Bayern va juca pentru prima oara in cupele europene impotriva ucrainienilor de la Sahtior Donetk in optimile Champions League.

Meciurile din optimile de finală ale UEFA Champions League:

Meciurile tur ale ”optimilor” se vor disputa pe 17/18 februarie și 25/26 februarie, iar partidele retur, pe 10/11, respectiv 17/18 martie.

Finala UEFA Champions League va avea loc la Berlin, pe Olympiastadion, în data de 6 iunie 2015.

 

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ponce
16 December 2014 16:56

Am cazut destul de bine, dar totusi sahtior nu-i un adversar de ignorat. Oricum de mers mergem mai departe, indiferent cum ne calificam.
Schalke nu are sanse (real a cazut prea bine), Dortmund 50/50 sanse, Leverkusen cred ca o sa mearga mai departe.

synp
synp
16 December 2014 9:40

@Catalin: Da Catalin, se “trage” tot timpul: sferturi, semifinale.

gery76
gery76
16 December 2014 4:53

-Mie nu-mi pare Sahtior cel mai slab adversar pe care-l putea intalni Bayern,din punctul meu de vedere si Basel si Arsenal erau mai accesibile,sa nu uitam ca cei din Donetsk au o experienta deosebita in CH.League ,iar pe deasupra au si niste brazilieni foarte periculosi.

-De asemenea datorita situatiei din Ucraina,Sahtior a produs o emulatie deosebita in intreaga tara,mai ales ca Ahmetov era considerat unul din favoritii si protejatii lui Ianukovic presedintele pro-rus si cu toate acestea Sahtior a ales sa reprezinte Ucraina,de aceea este foarte bine primita in intreaga Ucraina,iar la Lvov vor fi sustinuti de un stadion intreg+ca nu stim cum va fi vremea,eu zic ca aceasta dubla trebuie tratata cu toata atentia si responsabilitatea.

-Cu toate acestea Bayern n-are voie sa aiba emotii si sunt convins ca asa va fi,despre celelalte echipe germane din pacate cu exceptia lui Dortmund ,sansele sunt destul de reduse,dar cu toate acestea eu am un presentiment ca Leverkusen poate o figura extrem de frumoasa,trebuie odata si odata sa rupa blestemul de a nu trece de faza optimilor de finala.

Catalin
16 December 2014 0:08

Sunt multumit de tragerea la sorti , sigure ca trecem de Shahtior . Dupa optimi iarasi vor fi trageri ?

fcdm3
Moderator
15 December 2014 21:14

Si eu consider ca Bayern a cazut cu cel mai usor adversar. Va fi o calificare fara probleme.
In schimb, celelalte echipe germane nu cred ca vor trece mai departe niciuna.
De Schalke imi pare cel mai rau: se va duce pe Bernabeu “cu chilotii in vine” iar cei din Dortmund nu vor face fata jocului scarbos al “broscarilor”…

FCBM_81
15 December 2014 20:16

Sper sa dam cat mai multe goluri ca oricum “marele” antrenor Lucescu o sa dea vina pe arbitraj,la fel cum a dat vina si pe vatmanul acela in accident.
Daca cu tramvaiul a avut noroc pai cu URAGANUL Bayern e victima sigura si sper doar sa reusim sa marcam cel putin 7-8 goluri in ambele meciuri
Pe Dortmund in acest moment nu o vad prea bine dar pina in primavara mai e destul,Leverkusen are sansa ei si chiar cred ca o sa fie o dubla f. interesanta,Schalke iar o sa se faca de ras si o sa ia un sac de goluri insa ce ma bucura este faptul ca 2 din PSG – CHELSEA si CITY – BARCELONA vor pleca acasa dupa optimi
Daca ajungem in finala, Bayern va juca meciul 300 in CL unde ar fi nemaipomenit sa si castigam mai ales ca am juca la Berlin

bavarezul13
bavarezul13
15 December 2014 19:53

Cel mai usor adversar posibil. Ma mir ca am avut si noi o data noroc. De ireal nu-mi faceam iluzii ca poate intalni un adversar greu(City, PSG, Juve, Arsenal). Dortmund cred ca e si ea favorita certa(undeva la 70%), Leverkusen are si ea undeva la 40% iar Schalke 5%.

Ribery7
15 December 2014 19:00

Leverkusen are intradevar un lot mai mult decat capabil, dar nu prea isi bat ei capul cu UCL. Cred ca o sa intre pe teren gata invinsi, cu gandul sa ia cat mai putine goluri.

synp
synp
15 December 2014 18:37

@Ribery7: Programul partidelor: 17 Februarie & 11 Martie Paris Saint-Germain (FRA) v Chelsea FC (ENG) FC Shakhtar Donetsk (UKR) v FC Bayern München (GER) 18 Februarie & 10 Martie FC Schalke 04 (GER) v Real Madrid CF (ESP) FC Basel 1893 (SUI) v FC Porto (POR) 24 Februarie & 18 Martie Manchester City FC (ENG) v FC Barcelona (ESP) Juventus (ITA) v Borussia Dortmund (GER) 25 Februarie & 17 Martie Bayer 04 Leverkusen (GER) v Club Atlético de Madrid (ESP) Arsenal FC (ENG) v AS Monaco FC (FRA) Din motive de securitate as fi preferat alta echipa, dar nu cred totusi ca o sa fie probleme. Interesant e ca Guardiola cu Barcelona a intalnit-o de fiecare data pe Sahtior in anii in care a castigat UCL. Sa speram ca si anul acesta va avea acelasi deznodamant pentru el si evident si pentru Bayern in primul rand. Nu-mi place ca sunt in aceeasi seara City – Barca si BVB – Juve. Pun pariu pe ceva simbolic ca Leverkusen merge mai departe. Juventus joaca de cateva meciuri bune cu 4 pe linia… Citeste mai mult

Ribery7
15 December 2014 16:56

Deci primele 4 meciuri, cele mai echilibrate, se joaca in aceeasi seara?

Rhadhoo27
Moderator
15 December 2014 15:59

O tragere foarte buna pentru Bayern. Este cel mai accesibil adversar in acest moment. Poate doar Arsenal era la fel de buna de picat cu ea, tinand cont de forma actuala. Insa pana in Februarie nu se stie ce va fi cu englezii, poate isi revin.

Sahtior joaca meciurile de acasa in deplasare, ceea ce constituie din nou un avantaj.

In aceasta faza a competitiei e cel mai bine ca echipele mari sa se elimine intre ele.

Ma bucur pt PSG – CHELSEA si CITY – BARCELONA. Vom scapa de 2 adversare bune orice-ar fi.

Cred ca Dortmund isi va reveni si va trece de Juventus. Italienii joaca 3-5-2, iar Dortmund e fatala pe benzi in special, cu Reus si Aubameyang, ceea ce cred ca ii va ajuta foarte mult.

iliecristian
iliecristian
15 December 2014 15:33

Bayern – Sahtior in optimile UCL, un meci la care Bayern are 90% sanse sa treaca mai departe. In rest, Schalke 0% sanse, Leverkusen are si ea sanse destul de mici sa treaca mai departe , iar Dortmund cred ca are 50%. Oricum ar fi, sa le uram bafta!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x