Bayern Munchen a primit la finalul meciului cu Mainz (scor 2-0) trofeul pentru cel de-al 25-lea titlu din istorie. Jucătorii şi staff-ul au sărbătorit cu multă bere asigurată de sponsorul principal al Bundesliga.

S-a tras cortina peste un nou sezon din campionatul Germaniei. Unul dominat în totalitate de Bayern Munchen, un gigant ce pare că nu poate fi răpus în ţara sa. Bayern a câştigat titlul la o diferenţă de 10 puncte faţă de locul secund, însă aceasta putea fi mai mare dacă nu exista relaxarea după ce şi-a asigurat matematic trofeul.

Partida cu Mainz din ultima etapă a fost momentul în care Bayern a primit coroana de regină a Germaniei. Jucătorii lui Pep Guardiola au uitat pentru câteva momente dezamăgirea pe care au trăit-o în Liga Campionilor şi s-au bucurat pentru trofeul pentru care au muncit în tot sezonul.

Partida a mai avut o însemnătate. Schweinsteiger, o legendă a lui Bayern, a jucat meciul cu numărul 500 pentru bavarezi. A fost o aniversare fericită pentru internaţionalul german, golul doi fiind semnat de el.

sursa: prosport.ro

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
25 May 2015 19:24

gery76, florins, palcenina: Citind cu mare interes aceste comentarii ale voastre, eu nu am ce sa mai adaug, doar sa va felicit!

florins
florins
25 May 2015 19:11

Date fiind aceste considerente ale noastre, nu pot sa cred ca Guardiola va fi lasat sa submineze viitorul lui Bayern si pe cel al Mannschaft-ului, pentru ca la fel gandeste toata suflarea care tine cu Bayern. Desi se poate sa nu aflam noi nimic, Guardiola va fi pus in situatia de a da ceva asigurari la analiza de final de sezon ca experimentele sale nu vor friza aceasta realitate.

gery76
gery76
25 May 2015 19:08

@palcenina: -Marii antrenori ai lui Bayern din punctul meu de vedere au fost Pal Csernai,Uddo Lattek si Jupp Heynkes,Trapp a venit la Bayern intr-un moment in care situatia era destul de tulbure,cu multe conflicte intre jucatori,italianul nereusind sa se impuna desi lotul era de mare calitate,el a fost tinut mai mult datorita prieteniei cu Lothar Matthaus,pe care-l antrenase cu mult succes la Inter.Desi mi-era simpatic ca personaj ,nu pot sa uit umilinta suferita sub comanda lui de Bayern,bavarezii suferind o infrangere umilitoare cu 5-2 de la Ajax,rezultat rusinos,ca si ddublele rusinoase ale lui Pep contra celor de la Real si Barca,ce cu greu se pot sterge din memoria unui fan,din punctul meu de vedere sunt de neiertat,mai ales ca,cu ambele echipe spaniole Bayern era singura echipa din Europa cu palmares pozitiv in fata lui Real si zdrovitor impotriva Barcei. -A mai fost un antrenor la Bayern cu reale calitati si rezultate in Bundesliga ,Otto Rehhagel ce a incercat sa schmbe stilul specific bavarezilor,cu un stil bazat exclusiv pe forta ,asa cum reusise la Bremen si apoi la Kaiserslautern,dar nu i-a… Citeste mai mult

gery76
gery76
25 May 2015 18:41

@florins: -Ai perfecta dreptate,mereu Bayern a format nucleul de baza al echpei nationale,in ’74 cand R.F.Germania a devenit campioana mondiala,Bayern avea mai mult de jumatate din primul 11-Maier portar,Schwerzenbeg fundas central,Beckenbauer libero,Breitner fundas stanga sau la nevoie mijlocas central,Ulli Hoennes mijlocas[aripa stanga]si Gerd Muller BOMBARDIERUL bavarez.Trebuie sa recunoastem ca atunci datorita influentei uriase[pozitive,rezultatele au dovedit-o] pe care o avea grupul celor de la Bayern,fotbalisti uriasi precum Gunter Netzer si Jupp Heynkes de la Monchengladbach,nu prindeau primul 11. -In ’90 a fost o alta situatie,majoritatea fotbalistilor de top ai lumii evoluau in Italia,din primul 11 Matthaus,Brehme,Klinsmann,Voller si Berthold evoluau la Inter si Roma,dar si asa cei mai buni germani de la mondiale Matthaus si Brehme venisera la Inter de la Bayern+ ca in postul de libero evolua Klaus Augenthaler capitanul lui Bayern. -In 2014 tot Bayern a format nucleul de baza al campioanei mondiale,Neuer,Lahm,Boateng,Schweini,Kroos si Muller ,avand un rol determinant in castigarea trofeului. -Guardiola pana la urma vine si pleaca,insa pe Bayern si spiritul sau nu poate nimeni sa-l scoata din inima mea si din inima tuturor fanilor care tin cu… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
25 May 2015 17:26

gery76 si florins: Ma primiti in sfatul batranilor? Si ca sa spun si eu ceva: cati antrenori straini tineti minte sa fi avut Batern si cati dintre acestia de sorginte latino? (Excluzindu-l pe Trapp cu al sau “Struuunz!”). Cati antrenori au crezut ca au dreptul sa experimenteze dupa bunul lor plac cu acest titan cate este Bayern? Dar asa cum am citit, bavarezii sunt mult mai rabdatori decat noi, atata timp cat are Bundesliga asigurata. Sunt de acord ca CL este si o chestiune de sansa si de forma de moment pe ultimele faze. Nu sunt de acord ca cel care se considera cel mai bun antrenor din lume, care antreneaza cea mai puternica echipa din lume, al carei lot si preparator il stabileste el (poate chiar si meniul), care este platit cu un purcoi de bani sa experimenteze orice, afirma senin ca el nu este persoana potrivita sa castige tripla in fiecare an!!!!! Poate sa afirme acest lucru (evident pt multi), dar sa plece a doua zi!!! Draga Pep, pai de ce crezi ca ai fost adus? La ce… Citeste mai mult

florins
florins
25 May 2015 11:02

gery76: Si uite cum, aducandu-ne atatea bucurii, Bayern a intrat in viata noastra adanc de tot! De inteles, astfel, de ce punem atata pasiune in discutarea a tot ce inseamna Bayern si, prin extensie, nationala Germaniei, in care jucatorii lui Bayern au fost vioara intai intotdeauna. Postura amenintata acum, cu noua politica a conducerii Bayernului, care ii lasa mana libera lui Guardiola. Nu vad cum vom mai putea da nationalei 5 – 6 jucatori titulari in 2 – 3 ani de acum inainte, daca nu cautam cu preponderenta jucatori in propria pepiniera sau in Bundesliga!

gery76
gery76
25 May 2015 0:25

@florins: -Eu prima finala vazuta tot pe sarbi[la Gorj se vedeau sarbii excelent,80km de Severin+ca la noi era si releul de televiziune de la Ranca],a fost cea din ’82 contra Aston Vila,eram foarte mic abia mergeam la scoala,iar ce mi-a ramas in minte ,a fost ca am avut o droaie de ocazii,ratarile lui Rummenigge si permanenta hartuire la care ne-a supus un singur atacant englez,caci si acum am in minte numele sau Shaw sau cam asa ceva,dupa finala evident plangand.Au urmat o serie de impliniri si dezamagiri,finalele mondiale din ’82 si’86 pierdute,dupa ce in semifinale traisem adevarate bucurii prin eliminarea celei mai bune generatii a fotbalului francez din istorie[in opinia mea]si in ’82 si in ’86,cu Platini,Tigana,Bossis,Tresor,Batistton,Amoros,Rocheteau,Stopyra,Giresse,Fernandez,Genghini sau Ettori si Bats[punctele loe slabe-portarii]. -A urmat semifinala de vis a C.C.E din’87 cand am facut instructie cu Real[ 4-1 si 0-1],cu un Matthaus absolut fabulos si un Pfaff ce a inchis poarta tur-retur,urmata de marea dezamagire din finala,unde am condus ,am dominat pentru ca in final sa pierdem cu Porto. -Totul a culminat cu narea bucurie a castigarii titlului mondial din… Citeste mai mult

florins
florins
24 May 2015 22:53

iliecristian: S-ar parea ca eu sunt cel mai vechi fan Bayern de pe aici, cucerit de echipa ce-i avea in componenta pe Franz Beckembauer, Sepp Maier si Gerd Muller, ultimul fiind primul meu idol de la Bayern. Explicatia este simpla: in anii ’70 nu aveam ocazia sa vad la tv meciurile internationale, dar sambata se dadeau golurile din campionatele mai tari ale Europei si eu il vedeam acolo cel mai mult pe Gerd Muller. In 1974 am vazut Mannschaft-ul castigand Campionatul Mondial, cu Muller inscriind golul victoriei pt Germania in finala cu Olanda lui Cruyff, dupa un turneu in care am vazut meciurile Germaniei la tv in Banat, de la sarbi. Era un cu totul fotbal pe atunci, cred ca nu trebuie comparate echipele. Totusi, performantele clubului au fost mai mari atunci, in anii ’70 si eu tare m-as fi bucurat sa mai prind o “tripla” Bayern in UCL. Echipa lui Heynckes promitea sa poata domina Europa cativa ani. De atunci am avut cate unul sau doi jucatori la suflet din fiecare generatie, cei de acuma fiind Schweinsteiger si Muller.… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
24 May 2015 22:22

Sper sa nu se supere pe mine cei mai in varsta, cei care au prins Bayernul din anii ’70, sa zica ca a fost mai bun decat cel din era Heynckes. Eu urmaresc si tin minte pe Bayern de prin 1985 incoace.

iliecristian
iliecristian
24 May 2015 22:05

fcbm81: Schweini este si va fi un jucator de referință al lui Bayern, trebuie pastrat pana se pensioneaza, asa cum s-a intamplat cu Mehmet Scholl sau alte simboluri. Pana la urma, guardiola este un fenomen efemer in istoria lui Bayern, pe cand Schweini ramane langa Beckenbauer, Rummenigge, Kahn si altii. Asta, daca nu face ceva extraordinar in sezonul urmator. Eu sincer, n-am nimic cu el, am cu Bayern, daca el este capabil sa o readuca pe culmea fotbalului, imi schimb parerea despre el. Daca nu, ramane o amintire neplăcuta, un antrenor care a distrus cel mai frumos Bayern din toate timpurile.

fcbm81
24 May 2015 20:00

@ florins Schweini trebuie păstrat mai ales ca el ca jucător a contribuit la cel puțin o treime din totalul trofeelor castigate de Bayern in toata istoria sa. Si mai ales ca postul pe care joaca nu e unul care sa conteze f.mult viteza si 2-3 ani ar mai face fata fără probleme .

palcenina
palcenina
24 May 2015 18:01

Eu ma bucur pt titlu. Am trecut si peste sezoane mai grele decat acesta. Si cate echipe din campionatele puternice se pot mandri cu 25 de titluri? Stiti ce cred ca ne lipseste noua? Prezenta lui Ulli Hoeness. (= un plus de atitudine, clarviziune si testosteron). Cred ca dupa cele 2 campanii de transferuri (vara – iarna) o sa ne edificam care este locul nostru in Europa. Anul acesta, daca nu picam cu Barca, probabil jucam finala cu sanse de a o si castiga. Daca aveam tot lotul, am fi fost favoriti, dar noi trebuie sa avem variante si pt asemenea situatii. Pep se poate ascunde linistit in spatele scuzei ca nu putea mai mult fara jucatorii de baza. Personal cred ca ne trebuie cel putin 4 jucatori buni si in vana.

florins
florins
24 May 2015 17:53

fcbm81: Foarte buna observatia ta in privinta atitudinii lui Guardiola fata de posibila plecare a lui Bastian Schweinsteiger! Dupa ce l-a preferat tot sezonul pe Alonso pe postul lui Bastian, Guardiola face acum pe fata mare si spune ce spune, ca sa-l puna pe neamt in lumina proasta in fata fanilor. Dupa mine este inadmisibil sa-l pierdem pe Bastian Schweinsteiger in felul acesta, iar conducerea se face la fel de vinovata ca si Guardiola! Ne alungam simbolurile clubului?
Pep Guardiola poate fi incantat daca pleaca Bastian, mai ales daca Bayern ia o suma frumoasa pe el: la cererea/alegerea sa va fi adus alt mijlocas, probabil tot pe bani multi si ghici cine incaseaza comisionul…Inclin sa cred ca un samsar de jucatori nu tocmai necunoscut antrenorului!

fcbm81
24 May 2015 13:43

Acest titlu de campioană a fost castigat datorită faptului ca am castigat multe meciuri cu echipe de la jumătatea clasamentului in jos nicidecum cu punctele castigate cu primele clasate. Daca am fi avut o contracandidata care sa fie constanta tot sezonul (Wolfsburg,Leverkusen,Gladbach) puteam termina sezonul la de de bine pe locul 2. Orice ar fi sa fim mulțumiți ca am obținut acest trofeu ca sincer anul viitor am asteptari ZERO pentru CL si chiar si Bundesliga nu cred ca o mai castigam cu Guardiola antrenor.
In legătura cu declaratia lui Guardiola despre Schweini,nu poti sa declari ca decizia e in mâinile lui ,corect ar fi fost sa spui ca ai nevoie de acest jucător si vei face tot posibilul sa i se prelungeasca contractul.

fcdm3
Moderator
24 May 2015 13:08

Desi Bayern a castigat detasat campionatul mi s-a parut ca multi jucatori au avut o bucurie retinuta. Iar Guardiola era chiar stingher in margine, cand Lahm ridica trofeul deasupra capului si confetti incepeau sa zboare. Am auzit ca spaniolul a inceput sa faca diferente tot mai mari intre jucatori: in timp ce cu unii vorbeste mereu, cu altii nu vorbeste aproape deloc.
Sincer, eu nu am mai simtit acea bucurie in suflet ca altadata. Finalul de sezon (atat in Bundesliga, cat mai ales in UCL) mi-a lasat un gust amar. Si nici nu intrevad vreo schimbare in bine in sezonul urmator. Indiferent ce super-jucatori vom transfera.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x