Bayern Munchen s-a calificat en fanfare în sferturile de finală ale UEFA Champions League, pentru a 14-a oară – din 17 încercări – în istoria competiției. Bavarezii au stabilit un record de prezențe, astfel, în ”sferturile” celei mai importante competiții europene. Nicio altă echipă nu are atâtea calificări.

După doar trei minute, Kucher a comis cel mai rapid penalty din UEFA Champions League, a fost eliminat, iar Thomas Muller a deschis scorul.

În minutul 34, Jerome Boteng a făcut 2-0 pentru campioana Europei de acum două sezoane. Dezastrul a continuat pentru Şahtior, care a încasat trei goluri în 14 minute din debutul reprizei secunde.

În minutul 49, Ribery şi Alaba au combinat în careul oaspeţilor, iar francezul a finalizat. Trei minute mai târziu, Muller a realizat dubla şi a făcut 4-0 pentru vedetele lui Guardiola.

Bayern nu s-a oprit. S-a făcut 5-0 după reuşita fundaşului Badstuber, aflat la primul gol din decembrie 2009. În ultimul sfert de oră, Lewandowski şi Gotze au urcat scorul la 7-0, rezultat care marchează cea mai grea înfrângere pentru Mircea Lucescu în Europa.

Pentru Bayern, este a doua oară în ultimele patru sezoane când se califică în sferturile UEFA Champions League după o victorie cu 7-0.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
MagulAlb
MagulAlb
18 March 2015 23:27

Baieti,nu stiu ce simtiti voi,dar am cateva echipe pe “lista neagra”,de care as vrea Bayern sa dea mai departe,si sa le bata,rau,rau,rau !
Prima e Real,pt a razbuna nemeritata eliminare a frumoase Schalke. Pe lista e si Atletico,cred ca e cea mai imputita echipa din sferturi,cu Leverkusen stateau numai trantiti pe jos si cerseau faulturi.
In fine,ultima dar nu cea din urma e Juventus,care a batut o Borussie ranita,fara vlaga,fara forta,care nu mai are aproape nimic din ce avea in urma cu 2 ani,cand era cea mai frumoasa echipa a lumii si a doua ca valoare,dupa Bayern.
Din pacate,e cam imposibil sa razbunam toate cele 3 echipe germane eliminate,mi-e greu sa cred ca putem juca si cu Real,si cu Atletico,si cu Juve.

iliecristian
iliecristian
14 March 2015 23:58

Daca ia sezonul acesta UCL , Guardiola merita titlul de ” doctor ” in fotbal, inseamna ca si-a susținut teza pe bune la Munchen.

iliecristian
iliecristian
14 March 2015 23:53

Mai sunt si examene la care elevii sunt mai pregatiti ca profesorul. Guardiola pregateste unele meciuri extraordinar, dar unele parca se chinuie sa le strice. Dar sa fim optimisti, cred ca a invatat si el din sezonul trecut.

florins
florins
14 March 2015 23:36

Meci bun, frumos, Bayern dominanta! Nu stiu de ce il considera unii rudimentar pe Muller, mie mi se pare ca este printre cei mai eficienti jucatori din fotbalul european, fara sa se incurce in floricele. Nu ma entuziasmez cu Reina, pt ca daca ar fi lasat sa mai apere doua meciuri ar comite cateva gafe de generic. In jocul sau bun de astazi am vazut ca nu stie degaja precis cu piciorul si nu se preteaza la un-doi-uri cu fundasii. Este adevarat ca are experienta, dar asa ceva are si Starke. Altfel, Boateng ar face bine sa nu mai protesteze, pt ca aduna cartonase galbene degeaba. Chiar daca are dreptate. Per ansamblu, o apreciere si pentru Guardiola, mai ales ca incep sa sper ca in acest an isi va tine echipa in priza pana la final. Cu echipe ca Barca, Real sau PSG, examenul va fi al sau.

iliecristian
iliecristian
14 March 2015 20:31

Toate merg bine, mai ales cand lipseste Alonso. Cred ca odată cu revenirea lui Lahm, Alonso chiar nu mai are rost, dar sa nu ne bucuram prea mult, Guardiola este un antrenor versatil.

Ribery7
14 March 2015 18:31

Superbe si ultimele 2 goluri. Faze de fifa. Boateng, Muller, Rode cu viziunea, Lewandowski cu pozitionarea si nu are de facut decat sa impinga mingea in poarta.

Incantotator acest Rode, mai ales cand te gandesti ca a venit liber de contract, face lucruri bune pe teren.
Mi-a placut si Reina, am inteles acest transfer, desi inca sunt de parere ca are salariul prea mare.

Bernat alearga alearga alearga. Scuzati-mi expresia, dar are o privire tampa rau. E din alt film baiatul asta. Cand te uiti in ochii lui parca te uiti in neant. Mereu incruntat, mereu cu capul plecat. Nici macar nu e integrat bine din punct de vedere social, nu pare ca este apropiat de colegii sai.
Lumea poate sa se omoare pe teren, Gotze e chill. Pe cat de talent, pe atat de delasator. Are nevoie de Reus langa el, are nevoie de un prieten.

ponce
14 March 2015 18:30

Meci bun facut de bavarezi, se vede ca isi conserva forta si energia.
BREMEN 0 – 4 BAYERN
Imi pare rau ca nu am vazut golul lui Alaba.

Ribery7
14 March 2015 18:01

Super gol al lui Muller cu stangul din afara careului, la vinclu. Super gol al lui Alaba din lovitura libera. A 3-a oara acest sezon cand inscrie prin acest procedeu. Ca sa facem o comparatie, ronaldo, jucator considerat bun executant de lovituri libere a reusit ultima data sa inscrie astfel chiar cu Bayern, acum mai bine de 10 luni. In fifa 16 vreau sa-i vad pe Muller 88, Alaba 85, Robben 91 si Ribery 90. Primii 2 mai ales au nevoie de upgrade-uri clare, de 4-5 sezoane sunt in elita fotbalului. Pogba a avut 2 sezoane decente si e peste Alaba in fifa 15. Sa fim seriosi. Iar Ribery si Gotze au nevoie de imbunatatiri la finishing, intrucat ei marcheaza foarte des (un gol la 151, respectiv 167 minute de joc). In momentul de fata au 79 ambii, mi s-ar parea corect 84 Gotze si 83 Ribery. Cat despre transferuri, Reus este un must, iar personal il vad pe Heung Min Son inlocuitorul ideal pentru Pizarro. In rest un fundas central in locul lui Dante. De Bruyne e bun, dar… Citeste mai mult

gery76
gery76
14 March 2015 6:48

-Nu cred c-ar trebui sa ne aruncam hazardat in transferuri,avem un lot echilibrat numeric si valoric,mai ales ca vor reveni,Lahm,Martinez,Alcantara,iar Rode devine un om de lot din ce in ce mai important.Mai degraba mi-as mai dori un fundas central deoarece cred ca Dante isi incheie in vara socotelile cu Bayern,Benattia n-a confirmat,iar Badstuber din punctul meu de vedere mai are pana sa ajunga la 100%din potential,daca va mai ajunge vreodata[sper din tot sufletul sa ajunga ca este unul dintre adevaratii bavarezi alaturi de Lahm ,Schweini si Muller.De asemenea cred ca Pizzaro va pleca si el,dar in fata nu-mi prea fac probleme,chiar in cazul unei indisponibilitati a lui Lewa ,Muller si chiar Gotze pot juca fara probleme ca 9 fals. -In ceea ce-i priveste pe Robben si Ribery cred ca totul se va decide in functie de deznodamantul Ligii de anul acesta.Fizic ambii cred ca mai pot face fata mai mult decat onorabil inca 2 ani,numai ca Robben nu sunt convins ca va ramane in cazul unui esec in Liga,el avand oferte clare din Anglia,in primul rand de la van Gaal,Manchester… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
13 March 2015 21:41

@DevilMayCry: OK, am corectat.
Maine, cu Werder, cred ca vom vedea pe altcineva in poarta bavareza. “Neuer are nevoie de pauza” se pare ca ar fi declarat Guardiola.
Iata cateva scurt declaratii din presa din Europa dupa meciul cu Sahtior:
GAZZETTA DELLO SPORT: “Bayern e cea mai puternica echipa a momentului din Europa”
L’EQUIPE:”Bayern e cea mai indreptatita sa castige potul cel mare. Pentru PSG si Monaco un sfat pentru sferturi: evitati-o pe Bayern!”
RECORD (Portugalia):”Acum e momentul ca Bayern sa stearga amintirea acelui devastator 0:4 de anul trecut. Si cel mai nimerit moment ar fi chiar pe 6 iunie la Berlin!”

FCBM_81
13 March 2015 20:36

De Bruyne îmi place foarte mult,nu inteleg deloc cum la Chelsea nu juca deloc dar nu îl vreau la Bayern pentru ca Wolfsburg e principala adversara in Bundesliga si nu vreau sa slabim iar concurenta si mai ales ca lupii o sa aibă nevoie de jucători buni in sezonul următor de CL.

ponce
13 March 2015 18:59

@bavarezul13: Intradevar, De Bruyne mi se pare un jucator de mare viitor. Reus la fel, un jucator de mare valoare.
David silva? Hmm..

bavarezul13
bavarezul13
13 March 2015 17:19

@DevilMayCry: Nu e pierdere. Cred ca tintele principale in ofensiva ar trebui sa fie Reus, De Bruyne si David Silva(imposibil).

ponce
13 March 2015 14:52

@fcdm3: Cred ca va fi o lovitura daca Bayern l-ar cumpara.
E un jucator tanar, foarte promitator.

fcdm3
Moderator
13 March 2015 14:31

TZ zice ca Bayern e interesata de Roberto Firmino (23 ani, 1,81m) de la Hoffenheim. Acesta are contract pana in 2017, insa pentru circa 25 mil. euro poate fi lasat sa plece. Desi joace mijlocas central ofensiv (conform TRANSFERMARKT) este vazut ca un inlocuitor pentru Robben sau Ribery. Sammer insa a declarat ca Bayern nu e interesata de brazilian.
Iar BILD zice ca Sami Khedira (27 ani, 1,89m) s-a inteles cu Schalke 04, unde va juca liber de contract din vara. Va avea insa cel mai mare salariu acolo, alaturi de Kevin Prince Boateng, 8 mil. euro.
Sambata la 16.30, Bayern joaca la Bremen pe Wesserstadion. In ultimele 4 meciuri dintre cele doua, Bayern a batut-o rau pe Werder: 6:1, 7:0, 5:2, 6:0!

iliecristian
iliecristian
13 March 2015 14:11

: Ai dreptate, din pacate revine Alonso, dar sper sa ramana pe banca mult si bine. Vestea foarte buna este ca a revenit Lahm, iar cand va reveni si Martinez, Alonso chiar nu mai are loc, dar sa nu ne bucuram prea mult, Guardiola pentru mine ramane un antrenor imprevizibil.

fcdm3
Moderator
13 March 2015 14:01

Astazi, Holger Badstuber implineste 26 de ani!
LA MULTI ANI… fara accidentari!

ponce
13 March 2015 8:06

Un portar adevarat :))) foarte adevarat
http://www.sport.ro/liga-campionilor/poza-serii-ce-facea-neuer-in-timp-ce-colegii-sai-terorizau-apararea-sahtiorului-portarul-intr-o-ipostaza.html
Scuzati daca fac reclama :D:
Tot se zvoneste ca Ancelloti ar pleca de la Real, si nu la finalul sezonului, ci acum.
Eu cred ca daca Ancelloti pleaca va fi imposibil ca Realul sa mai castige Liga si sezonul acesta.
Va fi o sansa pentru Bayern sa-si ia revansa in fata Realului, un Real ranit rau.

Ribery7
12 March 2015 23:08

@fcdm3: wow, 50 de milioane, nu e rau deloc, avand in vedere ca abia am trecut de sferturi.

Fotbalul German continua forma buna din ultimul timp, Wolfsburg luand o optiune serioasa pentru calificare dupa victoria cu 3-1 pe teren propriu. Ce-ar fi sa semneze Khedira cu lupii din vara? Ar fi o echipa chiar mai solida.

Pacat de accidentarile lui Ribery si Robben dar bine ca nu e ceva grav, iar cu ocazia asta probabil mai prinde minute Rode, jucator de viitor. A intrat mult mai bine in joc decat Juan, in ciuda faptului ca spaniolul a colaborat mai mult cu colegii sai pe teren.

Toate bune si frumoase acum, dar din pacate revine Alonso…

fcdm3
Moderator
12 March 2015 21:57

Bayern a facut un meci fantastic aseara! Iar raportul suturilor spre poarta de 25-4 (pe poarta 13-0) spune totul de ofensiva bavareza iar Guardiola a declarat ca a jucat pentru prima oara cu 5 atacanti! La fel de imbucurator este si ca ucrainienii nu au avut nicio ocazie clara de a marca iar fundasii nostri n-au fost surprinsi pe contraatac de rapizii atacanti adversi. Arbitrul, care l-a eliminat foarte usor pe Kucher, l-a avertizat cu galben gratuit pe Boateng (lucru care s-ar putea sa-l coste mai departe), dupa ce D. Costa l-a lovit pe Ribery in spate, fara minge, faza cam de „portocaliu”… Badstuber, unul din copiii lui Bayern, s-a bucurat ca un copil la golul marcat! Insa toti jucatorii au jucat fabulos! Mi-a placut ardoarea si ambitia cu care au luptat ai nostri dar si rasplata celor 7 „boabe” m-a incantat, adminsitrandu-i lui Lucescu cea mai mare infrangere a carierei lui. In meciul de aseara am recunoscut echipa mea de vis care zdrobeste totul in cale! Iata ce zice presa germana: https://www.youtube.com/watch?v=_gD-WiAlIbI Alte informatii: – Ribery a sarbatorit golul… Citeste mai mult

Max
Max
12 March 2015 16:42

Acelasi sentiment l-am avut si eu, dupa eliminare: 0 emotii si 0 suspans. Poate nu o fi meritat Sahtioru sa incaseze tocmai 7, dar asta-i viata.

Ce tine de Holger, pai nu doar bucuria lui a fost vizibila, ci si caldura, cu care l-au felicitat colegii. In plus, presupun ca si schimbarea sa a fost un truc a la Guardiola, sa-l aplaude stadionul, sa creada baiatul in fortele proprii. 🙂

Ne odihnim vreo 2 saptamani. Iar baietii mai au de castigat 5 meciuri in UCL. 🙂

ponce
12 March 2015 15:59

Oricum, testul suprem pentru Bayern ramane clar Real. Eu unul asa zic, si asta cred. Va fi clar testul suprem. Se va vedea daca baietii lui Guardiola au invatat din trecut si din greseli.

Ribery7
12 March 2015 15:49

Totodata 7-0 este cel mai mare scor din fazele eliminatorii ale UCL, iar Bayern a reusit aceasta performanta de 2 ori.
Bayern este prima echipa care inscrie 7 goluri in 2 partide pe parcursul unui sezon UCL, 7-1 cu roma fiind primul.
De 4 ori a inscris Bayern 7 goluri in competitia suprema, nicio alta echipa n-a reusit acest lucru mai mult de o data.
Shakhtar e prima echipa care castiga si pierde cu 7-0 in acelasi sezon al acestei competitii.
Lewandowski a ajuns la golul cu numarul 20 in UCL, avand nevoie numai de 36 partide.

informatii pe care le-am citit pe digisport.ro

florins
florins
12 March 2015 15:39

Joc bun al lui Bayern (pacat ca contabilizam reprosul cu eliminarea din minutul 3); avem incredere, dar greul de acum urmeaza. Inca o data spun ca ii astept pe “realisti” la testul de valoare, pt ca prea mult loc ocupa acea echipa in presa sportiva.
Chiar daca a marcat, Badstuber nu este de primul “11” in UCL. Parca nici nu mai sta drept pe teren, iar la alergare are probleme. Altfel, caracter deosebit, om de-al nostru! Si am vazut cum joaca echipa fara Alonso, care nu are ce cauta in formula cu Schweinsteiger in echipa.

ponce
12 March 2015 10:21

Umilitor pentru Sahtior si Mircea lucescu.
Dupa eliminarea din minutul 3 si penaltiul executat, nu am mai avut nici-o emotie in privinta calificari.
Guardiola a alcatuit cea mai buna formula posibila in momentul de fata, si mi-am dat seama la cum a alcatuit echipa ca vrea multe goluri. Felicitari Bayern.
Ma surprins eliminarea lui Chelsea, insa m-am bucurat foarte mult.
Chelsea era o echipa incomoda daca Bayern ar fi cazut cu ea in liga. Contra atac, urat.
Ma bucur ca Anglia nu o sa aiba in sferturi nici-o echipa, Arsenal e eliminata, 70%, City eliminata 80%.

FCBM_81
12 March 2015 9:12

Superb meciul de aseară practic nu am avut nici o emotie,Guardiola a alcătuit o echipa foarte ofensiva exact pe stilul lui Bayern. Sper ca Ribery sa nu se fi accidentat grav mai ales ca francezul este in revenire de forma.
Ce nu mi-a plăcut este caracterul lui D. Costa care l-a lovit intenționat in spate pe Ribery si făcând exact acele lucruri mizerabile pe care le-a facut si in tur si ar trebui ca acesti jucători pe baza probelor video sa primească sanctiuni si chiar suspendari.
Pe de altă parte mă bucura nespus golul lui Badstuber ,daca va uitati la reluari se vede pe fata lui bucurie dar si încredere in fortele proprii si cu siguranță jocul lui se v-a îmbunătăți in viitor.
Si ca bonus pentru meciul de aseară este si eliminarea lui Chelsea ,echipa care personal as fi vazut-o in finala CL.Acum mai sunt 3 mari favorite la castigarea CL si anume Bayern,Barcelona si Real desi acestia din urma sunt într-o forma f.slaba.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x