Antrenorul lui Bayern Munchen, Pep Guardiola, l-a catalogat pe elevul său Xabi Alonso drept ”cel mai slab jucător din lume în apărare”, după ce fostul mijlocaș al lui Real Madrid a fost eliminat în meciul jucat de bavarezi în deplasarea din Ucraina, cu Șahtior Donețk, marți, 17 februarie, în turul optimilor de finală ale UEFA Champions League.

Mijlocașul basc a primit două cartonașe galbene în remiza, 0-0, cu echipa lui Mircea Lucescu. Ambele avertismente au venit în urma unor faulturi asupra lui Alex Teixeira. Guardiola a încercat să-și scuze conaționalul astăzi, vineri, 20 februarie. ”Bayern l-a recuperat pentru a păstra mingea, nu pentru a o recupera”, a declarat antrenorul lui Bayern Munchen.

„Vrem să păstrăm mingea maximum de timp posibil, de aceea am dorit să am jucători ca Xabi și Thiago”, a explicat Guardiola. ”Dar când e vorba de alergat după alți jucători, de apărat, Xabi Alonso este cel mai slab jucător din lume. Dar, evident, nu pentru asta l-am transferat”, a mai spus antrenorul catalan.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
24 February 2015 13:42

Pe mine ma incanta cand umilim o echipa, indiferent de nume sau valoare, pentru ca asta inseamna ca vad fotbal de calitate din partea lui Bayern. Pe mine nu ma intereseaza trofeele castigate cu pretul jocului.

Problema este ca Bayern are cel mai bun lot din lume, si are potential sa umileasca orice echipa, cu 2-3 exceptii, unde totusi are potential sa castige, dar poate ca nu la scol si nu atat de usor.

iliecristian
iliecristian
22 February 2015 6:52

: Pe mine chiar nu ma incanta sa umilim niste “prabusite” ca Hamburg sau Paderborn, iar cu Sahtior sa facem 0-0, dar recunosc ca am fost foarte incantat cand am umilit AS Roma. In schimb, ma bucura foarte mult revenirea Borussiei, care sper sa treaca de Iuventus in UCL, acolo unde Schalke de exemplu, face de ras Bundesliga, prin jocul si atitudinea ei.

filotas
21 February 2015 19:47

@sad falseq
deci bayern castiga cu 6-0 in deplasare dupa ce etapa trecuta castigase cu 8-0 si tu ai asta de spus despre guardiola? 🙂 in conditiile in care chelsea si barcelona de exemplu azi au pierdut puncte pretioase cu un joc de rahat.
vai, vai , vai:)

ponce
21 February 2015 19:16

@Ribery7: Da, cred si eu. Wolfsburg are un contra-atac uluitor, mai ales ca a venit si Schurrle de la Chelsea. Victorie de moral, tinand cont de rezultatul de marti din liga cu Sahtior. M-am saturat sa am incredere in Guardiola, si anul trecut cand am pierdut cu 1 – 0 turul cu Real din semi-finale aveam incredere mare, poate chiar prea mare in Guardiola, ca va remonta echipa si rezultatul de 1 – 0. Insa, ce a facut? A stricat si mai mult Bayern-ul, si uite asa, Real a umilit Bayern 5 – 0 pe dubla mansa. Urat, foarte urat. Oricum, eu cred ca in vara chiar daca castiga Liga cu Bayern, Guardiola va pleca. E foarte contestat jocul sau propus la Bayern. Ce rost ca, castigi campionatul in germania la pas si cupa germaniei, daca in Liga esti umilit? Batem Hamburg 8 – 0, in liga cu Sahtior 0 – 0, ce fotbal e asta? Acum am batut Paderborn, 6 – 0, dar sa vedem. Mie unul cand am auzit ca a fost adus Xabi mi-a placut, insa se… Citeste mai mult

Ribery7
21 February 2015 18:37

@Sad Falseq: Si joaca cu 3 fundasi in conditiile in care in fata lor, Alonso, jucatorul care ar trebui sa opreasca fazele periculoase inca dinainte sa ajunga aproape de careul nostru, este “cel mai slab fotbalist din lume pe faza de apărare”.
Wolsburg nu are cine stie ce nume si istorie, dar la cum joaca, IN MOMENTUL DE FATA e cu siguranta in top 5 echipe din lume.

Ribery7
21 February 2015 18:35

Mda. Asta stiam si eu, si e cu atat mai greu de explicat ce cauta Alonso pe teren, tocmai ca jucator la inchidere. Victorie cu 6-0 in deplasarea de la Paderborn, dar ca sa fac o referire la acest articol, nici pe faza ofensiva nu se descurca mai bine alonso. In 2 minute de la intrarea pe teren, Rode(assist) si Weiser(gol) au facut mai multe decat Alonso si Bernat tot meciul asta(plus meciuri din trecut ca sa duc critica pana la capat. De fapt, s-ar putea sa ma insel, cred ca au facut la fel de multe cat au reusit cei 2 spanioli de la reinceperea campionatului+ meciul din Ucraina) Celelalte goluri au fost marcate de Lewandowski(primele 2), Robben (golurile 3(penalti) si 6) si Ribery(golul 4). Arjen Robben a mai reusit 2 assisturi+ a scos penaltiul din care a marcat, iar Ribery, culme, imediat dupa ce am spus ca nu mai da randament, a reusit de asemenea 2 assisturi+ centrarea de la faza din care Robben a scos penaltiul. Au fost 2 faze dubioase de arbitraj in favoarea lui Bayern,… Citeste mai mult

FCBM_81
21 February 2015 16:07

A-ti observat ce mult se aseamănă jocul lui Gladbach cu jocul nostru? Acelasi joc bazat pe posesie bun in campionat dar slab in meciurile din Europa,totusi eu unul consider ca nu ar trebui ca jocul nostru sa fie copiat de alte echipe din Bundesliga ca altfel nu am mai vedea meciuri ca cel dintre Leverkusen si Wolfsburg

ponce
21 February 2015 15:55

Pep ma surprinde din ce in ce mai mult, la fiecare meci. Mi-a placut Guardiola, imi place, imi place si stilul sau de joc, insa ceea ce face in ultimul timp la Bayern ma dezgusta total. Ce nu mi-a placut a fost ca a schimbat in 3 fundasi apararea, iar la mijloc la adaugat pe Xabi. Eu nu inteleg.. Daca o sa jucam in sferturi cu Real sau Chelsea poate chiar BVB, ce facem? Jucam tot cu 3 fundasi? Cum sa pui 3 fundasi daca cu 4 fundasi anul trecut am luat 5 de la Real, din care 2 pe contra-atac? Daca am primit 4 de la Wolfsburg, care sa fim seriosi ca nu-i cine stie ce echipa, dar de la Chelsea/Real/BVB? Echipe care sunt croite pe Contra-atac!
Ori Guardiola o sa treaca la meciuriile importante iar la 4 fundasi..

florins
florins
21 February 2015 15:29

Faina povestea asta, a lui Guardiola! Inseamna ca cei doi sunt foarte buni prieteni, daca isi permite sa spuna asta. Inchipuiti-va ce ar simti Schweini daca ar spune antrenorul sau asa ceva despre el (oricum nu poate spune, pt ca bavarezul le are cu apararea, cum le are si cu atacul). Spunand asta, Guardiola il protejeaza de fapt pe Alonso in fata fanilor. Dar, din declaratia aceasta mai inteleg cat de important este in tactica lui Guardiola “sa tinem mingea”. Mie nu imi place acest concept, strain fotbalului german, care este in egala masura activ si reactiv, in detrimentul pasivitatii (a tine mingea, ceea ce nu ne place noua meci de meci in jocul lui Bayern, cand se paseaza lateral aproape la nesfarsit). Tactica lui Heynckes, in care Bayern avea posesie superioara, dar nici chiat ata cat are acum, ne mai lasa posibilitatea sa contraatacam. Atunci aveam mult mai multe ocazii de gol decat acum, cand adversarul se baricadeaza in fata noastra. Acum jucam destul de mult pasiv, ceea ce a reclamat inca de anul trecut Beckembauer.

iliecristian
iliecristian
21 February 2015 10:32

Referitor la Pep, este o veche expresie: “Unde-i minte-i si prostie, iar unde-i putina minte este enorm de multa prostie” – nu stiu exact unde se regaseste acesta, dau eu m-am cam saturat de mintea lui.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x