Bayern a invins cu 1-0 pe campioana Angliei gratie unui gol marcat de Jerome Boateng in minutul 90

Thomas Muller l-a driblat pe Hart în primele secunde, dar a trimis în plasa laterală. Câteva minute mai târziu tot el l-a pus la grea încercare pe Hart cu o lovitură de cap sub transversală.

După prima jumătate de oră, Lewandowski a fost şi el la o palmă de gol după ce l-a driblat pe portarul englez, dar și polonezul a nimerit doar plasa laterală.

Și în repriza a doua Hart şi-a mai salvat colegii în mai multe rânduri, însă nu a mai avut nimic de făcut la execuția splendidă a lui Jerome Boateng.

Fundașul nemților a tras cu exteriorul la colțul lung, de la limita careului și i-a adus lui Bayern prima victorie din grupa în care Roma s-a distrat cu ruşii de la CSKA Moscova, 5-1.

A fost primul gol marcat în UEFA Champions League de Boateng la meciul cu numărul 32 în cea mai importantă competiție intercluburi din fotbalul european.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
19 September 2014 13:12

Btw, Boateng inscrie primul gol in UCL chiar impotriva fostei sale echipe

Ribery7
19 September 2014 13:12

Eu tare ma tem ca Guardiola face acelasi lucru ca anul trecut: foloseste un sistem mai aproape de era Heynkes in meciurile tari (ca sa se scoata) si un sistem complet diferit, tikitaka, in meciurile slabe, cu adversati usori. Asa a facut anul trecut, cand Lahm juca pe dreapta in derbiuri si la mijloc in rest.

Daca va face asta nu va reusi decat sa ne ameteasca jucatorii

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
18 September 2014 22:42

Xabi e jucator de super-clasa. A adus mereu plus-valoare la orice club a jucat.Eu unul nu sufar 3 cluburi in lumea asta : real, manuntd si spurcatii. Si acum ma roade ca toniK a ajuns la real si mai ales ca a ajuns sa ii compare cu noi, sa zica ca real e un super-club. Desi Xabi a jucat acolo el nu e are acel model de fotbalist din la liga unde cere mereu faulturi si simuleaza si tot felul de mizerii de genu. Sa nu uitam ca noi si pe robben l-am luat de la real. Eu il vad pe xabi in locul lui bastien cand e accidentat si suspendat. Sa nu uitati ca xabi e la fel ca javi martinez, basc. Si credeti-ma daca nu ati mers in tara basca, basci sunt diferiti, la fel ca bavarezii.

PS: Bixente Lizarazu era basc 😉

Max
Max
18 September 2014 16:19

olikahn:

pai asta si e ideea, Rode si Hojbjerg au de la cine invata, sunt inca prea verzi pentru asa meciuri, iar cariera lor abia incepe

alexandrul
alexandrul
18 September 2014 16:07

Am impresia ca unora nu va place Xabi din cauza ca a venit de la Real,mai bn ati vedea ca el mereu calmeaza jocul,il lumineaza cu pase precise si da siguranta acolo in fata defensivei,intr0un meci ca acesta nu puteai juca cu Rode sau Hojbierg.Desi sunt jucatori talentati nu au experienta meciurilor cu miza,mie imi place mult Alonso,MIA SAN MIA

LoanShark
LoanShark
18 September 2014 15:41

Nu am vazut meciul dar am vazut azi cateva rezumate..parca s-a schimbat ceva in jocul lui Bayern…viteza mai mare si o mai mare siguranta defensivei prin aducerea lui Alonso care e un mijlocas bun,ducea greul si la real,cum a jucat Benatia??

iliecristian
iliecristian
18 September 2014 13:27

Bayern a facut un meci bun, in special in prima repriza, oricum o victorie meritata. Ce ma bucura este faptul ca nu mai pasam la nesfarsit si incercam sa verticalizam jocul, iar referitor la Xabi Alonso, sa fim corecti, desi n-am fost incantat de acest transfer, recunosc ca este un jucator de superclasa. In rest, mi-au placut Boateng, Lahm, Muller doar in prima repriza, dupa care s-a stins. Acest sistem cu 4 fundasi imi inspira mai multa incredere, cred ca si Guardiola si-a cam dat seama ca tiki-taka nu merge la Bayern si-a mai schimbat ceva in jocul echipei.

florins
florins
18 September 2014 13:23

Ceea ce este de remarcat, cred eu, este ca stilul de joc este usor schimbat fata de barceloniada de anul trecut. Jucam mai in viteza, pentru ca nu sufocam adversarul cu presing in jumatatea lui, ceea ce inseamna ca avem ceva spatiu de desfasurare in fata, cand recuperam mingea.
Daca Xabi Alonso a a juns sa fie remarcatul unui asemenea meci, putem adminte ca suntem la un nivel modest, inca! (desi mi-a devenit simpatic baiatul de cand este la noi). Dar cred ca am jucat cu o echipa si mai modesta.
Daca Guardiola ar renunta sa-l indese pe Lahm in linia de mijloc, asa zice ca echipa are toate sansele sa progreseze in acest an. Pe Alaba il pot vedea mijlocas stanga, dar antrenorul trebuie sa se hotarasca cine este cel mai bun ca si coordonator de joc. Ar putea fi Alcantara, dar am ceva rezerve. Nu stiu cat de sus poate urca acest baiat, valoric vorbind.
Sa asteptam alte meciuri, mai tari.Poate cu Roma, care pare in forma inca de la inceputul sezonului.

olikahn
olikahn
18 September 2014 12:56

sau la milan la juniori :))

olikahn
olikahn
18 September 2014 11:55

max lasa-ne cu xabi alonso,pentru el sta pe bara rode,hjojberg si asta nu-mi convine,iar pentru cei care vocifereaza am impresia ca nu va mai plac victoriile,nu am jucat cu ludogorets sau apoel ca altii,la azil cu alonso

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala