27 November 2021

FC Bayern – Sahtior 7-0

Bayern Munchen s-a calificat en fanfare în sferturile de finală ale UEFA Champions League, pentru a 14-a oară – din 17 încercări – în istoria competiției. Bavarezii au stabilit un record de prezențe, astfel, în ”sferturile” celei mai importante competiții europene. Nicio altă echipă nu are atâtea calificări.

După doar trei minute, Kucher a comis cel mai rapid penalty din UEFA Champions League, a fost eliminat, iar Thomas Muller a deschis scorul.

În minutul 34, Jerome Boteng a făcut 2-0 pentru campioana Europei de acum două sezoane. Dezastrul a continuat pentru Şahtior, care a încasat trei goluri în 14 minute din debutul reprizei secunde.

În minutul 49, Ribery şi Alaba au combinat în careul oaspeţilor, iar francezul a finalizat. Trei minute mai târziu, Muller a realizat dubla şi a făcut 4-0 pentru vedetele lui Guardiola.

Bayern nu s-a oprit. S-a făcut 5-0 după reuşita fundaşului Badstuber, aflat la primul gol din decembrie 2009. În ultimul sfert de oră, Lewandowski şi Gotze au urcat scorul la 7-0, rezultat care marchează cea mai grea înfrângere pentru Mircea Lucescu în Europa.

Pentru Bayern, este a doua oară în ultimele patru sezoane când se califică în sferturile UEFA Champions League după o victorie cu 7-0.

sursa: digisport.ro