Pentru suma de 35 mil. euro plus anumite bonusuri in functie de performante, Bayern l-a transferat pe chilianul Arturo Vidal (28 ani).

2,w=650,c=0.bild

El a semnat un contract pe 5 ani si va primi un salariu de 6,5 mil. euro pe an. Vidal a venit de la Juventus, echipa pentru care a marcat de 35 de ori in 4 ani. Inainte de Juventus, chilianul a jucat la Bayer Leverkusen, tot 4 ani. In 2011, Bayern l-a dorit pe Vidal (Heynckes era atunci la Bayern insa il antrenase pe chilian la Leverkusen), dar acesta a nu a fost lasat de conducerea lui Leverkusen sa vina la Bayern si astfel s-a transferat la campioana Italiei pentru o suma de transfer de 12,5 mil. euro. Pentru Leverkusen, Vidal a marcat 15 goluri si a dat 23 de pase decisive in 115 meciuri. Deci, Arturo Vidal cunoaste bine Bundesliga si limba germana, asa ca acomodarea sa va fi mult mai usoara. Insa, pentru a prinde un loc de titular la mijlocul terenului, el trebuie sa se „lupte” cu Martinez, Alonso, Thiago, Lahm, Rode, Kimmich, Alaba si Hojbjerg.

3,w=559,c=0.bild

In afara de titlurile si cupele castigate cu Juvenstus, Vidal a castigat cu Chile Copa America 2015, acum doua saptamani.

Sursa: BILD

 

0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 July 2015 13:02

Stiu, ca si eu citesc BILD. In fine, sunt nerabdator sa il vad in tricoul lui Bayern. Oricum in China nu cred ca va mai merge. O sa il vedem la Audi Cup pe 4 August. Apropo pentru cei din Romania, Marti la ora 15:00 pe Digi Sport 1, Bayern v. Inter!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 July 2015 12:34

Se pare ca exista multi suporteri de carton care au criticat declaratiile lui Bastian si el a revenit cu lamuriri. Ma simt onorat ca am criticat si sunt alaturi de toti care l-au criticat iar el a revenit cu lamuriri. Se pare ca pentru el nu suntem suporteri de carton. Repet, au fost multe reactii de revenit Bastian cu explicatii. In fine, de Vidal se mai aude ceva? Se mai face transferul?

DevilMayCry
Admin
18 July 2015 9:14

Ce a scris Schweinsteiger pe facebook despre declaratia ca Man Utd ar fi un club mai mare decat Bayern:

“Since I am currently in the US I just woke up and received many messages overnight about my statement to the media that has been quoted out of context. With my statement I simply wanted to express that Manchester United is more popular in the US. I played for FC Bayern for 17 years and I am very grateful. Both FC Bayern and Manchester United are globally successful clubs with incredible fan-bases.”

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 19:08

Pizarro a semnat cu Augsburg, nu? Parca asa am citit…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 19:06

Acum ma uit pe Facebook la FC Bayern Romania si vad ceva interesant. In 1998, Jupp Heynckes a fost intrebat daca se simte onorat ca antreneaza cel mai mare club din lume, Real Madrid. Si a raspuns ” Cu siguranta, dar pentru mine cel mai mare club este Bayern Munchen!” Sa comparam asta cu tampeniile spuse de Schweinsteiger? Stiu acum vor aparea unii care vor spune ca l-am atacat si pe Jupp Heynckes. Eronat! Am spus ca si in perioada lui am avut probleme, atat. Nu exista antrenorul perfect. La Bayern si Van Gaal si Heynckes au avut greselile lor, cum le are si Pep Guardiola. Dar cel mai bine a iesit Heynckes. Dupa sincopa cu Arsenal, a spulberat tot si a luat Liga. Van Gaal a tratat execrabil o finala de Liga iar Guardiola ce a patit cu Barca si Real Madrid, e no coment. Si exact in aceasi faza a competitiei Pep a dat rateu!

palcenina
palcenina
17 July 2015 17:06

Ca fan cu mentalitatea anilor ’80 :-), mi-a parut rau ca a plecat Schweini. A cam dat cu batul in balta cu declaratia asta, dar i se poate ierta, pt ca a facut multe pentru club. Departe de mine insa gandul de a-l considera o icoana, cel putin nu in acest moment. Icoanele sunt icoane si pt ca nu scot porumbei pe gura. Nu mi-l inchipui pe G Muller, Beckenbauer, Ulli Hoeness, Kalle Rummenigge, Klaus Augenthaler, Olli Kahn sau pe Lahm spunand asa ceva despre vreo alta echipa, asa ca Bastian mai are pana la canonizare. Chiar daca o credea, trebuia sa taca din respect pt fanii care il adorau. Pt ca nu ne pica bine nicicui. Daca si freaca banca, s-a facut de ras. El ar avea un viitor in conducere, iar pozitia lui fata de MU e similara cu a lui Pep inainte de dubla cu Barca. Arturo Vidal: transfer reusit, daca va avea macar acelasi nivel, dar eu sper sa se autodepaseasca. Sa nu uitam insa de centrul apararii, unde ar mai trebui lucrat. Am incredere ca… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
17 July 2015 15:04

Eu zic ca transferul lui Vidal la Bayern este unul foarte reusit. Jucători de valoarea lui nu prea gasesti sub 50 mil. euro, cei drept ca el are 28 de ani. Jucători valorosi avem, problema este ce face guardiola cu ei, cum ii aseaza in teren. Referitor la Martinez, in primul an cand a venit la Bayern, a jucat excelent ca mijlocas la inchidere, ca de altfel si Alaba fundas stanga, si Lahm fundas dreapta, iar dupa ce-a venit cheliosul ca antrenor, au vazut si orbii ce-au jucat.

lesas
lesas
17 July 2015 13:30

@fcdm3: Fata de discutia despre Schweini pot afirma ca am gresit , inteligenta nu a fost un punct forte al fotbalistilor . Nu imi este rusine sa afirm cand gresesc .Teoretic afirmatia nu este neaparat falsa dar contextul si situatia o fac ridicola (nu intru in mai multe detalii).

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 13:29

Venereaza am vrut sa scriu, scuze. Si eu am incheiat acest subiect si promit sa nu ma mai cert cu nimeni! Si bun venit lui Arturo Vidal, ne va fi de folos!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 13:26

Eu nu am jignit pe nimeni si nici nu m-am luat de calitatea fotbalistului Schweinsteiger in teren (chiar l-am laudat). Doar ca am avut o replica mai acida la ce a facut el dupa ce a ajuns la Manchester! Sa “perii” fanii lui Bayern cu declaratia aia iar dupa ce ajungi la Manchester uiti de ei si incepi sa “perii” pe cei care te-au jignit. Sa spui ca ai visat mereu sa joci la Manchester tu care esti vazut ca o legenda la Bayern Munchen, mi se pare o jignire adusa tuturor suporterilor bavarezi. Ca unii il iubesc indiferent si nu tin cont de nimic si vad doar inainte, e treaba lor. Iar pentru ce a facut la Munchen a fost rasplatit in primul rand financiar si in al doilea rand sufleteste (prin fanii care si i-a atras). Dar mi se pare prea mult sa vad pe unii ca il vebereaza ca pe o icoana. Hai sa coboram cu picioarele pe pamant!

ponce
17 July 2015 13:21

Din cate am citit Vidal va face vizita medicala azi sau maine si transferul se va finaliza!
Welcome, Arturo Vidal!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 11:39

, Gata omule, pace… Nu iti mai zic nimic. Si ca amuzament intrati pe Bild ca a pus o poze criminala cu baietii de la Bayern. E tare poza, o gasiti pe Facebook l Bild Sport! :))))

lesas
lesas
17 July 2015 11:13

@fcdm3: Imi cer iertare ptr schimbul de replici . Cunosti faptul ca nu prea intervin dar cand cineva vorbeste cum vorbeste nu ma pot abtine . Am venit cu argumente si nu am stat sa jignesc restul fanilor . Amuzant ca tot baiatul nu a tacut . Ieri gata tace , azi baga raca . Repet nu vreau sa ma invete toti ” fani devotati ” ca mai bun este un fan de carton decat unul cu mentalitatea anilor 80.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 10:49

@olikhan, Sterling de la Liverpool are 20 ani parca si a plecat pe 60 milioane la Manchester City. Si Sterling nu a realizat nimic. Si tu spui ca suma platita pe Vidal e mare?! Anul trecut Juve cerea 50 milioane pe el, acum ii preseaza el ca altfel nu ii dadeau acceptul sa sa transfere. La Juve are 4,5 milioane salariu, cam cel mai mare. Si ei nu dau mai mult, Buffon si Pogba tot atat au, de exemplu. La Bayern va castiga aproape 7 milioane Vidal! 😀

lesas
lesas
17 July 2015 10:31

@Andrei_Fcbm: Daca vrei raca te inteleg . Te laudai ca stii engleza . Poftim : “United are more popular around the world,” he said. There is a difference and I can see that. Bayern Munich is a big club but United are bigger. When we [Bayern] were in China people knew us but Bayern were not so big in America.” SI NU MAI SCOATE DIN CONTEXT INFORMATIILE CA DEVINE PENIBIL . Tu ai jignit multi din fani adevarati ai lui Bayern nu eu !

olikahn
olikahn
17 July 2015 10:29

nu e slab,e foarte slab pentru banii aia,am luat si noi sa nu zicem ca n-am luat pe nimeni,pe costa l-ati injurat si pe asta mi-l lauda toata lumea de parca cine stie pe cine am adus,jucatorii tineri si valorosi nu vor mai veni niciodata decat pe sume si salarii foarte mari,asa ca nu ramane decat sa ne ocupam de tineri,cum adik n-avem scout bun,pe toata planeta asta nu gasesti tineri sa i aduci sa joace,le oferi casa, masa scoala si sunt ai tai.pai de 10 milioane iei cate unul de fiecare nationalitate

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 July 2015 10:05

BILD, Bastian Schweinsteiger ” Manchester United e mai “mare” ca Bayern Munchen” :))))) Na, pentru cine am fost facut eu suporter de carton! Scuze pentru OFF Topic. Si Vidal e ca si jucatorul nostru, s spus Rummenigge ca spera sa semneze cat mai repede.

alexandrul
alexandrul
17 July 2015 10:01

Daca Vidal va ajunge la noi eu zic ca am luat un super fotbalist,momentan am vazut doar zvonuri

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 July 2015 21:02

@ponce, Vidal e in vacanta la Miami, m-am uitat eu pe contul lui de Facebook. O calatorie din America de Nord pana in China, iti i-a peste o zi. Plus, ca Bayern sta o saptamana in China. Si nici nu putem trage o concluzie dupa acest turneu, pentru ca Robben, Ribery si Badstuber nu au facut deplasarea. Oricum pentru cei care sunt in Germania, meciurile sunt pe Sport 1! Pe Vidal o sa il vedem pe 4 August la Audi Cup, unde Bayern va juca cu Ac Milan (transmis de Sport 1 in Germania si Digi Sport in Romania).

olikahn
olikahn
16 July 2015 20:16

ZLAB intr-adevar ! de acord cu fcbm,cat a fost tanar n-a venit,il luaram noi acum,nu prea mai gasesti jucatori de valoare tineri,ori ii ai din ograda ori dai 100 mil pe ei,asa ca mi-as dori mai mult accent pe tinerii de la echipa a 2a, macar daca tot nu reusim sa luam ch league sa jucam fotbal frumos cu jucatori de 18 19 20 ani

fcbm81
16 July 2015 19:43

Eu nu zic ca e un jucător slab însă nu-mi place ca are deja 28 ani.
Off topic Ce părere aveti de Ricardo Rodríguez? Mie personal îmi place foarte mult,are 22ani joaca fundas stanga la Wolfsburg dar poate juca si ca aripa si a înscris si câteva goluri sezonul trecut. Cred ca ar face un cuplu excelent cu Alaba indiferent cine ar juca fundas stanga din cei 2 . Stiu ca e imposibil acest transfer ca mai e si preferatul lui Guardiola,Bernat însă acesta din urmă nu m-a convins deloc sezonul trecut.

ponce
16 July 2015 19:27

Un transfer in sfarsit adevarat, cu adevarat BUN! Mi-ar place sa-l vad jucand cateva minute pe 18 cu Valencia!
Vedem!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x