30 November 2021

Bayer Leverkusen – FC Bayern 2-0

Bayern Munchen a pierdut cu 2-0 meciul disputat ieri in deplasare contra celor de la Bayer Leverkusen.

Hakan Calhanoglu a deschis scorul în minutul 55 dintr-o lovitură liberă executată perfect. Cu nouă minute înainte de final Julian Brandt a închis tabela după ce l-a învins pe Neuer cu un șut puternic la colțul scurt.

Acesta a fost al doilea rezultat dezamagitor în această săptămână pentru Bayern, bavarezii fiind eliminați marți din Cupa Germaniei de Borussia Dortmund.

“Sunt multumit în ansamblu de echipa mea iar tinerii jucători au făcut un meci foarte bun astăzi. În ciuda faptului că a fost un meci greu, cu o mulțime de lupte la mijlocul terenului, ar fi trebuit să ne creăm mai multe ocazii de gol”, a declarat Pep Guardiola după meci.

Singura veste bună pentru bavarezi după acest meci, este revenirea pe teren a spaniolul Javi Martinez.