Bayern Munchen a câștigat, fără drept de apel, în fața celor de la FC Porto, în returul sferturilor UEFA Champions League.

Bavarezii au ajuns la a patra semifinală consecutivă și țintesc ultimul act al competiției, care va fi găzduit de Berlin.

După 1-3 în prima manșă, primele două goluri ale lusitanilor fiind marcate în primele 10 minute de joc, bavarezii au început în forță returul de pe ”Fussball Arena” și au întors repede soarta calificării.

Thiago Alcantara a deschis scorul, din centrarea perfectă a lui Bernat și calificarea nu mai părea doar o iluzie. Susținuți de un public fenomenal, elevii lui Guardiola au continuat recitalul, iar Boateng a dublat imediat avantajul.

Din minutul 27, scorul a căpătat proporții, iar lusitanii au început să realizeze că visul frumos s-a cam terminat. Lewandowski a finalizat o acțiune de excepție, după care reflectoarele s-au mutat pe Thomas Muller, care a reuşit al 6-lea gol din acest sezon. Atacantul a devenit și neamțul cu cele mai multe reuşite din competiția stelelor – 27.

Bayern nu s-a oprit însă aici. Lewandowski a reuşit dubla, iar la cabine, gazdele au intrat cu un liniştitor 5-0. Campioana Germaniei nu a mai forțat în actul secund, iar adversarii au profitat. Jackson Martinez a înscris golul de onoare, in minutul 73 și fanii lusitanilor au sperat la o minune.

Golgheterul lusitanilor o putea chiar readuce pe Porto în calculele calificării, dar a ratat cu puțin ținta. Totul s-a terminat atunci când Ivan Marcano a fost eliminat pe final și nu l-a putut urmări pe Xabi Alonso, care a tras cortina cu golul de 6-1.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
synp
synp
22 April 2015 17:52

“Nu imi doresc un anume adversar, doar sa avem lotul valid. De restul se ocupa Guardiola si …sansa!”

Total de acord. Daca o sa fie disponibili toti jucatorii importanti (mai putin Alaba) pentru semifinale ar fi perfect. Cred ca am avea sanse mari sa ajungem in finala cel putin. Cu toti jucatorii disponibili nu mi-e frica de nimeni.

Adolf
Adolf
22 April 2015 14:11

Am evitat foarte mult sa postez dupa aceasta victorie minunata pentru ca nu vreau sa para ca postam cu totii doar la victorii sau la infrangeri 🙂 Nu am intrat niciodata in grupul celor care il sustin neconditionat pe Guradiola dar nici in randul celor care il fac praf chiar daca e vorba de o infrangere sau victorie chinuita. Nu de alta, dar nu vreau sa vin dupa un meci ca aseara si sa spun ce antrenor genial este :))). Poate daca am fi mai umili si ne-am gandi doar cum sa sutinem acesti baieti minunati, am fi mai relaxati si am privi meciurile cu bucurie si mandri ca suntemi contemporani cu cea mai frumoasa echipa din ultimii 10 ani (peste Barcelona lui Pep).
Eu am spus prietenilor dupa 1-3 la Porto, ca in cazul in care trecem de ei, vom castiga cu siguranta CL. Acum sunt mai mult decat sigur. Nu imi doresc un anume adversar, doar sa avem lotul valid. De restul se ocupa Guardiola si …sansa!

Mia san mia!

fcdm3
Moderator
22 April 2015 14:09

Notele celor de la TZ, in care 5 jucatori au primit nota 1 (clasa mondiala): Neuer 3, Rafinha 2, Boateng 1, Badstuber 2, Bernat 1, Alonso 2, Lahm 2, Thiago 1, Muller 1, Gotze 2, Lewandowski 1. Au mai jucat Rode, Weiser si Dante.

Statistica de la UEFA:
suturi spre poarta (pe poarta): 21-2 (10-1)
posesia mingii: 53%-47%
faulturi: 19-19
cartonase galbene: 1-5
cartonase rosii: 0-1
cele mai multe suturi: Lewa – 6
cei mai faultati: Gotze – 6, Thiago – 5
acuratetea paselor de la Bayern: Badstuber – 94%, Gotze – 90%, Bernat – 90%.

Ce zice presa internationala:
https://www.youtube.com/watch?v=1ybBqznYDZA

Jucatorul meciului (conform UEFA): Thiago. Desi are 1,74 m, a deschis scorul printr-o lovitura de cap de langa adversarul sau direct care are 1,91 m! El a fost considerat “creierul” de la mijlocul terenului.

Lui Guardiola i s-au rupt pantalonii in timpul meciului!
https://www.youtube.com/watch?v=E1z6pMHyCEM

Ribery7
22 April 2015 13:03

Eu sper sa jucam cu Barcelona pentru ca nu au un stil de joc la fel de violent ca al celor de la Atletico, Real sau Juve. Cu exceptia simularilor(nu stiu daca sunt la fel de dese in ultimul timp, nu-i urmaresc) isi vad de jocul lor.
A 2-a varianta ar fi realul, lor le lipseste Modric, noua Alaba. Ar fi corect. Iar Lewandowski ii cunoaste foarte bine.
Vreau cele mai tari meciuri posibile, asta este farmecul UCL.

florins
florins
22 April 2015 12:55

Inca o data felicitari lui Guardiola, pentru meciul de aseara!
In privinta adversarului urmator, dupa mine cel mai abordabil ar fi Real Madrid, nu Atletico (unul dintre cei doi merge mai departe), Juventus sau Barcelona (in ordinea aceasta i-as prefera). Atletico este o echipa mai bataioasa si am vazut la Porto ca nu ne descurcam cu adversarii care fac presing avansat. Juventus pare a fi altceva decat Roma, are organizare si un mijloc puternic, iar Barcelona este la un nivel foarte ridicat. Deci, Real Madrid, chiar si pentru a-i da lui Guardiola posibilitatea de a spala rusinea de anul trecut.

fcbm81
22 April 2015 11:08

Daca l-am mai criticat pe Guardiola când a fost cazul acum trebuie sa recunoastem ca a pregătit meciul foarte bine si a reusit sa motiveze toti jucătorii lucru care nu e chiar asa de usor de realizat in mai putin de o săptămână.
Ca viitor adversar as vrea sa evitam Barcelona(care in acest moment e peste noi ca joc sa recunoastem), cu Realul cred ca v-om castiga pentru ca infumuratii astia ne v-or trata de sus iar noi vom juca cu pofta de răzbunare iar cu Juventus cred ca ar fi cel mai convenabil pentru noi.
Orice ar fi avem o mare sansa sa castigam trofeul mai ales ca finala se joaca in Germania.
Mia San mia

palcenina
palcenina
22 April 2015 10:59

Nu sunt nici fan nici anti-Pep. Sunt fan Bayern. Ma bucur pt calificare si joc. Sa vedem ce urmeaza. Guardiola este un antrenor mare, dar daca este cel mai potrivit antrenor pt Bayern, mai ramane de vazut. Permiteti-mi o mica discutie pe aceasta tema. 1. Argumente anti-Pep – a schimbat dintr-o data o echipa perfecta pt a-si impune propriile idei – a neglijat spiritul bavarez care isi doreste victoria cu orice pret, ca in Supercupa Germaniei – nu este Jupp Heynckes… 2. Argumente pro-Pep – astazi e clar: calificare en fanfare cu sabia lui Damocles deasupra capului – la Porto nu a fost vina lui ca unii isi dau cu stangul in dreptul. Toti sunt fotbalisti buni, cine sa se gandeasca ca vor evolua lamentabil – nu a avut de cand a venit tot lotul pe care si l-a dorit. Scoateti 5 cei mai buni fotbalisti de la Barca sau Real si spuneti-mi daca vor juca la acelasi nivel – nu l-a gonit el pe Hans-Muller Wolfhart, ci acesta a parasit echipa intr-un moment greu. Ori cineva care tine la… Citeste mai mult

Max
Max
22 April 2015 9:33

@ponce: nu si eu 😀 nu l-am displacut niciodata pe Guardiola…eu uneori/deseori nu inteleg deciziile sale, dar asta nu-mi da niciun drept sa-l critic 😀

in fine, nu conteaza…mai sunt vreo 50 de ore pana aflam adversarul…iar mie dintotdeauna mi-a fost si imi e in cot cine va fi, indiferent de etapa competitiei…caci, vorba aia: ca sa dovedesti ca esti cel mai bun, trebuie sa te bati cu cei mai buni

ponce
22 April 2015 8:58

@Max: Aici e meritul lui Guardiola, oricat de mult il displacem, trebuie sa recunoastem ca a montat echipa la perfectie, cu multe absente de marca.

Robbery/Schweini/Martinez/Alaba wtf?

Nu pot sa spun decat ca am urlat practic la cele 5 goluri inscrise, deja la golul 6 m-am calmat :))

Max
Max
22 April 2015 8:26

Da, urlat-am ca nebunul prin casa, in prima repriza. Ma bucur ca am vecini intelegatori. 😀

Naiba stie de cand nu am vazut asa un Bayern, care zdruncina, zdrobeste, parjoleste, cum vreti, absolut fara vreo sansa.

DanBv
DanBv
22 April 2015 8:07

Am jucat foarte bine , se vede ca baietii au vrut calificarea dar s-a mai vazut si ca avem ceva probleme in aparare.Cand porto a inceput sa puna presiune a marcat.Totusi , un meci cu barca,real sau atletico cred va fi foarte greu.Mi-ar placea sa vad un Bayern – Atletico :).Mia san mia

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x