16:34

@fcdm3: As fi foarteeeee dezamagit daca ar pleca Muller de la Bayern! Nici nu ma gandesc cum ar fi echipa fara el. Este tipul de jucator care poate inscrie din orice pozitie si cu orice parte a corpului. Si este jucatorul cu mentalitate adecvata pentru Bayern (ambitios, muncitor, tehnic, ai mai ales cu lipici la gol). Nu vad vreun jucator mai implicat decat el in acest moment. In ceea ce il priveste pe Rode, ma surprinde ca nu este jucat mai mult. Din punctul meu de vedere, il vad ca pe un excelent inlocuitor al lui Schweinsteiger atat la Bayern cat si la nationala Germaniei. De cate ori a intrat intr-un meci, fie din postura de titular sau rezerva, si-a facyt treaba cu succes. Mi-ar placea sa-l vad jucand mai mult. Referitor la celelalte zvonuri, nu ar fi o problema daca Dante ar pleca. Asa cum am mai spus aici, nu cred ca mai poate face fata unui meci de CL sau in meciurile cu echipe care isi bazeaza jocul pe contraatac. Pentru Hojbjerg ar fi bine sa mai fie… Citeste mai mult

fcbm81
20 August 2015 14:45

Avand ceva timp liber m-am gandit sa fac o statistica a performantelor lui Guardiola in CL .Astfel in cei 2 ani de cand e antrenor ,Bayern a avut un total de 382 de suturi atat pe spatiul portii cat si in afara acesteia reusind sa inscrie nu mai putin de 57 goluri si primind doar 26.Daca facem un simplu calcul rezulta ca Bayern in perioada lui Guardiola eficienta in fata portii adverse a fost de 14,92 la suta. Probabil ca multi se gandesc ca si subsemnatul dealtfel, ca in era lui Guardiola se trage foarte putin la poarta insa nimic nu este adevarat. Dar hai sa vedem cum am stat pe vremea lui Jupp. In sezoanele 2011-2012 si 2012-2013 Bayern a avut un total de 378 de suturi atat pe spatiul portii cat si in afara acesteia cu doar 4 mai putine decat in era Guardiola reusind sa inscrie,ati ghicit exact 57 de goluri insa primind doar 22.De mentionat este faptul ca echipa lui Jupp a jucat 2 meciuri mai mult in CL decat Guardiola ,iar in privinta eficientei echipei… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 August 2015 10:06

atacant* ca dupa iar sunt facut…. :)))) scuze, de la graba am pus o litera gresit.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 August 2015 10:03

E cam “groasa” treaba cu Muller la United. Van Gaal ia luat luat numarul 9 lui Depay, are 7 acum. E clar ca va veni un atancat de clasa. Ca nu-i lua Van Gaal numarul chiar jucatorului pe care il apreciaza cel mai mult. Sper sa nu fie pentru Muller acel “numar”. Oricum daca il vinde pe Muller, conducerea lui Bayern va avea mari probleme cu suporterii, ii vor huiduii la fiecare meci de pe Alianz. Cat despre Kingsley Coman, nici nu e titular la Juventus si deja au pretentii financiare enorme, in jur de 25 milioane € vor pe el. De ce sa dai suma asta cand ai jucatori tineri de perspectiva pe postul respectiv, gen Benko, Kimmich, Gaudino. In schimb Felipe Anderson ar fi o solutie buna. El a confirmat, nu e o speranta gen Coman.

Adolf
Adolf
19 August 2015 15:35

: Multumesc pentru munca depusa si pentru toate informatiile aduse pe site!
Asteptam inca de 5 ori pe atat!

MIA SAN MIA!

lesas
lesas
19 August 2015 13:07

@fcdm3: Din punctul meu de vedere meriti aprecierea tuturor fanilor de aici . Noi intelegem prea putin din munca depusa de tine in toti acesti ani . Succes pe mai departe si MULTUMESC pentru informatiile oferite .

darkmac
Admin
19 August 2015 11:04

: Mai poti tataie?? 😉 Felicitari pt. 2000.
Si cum felicitarile nu sunt niciodata in deajuns am rugamintea sa imi trimiti mail cu adresa ta… (strada….etc). Vreau sa primesti ceva din partea mea.
Multumesc.

darkmac
Admin
19 August 2015 11:02

:
Absolut logic ca trebuie sa vina si fanii tineri din urma. Absolut ilogic ca fanii comuni a unei echipe sa se jigneasca.

Pe scurt e simplu… i-am dat drepturile ce le are acum fcdm3 pentru ca LE MERITA ! Da, a se “citi” cu majuscule.

Sincer nu am stat sa vad care a fost discutia, dar atata timp cat pana acum a dovedit ca stie sa aplice regulile ce le-am impus, inseamna ca merita acest lucru.

Daca consideri ca s-a facut vreo nedreptate iti stau la dispozitie, dar gandeste-te la un singur lucru.. REGULI.
Sunt foarte simple, pe scurt: Nu jigni fanii, nu jigni echipa si antrenorul. Ca spui ca nu iti place tie … parerea ta… ca spui ca a gresit… e voie… ca folosesti cuvinte ce in dictionar se traduc prin “injurii” in dex… NU MAI E VOIE.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 August 2015 10:24

Si sper sa imi fie lasate postarile. Eu nu am jignit pe nimeni, doar am raspuns cu aceeasi moneda… Nu mi se pare normal sa mi se arate greselile cu majuscule iar eu cand ii sesisez greseala, el sa imi sterga repede postarea si sa isi editeze greseala lui. Eu nu am nimic cu , doar ca nu accepta sa vina altcineva cu alte idei. Trebuie sa mergem pe principiile lui. Cand am spus de Klopp ca il vad ca un posibil antrenor la Bayern, mi-a sarit in cap ca nu am dreptate si altele. Iar acum toata presa asta speculeaza, da in fine. Oricum eu imi cer scuze fata de el daca l-am jignit cu ceva!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 August 2015 10:11

Eu nu cred ca “iubirea” fata de o echipa tine de varsta. Daca sunt cu mult mai mic fata de restul, asta nu inseamna ca sunt fan de “carton” sau altele. Asa suntem noi tinerii. Nu trebuie sa vina suporteri din urma? Pai astia suntem, buni sau rai, asta e. Iar asa cum sunt eu am dat echipa probabila si asezarea fara sa ma uit in presa nemteasca. Da in fine, nu vreau sa mai intru in conflict cu nimeni. Doar ca trebuie sa stiti ca daca aveti o anumita varsta, nu inseamna ca detineti adevarul absolut!!!

gery76
gery76
16 August 2015 3:43

-Vreau sa revin putin la etapa inaugurala si sa evidentiez jocul prestat de rivalii de la Dortmund,nici nu stiu daca sa ma bucur,caci astfel de evolutie a galbenilor,poate sa-i tina pe bavarezi in priza intregul sezon,ceea ce ar fi benefic pentru fazele finale ale CH.League,sau sa ma deranjeze pentru faptul c-ar putea sa fie niste adversari care sa ne pericliteze castigarea celui de-al patrulea titlu consecutiv in Bundesliga,lucru care nu cred c-ar mai putea fi realizat de alta echipa germana de club vreodata.

gery76
gery76
16 August 2015 3:36

-In primul rand vreau sa te felicit pentru trecerea granitei celor 2000 de comentarii,un lucru extraordinar,comentarii pentru care stiu c-ai depus mereu eforturi tocmai pentru a tine pe cat posibil la curent pe toata lumea cu noutatile din cadrul clubului Bayern Munchen.

-O a doua problema pe care ti-o propun ,este aceea de a nu te mai supara pe unii dintre useri,cu toate ca de multe ori si mie mi-este greu sa nu reactionez la unele afirmatii toatal lipsite de temei si jigniri ce n-ar trebui sa aiba loc pe site-ul uneia dintre echipele legendare ale Europei si anume Bayern Munchen.

-La final iti doresc numai bine si sa dea Dumnezeu sa te felicit si la comentariul cu numarul 10.000.Cu toate ca anii trec nemilosi[peste 30 de ani de cand sunt fan Bayern]parca pasiunea fata de Bayern in loc sa se mai domoleasca,ea creste mai abitir,cred ca este si cazul tau si a altora care au trecut pragul celor 40 de ani sau au acum 40 de ani,mandria ca suntem fani Bayern ramane una imensa.

fcbm81
15 August 2015 20:20

Sa nu ne îmbătăm cu apa totusi…Am bătut echipa care a pierdut lista de salarii prin parc,vinde tricouri pe coregrafia Herthei si e eliminata in turul 1 in cupa Germaniei de o echipa din liga a 4-a sau a 5-a.
Cat despe Costa sa ne demonstreze si in meciurile importante cat si in CL cat de bun este,oricum mă surprinde si pe mine in mod plăcut.
@ADMINISTRATORILOR Nu ar strica reintroducerea”like-urilor” astfel am putea cu totii “penaliza” sau aprecia calitatea comentariilor.

DDP99
DDP99
15 August 2015 14:09

Vreau ca toti sa faca exact ceea ce le spun eu. Eu spun cum stau lucrurile, iar voi ascultati. Exista un singur jucator caruia ii permit sa nu ma asculte. Acela e Messi”, a spus Guardiola, potrivit Bild. Indiferent daca este adevarat sau nu tot parca vad un nou scandal intre presa si Guardiola. Sper din tot sufletul sa fie doar un fake dar si asa, Guardiola a piedut definitiv respectul meu. Despre meci ce sa spun, fotbal cum ne-au obisnuit nemtii si care sper sa-l mai pot vedea tot sezonul de acum incolo. @Andrei_Fcbm nu vreau sa incep vreo cearta pe aici dar ar fi bine daca ai respecta politica site-ului in legatura cu scrisul ortografic pentru ca sunt niste greseli pe care le vedem zi de zi peste tot (pe web in cele mai multe cazuri, ironia fiind ca este si cea mai accesata platforma de informatii) pe care, pur si simplu, ne este greu sa le mai suportam. Nu vreau sa ma dau vreun filozof sau ceva dar daca si un copil de nici 16 ani cum… Citeste mai mult

alexandrul
alexandrul
15 August 2015 13:16

Meciul de aseara a fost un meci fara nici un fel de emotie.Prima repriza a fost anosta,cea de-a doua mi-a placut.Sper ca Robben sa-si revina cat mai rpd posibil,este departe de forma lui .Dadca cineva stie ceva mai multe despre Franck R il rog sa-mi scrie si mie.Mi-e dor de el sa-l vad jucand.MIA SAN MIA

alexandrul
alexandrul
15 August 2015 13:13

@fcdm3: Citeste cec am scris eu la stirea despre el

alexandrul
alexandrul
15 August 2015 13:12

@Andrei_Fcbm: Eu am fost super incantat de transfer.Multi dintre voi ati spus ca a innebunit conducerea noastra definitiv aducandu-l pe Costa.Si apropo Vidal in acest moment estwe peste Schweinsteiger,desi pe Bastian il iubesc enorm

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2015 11:28

q7bad, Thiago Alcantara ti se pare rebut? Cred ca ar trebuii sa te mai informezi si dupa sa faci astfel de afirmatii. Thiago e un fotbalist de mare valoare. In meciurile importante ii va lua locul lui Xabi. Echipa de aseara, cu Thiago in locul lui Xabi… Neuer – Boateng, Benatia, Alaba – Lahm, Thiago, Vidal, D. Costa – Robben, Lewandowski, Muller. Acum ca va fi o asezare in trei fundasi, sau in patru nu stiu… Dar asta e ce are mai bun Bayern, nu vad un prim 11 mai bun. Sa joci cu adormitul de Gotze in locul lui Vidal sau Thiago, mi se pare…… Aseara el a dat pasa aia lui Douglas, in mod normal nu e de prins mingea aia, zici ca a dat șut. Ca a prinso Douglas, tine strict de valoarea lui, ca pasa a fost…. In fine! (ma refer la intensitatea mingii, Gotze a dat sa scape de ea)

q7bad
15 August 2015 10:52

consecutiv.

q7bad
15 August 2015 10:49

Dupa ce scapam de Alonso, Rafinha, Alcantara si alte rebuturi obscure, dau in scris ca vom fi prima echipa ce va castiga trofeul CL in noul format.

olikahn
olikahn
15 August 2015 10:26

cati si ce jucatori tre’ sa mai aducem ca sa iasa alonso din schema,nu inteleg ce vrea sa demonstreze antrenorul,ca oricum ne am convins de valoarea lui,l-am adus pe kimmich sa-i faca ghetele,de martinez stie cineva mai e la bayern?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2015 10:06

Eu recunosc, ma rugam sa nu semneze Costa cu Bayern. Il vroiam pe Di Maria sau Felipe Anderson. Acum ma bucur ca nu s-a facut transferul lui Di Maria, care niciodata nu ar fi facut ce face Douglas, sunt sigur.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2015 10:02

, Cand a semnat Costa cu Bayern a fost facut praf, nu numai de noi, de majoritatea suporterilor lui Bayern. Acum ca a confirmat si apar unii care spun ca au avut incredere in el de la inceput, e partea doua. :)))) Cel putin aici, un baiat a fost incantat de transferul lui, restul toti l-am facut praf. Acum ca nu se mai recunoaste, asta e!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2015 9:07

Si Vidal daca ati observat isi face excelent treaba. Se lupta la mijloc, recupereaza mingi, stie si sa faca un fault de joc si stie sa se lase si faultat cand e aprope sa piarda mingea. Plus ca am vazut ca mai da si indicatii colegilor, ceea ce arata ca vrea sa se implice si are calitati de lider! Despre Douglas Costa, chiar nu am ce sa mai spun, a dat o palma tuturor, bravo lui!

gery76
gery76
15 August 2015 3:06

-Meci placut,daca in prima repriza Costa,Muller si Lewandowski mi s-au parut putin deconectati,in a doua repriza,primii 2 dar si Lewa au fost detasat cei mai buni.Cred ca incet ,incet,Pep si-a dat seama ca nu este un lucru benefic sa-i schimbi pe cei trei mai mereu in a doua repriza,fiindca sunt fotbalisti care oricand pe parcursul unui meci pot schimba cursul acelui joc.

-Faza golului 3 al bavarezilor a fost una de zile mari,cu Costa prinzand incredibil mingea in tusa,controland-o excelent,centrare cu exteriorul si Muller vine ca un taur pune capul si 3-0.Mi-a mai placut si faptul ca Lewandowski a fost altruist pasandu-i lui Muller la golul 4,desi de obicei Thomas era cel altruist,concluzia fiind aceea ca usor ,usor Lewa pe langa calitatile de marcator ,poate sa devina si un foarte util jucator de echipa.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x