267138_267138_robben_van_gaal

Manchester United este în căutarea unor transferuri importante în vară, iar noul antrenor, Louis Van Gaal, are 250 de milioane de euro la dispoziție pentru a făuri o nouă echipă puternică pe Old Trafford.

 

În ultima săptămână, ziarele din Anglia au zvonit că olandezul ar vrea să îl aducă la Manchester pe unul dintre jucătorii săi de suflet,Arjen Robben.

 

Mijlocașul lui Bayern a ținut să taie din fașă orice intenție a selecționerului său de la naționala Olandei.

 

“Mă simt foarte bine la Bayern și nu îmi imaginez că ar vrea să mă vândă. Tocmai am semnat un nou contract și toată lumea este mulțumită.

 

Dacă nu aș fi fost fericit la Bayern, s-ar fi putut să mă fi gândit. Louis Van Gaal mi-a fost mereu aproape și am învățat o mulțime de lucruri de la el. El și Guardiola sunt cei mai buni antrenori cu care am lucrat, dar acum nu poate fi vorba să plec de la Bayern”, a spus Robben pentru “De Telegraaf”.

 

Jucătorul olandez a ținut să o felicite totuși pe Manchester pentru decizia luată în privința băncii tehnice.

 

“Cred că United a făcut cel mai bun lucru atunci când l-a adus pe Van Gaal. Sunt sigur că vor urma rezultate foarte bune acolo”, a completat Robben.

 

În vârstă de 30 de ani, mijlocașul batav mai are contract cu Bayern până în vara lui 2017.

 

21 de goluri a înscris Robben în acest sezon, în toate competițiile pentru bavarezi

sursa: digisport.ro

 

0 0 vote
Article Rating
31 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
FCBM_81
29 May 2014 11:32

In plus turneul din SUA din acest an are ca scopul de a face brandul Bayern Munchen si mai cunoscut si în special în zona de merchandising cu scopul de a creste vanzarile acestora in delegatie facand parte si Franz Beckenbauer

FCBM_81
29 May 2014 11:14

Bayern Munchen ramane cel mai valoros brand de fotbal conform institutului britanic Brand Finance cu o valoare de 896 milioane dolari ,anul trecut brandul Bayern Munchen valora 860 milioane.Pe locul 2 se afla Real Madrid cu 768 mil. dolari iar pe 3 se afla Manchester United cu 739 mil. dolari

kalle
kalle
29 May 2014 10:58

@fcbm_81: daca iese cum zici tu, atunci Germania e campioana mondiala. va fi placerea mea sa te cinstesc,in acest caz. asa sa fie !

FCBM_81
29 May 2014 10:05

Eu cred ca jucatorul cel mai bun al Germaniei si al CM o sa fie Reus

kalle
kalle
29 May 2014 9:20

eu zic sa va calmati si sa aveti incredere in nemti. ei se inseala o data, poate, insa trag invataminte pozitive apoi. asta e gena lor, din pacate noi suntem cu latini, mai degraba, nu prea ne asemanam, de aia suntem asa obiditi & frustrati… totusi, am luat campionatul si cupa anul asta + semifinal ucl. si pentru mine e clar, guardiola nu pleaca. nu are rost sa tot vorbim aiurea ca va pleca sau cum ar fi daca ar veni altcineva. intrebarea e: ce facem la anul ? eu unul cred (si sper, totodata) ca bundesliga nu va mai fi luata asa de usor. cupa, ma rog, e altceva. dar as vrea sa vad echipa cum se comporta mai ales in ucl. si ma intereseaza mai putin sezonul de toamna, unde nu prea vad ce “surprize” putem sa avem, chit ca dam iar peste vreo “bate borisov”. degeaba “radem” tot atunci si ne impiedicam in primavera… sper ca guardiola (din nou: da, el va fi antrenor si la anul, indiferent ca ne place sau nu) si conducerea sa poata… Citeste mai mult

BCry
BCry
29 May 2014 8:56

Nu mai comenteaza, dar privesc ce se intampla cu tot ce tine legat de aceasta echipa ….nu cred ca trebuie neaparat sa comenteze..Mia san mia.

FCBM_81
29 May 2014 6:58

@Ribery nu am făcut referire la tine. Nici eu nu înţeleg următoarele lucruri la Guardiola:
1 mutarea lui Lahm în centru
2 folosirea lui martinez ca CB
3 nu a găsit un loc în echipa pentru Gotze
4 folosirea lui Rafinha
Totuşi conducerea are încredere în Guardiola şi asta înseamnă că ar trebui şi noi să avem.
Off topic : Aspeciez pe toţi care contribuie la acest site şi respect pe toţi care comentează aici doar suntem în aceaşi tabără mai ales că acum nu mai comentează userii de rezultate

LoanShark
LoanShark
28 May 2014 22:43

Ribery7:Ti-as da 50 de like-rui daca s-ar putea,bravo!!
FCBM_81:Raspunsul meu e comentariul lui Ribery7.

Ribery7
28 May 2014 21:29

FCBM_81: daca te referi la mine, am zis ca e praf, si asta din cauza mentalitatii sale. Nu ca are caracter jegos. Am zis ca perfectionismul si narcisismul sau il trag in jos din punct de vedere tactic. Trasaturile morale mentionate anterior nu se amesteca bine cu fotbalul.

Putem sta linistiti cu totii, Guardiola nu reprezinta si nu va reprezenta vreodata stilul bavarez, german, nu ne va reprezenta vreodata. Bayern este un club, un colectiv, un spirit, nicidecum o singura persoana. Ca sunt personalitati ale calor cariera se confunda cu istoria lui Bayern Munchen, asta e altceva, dar Pep cu siguranta nu o sa fie unul dintre ei. Doar daca nu ramane 10-15 sezoane la noi.
Guardiola este, daca vreti, un mercenar adus pe bani multi sa faca rezultate. Nimic mai mult.

Astea fiind spuse imi cer scuze ca am inceput cu stangul. Eu propun sa facem pace si imi cer scuze daca te-am ofensat vreodata.
Suntem din aceeasi tabara, pana la urma.

FCBM_81
28 May 2014 20:47

Se pare că Daniel van buyten se va retrage din activitate după CM. Mulţumim DVB

FCBM_81
28 May 2014 20:37

@loan shark înţeleg de ce a plecat de pe forum şi fcdm3 ;nu poţi spune că persoana x sau y are “caracter jegos “. Şi da nici mie nu mi-a plăcut cum Guardiola cum a gestionat semifinala cu real dar nu îmi permit să l jignesc altfel aş jigni clubul pe care îl iubesc ,totuşi eu cred că pe acest forum comentează useri care iubesc acest club şi au un iq mai mare decât media userilor care comentează liga 1

bavarezul13
bavarezul13
27 May 2014 17:02

Ribery7: Probabil ca am sarit calul, insa de cand o ducem bine cu banii am cam inceput sa ne batem joc de ei. A fost nevoie de atatie ani de management impecabil sa ajungem unde suntem, dar foarte repede putem ajunge in mocirla. Un transfer foarte costisitor care sa nu aduca rezultatele asteptate si cateva contracte prelungite doar de dragul de a le prelungi si putem ajunge jos. Ribery a fost mereu numarul 2 pentru mine, intotdeauna dupa Schweinsteiger, asta nu inseamna ca e mai important decat echipa. Binele echipei e mai presus decat orice jucator/antrenor/membru al staff-ului/conducator. Daca Ribery vrea sa joace pana la 41ani ca Maldini, nu mi se pare normal sa-i dam cate 10mil pe an doar pentru ca a fost probabil cel mai bun jucator al nostru de cand a venit pana la sezonul recent incheiat. In plus, sa nu uitam ca a facut destule prostii, fiind destul de agresiv in multe meciuri importante si ca a vrut sa plece la ireal. Robben ne-a scurtat viata cu cativa ani cu ratarile lui, s-a mai si batut… Citeste mai mult

LoanShark
LoanShark
27 May 2014 16:21

E o prostie plecarea lui Mandzukic,ce orgoliu jegos are acest antrenor…sunt sigur ca si de Robben a vrut sa scape dar nu a putut pentru ca Bayern nu e Barcelona,eu as prefera sa plece antrenorul Guardiola si sa ramana Mandzukic dar in locul lui sa vina Hansi Flick secundul Germaniei si tot vom ajunge in semifinalele Cl.

FCBM_81
27 May 2014 13:12

Sa nu uitam ca Bayern cumpara jucatori si nu vinde.In plus Bayern respecta jucatorii care au facut performanta (noi nu suntem real madrid sa arunci o legenda ca si Raul cand acesta a imbatranit), in plus Ribery si Robben mai pot face meciuri foarte bune sau macar o repriza si in continuare.

Ribery7
27 May 2014 12:08

bavarezul13: sunt de acord cu mare parte din commentul tau, dar practic ii numesti pe oamenii care reprezinta clubul pe care il iubesc, oameni capabili dupa cum au demosntrat in nenumarate randuri, tampiti, si nu e cazul.

Pizarro si-a prelungit contractul cu inca un an, si cred ca e o decizie buna. Mandzukic e plecat 90%, si Lewandowski o sa aiba nevoie de o rezerva. Ori Pizarro a aratat impotriva tuturor asteptarilor ca este un atacant de clasa, care poate influenta jocul lui Bayern in mod pozitiv.

florins
florins
27 May 2014 0:43

Pe Robben l-as da la ManU, pt ca are o varsta.In curand ne va fi greu cu cei doi pensionabili, Ribery si Robben. Scumpi la salariu si greu de scos din echipa, in caz ca vrei sa improspatezi extremele!

florins
florins
27 May 2014 0:39

Imi este destul de greu sa inteleg politica financiara de acum, de la Bayern! Daca il dam pe Kroos sub 40 mil de euro, suntem fraieri! Daca ii dam 17 mil de euro lui Pep, ca sa ne spuna ce “a fost o mare onoare pentru jucatori si fani ca echipa a ajuns in semifinalele UCL” (citat din memorie) – iarasi mi se pare un mister! Sunt curios pe cati bani il vom vinde pe Mandzukic, pe care nu il vad sa stea pe banca in umbra lui Lewa! Si aici am un comentariu: nu cred ca ar fi benefica pt echipa o rivalitate Lewa – Mandzu, pt ca le-ar rapi linistea fiecaruia. Presa spaniola scria ca Benzema joaca mai bine de cand a plecat Higuain, neavand presiune pe umeri. La noi, stiti cum sunt cei doi, Lewandowski si Mandzukic: bataiosi, iritabili, impulsivi. Cata vreme il ai pe Muller in lot (chiar si pe Gotze), poti considera ca ai solutie de varf in caz de accidentare a titularului. In acest an, obligatoriu, il vreau ridicat pe Gotze la valoarea lui.… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
26 May 2014 14:00

: Normal ca sezonul acesta am avut lot mai puternic fata de cel din sezonul trecut, au venit Gotze si Alcantara care au costat 62 mil. euro impreuna, si au plecat Gustavo si Timosciuk. Dar sa dai 40 mil. de euro pe Martinez, care dupa parerea mea este printre cei mai buni mijlocasi la inchidere din Europa si sa-l tii rezerva sau sa-l joci fundas central, iar pe Lahm care este poate cel mai bun fundas dreapta din Europa sa-l joci mijlocas la inchidere, Gotze care este un supertalent, la fel sa nu-i gasesti locul, eu unul nu mai inteleg nimic din gaselnitele genialului Pep. In felul asta poti sa dai o gramada de bani pe jucatori de top ca nu-ti garanteaza nimeni trofee, ma refer la UCL, supercupa Europei, nu Bundesliga sau cupa Germaniei, pentru ca pe acestea Bayern le lua si cu rezervele.

bavarezul13
bavarezul13
26 May 2014 12:43

O fi prost Robben sa plece, la salariul de 8mil euro pana la 34 ani? Normal ca e fericit la Bayern, ce alti tampiti i-ar da banii astia?
Ribery si Robben sunt jucatorii pe care as incerca sa iau ceva bani vara asta, nu as prelungi contractele celor carora le expira in aceasta vara: Van Buyten, Pizzaro, Weihrauch, doar lui Raeder(al 3-lea portar).
Cu 30mil luati pe Ribery si Robben + 70 cat investim in fiecare an, in total 100 mil se pot lua alti 2 wingeri, de clasa. Poate si 70mil pe Reus ar fi o suma cu care sa-i fortam pe cei de la Dortmund sa accepte. In locul lui Van Buyten va reveni Badstuber, accidentat tot sezonul asta, in locul lui Pizzaro il avem pe Julian Green, iar Weichrauch oricum nu a prins nici macar banca pana acum, desi are 20ani, deci nu e problema de inlocuitor pentru el.

FCBM_81
26 May 2014 9:12

Părerea mea că nu a câştigat nici o echipa CL de 2 ori este că totul tine de mentalitate . Jucătorii în 2013 au avut acea dorinţa şi răutate de a se răzbuna pe finala pierdută din 2012 şi de aceea am spulbarat toate echipele anul trecut.
Va mai dau un exemplu : După ce a câştigat chelsea finala cu noi următorul an nu a trecut de grupe în cl (europa league are şanse să o câştige şi steaua ) , deci totul tine de mentalitate. Pun pariu că anul viitor real va avea un sezon dezastruos în schimb noi o să strălucim.
Eu zic că finala cu dortmund a fost mult superioară finalei de cl de anul acesta asta însemnând că avem mari speranţe anul viitor şi că fotbalul german este în creştere. Şi da am încredere în guardiola că poate face un sezon şi mai bun ca acesta.
Să nu uităm că anul acesta am învins 4 echipe de top din anglia lucru care nu poate orice echipa să se mândreasca

LoanShark
LoanShark
26 May 2014 1:05

Cineva zicea de cateva luni ca fanii Bayern Munchen se vor cerne si vor ramane doar cei adevarati pe acest site…sa stiti ca a avut dreptate!
Pentru mine Bayern nu e o jucarie sa ma mandresc cu ea,e un mod de a fi,traiesc pentru Bayern,recunosc ca iubesc Bayern si Rapidu’ la fel de mult si sufar la fel de mult pentru aceste echipe,nu le voi insela niciodata,cand voi muri vreau sa vad macar una dintre aceste echipe in fruntea lumii(Rapidu’in acest moment nu se bate acolo sus,chiar sunt sanse sa nu mai existe… dar sper pana mor)cine se intreba daca poti iubi doua femei in acelasi timp si spatiu uite ca si-a primit raspunsul:)

LoanShark
LoanShark
26 May 2014 0:54

real a castigat CL cu un joc de nimic,sezonul acesta de CL trebuia castigat la pas de catre Bayern,eu zic ca a fost un sezon de CL mai slab ca si anul trecut si normal aveam sanse mai mari sa iesim invingatori pentru ca(multi au spus-o)avem un lot mai bun si mai numeros,sunt tare dezamagit pentru ca nu era deloc greu,ma intreb oare cat va mai schimba acest antrenor jucatorii pana va gasi un prim 11 pe placul lui?pentru ca in ritmul acesta performanta suprema…castigarea CL va fi din ce in ce mai departe…toate echipele se intaresc,United,PSG(o pretendenta la CL sezonul viitor)echipele din spania vor fi la inaltime ca de obicei,Chelsea,vreau sa vad Manchester City ce aduce,sansele noastre nu cresc ci scad pentru ca pe Bayern o asteapta o reconstructie si celelalte echipe sunt stabile si se intaresc,reteta victoriei…

Ribery7
25 May 2014 22:40

@FCB_81: Nu am luat nicio decizie, nu am aceasta putere. E doar parerea mea: Guardiola e praf… iar asta datorita mentalitatii lui si nevoii de a-si pune amprenta cu orice pret pe ceva.

Nu poti sa dai vina pe jucatori. Acelasi lot batea realul acum 2 ani, iar anul trecut a maturat pe jos cu oricine. De fapt nu, am gresit: CU UN LOT MAI SLAB facea treaba asta.
Deci da, e total vina antrenorului. Dar nu-i nimic, ia numai 17 mil euro salariu ca sa ne distruga echipa.

Abia daca mai avem dreptul sa ne laudam ca suntem singurul club puternic cu palmares pozitiv in fata albilor. A reusit sa ne spulbere si mandria asta.

iliecristian
iliecristian
25 May 2014 21:47

Parerea mea este ca Bayern a pierdut o sansa uriasa sa fie prima echipa care castiga UCL de 2 ori consecutiv, avea o echipa formata, dar care din pacate n-a avut antrenorul potrivit, nu in acest moment Guardiola trebuia sa vina cu inovatiile lui nereusite, si trebuia sa continue cu stilul lasat de Jupp Heyckens, pentru ca Bayern mai mergea macar 1,2 ani in acea formula, dupa care fireste era necesara o reconstructie. Din pacate, cred ca va dura mult timp pana cand Bayern va ajunge in fruntea Europei, deoarece sunt multe echipe care sunt dispuse sa cheltuiasca f. multi bani pentru asta.

iliecristian
iliecristian
25 May 2014 21:34

@FCBM_81: Ai dreptate, este posibil ca in 2,3 ani recastigan UCL, bine ca Guardiola mai are doar 2 ani de contract.

FCBM_81
25 May 2014 14:57

iti respect decizia dar sa nu uitam ca si jucatorii au partea lor de vina.Ce vina are antrenorul daca jucatorii au fost foarte slabi pe teren ,pase gresite , lenti , un Ribery inexistent care putea sa-ai ia revansa in fata lui Ronaldo pt. balonul de aur .
Eu sunt optimist si am incredere in Guardiola si cred ca in 2-3 ani recastigam CL daca nu chiar anul viitor.

Ribery7
25 May 2014 0:27

In loc de 9 la 6 in ceea ce priveste trofeele Champions League, acum este 10-5. Multumim Guardiola! Meriti pe deplin cele 17 mil de euro salariu.
PS: Ronaldo a fost pe teren pe parcursul meciului? Sau a intrat numai sa bata penaltiul?
cat noroc…

FCBM_81
24 May 2014 20:07

Deportivo Guadalajara este una din cele mai titrate echipe mexicane , iar Major League Soccer All-Star Game e o echipa formata din cei mai buni jucatori din SUA

FCBM_81
24 May 2014 20:02

Programul echipei in urmatoarele luni:
19 mai-8 iulie vacanta (cu exceptia jucatorilor convocati la nationale , adica mai toti) .E posibil sa se prelungeasca vacanta pentru jucatorii care ajung in fazele superioare a CM
9 iulie – jucatorii se intorc la antrenament
21 iulie – MSV Duisburg – Bayern -meci caritabil
26 iulie -Telekom Cup: Borussia Mönchengladbach v Bayern
27 iulie -Telekom Cup:Finala mica sau finala mare
30 iulie -cupa Audi
1 august -Deportivo Guadalajara-Bayern (in New Jersey)
7 august -amical cu MLS Allstars (in Portland, Oregon)
9 august -prezentarea generala (Allianz Arena)
15-18 august- DFB Cup primul tur
22 august -prima etapa in Bundesliga

FCBM_81
24 May 2014 19:47

E unul dintre jucatorii esentiali pentru Bayern si cred ca mai poate face fata cel putin 2-3 ani daca nu chiar mai mult.Cel mai imbucurator lucru este ca am devenit o echipa la care foarte putini jucatori ar renunta.
PALCENINA : sunt de acord cu tine in privinta CM daca nucastiga Germania atunci Olanda in special pentru Arjen

palcenina
palcenina
24 May 2014 18:24

Ma bucur. Caracter si unul din simbolurile echipei. Inca mai poate tine ritmul la cel mai inalt nivel. Sper sa aibe Pep mintea necesara sa il puna in valoare.
Si daca nu castiga Germania mondialul, imi doresc sa o faca Olanda. Pentru Arjen. Ii sunt vesnic recunoscator pt finala de anul trecut.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x