1.bild

Robben (30), care a fost ales de curand cel mai bun fotbalist al Olandei, a fost ales si cel mai bun jucator al Bundesligii, dupa turul de campionat! Conform ziaristilor de la BILD, care au notat evolutiile tuturor jucatorilor din Bundesliga, Arjen Robben are cea mai mare medie: 1,69! O adevarata stea de Craciun!

Desi a jucat doar 13 meciuri de Bundesliga, olandezul a marcat de 10 ori si are 3 assisturi. „Acum e doar distractie. Inainte, cand eram accidentat si nu puteam juca, nu era bine. Acum insa saptamana de saptamana sunt mai bun si mai puternic!” a declarat Robben.

Dar iata mediile notelor oferite de ziaristii de la BILD jucatorilor bavarezi:

1. Arjen Robben – 1,69
2. Bastian Schweinsteiger 2,33
3. Jerome Boateng 2.5
4. Xabi Alonso 2,67
5-7. Philipp Lahm 2,73
Thomas Müller 2,73
Franck Ribéry 2,73
8. Sebastian Rode 2,75
9. Manuel Neuer 2,76
10. Mario Götze 2,81

sursa: BILD

0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
30 December 2014 17:39

Neuer este cel mai bun fotbalist din lume in momentul de fata, daca este sa fim obiectivi! El ne arata un alt fel de joc al portarului, plusul fata de predecesorii sai mai valorosi, din zilele noastre (Buffon si Casillas) fiind jocul “de camp” al sau, cu interceptii, degajari precise (adevarate pase) catre coechipieri, practic fara puncte slabe, jocul sau. Nici Robben (foarte bun jucator, merita sa fie finalist al anchetei pt Balonul de aur) si nici Ronaldo nu au nimic revolutionar in jocul lor si, dealtfel, nu cred ca vreunul dintre ei se ridica la nivelul lui Messi de acum 3 – 4 ani. Acesta chiar poate fi un argument pentru mutarea atentiei pe alt post, daca in atac nu mai ai un geniu ca acum 3 – 4 ani. In plus, atat Ronaldo, cat si Robben simuleaza, primul grosolan de tot! Pt asa ceva, eu as institui suspendari, pe baza analizei video, dupa jocuri.
Deci, Neuer este fotbalistul momentului pe plan mondial! Sa credem in el, ca de acolo, din poarta incepe valoarea echipei noastre, Bayern Munchen!

iliecristian
iliecristian
29 December 2014 20:24

Bayern a fost si este o echipa bazata in general pe forta grupului, bineinteles presarata din cand in cand cu condimente gen Ribery, Robben, Elber, Papen, etc. Jucatori ca Schweini, Muller, sau Lahm sunt jucatori reprezentativi pentru Bayern care vor ramane in istoria clubului, dar jucatori ca Messi, Ronaldo si chiar Ribery si Robben vor ramane in istoria fotbalului langa Maradona si Pele.

palcenina
palcenina
29 December 2014 19:17

In momentul de fata, Arjen este cel mai bun fotbalist din lume. La modul cel mai serios.

gery76
gery76
29 December 2014 2:48

@iliecristian: –

-In ciuda unei atitudini care afiseaza o modestie deosebita,Messi nu este atat de ”cuminte” cum pare,cele mai bune exemple sunt Zlatan Ibrahimovic si David Villa,mai voalat sau mai putin voalat acestia au parasit corabia Barcei in primul rand datorita lui Leo Messi,argentinianul nesuportand personalitati proeminente cum erau cei 2 enumerati,ca sa nu mai vorbim de faptul ca la nationala Argentinei Messi este mai important de multe ori decat selectionerul in ceea ce priveste primul 11 si asta nu cu cele mai bune rezultate.

-Eu unul nu l-as vedea in acelasi 11 cu Ribery,Robben,Schweini,Lahm ,Neuer sau Muller ,principala cauza fiind aceea ca toti cei mai sus-numiti au o personalitate marcanta,ceea ce lui Messui nu prea i-ar cadea bine.

iliecristian
iliecristian
28 December 2014 21:43

@FCBM-81 * Sunt de acord cu tine, dar nu cred ca ti-ar displace Messi intre Ribery si Robben, oricum Gotze nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, hai fii si tu sincer!

FCBM_81
28 December 2014 19:07

Ba exista acea echipa, Bayern Munchen care nu are nevoie de niciunul din cei 2.Daca Barcelona ii are pe Messi si Neymar,Real pe Ronaldo si Bale noi ii avem pe Ribery si Robben.
Daca unii suporteri spun ca Schweini, Lahm,Mueller sunt sufletul echipei(si sunt in mare masura deacord cu ei),eu zic ca Robben si Ribery sunt talismanele lui Bayern si o sa ramana in istoria noastra ca adevarate legende.
Pentru balonul de aur in opinia mea ordinea ar fi trebuit sa fie urmatoarea:1 Robben,2 Neuer,3 Ronaldo dar din pacate Robben nici macar nu e in primii 3.Oricum eu zic sa nu ne amagim degeaba ca oricum castiga si anul acesta simulantul sef al Realului iar Neur nici macar pe 2 nu o sa termine

iliecristian
iliecristian
27 December 2014 22:40

Robben intr-adevar este un jucator de exceptie si merita acest loc, dar oricat de subiectivi am fi, nu cred ca exista echipa de fotbal in care Messi si Ronaldo sa nu aiba loc. Chiar daca nu suport Real si Barca, cei doi fotbalisti sunt extraordinari si cred ca orice suporter sincer si i-ar dori in echipa.

Ribery7
27 December 2014 16:26

A marcat mult Gotze, dar mi se pare prea buna nota sa medie avand in vedere ce a aratat pe teren.
Jucatorii lui Bayern sunt intr-adevar foarte disciplinati, de aceea putem sa ne uitam cu atata mandrie la meciuri (cu exceptia unor simulari ale lui Robben din cand in cand) dar e si greu sa faultezi cand ai posesia balonului

Ribery7
27 December 2014 16:19

ECHIPA IDEALĂ conform L’Equipe: Neuer (Bayern) – Lahm (Bayern), Sergio Ramos (Real Madrid), Hummels (Borussia Dortmund), Alaba (Bayern), Toni Kroos (Real Madrid), Angel di Maria (Manchester United), Xabi Alonso (Bayern), Messi (Barcelona) Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Neymar (Barcelona).

Hummels out, Boateng sau unul dintre fundasii lui Atletico Madrid in
Messi out, Muller in
Neymar out, Robben in.
L-as scoate si pe Alonso in favoarea lui Schweinsteiger, dar vicecapitanul a fost accidentat mult timp.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x