Bayern Munchen a pierdut cu 2-0 meciul disputat ieri in deplasare contra celor de la Bayer Leverkusen.


Hakan Calhanoglu a deschis scorul în minutul 55 dintr-o lovitură liberă executată perfect. Cu nouă minute înainte de final Julian Brandt a închis tabela după ce l-a învins pe Neuer cu un șut puternic la colțul scurt.

Acesta a fost al doilea rezultat dezamagitor în această săptămână pentru Bayern, bavarezii fiind eliminați marți din Cupa Germaniei de Borussia Dortmund.

“Sunt multumit în ansamblu de echipa mea iar tinerii jucători au făcut un meci foarte bun astăzi. În ciuda faptului că a fost un meci greu, cu o mulțime de lupte la mijlocul terenului, ar fi trebuit să ne creăm mai multe ocazii de gol”, a declarat Pep Guardiola după meci.

Singura veste bună pentru bavarezi după acest meci, este revenirea pe teren a spaniolul Javi Martinez.

0 0 vote
Article Rating
39 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
synp
synp
6 May 2015 18:12

@Ribery7: Nu neaparat “iti inteleg parerile”, ca ma contrazic. Rectific: iti respect si accept parerile.

synp
synp
6 May 2015 18:10

@Ribery7: Guardiola a fost adus pentru ca echipa sa joace in stilul lui. Nimeni din club nu se astepta ca Guardiola sa continue cu aceeasi filozofie de joc. Ceea ce stie el si ce antreneaza el e mult diferit fata de ceea ce s-a jucat in timpul lui Jupp (vezi cartea Herr Guardiola sau Pep Confidential cum e tradusa in engleza). E adevarat, si Pep a spus asta, si anume ca incearca sa ajunga la o reconciliere intre filozofia germana si filozofia sa de joc si ca incearca sa joace mai direct. Dar nu poti sa spui ca in unele meciuri isi schimba radical jocul si ca joaca in stilul lui Jupp. Asezarea in teren e diferita, presing-ul e diferit, modul cum ataca e diferit (desi se gasesc unele similaritati). Spre exemplu in timpul lui Jupp marcajul era individual, acum aproape totul e zonal. Iti respect si inteleg argumentele si parerile. Spun doar ca s-ar putea ca in viitor Guardiola sa aiba aceleasi succese (desi chiar el a spus ca nu va putea repeta ceea ce Jupp a facut aici).… Citeste mai mult

Alex
Alex
6 May 2015 16:54

@Ribery7: eu iti respect parerea si argumentele sportive pe care le ridici, dar tu la randul tau respecta omul Guardiola, nu neaparat antrenorul. Faptul ca tu consideri ca guardiola ar putea “vinde” meciul cu barca arata lipsa de respect la adresa lui ca om… e urat.

Ribery7
6 May 2015 12:23

@synp: Din punctul meu de vedere este irelevant. Nu exista termen de comparatie. Jupp Heynkes a preluat o echipa care nu se descurca tocmai bine pentru a o duce apoi tocmai in varful lumii. Si nu oricum, ci cu un gol primit in ultimele 5 meciuri din UCL, 13 marcate, si record de puncte in Bundesliga. Asta in conditiile in care se chinuia cu Gomez(care mie personal mi-a placut, dar putini sunt la fel de impiedicati si stangaci in controlul balonului decat el), Tymoshchuk, balerinul Gustavo, Van Buyten, chiar o umbra a lui Muller in 2012, care a avut prestatii slabe tot sezonul. Iar asta pentru un slariu de 4 milioane daca nu ma insel? Ori Guardiola a preluat cel mai in forma club din lume, o masinarie de fotbal cu un lot destul de tanar sa-l tina 3 ani fara sa fie nevoit sa faca un singur transfer. Avand jucatori precum Gotze, Lewandowski, Benatia, Thiago, si fiind platit mai bine de 4 ori mai mult, a luat aceasta echipa si a obligat fanii din lumea intreaga sa priveasca pase… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
5 May 2015 22:43

Rezultatele vorbesc! Sa avem rabdare si sa fim optimiști. Baftă Bayern!

Alex
Alex
5 May 2015 21:37

@synp: foarte corect ce spui!

synp
synp
5 May 2015 20:45

Eram foarte curios de reactiile de dupa meciul tur pierdut cu Basel din 2012. Cred ca sunt educative reactiile si putem invata ceva din ele. “Afara de la Bayern cu tine …nu o sa caastigam nimic cu varza asta ca antrenor” “Lasane Heynckes ca esti PRAF” “in final Jupp Heynckes Demissia. ~!! m-am saturat sa vad asa un Bayern !!” “Parerea mea e ca au 2 saptamani sa caute antrenor bun” “Jupp e clar doar privindu-l ca nu are nicio legatura cu antrenoratul la Bayern.Chiar daca ma insel,niciodata nu poti pretinde ca vrei sa reconstruiesti o echipa(dupa rezultatele avute anul trecut) si sa pui antrenor o mortaciune(baiatul asta trebuia sa fie la pensie de mult).” Si chiar imi amintesc ca a zis Guardiola ca la inceput va fi greu si ca inainte de a fi bine, va fi rau. Acuma nu vreau sa spun ca si Pep va castiga o tripla, si nici macar nu vreau sa spun ca Pep va castiga UCL. Doar UCL e dificil de castigat, o tripla e si mai dificil. Anul acesta cred ca aveam… Citeste mai mult

gery76
gery76
5 May 2015 19:46

Sper din tot sufletul intr-un rezultat pozitiv,mai ales ca ce le-a facut Bayern in 2013,nu le-a facut nimeni niciodata in istoria lor.Muller a facut atunci exceptand cele 2 campionate mondiale,unde a fost senzational,cele mai bune meciuri internationale ale sale de cand este om de baza la Bayern.Un singur lucru difera insa iar acesta este extrem de important,atunci a avut langa el un Robben stralucitor,practic toata echipa a jucat magistral.Cred ca acum sarcinile lui Muller vor fi foarte mult si pe faza defensiva,avand in vedere capacitatea sa uriasa de efort.Marea speranta de a da gol pe Camp Nou o intrevad in Lewandowski,un varf care jocul pe contraatac i se potriveste de minune,totul este sa fie apt fizic,altfel ne va fi extrem,extrem de greu,au un atac de care fara rusine spun ca-mi este o frica teribila,cu atat mai mult regret fortarea lui Arjen si accidentarea lui Ribery,avand in vedere ca In fata lor lui Pique si Dani Alves le-ar fi tremurat sorturile pe ei.

iliecristian
iliecristian
5 May 2015 19:32

&Ribery7: Nu prea sunt incantat de Alonso, dar tinand cont ca Rode nu poate juca, Martinez nu prea este in forma, Gotze este in plus, asta este.

iliecristian
iliecristian
5 May 2015 19:24

Nu-i rea, cred ca este mai bine ca Gotze sa fie rezerva. Sa vedem si parerea “geniului”.

Ribery7
5 May 2015 18:34

Echipa de strat probabila din Barcelona:
———-Lewandowski-Muller
——————Thiago
Bernat-Schweinsteiger-Alonso-Lahm
——–Benatia-Boateng-Rafinha
——————Neuer
Cam asta este echipa cu care Bayern a demolat-o pe Porto, cea mai importanta schimbare fiind revenirea lui Lahm pe dreapta.

fcbm81
5 May 2015 15:00

Ca tot aud mereu de Kross,acesta era jucător de baza cu Guardiola si din cate îmi aduc aminte el a declarat dupa CM “i s-a îndeplinit visul de a juca la Real Madrid” deci nici vorba ca a plecat din cauza lui Guardiola. Din cauza acestei declaratii nu-l mai înghit deloc chiar si Alonso îmi este mai simpatic .

palcenina
palcenina
5 May 2015 12:18

Referiror la Alonso, la inceputul sezonului chiar era un jucator de baza. Nu poti construi o echipa in jurul lui, dar uite ca la varsta lui inca sta pe picioare si face fata fizic. Personal nu ii pot reprosa mai multe decat altor jucatori, desi il preferam pe Kroos. Dar uitat-va la Goetze: german, bavarez, talentat, tanar dar nu joaca nimic.

palcenina
palcenina
5 May 2015 11:43

Subscriu la tot ce ai scris. Cred ca si majoritatea celorlalti suporteri.

iliecristian
iliecristian
5 May 2015 11:20

Acum sa nu credeti ca sunt atat de inversunat impotriva lui Guardiola, incat mi-as dori sa piarda Bayern calificarea numai sa plece acesta. Imi doresc din suflet sa castige Bayern UCL, chiar cu riscul ca-si prelungeste contractul, scadent in 2016. Sa fim realisti acum, cei care nu ne place Guardiola, daca ia UCL, nu avem ce sa-i mai reprosam. Eu tin cu Bayern si vreau rezultate pana la urma, indiferent de antrenor si jucatori.

iliecristian
iliecristian
5 May 2015 11:03

Eu, recunosc, intru in categoria celor care sunt nemultumiti de Guardiola. Nu contest valoarea acestui antrenor, la Barca cu siguranta a avut cele mai mari performante din istoria clubului. In schimb, nu cred ca poate face acelasi lucru cu o echipa din Anglia sau Bundesliga, unde cu siguranta nu mai are superjucatorii de la Barcelona si probabil nici nu se pot adapta la tiki-taka. Jucatori foarte valorosi, desigur ca sunt si la alte echipe, dar joaca alceva, iar Guardiola nu cred ca-si poate schimba stilul. Cand a preluat-o pe Bayern, spre exemplu, a preluat o echipa cu adevarat sudata, redutabila si bineinteles cu jucatori de exceptie. Problema a fost ca juca alceva decat era obisnuit Guardiola, si de aici au aparut problemele. 1. Nu inteleg, sa-mi explice si mie daca stie cineva, de ce l-a mutat pe Lahm la mijloc, cand el era un fundas lateral de exceptie. 2. Martinez, care sezonul precedent a fost poate cel mai bun mijlocas la inchidere, il muta fundas central. 3. De ce l-a adus pe expiratul de Alonso, care are un salariu mai… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
5 May 2015 8:50

Sunt optimist, da. Din pacate unul mai moderat de data asta. Si nu imi doresc neaparat sa plece Pep daca nu castigam CL, ci sa avem un antrenor mai bun sezonul viitor, fie el si actualul daca poate sa mai creasca. Oricum, chiar daca ia CL la sfarsitul contractului va pleca. Ori spunand ca si-a facut treaba, ori ca geniul nu i-a fost inteles.

synp
synp
5 May 2015 6:01

Am incercat sa ma pun in situatia altor fani. Mi-am imaginat ca vine Sumudica la Bayern (un antrenor total antipac mie). Nu cred ca l-as critica constant, ori aproape tot timpul. Atata timp cat e antrenorul echipei il incurajez. Eu as spune primul ca demiterea lui de la Chiajna a fost nemeritata, desi nu-mi place nici ca si caracter Sumudica si cred ca e si un antrenor slabut.

Sau Xabi Alonso. Din nou. Chiar imi era antipatic cat timp a fost la Real. Acum e jucatorul lui Bayern. Il sustin. Nu ma pun sa arunc cu noroi in el tot timpul (indiferent daca joaca bine sau nu). De ce as face asta?

ponce
5 May 2015 5:43

@fcdm3: Defapt el spusese ca daca nu castiga Liga cel mai probabil la anul va fi alt antrenor pe banca lui Bayern, nici decum ca pleaca daca nu o castiga.

fcdm3
Moderator
4 May 2015 22:16

@palcenina: esti foarte optimist! Numai ca Pep nu va pleca daca va fi eliminat de Barca! A spus foarte clar la o conferinta de presa ca indiferent ce se va intampla in UCL, el isi va respecta contractul pana in vara lui 2016. Ce a zis acum mai mult timp, ca daca nu va castiga UCL va pleca, a fost o gluma!

palcenina
palcenina
4 May 2015 22:09

Eu asta fac de peste 30 de ani: sunt alaturi de Bayern. Nu ma intereseaza cine antreneaza, cine joaca. Eu tin cu Bayern. Avem si aici cativa veterani si va simt mai moderati si mai apropiati ca mentalitate. Sa nu ne certam pt amanunte, importanta e echipa. Pe de alta parte toti ne putem spune parerea, iar daca unii sunt mai acizi fata de antrenor sau jucatori, sigur o fac din dorinta de victorie si nu doresc raul echipei. Si cred ca trecem de Barca, iar Pep va contribui la victorie sau va pleca. Nu accept scuze ca nu ii avem pe toti. Pep nu are dreptul sa se ascunda dupa asta. Cred ca avem un lot care permite oricarui antrenor bun sa ia CL, odata ce suntem in semifinale. A abordat corect meciul cu Leverkusen, acum astept o calificare. La Berlin suntem acasa. O sa castigam cupa, veti vedea!

fcbm81
4 May 2015 21:01

Daca privim partea plina a paharului suntem intre primele 4 echipe iar aici se poate întâmpla orice indiferent de valoarea lotului. Ca unii critică antrenorul altii îl laudă chiar nu are nici o importantă,lucrul care contează e ca miercuri trăim cu emotie si suntem alături de echipa favorita indiferent daca castigam sau pierdem .

Alex
Alex
4 May 2015 20:31

@synp:

Din pacate asa e…

Eu nu zic ca nu are vina Guardiola pentru jocurile slabe ale echipei dar sa vii sa spui ca “abia asteapta sa-si ajute echipa de suflet” e exagerat si deplasat.
In fine, din exterior e usor sa comentezi, sa faci un prim 11 dupa ureche, sa spui ce trebuia si ce nu trebuia sau sa faci tactica de joc… e simplu asa.

Fie ca esti sau nu fac Guardiola este urat sa vii pe pagina echipei favorite si sa vorbesti in asa hal despre antrenorul echipei.

iliecristian
iliecristian
4 May 2015 19:00

Mai dureros este ca sunt unii mai mult fani Guardiola decat fani Bayern!!!

synp
synp
4 May 2015 18:51

@Alex: Sunt cativa prin zona care sunt mai mult anti-Pep decat pro Bayern :)).

Alex
Alex
4 May 2015 17:16

@Ribery7:

Este vreun comentariu de-al tau in care sa nu te iei de Guardiola?

Tu gandesti ce spui inainte sa scrii? ce fel de om ar pregati un meci la acest nivel, astfel incat sa se lase batut de dragul unei pasiuni pentru echipa adversa?
Dimpotriva, eu cred ca Guardiola, chiar e motivat sa bata Barcelona.

Guardiola poate fi acuzat pe drept pentru diferitele modificari in echipa pe care le face, dar sa spui ca “vinde” un meci cred ca e exagerat.

Sincer va fi foarte greu sa trecem de Barcelona, dar asa cum au spus altii, Bayern nu merge “ca mielul la taiere” si le va fi si lor foarte greu sa treaca de noi.

Inca un lucru: Guardiola este unul dintre cei mai buni antrenori ai lumii, in acest moment, cu bune si cu rele eu imi doresc si sper sa continue la Bayern.

iliecristian
iliecristian
4 May 2015 15:12

Bayern cel mai mult a dat pe Martinez (40 mil. euro), de care si-a batut joc Guardiola, transformadu-l dintr-un excelent mijlocas la inchidere, intr-un fundas central mediocru. Eu nu cred ca conducerea bavareza poate fii atat de naiva si sa satisfacă toate poftele lui Pepelino.

fcdm3
Moderator
4 May 2015 13:33

DAILY MAIL zice ca Bayern ar vrea sa-l transfere pe Bale de la Real pentru suma de … 135 mil. euro!!! Nici salariul sau n-ar fi prea mic, zic englezii, aproape 20 mil. euro pe an! Sper sa fie doar o gluma proasta aceasta stire. Nu ca Bale n-ar fi bun, dar in niciun caz pe cu atatia bani. Cu banii astia s-ar putea aduce 3 super-jucatori. Alta stire la un post TV din Germania ar fi fost de un posibil schimb cu Dortmund, Gundogan – Gotze. Nici fanii lui Bayern din Germania, nici ai lui Dortmund, nu si-ar dori acest schimb.

Iata-l pe Lewandowski la antrenamentele de azi, cu masca:
http://www.bild.de/sport/fussball/robert-lewandowski/trainiert-mit-spezialmaske-40809438.bild.html

palcenina
palcenina
4 May 2015 10:40

Nu cred ca Pep tine atat la Barca. Cred ca va face tot ce poate ca sa ne calificam. Problema e ca pe mine ma cam lasa pe ganduri ce poate el.

Ribery7
3 May 2015 23:26

La cat de mult se bucura in tribunele Camp Nou la meicul Barca-City, cred ca Guardiola abia asteapta sa isi ajute echipa de suflet sa mai stearga din rusine.

Cu Lahm si Alonso la centru, batalia pentru posesia mingii este ca si pierduta. Schweinsteiger, probabil lasat pe banca, chiar daca ar juca, s-a vazut ca nu da nici el randament cand se afla Xabi pe teren. Bernat, cu tot cu plamanii lui, la cate decizii proaste ia, din start prezenta sa pe teren inseamna cateva procente ale posesiei pierdute. Si tinand cont ca pe plan defensiv e chiar mai slab, in conditiile in care Messi ii va fi adversar direct, nu-i de bine.
Daca am avea alt antrenor, as fi mai optimist, macar ar juca cine si unde trebuie, dar asa… mi-e cam frica de acest meci.

palcenina
palcenina
3 May 2015 22:57

Nu stiu daca trecem de Barca. Stiu doar ca suntem Bayern si indiferent de nationalitatea lor, toti jucatorii trebuie sa lupte ca niste bavarezi. Nu mi-e frica deloc, chiar abia astept sa vad pe unde suntem. Cu toata echipa apta, as fi zis ca suntem favoriti, asa cred ca sansele sunt 45/55. N-o sa mature cu noi pe jos ca doar nu suntem carpe, iar in ultimele 3 meciuri cu ei a fost cumulat 9-0, deci be cam stiu de frica. Daca nu facem greseli in aparare, cred ca putem trece de ei.

florins
florins
3 May 2015 22:20

fcdm3: Adevar grait-ai! Cu mentiunea ca pe Martinez nu prea il iubeste, desi bascul ar putea reveni la forma de acum doi ani daca ar fi jucat si incurajat. Si stim cu toii cat de util era echipei in sistemul lui Jupp!
Dar, pe termen lung la Bayern trebuie investit in jucatori germani, ca doar nu va ramane Guardiola acolo vesnic. De asta trebuie sa aiba grija conducerea clubului (asa cum au facut cu Rode, pe care, din pacate Guardiola nu l-a “vazut” decat din momentul in care s-au accidentat alti jucatori. Un Heynckes altfel ar fi procedat).
Si mie imi place Julian Brandt.
Sa vedem ce va fi la dubla cu Barcelona. Apoi, ce va urma.

fcdm3
Moderator
3 May 2015 19:44

@bayern8: Lahm nu va mai juca NICIODATA fundas dreapta (singur a declarat asta), Martinez va fi jucat doar fundas central (desi se vede de la o posta ca nu-i locul lui acolo) iar Alonso este considerat, din pacate, indispensabil echipei. Gandeste-te ca Bernat (22), Thiago (24), Alonso (33), Martinez (26) sau Reina (32) sunt conationalii sai si vor fi preferati oricand in fata unui neamt. E logic. Exceptandu-l pe Reina (care este departe ca valoare de Neuer), pe ceilalti o sa-i vedem mai mereu in teren. Cum sa nu tina la spaniolii sai? Mircea Lucescu cum isi facea colonie de romani pe unde se ducea si ii proteja? Sau alti antrenori straini. Si favoritul sau nu e Thiago (care e de departe cel mai bun dintre spanioli), cum se asteptau unii, ci Alonso! Desi face o gramada de greseli, il protejeaza mereu si il odihneste pentru meciurile importante unde face iar gafe…
Mai grav e ca Sammer sau Rummenigge nu zic nimic.

bayern8
bayern8
3 May 2015 19:17

@fcbm81: niciodată in istorie nu s-a dus ca mielul la tăiere indiferent de valoarea adversarului exceptand anul trecut meciurile cu Real Madrid.
Visez sa reusim sa ne calificam.
Dar e doar un vis.
Sper sa nu o incasam cu o diferenta mare de scor.
Si bineinteles sa renunte Pep la experimentele lui si sa joace cu oamenii pe posturile pe care dau cel mai mare randament.
-adica Lahm fundas lateral, Schweini la mijloc cu Martinez, fara dante si alonso pe teren, si poate ………..

fcbm81
3 May 2015 17:42

Ai dreptate si mie mi-e teama de Barcelona pe care o consider favorita dar Bayern nu e Cordoba si niciodată in istorie nu s-a dus ca mielul la tăiere indiferent de valoarea adversarului si sa nu uitam ca Guardiola îi cunoaște f.bine si am speranțe ca putem face un meci bun.

iliecristian
iliecristian
3 May 2015 16:43

: Barcelona a invins Realul, a trecut in optimi de City, de PSG in sferturi, de ambele fara drept de apel. In schimb, Bayern, in Bundesliga a pierdut cam toate meciurile cu echipele din fata, ma refer la retur. In UCL a avut parte de adversari modesti, de care a trecut cu ceva emotii. Daca trece de Barcelona, Guardiola merita statuie, dar la cum arată Bayern in momentul de fata, mi-e teamă sa nu se faca de ras.

fcbm81
3 May 2015 15:33

Sper sa nu mai transferam iar mijlocasi poate doar înlocuitori pentru Robben si Ribery (ma refer aici sa aducem jucători care au confirmat deja), mai degrabă l-as prefera pe Hummels cred ca ar fi excelent pentru noi.
Cat despre meciul cu Barcelona cred ca cheia consta in faptul cum ii va motiva Guardiola pe jucători si de determinarea cu care vor juca. Daca ii va motiva precum a făcut-o in returul cu Porto cred ca vom castiga. Însă daca ii vom trata cu superioritate ca acum 2 ani le-am dat un 7up vom pierde cu siguranta. Sa nu uitam faptul ca Barcelona a jucat ultimele meciuri cu echipe care probabil nici in zweitebundesliga nu ar face fata iar noi cu Dortmund si de 2 ori cu Leverkusen si mai ales am avut multi jucători accidentati si cei care au jucat au trebuit sa joace la 120 la suta din capacitatea lor.

fcdm3
Moderator
3 May 2015 12:37

Presa elvetiana vorbeste de un eventual transfer al lui Granit Xhaka la Bayern. Acesta este sub contract cu M’gladbach, are 22 ani, 1,85m si joaca mijlocas central ofensiv sau defensiv.

https://www.youtube.com/watch?v=Zlpqn5LT0XA

fcdm3
Moderator
3 May 2015 12:25

Echipa a 2-a a lui Bayern a pierdut cu 2:0 in fata unei echipa gazda foarte agresive si motivate. Guardiola, cu gandul la Barcelona, a menajat cativa jucatori dar a jucat si cu jucatori de la echipa a 2-a a clubului: Gaudino, Gortler dar mai ales cvasi-necunoscutul Strieder. De asemenea, au jucat jucatori doar cu cateva meciuri in picioare in acest an, cum ar fi Pizarro (doar 3 meciuri) sau Weisser. Javi Martinez s-a reintors pe gazon dupa 9 luni si a facut-o rau: a faultat de multe ori (inclusiv la gol) iar la lovitura libera creata de el a sarit total aiurea din zid, permintand mingii sa se strecoare intre el si Schweini! Mentionez ca in centrul apararii a jucat Dante, jucator care nu mai are ce cauta la Bayern din vara. In atac, Pizarro nu prea s-a descurcat iar Gotze continua sa nu joace nimic, ratand incredibil doua situatii singur cu portarul. Am observat ca anumite echipe din Bundesliga (Leverkusen, Wolfsburg, Dortmund) ne-au cam invatat stilul de joc si au cam gasit antidot pentru el. Asa a jucat… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x