Mario Gotze ar putea pleca de la Bayern Munchen în această vară, jucătorul care a adus Germaniei al patrulea titlu mondial, în 2014, fiind dorit de campioana Italiei, Juventus Torino.

Mijlocaşul ofensiv de 23 de ani, care i-a costat 37 de milioane de euro pe bavarezi în 2013, a fost folosit rar de Pep Guardiola şi nu a reuşit să se impună ca titular la Bayern.

Din acest motiv, fostul jucător al Borussiei Dortmund este dispus să plece din Bundesliga şi să-şi încerce norocul în Serie A TIM, la o echipă care îi asigură un rol de prim-plan, germanul fiind printre favoriţii lui Massimiliano Allegri.

Cu toate acestea, una dintre legendele clubului, Franz Beckenbauer, crede că Gotze nu ar trebui să se grăbească şi să ia atent o decizie în privinţa viitorului său.

În locul lui, aş rămâne la Bayern. Aici are parte de cele mai bune condiţii şi cea mai bună educaţie. Mario trebuie să reuşească. Să renunţe este cel mai rău lucru pe care îl poate face“, a declarat Beckenbauer, într-un interviu pentru Kicker.

În acelaşi timp, antrenorul lui Bayern, Pep Guardiola, susţine că se bazează în continuare pe Gotze şi că decizia finală în privinţa acestuia va aparţine clubului.

Mario are un contract aici, este jucătorul meu şi unul foarte bun chiar. Pentru mine, el va rămâne jucătorul lui Bayern tot sezonul.

Este un jucător de top, dar ştiu că aici nu decide doar antrenorul. Depinde de club“, a precizat Guardiola.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
cobra neagra
cobra neagra
30 July 2015 19:04

stie cineva daca sambata juaca robben sau ribery cu wolsburg multumesc

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
23 July 2015 13:44

Acum e meciul pe Eurosport 2!

iliecristian
iliecristian
23 July 2015 13:07

Ribery: Cu tot respectul pentru Lahm, dar eu nu cred ca mai are loc ca titular daca in continuare va fi folosit la mijloc. Alt jucator distrus de guardiola!

ponce
23 July 2015 12:34

Stiti cumva daca meciul de azi il da pe eurosport? Am citit ca e la 21:30 si cica ar fi transmis

Ribery7
23 July 2015 11:12

S-a oficializat transferului lui Vidal. Speram sa aiba reusite multe la Bayern si sa il scoata pe Alonso din primul 11. CU Thiago si Vidal inchizatori, echipa nu arata deloc rau. Raman, insa, numai 4 nemti (Neuer, Boateng, Muller si Lahm(poate)) in primul 11 ideal. Cam putin.
Foarte frumos golul marcat de Gotze, felul cum a driblat portarul, din privire si miscarea corpului, calitate! La mai multe. Nici pasa lui Rode n-a fost mai prejos, un jucator de viitor.

fcdm3
Moderator
21 July 2015 18:59

Si azi Gotze a dat chiar singurul gol al meciului cu cotonogarii de la Inter. Insa ce a facut Costa pe partea dreapta (a jucat pe postul lui Robben) m-a impresionat foarte placut. Desi se vede ca inca nu s-a integrat foarte bine, este un castig pentru echipa!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 July 2015 18:05

Apropo, am vazut si eu azi pe Douglas. Chiar mi-a placut, are dribling si viteza buna. Nu pare un transfer rau!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 July 2015 18:01

Nu vreau sa ma cert dar cu Alaba nu a gresit? :))))) Ca il juca si fundas stanga si mijlocas stanga, cand nu e Ribery. Aaaa, sau asta da randament si nu comentam. :)))) Si Alaba la nationala juca mijlocas central iar Heynckes il juca fundas stanga. Sau Badstuber, Heynckes il juca si mijlocas central… Pep la pus si fundas stanga. Deci toti inoveaza. Iar pe Lahm, parca tin minte ca la Mondial a fost jucat si mijlocas. Probabil asa ii simte el pe jucatori si din ce stiu, lui Gotze nu i-a schimbat pozitia.

iliecristian
iliecristian
21 July 2015 13:37

Gotze intr-adevar, n-a jucat nimic la Bayern, dar oare este numai vina lui? Lahm vi s-a parut genial la mijloc, sau Martinez de vreun folos in aparare? Eu cred ca mai conteaza si cum sunt asezati in teren acesti jucatori. De ce pana sa vina cheliosul, toti jucau foarte bine pe posturile de atunci? Cei mai scumpi jucatori cumparati de Bayern, Martinez (40 mil. euro) si Gotze (37 mil. euro), s-au ratat de cand a venit guardiola ca antrenor, ce viitor mai au acestia la Bayern?

fcbm81
21 July 2015 11:53

Gotze e jucătorul meu preferat dupa Robben, cred ca a demonstrat destul de mult ce talent are la Dortmund însă daca chelul retardat (cum ii spune cineva pe celălalt forum Bayern) nu stie sa-i folosească calitatile la fel cum nu stie sa-i folosească pe Lahm,Martinez etc. ,pe Schweini care acum nu mai e la noi ….. Cat despre golul înscris in finala CM mai contează si faptul sa te afli la locul si momentul potrivit lucru pe care ceilalti coechipieri nu l-au facut timp de 90 minute si pentru acest lucru eu îl voi simpatiza mereu.

florins
florins
21 July 2015 10:12

Daca sefii lui Bayern ar accepta sa-l vanda si pe Muller, Rummenigge ar fi fluierat tot sezonul: cred ca este singurul motiv pentru care refuza oferta de la ManU. Ca altfel, 100 de milioane de euro nu mai iau ei curand pe un jucator de la Bayern… Dar, Muller: ar fi plecat daca i s-ar fi dat drumul? De ce?

Max
Max
21 July 2015 8:52

Cica a si fost refuzata deja acea oferta, de 100 de milioane, pentru Muller.

ponce
21 July 2015 7:50

@Andrei_Fcbm: Muller nu e de vanzare! Chiar imi pare bine ca sunt refuzate aceste oferte!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 July 2015 7:49

Presedintele lui Juventus a spus ceva de genul: ” Gotze este este jucatorul lui Bayern si nu am avut nici o discutie pentru el.” De asemenea si Gotze a infirmat, la fel si Guardiola care la laudat. Deci simpatizantii lui Gotze pot sta linistiti ca nu pleaca!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 July 2015 20:57

, Chiar spuneam eu acum cateva zile de ce a reusit la Mondial, golul cu fata si genunchiul. :))) Si eu sunt de parere ca nu a facut nimic la Bayern si ca niciodata nu se va impune. El cand are mingea la picior sta si se uita, abia merge cu ea. E lent si nici nu are viziune in joc. Si ca Off Topic, United va face o oferta de 100 milioane pentru Thomas Muller. Bayern a refuzat deja oferta anterioara in valoare de 80 milioane!

Ribery7
20 July 2015 20:46

Poate am urmarit eu alte meciuri, dar din cate stiu Gotze a jucat foarte des titular, stand degeaba pe teren. Din punctul meu de vedere, sa luam 30mil de euro pe “sunculitele” lui ar fi un vis implinit. Il respect pentru golul dat in finala, dar sa fim seriosi, omul n-a fact nimic demn de 37mil in 2 sezoane. La campionatul mondial a reusit performanta sa dea cu fata in minge, care a ricosat in genunchi, iar din genunchi in poarta. Jucator tehnic.

@olikahn: Subscriu

olikahn
olikahn
20 July 2015 18:23

avem super echipa,pacat de nea caisa Alonso,sper sa se rupa,si nu glumesc,stiu e urat ce spun dar altfel nu vad sa renunte Pep la el

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 July 2015 17:13

Gata, s-a facut si transferul lui Arturo Vidal. A semnat pe cinci ani cu Bayern!

iliecristian
iliecristian
20 July 2015 14:26

Desi n-a aratat mare lucru la Bayern, imi pare rau daca ar pleca, cand juca la Borussia priveam meciurile acesteia datorită lui. Incetul cu incetul, pleaca jucătorii germani, iar Bayern risca sa nu mai fie principalul furnizor de jucători pentru nationala, si asta nu e bine.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x