După opt victorii consecutive în campionat, Bayern Munchen, dă semne de oboseală și pierde puncte pentru a doua etapă la rând.

Bavarezii au remizat, 1-1, cu Schalke, pe propriul teren, în etapa a 19-a din Bundesliga, a doua a returului și au doar un punct după două runde din partea a doua a campionatului. În runda trecută, Wolfsburg a învins-o pe Bayern cu 4-1 în prima rundă a returului.

Bayern a evoluat în zece oameni încă din minutul 17 al partidei cu Schalke, atunci când Jerome Boateng a fost eliminat pentru un fault în propriul careu. Din fericire, Manuel Neuer a reușit să pareze penalty-ul executat de Maxim Choupo-Moting.

Scorul a fost deschis târziu, tot de bavarezi. În minutul 67, după o lovitură de colț executată de Xabi Alonso, Robben a trimis cu capul în poartă, pentru 1-0. Bucuria echipei lui Pep Guardiola a durat puțin, însă, întrucât după doar cinci minute, Howedes a egalat, tot cu capul, tot după un corner. Avea să fie și scorul final al întâlnirii.

Din fericire pentru Bayern, distanța față de a doua clasată rămâne tot de opt puncte, în ciuda semieșecului, întrucât și Wolfsburg, principala urmăritoare a bavarezilor, a remizat, tot 1-1, în deplasare, cu Eintracht Frankfurt. Au înscris Aigner (58), respectiv De Bruyne (88).

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
24 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
FCBM_81
7 February 2015 17:35

Totuși Bernat ajunge destul de des in apropierea careului si pierde aproape de fiecare data mingea,este al 2 lea jucător ca nr de minute jucate dupa Neuer si nici măcar nu a dat o pasa de gol.Rode de ex. a jucat mult mai puțin si are 4 asisturi si un gol

iliecristian
iliecristian
7 February 2015 16:29

Din punctul meu de vedere, Bernat este util echipei, dar nu poate concura la goluri cu Gotze, este absurd, el joaca ceva similar cu Lahm, dar pe stanga.

synp
synp
7 February 2015 15:42

@FCBM_81: De acord ca nu e foarte eficient din punct de vedere al golurilor sau al paselor de gol. In ceea ce priveste pasele de gol am putea sa ne asteptam sa fie mai eficient ori sa dea mai multe centrari precise. Asta e un minus in ceea ce il priveste. In ceea ce priveste golurile el nu joaca tocmai pe o pozitie care sa-i permita sa inscrie cu o anumita regularitate. De regula joaca in banda in sistemul cu 3 fundasi centrali sau fundas stanga daca se joaca cu 4 fundasi. Iar cat timp a lipsit Alaba a jucat fundas stanga. Numarul de goluri pentru mine nu e relevant in ceea ce-l priveste. Are un procentaj foarte bun al paselor precise, dribleaza bine, munceste mult si e bun in dueluri (sigur, mai putin in cele aeriene).

FCBM_81
7 February 2015 15:07

@synp In majoritatea comentariilor tale sunt de acord cu tine insa acum nu.Bernat a jucat 1531 minute si a marcat un gol(desi a fost un gol mai mult norocos) si nu a dat nici o pasa de gol,Gotze a jucat 1148 minute si adat 7 goluri si 1 pasa de gol.Daca impartim la minutele jucate la goluri reiese ca Gotze a dat un gol la 164 minute de joc in schimb Bernat la 1531 minute. Intradevar Bernat se zbate dar nu e eficient deloc nici macar o pasa de gol nu a dat si totusi a jucat cu 400 de minute mai mult decat Gotze din cauza aceasta eu nu am fost multumit de el. Totusi sa avem rabdare mai ales cu Gotze care cu siguranta va creste in calitatea jocului sau mai ales ca el are doar 22 ani, in schimb Bernat alaturi de Dante nu-mi plac deloc Cat despre Lewandowski ai dreptate aveam mai multe pretentii de la el, a jucat 1293 minute si a marcat de 7 ori si are 3 pase de gol insa el joaca… Citeste mai mult

synp
synp
7 February 2015 11:18

Va impartasesc nemultumirea in legatura cu Gotze si Lewa. Pentru mine asta ar fi singura obiectie la adresa lui Pep, si anume, incapacitatea de ai face pe cei doi sa joace la potentialul maxim. Desi in legatura cu Lewa s-ar putea sa ne grabim in exprimarea unei pareri. Avand in vedere stilurile de joc foarte diferite (bvb vs bayern) e normal sa aiba nevoie de timp pentru a se adapta. In legatura cu Gotze ma asteptam la ceva mai mult din partea lui.

synp
synp
7 February 2015 11:07

@fcdm3: O mica mica mica nedumerire: de ce esti susprins ca Schalke a alergat mai mult ca noi? Iar 115 km nu mi se pare a fi o distanta pe care sa o alerge o echipa care nu isi doreste victoria, asa cum au spus unii. Eu sunt multumit de meciul cu Schalke. E greu sa joci in 10 timp de 70 de minute. Ce ar mai fi de remarcat e ca noi, inafara de golul din corner, in 10 oameni nu le-am permis celor de la Schalke nici o ocazie de gol. Bernat e unul dintre putinii jucatori care a jucat decent in meciul cu Wolfsburg. Un jucator care a depasit asteptarile aproape oricarui microbist. Oriunde am citit despre el lumea a avut numai lucruri bune de spus despre el (desigur, mai putin pe acest site). Ca sa nu mai zic ca a fost ales in echipa turului de campionat. Motiv pentru care nu inteleg obiectiile atat de inversunate la adresa lui. Dar evident va respect parerea in intregime. Cu Badstuber antrenorii sunt precauti si ii inteleg. Omul are… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
6 February 2015 22:41

FCBM-81: Au ajuns la noi si din pacate pentru ei si pentru noi s-au cam pierdut. Exemplu Gotze, am mai spus ca priveam meciurile Borussiei datorită lui, credeam ca acest jucator va deveni nr. 1 in Europa, iar acum pentru mine este o mare dezamăgire. Lewandowski nici el nu este departe , iar Borussia se zbate la coada clasamentului. Din pacate, fotbalul german nu prea are de castigat din asta, mai rau ca nici Bayern.

FCBM_81
6 February 2015 11:44

@florins Klopp practic nu poate lucra sub presiune si daca erai tu sau eu antrenor si tot castigam atatea puncte cat a luat Klopp in acest sezon.In anii precedenti nimeni nu se gandea nici chiar conducerea ca ei vor castiga campionatul si vor ajunge sa joace finala CL iar Klopp practic nu avea nici o presiune asupra lui insa cand faci transferuri de 60 mil euro te poti astepta ca echipa ta sa se bata la titlu si chiar la CL.La ce jucatori are Borussia si intr-un picior daca jucau nu era posibil sa rateze un loc de CL in campionat insa conducerea tot refuza sa il demita si practic ei vor juca la fel de prost atata timp cat o sa fie Klopp antrenor. Tocmai nesiguranta ca Dortmund poate juca an de an in CL ii face pe jucatori sa isi doreasca sa joace la alte echipe iar ca sa ajunga sa isi tina jucatorii ar trebui sa gandeasca o strategie pe termen lung exact ca la Bayern. Sunt de acord cu tine in privinta ca nu trebuia sa… Citeste mai mult

florins
florins
6 February 2015 0:13

In mine “trageti” cand va referiti la cineva care il aprecia pe Klopp si este firesc, de inteles. Acuma nici eu nu mai sunt sigur suta la suta de capacitatea sa de a scoate echipa pe care o antreneaza din groapa unde este, dar raman la parerea ca este un antrenor foarte bun. Insa nu cred ca el este de vina pt ce se intampla acolo (fiind echipa care reprezinta Germania in UCL ma intereseaza), ci altele sunt cauzele crizei. Prima ar fi ca noi i-am luat niste jucatori importanti si stim ce se vorbeste despre asta. Pacat, insa, ca i-am cam luat degeaba. A doua: i-ati vazut pe Reus si pe Hummels cum joaca? Acelor jucatori nu le mai sta gandul la performantele Borussiei, ci, de vreo doi ani sunt preocupati de destinatiile lor viitoare: Bayern, Barcelona, Real, ManUnited etc. Si trei: la Dortmund salariile sunt prea mici pentru pretentiile unor jucatori, care nu vor sa semneze prelungirea contractelor. Este de presupus ca conducerea clubului face presiuni asupra lor sa semneze si de aici rezultatele de acum. Ca in… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
5 February 2015 23:05

@FCBM_81: mi-ai cam luat “cuvintele din gura” referitor la Borussia Dortmund. Nici mie nu-mi vine sa cred ce se intampla cu aceasta echipa. Ieri, in fata a 80.667 spectatori a pierdut din nou acasa, de data asta cu Augsburg, 0:1. Iar Marco Reus a fost “trompeta meciului”, conform BILD, primind nota 6. Echipa lui Klopp incepe sa-si “consolideze” tot mai tare ultimul loc, avand cele mai multe infrangeri – 11 (ca si Hertha) dar si cele mai putine goluri marcate, doar 18 (fata de 43, cat are Bayern…).
BILD intreaba cititorii daca mai e in stare Klopp sa salveze “corabia”. Surprinzator, 56% considera ca Jurgen Klopp inca mai poate salva sezonul dezastros…

FCBM_81
5 February 2015 22:32

Off topic: Totusi as fi curios ce ar spune un fan Borussia Dortmund daca ar citi comentariile noastre de mai sus ,noi abia am pierdut un meci insa vicecampioana Europei de acum 2 ani fiind pe un incredibil ultim loc in Bundesliga. Eu zic ca singurul vinovat pentru situatia lor este chiar Klopp care isi arata limitele si singura soluție ar fi demisia. Si când ma gandesc ca unii isi doreau sa vina la Bayern …..Oricum in meciul direct eu zic sa le dam toate cele 3 puncte daca asta ii va ajuta sa scape de retrogradare

iliecristian
iliecristian
5 February 2015 20:37

FCBM-81: Bine ar fi sa ne inselam noi, si la sfarsitul sezonului sa fim fericiti!

FCBM_81
5 February 2015 17:07

Eu i-am luat mereu apararea lui Guardiola DAR cand il vad pe Dante inutil pe teren, Bernat meci de meci se zbate dar degeaba mai ales in apropierea careului advers e inutil si pierde mereu mingea iar golul “reusit” cu Wolfsburg se datoreaza faptului ca mai mult s-a “lovit” mingea de el.Daca Guardiola ii baga pe cei 2 intr-un meci cu Real sau Chelsea suntem deja terminati iar in ritmul acesta nu cred ca trecem de sferturi in CL. Multi ne plangem ca nu joaca Gotze dar ce sa faca el mai mult daca il bagi 20-25 de minute pe meci ,Gotze,Lewandowski,Muller,Ribery ar trebui sa faca ceea ce face si Robben pe teren si sa incerce driblinguri,pase filtrante suturi de la distanta chiar daca pierdem posesia iar in atac ar trebui sa nu mai fim cu 10 oameni ca mereu ne surprind jucatorii rapizi pe contraatac. Din pacate generatia care a luat CL in 2013 se pare ca a apus si acest lucru o sa ne dea mari batai de cap in viitor daca nu se incearca o reconstructie din… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
5 February 2015 11:37

Si inca ceva: jucatori precum Gotze si Lewandovski nu se pliaza pe stilul lui Pep, la Bayern nu joaca mai nimic, ii regret pe Kroos, Gustavo si Mandzukic, pe Heyckens si minunata echipa a lui Bayern pana sa vina acest Pepelino, care a stricat tot.

iliecristian
iliecristian
5 February 2015 11:28

Am mai spus si repet, nu vreau sa fiu plictisitor, Pep a venit intr-un moment nepotrivit la Bayern, echipa lasata de Heyckens mai putea sa faca performanta cu jucatorii existenti, cel putin 2 ani. De acord, o reconstructie este necesara, dar echipa preluata de Pep nu avea nevoie de asa ceva, repet, cel putin 2 ani, perioada in care putea sa castige trofee importante. Referitor la reconstructia echipei, sunt de acord cu “florins”, nu Pep este indicat pentru asta.

bayern8
bayern8
4 February 2015 20:31

Nu cred ca Pep este cel bun pentru asta.
Ar fi un vis sa castigam CL, dar nu cred.
Daca o faceam din parcurs, era ceva, dar sunt prea multi cei care se pensioneaza.

florins
florins
4 February 2015 20:04

bayern8: oare este Pep Guardiola cel mai indicat antrenor sa faca aceasta reconstructie? Bayern este baza nationalei Germaniei, intotdeauna, de aceea trebuie gandita o osatura a echipei cu jucatori germani. Or, Guardiola a apelat pana acum numai la jucatori straini pt a-si acoperi posturile care credea el ca sunt deficitare. De aceea eu nu imi doresc ca el sa faca aceasta reconstructie.
Insa alta este problema: in acest an noi ne gandim la reconstructia echipei? Nu este cam devreme? Pentru ca eu inca ma gandesc la castigarea Champions League. Dupa ce o castigam – reconstruim.

bayern8
bayern8
4 February 2015 18:18

Poate daca mai luam bataie 2-3 meciuri (pe care noi fanii romani o sa le digeram foarte greu, mai greu decat jucatorii se pare), se vor trezi si vor fi atenti si motivati.
Stim cu totii ca daca avansul in campionat continua, urma un nou esec in CL in fata lui Real.
Daca nu aducem 2 jucatori in locul cunoscutelor aripi, un atacant bun pentru ca Lewa nu imi inspira deloc incredere (si nici Gotze nu e bun la Bayern), nu facem nimic in Liga.
Sa nu uitam ca nu avem fundas dreapta, Lahm mai joca nitel si gata si bineinteles scartaim de mult pe centrul apararii.
Cred ca va urma o reconstructie lunga a echipei.

Ribery7
4 February 2015 17:17

Ce lot are Bayern si noi jucam cu Bernat si Weiser. Daca de al 2-lea aveam nevoie pe teren, Bernat demonstreaza meci de meci ca nu aduce nimic bun in jocul lui Bayern, cu exceptia faptului ca s-a aflat in momentul potrivit la locul potrivit pt a primi pasa de gol cu Wolsburg…

Aparent Khedira a semnat un precontract cu Bayern, un transfer bun, germanul fiind mai ofensiv decat Martinez, iar in momentul de fata stie la fel de multe despre fotbalul dorit de Guardiola cat Javi: foarte putin.

florins
florins
4 February 2015 14:24

Ceva interesant: in dimineata aceasta m-au sunat doi prieteni sa imi “reproseze” jocul lui Bayern (ei stiind ca sunt fanul acestei echipe). Si, mi-au spus ca multi jucatori la pariuri au cuvinte de “lauda” la adresa lui Bayern, pt surpriza din seara trecuta. Absolut toti au pus “1” la meciul de aseara, iar pe unii chiar acest rezultat i-a incurcat mai tare.
Le-am sugerat sa mearga pe mana lui Bayern la meciul urmator, pe raspunderea mea.

florins
florins
4 February 2015 14:20

dD acord cu voi, arbitrul a contat, din pacate la modul negativ pentru noi. Dar, daca am fi castigat cu 1 – 0 erati multumiti? De joc, de atitudinea jucatorilor? Pentru mine 1 – 0 sau 1 – 1 este acelasi lucru, nu ma tem de apropierea lui Wolfsburg, ci ma tem de jocul baietilor nostri. Gery a spus clar: este foarte vizibila tensiunea din lot, este foarte vizibila lipsa de inspiratie a antrenorului. Iar comentatorii au observat bine (Cristi Petre a spus asta, parca): era mult mai interesant sa fie lasat Gotze in teren. Sa jucam pe cartea atacului cu orice pret, sa dam mai multe goluri decat luam. Eu as fi fost de acord cu oricare rezultat, daca se intampla asa.

fcdm3
Moderator
4 February 2015 12:41

Statistica din BILD: Suturi spre poarta: 10-8 Suturi pe poarta: 2-5!!! Mingi salvate de portari: 4-1! Posesia mingii: 58%-42% Dueluri castigate: 57%-43% Distanta parcursa: 108km – 115km! Cornere: 5-1 Ofsaiduri: 5-8 Cartonase galbene: 3-1 Cartonase rosii: 1-0 Faulturi: 12-19 Cele mai multe contacte cu mingea: Alonso – 107 Cele mai multe sprinturi: Weisser – 37 Cele mai multe suturi: Robben – 3 Cel mai faultat: Schweinsteiger – 5 Din aceste cifre se trag urmatoarele concluzii: lasand la o parte interventia prosteasca a lui Boateng, care a lasat echipa in inferioritate inca din min. 17, bavarezii s-au multumit decat sa castige dueluri cu adversarii (majoritatea la mijlocul terenului sau in terenul nostru), au plimbat mingea ca de obicei dar fara sa ameninte prea mult poarta adversa (doar 2 suturi pe poarta!). Oaspetii au fost mai periculosi, portarul lui Schalke avand doar o interventie fata de Neuer, care a avut 4, una fiind penalty-ul. De asemenea, oaspetii au alergat foarte mult (cu 7 km in plus fata de Bayern!), cu folos, facand si un pressing foarte eficient. Din pacate, arbitrul de centru… Citeste mai mult

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x