FC Bayern – Eintracht Braunschweig 2:0

 

In optimile DFB Pokal, Bayern a invins-o pe Braunschweing (locul 6 in liga a 2-a) cu 2:0 si s-a calificat in sferuri. Golurile au fost marcate de Alaba (45.) si Gotze (57.). Echipa aliniata de Guardiola a fost Neuer, Rafinha, Dante, Boateng, Alaba, Ribery, Alonso, Schweini, Gotze, Robben si Lewandowski. Au mai jucat Rode, Muller si Bernat.

Statistica de la BILD:

suturi spre poarta: 18-7

mingi salvate: 0-3

dueluri castigate: 51%-49%

cornere: 7-1

faulturi: 10-12

cartonase galbene: 2-2

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.
0 0 vote
Article Rating
20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ponce
8 March 2015 7:42

@Ribery7: Declaratia lui Guardiola cum ca ar fi avut nevoie de mai multi mijlocasi la centrul terenului dupa ce la schimbat pe Dante e jalnica..
Dupa greseala asta sunt sigur ca va pleca la vara, il vor lasa bavarezii.
Totusi imi pare rau, e omul cu care Bayern a luat liga intr-un sezon de exceptie 2012/2013 (realizand tripla)
Alaba poate juca orice post, mai putin varf… peste tot da randament, dar Guardiola il joaca mijlocas central (cel putin azi) mi sa parut surprinzator la cat de schimbat este dintr-un post in altul.
Dar, eu unul nu-l vad jucand pe Alaba acolo, de ce ai Schweini/Rode/Xabi/Thiago etc la mijloc, daca-l ti pe Alaba? In meciuriile importante o sa puna mijlocasi, nu inventiile lui.
Sunt fericit ca ne-am distantat la 11 puncte de locul 2 (Wolfsburg) care a pierdut ieri la Augsburg (1-0).
De altfel sunt fericit ca Realul lui Ancelloti merge din ce in ce mai prost, ieri pierzand la Bilbao (1-0).
Deci, noi trebuie sa fim mandri :))

gery76
gery76
8 March 2015 2:01

@Ribery7: -Totusi pana acum Thomas Muller a executat impecabil cam toate loviturile de la 11m si cam toate au fost transformate in momente cheie,cu nationala la mondiale impotriva Portugaliei,in Liga Campionilor,in campionat si 90% dintre ele repet au fost transformate la 0-0 sau 1-1,foarte putine fiind transformate cand jocul era decis,deci a dovedit o tarie de caracter remarcabila. -Pana la urma o sa si rateze ca nu-i robot,Messi[foarte multe decisive inclusiv in semifinalele Ligii],Ronaldo sau Robben au ratat destule penalty-uri ,unele in momente cheie,deci este cu atat mai mult de laudat cu cat n-are talentul celor celor trei,dar are un mental puternic.Si daca va rata in viitorul apropiat vreun 11m ,sunt convins ca va reveni la fel de puternic si va transforma din nou cu precizie cu urmatoarele ocazii. -In ceea ce priveste randamentul sau mai slab in ultimile 2 meciuri[sa nu uitam ca in jocul cu Hamburg a fost cel mai bun marcand de doua ori si 2 pase de gol],ai perfecta dreptate ,insa Pep l-a folosit ba in dreapta ba varf impins ,ba chiar in stanga,cel mai bun… Citeste mai mult

Ribery7
7 March 2015 20:28

@Sad Falseq: Wow. Am vazut ca a gresit la faza golului dar nu ma asteptam sa fie asa de dur Guardiola. Am crezut ca s-a accidentat. Moralul brazilianului trebuie sa fie la pamant. Mai mult ca sigur o sa fie lasat sa plece in vara, nu mai are loc la Bayern. A, ma bucur ca a marca Muller din nou, in ultimele meciuri a evoluat sub potential. Totusi felul sau de a executa penaltiuri nu-mi inspira incredere. Cand o sa aiba presiune pe umeri o sa rateze. Altfel, lovitura de cap a fost incantatoare. Am vazut ca Alaba a jucat oarecum central. Cum vi s-a parut evolutia sa? N-a fost rea dar nici extrem de stralucita. Oare e bine asa? Sa sacrifici cel mai bun fundas stanga pentru a-l tine pe Bernat pe teren? Nu mai bine il pui pe Schweinsteiger sau Rode in centru iar pe Alaba in locul lui Juan? Personal daca as fi Alaba sau Ribery mi-ar pieri tot cheful vazand ca orice pasa buna e irosita de spaniol, care fie alearga cu mingea afara din teren,… Citeste mai mult

ponce
7 March 2015 18:49

Dante a jucat slab in primele 20 de minute, ma gandeam ca Guardiola o sa-l scoata la pauza, insa la scos devreme, la jumatatea primei reprize. Au fost 2 faze la care Dante a fost slab, una dintre faze a dus la deschiderea scorului. (hannover)
Da, Lewandowski a revenit si a jucat 90 de minute.
Clar Ribery omul meciului, a scos un penalti + asist la golul lui Muller de 3 – 1.

Ribery7
7 March 2015 18:30

@synp: Iata ca a marcat astazi Alonso. Gol frumos din lovitura libera.
Victorie asteptata dar nu tipica. A fost putin mai dificila decat meciurile jucate de obicei in Bundesliga, adversarul deschizand scorul si facand un presing destul de bun din cand in cand.
Am ratat inceputul meciului, ce s-a intamplat cu Dante? Dece a fost inlocuit?
Iar Lewandowski a mai revenit pe teren dupa ce a scos penaltiul?

Ribery, omul meciului.

synp
synp
7 March 2015 10:42

@Ribery7: Linistit poti sa ma contrazici oricand. Mie mi se pare ca e mijlocas chiar pur defensiv. In ceea ce ma priveste, pozitia unui jucator e definita de zona in care activeaza si nu de calitatile pe care le are pentru pozitia respectiva. Iar Xabi joaca foarte retras tot timpul, el ajunge foarte rar in marginea careului ori in pozitie de finalizare. Guardiola a zis ceva de genul: Xabi e cel mai slab cand trebuie sa alerge dupa alt jucator ori in alta varianta mai era tradus “worst at tracking back”. Sigur ca in multe stiri o sa gasesti “worst defender” si mai ales in traducerile in romana. Dar Guardiola a zis ca nu pentru calitatile lui defensive a fost adus ci pentru calitatile lui de pasator. Ca o gluma, la cate cartonase galbene acumuleaza e mai “distrugator” decat J. Martinez. Si mai am o observatie. Cand Bayern joaca prost e si pentru ca Alonso e marcat foarte strans. Cum a fost cu Wolfsburg de exemplu.

bayern8
bayern8
6 March 2015 14:24

AM INCERCAT SA MA ABTIN, DAR MU MAI POT.
NICI MIE NU IMI PLAC CEI 2+1 SPANIOLI.
COMENTARII:
-Tymoschuk NU ERA JUCATOR DE VALOAREA LUI BAYERN
-Bernat NU ESTE JUCATOR DE VALOAREA LUI BAYERN
-Pepelino NU ESTE PENTRU BAYERN
-ALONSO NU ESTE JUCATOR DE VALOAREA LUI BAYERN
-SPER CA Michel Weiser SA AJUNGA UN JUCATOR IMPORTANT AL LUI BAYERN SI SA CONFIRME 100%
-umilinta istorica CU REAL, NICI ACUM NU AM TRECUT PESTE EA.SI AM MAI SPUS SI O SA O REPET DIN NOU: <<<<<<<<<>>>>>>>>.
DACA CRESC IN JOC LEWA SO GOTZE, POATE AII AJUTA ROB&RIB, SI PSER SA AVEM PANA LA FINALUL CAMPIONATULUI 110% CONCENTRARE SI MOTIVATIE.

Ribery7
6 March 2015 3:11

@fcdm3: Probabil tineam eu minte gresit. Stiu ca e enervant ca spun la fiecare articol cat de mult imi displac cei 3 spanioli, dar atat de mult nu ii suport! Si credeti-ma ca incerc sa ma abtin. @synp: Da-mi voie sa te contrazic. Xabi Alonso nu este CDM, el nu este “distrugator” precum Martinez, ci CM. Xabi Alonso nu alearga destul de mult, este prea lent, nu este destul de puternic si nici nu are inteligenta defensiva pentru a fi mijlocas la inchidere. Lucru confirmat recent de Guardiola: “Alonso este cel mai slab jucator din lume cand vine vorba de defensiva”. Xabi Alonso este pasator, regizor, el are rolul lui Toni Kroos, acela de a aduce o pasa sclipitoare din cand in cand, dar in majoritatea cazurilor de a alege daca jocul se va duce pe flancul drept sau pe flancul stang. Acum, avand in vedere aceste lucruri, atunci mi se pare complet relevant numarul assisturi, chiar si de goluri. Pentru ca el nu este deloc un jucator defensiv. La fel si Bernat, care a jucat predominant mijlocas stanga, mai… Citeste mai mult

florins
florins
5 March 2015 22:34

Sunt unul dintre primii care mi-am manifestat dezamagirea fata de prestatia lui Guardiola la Bayern, apoi chiar si aversiunea. Desi l-am apreciat la Barcelona si probabil ca il voi aprecia si dupa ce va pleca de la Bayern. Acuma, insa, cred ca merita sa-l sustin, pentru ca Bayern are o buna sansa sa castige Ch League. O vad pe Bayern trecuta de Sahtior, chiar fara emotii (echipa aceea chiar nu mai are nici un entuziasm si niciun motiv sa mai existe, din pacate!), iar dintre adversare, Realul mi se pare mai putin montat decat anul trecut, Barcelona fragila in aparare (mai fragila decat noi si cred ca intr-un meci cu catalanii Alonso ar sti cum sa joace), iar Chelsea are probleme de concentrare. Avem o buna sansa daca jucam la potentialul nostru (dar care este acest potential? l-as intreba pe Guardiola) si nu ne ramane decat sa speram ca Guardiola va fi multumit si va pleca dupa aceea. Cred ca perioada urmatoare, doi-trei ani, va fi foarte importanta, pt reconstructia echipei. O reconstructie pe care as vrea sa o faca… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
5 March 2015 20:57

: Intr-adevar, Heynckes a avut jucatori mai valorosi: Gustavo, Tymoschuk, Gomez, jucatori care au costat o groaza de bani, acum Pepelino se chinuie cu Gotze, Lewandowski, Alonso si altii.

synp
synp
5 March 2015 20:13

@Ribery7: Inteleg ca Alonso n-a jucat bine in ultima vreme, dar cum sa-l evaluezi in functie doar de goluri si assist-uri? Ca spre exemplu Javi Martinez a dat 3 goluri in primul lui sezon la Bayern, si totusi poti sa zici ca a jucat slab? Dar de regula mijlocasii defensivi marcheaza putin. Sunt foarte putini cei care au si calitati de marcatori, gen Yaya Toure in rest aproape toti marcheaza foarte putin, gen 0-5 goluri pe sezon. Si pentru corectitudine Alonso a marcat 2 goluri pana acum, pentru ca daca tot iei in considerare pasa gresita din meciul cu City atunci sa iei si golul. Majoritatea considera nesemnificativa Bundesliga ori DFB Pokal, ori nu neaparat nesemnificative dar considera ca e absolut normal sa castigam aproape toate meciurile si sa o facem si fara drept de apel. Am un singur exemplu la indemana. Sezonul 74-75, dupa ce Germania a castigat cupa mondiala in 74, Bayern a terminat pe 10 in Bundesliga (-6 la golaveraj). O sa ziceti probabil ca Bayern n-a avut atunci lotul de acum. Sincer nu stiu, tot ce… Citeste mai mult

FCBM_81
5 March 2015 19:06

@ Ribery7 Deacord cu tine in legatura cu cei 2(Bernat si Alonso),cat despre Guardiola si eu eram un sustinator dar meciul din Ucraina m-a facut sa fiu mai rezervat………insa sa asteptam finalul sezonului sa tragem concluzii.
Guardiola ar trebui totusi sa joace mai mult si cu ceilalti jucatori aflati pe banca mai ales impotriva echipelor mici altfel riscam sa apara conflicte intre jucatori.

Ribery7
5 March 2015 18:20

Pana si Michel Weiser are un gol si un assist in 189 minute jucate in Bundesliga.

Ribery7
5 March 2015 18:07

Un lucru e cert. Guardiola a lucrat aproape 2 ani deja cu echipa asta si noi inca nu vedem fotbal de calitate, asa cum echipa asta are potential. In schimb ni-l aduce pe Reina, care a costat 3 mil de euro si primeste un salariu de 5 pe sezon(daca nu ma insel) si a jucat exact 0 minute intreg sezonul. WOW! Asa transferuri sa tot facem. Dar nu-i nimic, Alonso a fost super transferul sezonului, cu siguranta ca el va echilibra balanta, nu? Ia sa vedem, 2376 minute jucate, in care a reusit un gol si 4 assisturi. Incredibil! (am putea sa mai adaugam pe lista reusitelor sale assistul pentru Aguero intr-un moment destul de critic, + faptul ca ne-a lasat in 10 in ucraina). Deci Alonso nu a facut deloc un sezon asa de bun cum incearca sa ne convinga toti comentatorii sportivi? Nu-i nimic. Bernat este mai tanar, a jucat mai mult. 2720 de minute!!! Cu siguranta ca el va avea cifre mai bune. Ups. Un gol(din greseala lui Naldo intr-o infragere cu 4-1) si 2 assisturi! WOW!… Citeste mai mult

Ribery7
5 March 2015 17:50

Inca o data, in timp ce Alonso si Bernat nu au facut nimic tot meciul (desi majoritatea au jucat dezamagitor aseara, tot de ei ma leg pentru ca ne sunt bagati pe gat in ciuda faptului ca niciodata nu aduc ceva pozitiv in jocul echipei, spre deosebire de ceilalti titulari care de obicei joaca bine), Rode a intrat in finalul meciului si, in cateva minute a avut timp sa-si arate nu numai curajul (cojones) cel putin la fel de mare ca al lui bernat, dar si un control al mingii, o viziune si un talent per total complet superioare. In cateva minute a avut timp sa-i dea o super centrare lui Muller, care a ratat la mustata. Am mai remarcat o super cursa de 50-60m a lui Lewandowski pe final de meci, cand a alergat efectiv cu 2 adversari in spate, protejand balonul foarte bine. Din pacate a pierdut balonul, dar a fost un moment cu adevarat intrigant in jocul de aseara, pentru mine cel putin. In ultimul timp am remarcat o schimbare in bine pentru Gotze, care in meciurile… Citeste mai mult

DevilMayCry
Admin
5 March 2015 13:07

@gery76: Mie mi s-a parut ca Alonso a jucat mult mai slab ca Schweini. Spaniolul a dat multe pase in afara terenu;ui sau la adversar, plasamentul a fost incredibil de jalnic…Chiar daca a a avut un inceput bun la Bayern, cu ocazia meciului de aseara a demonstrat tuturor ca nu face fata rigorilor din fotbalul german.

In vara trebuie lasat sa plece liber de contract, la Bayern face mai mult rau decat bine.

ponce
5 March 2015 7:45

Eu l-am vazut, tipic Guardiola, foarte multe pase, putina viteza, pase scurta.. tipic.
Asta a fost meciul de aseara, un meci foarte plictisitor.
Golul lui Gotze insa a fost o bijuterie 😀

gery76
gery76
5 March 2015 3:50

-Din pacate n-am vazut meciul,chiar m-ar interesa cum s-a jucat pe intreaga perioada a jocului,caci dupa notele primite de bavarezi in Bild,rezulta ca Schweini si Alonso[nota 5 respectiv4],iarasi s-au calcat pe ”bombeuri”,de altfel Schweini a si fost schimbat cu Rode in minutul 77.

www.fcbayern.ro - Din 2010 primul fan club FC Bayern din Romania

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x