Pep Guardiola vrea să își întărească la Bayern, în sezonul viitor, centrul defensivei și a pus ochii pe un stoper de doar 20 de ani care e între cei mai bine cotați în acest moment în Primera.

Antrenorul campioanei Germaniei e gata să negocieze aducerea lui Aymeric Laporte, de la Athletic Bilbao. Fundașul francez al bascilor va împlini 20 de ani luna viitoare și Kicker scrie că Bayern e dispusă să achite 20 de milioane de euro pentru el.

Titular indiscutabil pentru Ernesto Valverde, care l-a folosit în 30 de meciuri de campionat, în 28 din primul minut, Laporte a semnat de curând prelungirea contractului cu Bilbao, până în 2018, cu o clauză de reziliere de 36 de milioane de euro.

Laporte este unul dintre cei mai urmăriți tineri din Europa, dar clubul său nu vinde de obicei jucători, astfel că dacă îl vrea, Bayern trebuie să achite clauza de reziliere, așa cum a făcut în urmă cu doi ani cu Javi Martinez. Acesta poate fi însă un exemplu de afacere pentru bavarezi, internaționalul spaniol crescut de Athletic fiind unul dintre cei mai buni fotbaliști ai bavarezilor de când a sosit la Munchen.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
25 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
LoanShark
LoanShark
19 April 2014 16:23

Sergio Ramos e un fotbalist foarte bun poate juca in centru dar si in banda,le face pe amandoua foarte bine,mie imi placea mai mult fundas dreapta,nu l-as vrea niciodata pe Ramos la Bayern,pentru ca nu se va face vreodata un asa transfer si nu cred ca se va integra,de ce credeti ca in Bundesliga sunt asa putini fotbalisti spanioli?pentru ca in Germania se joaca fotbal nu miuta.

gluck
gluck
19 April 2014 14:38

bavarezul13 ai perfecta dreptate ca face multe gesturi,dar aceste gesturi sunt specifice Realului,cand e Pepe colegul tau cum sa nu te molipsesti…cu cativa ani in urma nu avea aceste apucaturi,eu cred ca e jucator foarte bun,iar prinde bine sa mai schimbe echipa de club. Daca Ribery7 zice ca Ramos va lua rosu,atunci eu zic ca va da un gol din corner,dar tot Bayern se va califica…chiar sunt curios daca iti iese tie pronosticul sau mie,ori poate la niciunul.Paste fericit!

Ribery7
19 April 2014 8:03

@Ribery7: De fapt, ma bazez in mod special pe un rosu al sau in semifinale.

Ribery7
19 April 2014 8:02

@gluck: Topicul acestui articol erau fundasii centrali, nu mascaricii 🙂 . Ce sa caute ramos la Bayern? Nu trece meci fara sa fie implicat intr-un scandal.

iliecristian
iliecristian
19 April 2014 7:59

PASTE FERICIT! pentru toti suporterii lui Bayern Munchen.

bavarezul13
bavarezul13
18 April 2014 21:17

@gluck: Pentru mine Sergio Ramos nu are ce cauta la Bayern! Un jucator cu atate rosii, gesturi grosolane si greseli in defensiva nu se poate pur si simplu integra in acelasi peisaj cu clubul pe care-l iubim!
20 milioane pentru un necunoscut de la Bilbao iar nu-mi pare o idee foarte buna, mai ales ca de cand cu Pep parem interesati doar de spanioli!
Cred ca la anul Badstuber nu va putea fi altceva decat rezerva, asa ca ne vom baza tot pe Boateng si Dante plus cine va veni vara asta. Preferabil un fundas de clasa, altfel l-as prefera pe Ginter de la Freiburg acestui spaniol.

gluck
gluck
18 April 2014 20:15

Nu fac nimic dinadins,stii cum e problema in cazul lui Dante,daca Bayern vrea ca el sa ramana cu siguranta ramane,iar Bayern e un club care trateaza jucatorii exemplar,cine altcineva da flori fostilor jucatori care se intorc pe Allianz daca nu Bayern.
Daca ar fi sa zic sincer,e prima oara cand aud de Aymeric Laporte,poate o fi bun
cine stie,nu stie nimeni,dar la varsta asta e prea scump.Alaba cu trofee castigate,care matura banda de la un cap la altul si tot cam la acelasi pret e evaluat…sa fim sinceri,daca dai 30 si ceva de mil pe un jucator,ei unul care doua,trei sezoane lupti la CL…Howedes ori Ramos.
Ramos e si un lider,daca ar aduce Bayern un jucator ca el,ar castiga:experienta,personalitate si imagine…chiar acum cateva ore am vazut o imagine mai veche din arhiva Real Madrid…Figo,Zidane,Ronaldo intr-un cadru…nu degeaba are 9 CL…totusi sper eu sa ii scoatem in semifinale si sa facem tripla si anul asta.

iliecristian
iliecristian
18 April 2014 18:10

: Danke!

CiprianPH
CiprianPH
18 April 2014 17:37

Aymeric Laporte e basc, din regiunea franceza a Tarii Bascilor. Eu unul mi l-as dori la Bayern Munchen, la fel cum mi l-as dori si pe Iker Munian de la Athletic Bilbao (a 3-a “dragoste” a mea, dupa Bayern si Panathinaikos Athena 🙂 ).
Partea proasta o reprezinta faptul ca Bilbao transfera foarte greu si in general pe bani multi jucatorii din cauza ca ei nu aduc la club numai jucatori basci, deci banii pentru transferuri nu reprezinta chiar o prioritate pentru ei. Arsene Wenger si l-a dorit de asemenea pe Laporte cand acesta avea 17 ani si juca pentru pepiniera celor de la Athletic Bilbao, CD Baskonia. Pretul cerut a fost de 10 milioane de euro (Bilbao aveau si ei drepturi si pretentii financiare), si au incetat orice negocieri. De aceea ma indoiesc ca va ajunge la noi in urma unui tranfer negociat direct.

MIA SAN MIA !!!

iliecristian
iliecristian
18 April 2014 16:33

: mi-au sters mesajul in care ti-am cerut scuze daca te-am jignit.

LoanShark
LoanShark
18 April 2014 16:22

Fotbalistii de origine Basca sunt buni,imi plac dar acest tanar jucator e un francez nu prea cunoscut,cu perspective de viitor nu degeaba il cauta atatea cluburi,lui Bayern ii trebuie siguranta in transferuri nu un nou caz Breno,sunt destui fundasi care sa intre direct titulari si sa nu dai o caruta de bani pe ei.

iliecristian
iliecristian
18 April 2014 16:01

: Iar ai gresit, “Dante cred ca va dori sa raman la Bayern’, ce dracu, o faci dinadins? Scuze, nu am vrut sa te supar, dar mi s-a parut ca ma iei la misto cu o zi in urma.

iliecristian
iliecristian
18 April 2014 15:55

Bayern a fost in general un club cumpatat, in comparatie cu Real, Barca, Man. United, City, etc, in ceea ce priveste sumele investite in transferurile de jucatori, dar eu zic ca a a avut performante satisfacatoare, chiar peste formatiile amintite. Vedeti cate sute de milioane de euro au investit Monaco, PSG, City, Chelsea, pentru ce? Sa ajunga Atletico Madrid in finala UCL, cu sanse reale sa o castige, si atunci despre ce vorbim, de care investeste mai mult sau care castiga trofee? Gluck, are dreptate, sa dai un sac de bani pe un necunoscut, cand poate ai in academia ta sau in campionatul intern fundasi la un pret rezonabil, mi se pare o prostie.

gluck
gluck
18 April 2014 15:32

francez “Aymeric Laporte” scuze,iar vine ilie si ma ia la rost pe urma…

olikahn sunt jucatori care joaca fara greseala inca de la varsta de 19-20 de ani,Alaba e cel mai bun exemplu.Oricum la varsta care o are Dante cred ca va dori sa raman la Bayern.

florins
florins
18 April 2014 15:11

olikahn: De acord! Oricum, pentru centrul apararii ne trebuie 3 fundasi foarte buni la dispozitie, cu experienta. Cum Martinez a cam demonstrat ca el este mult mai bun in fata apararii, nu in mijlocul ei, ne trebuie un al treilea om acolo, cel putin de nivelul lui Boateng si Dante. Cu experienta neaparat, daca vrem sa luptam si in anii urmatori in fazele superioare ale Champions League. Deocamdata nu ne putem increde in revenirea la nivel inalt a lui Badtstuber, dupa o asa mare absenta din competitii.

Sarbatori de Pasti fericite tuturor!

gluck
gluck
18 April 2014 15:07

Sa dai un sac de bani pentru un tanar spaniol,cand il poti lua pe Howedes de la Schalke…sper ca sa nu se realizeze aceste transferuri total gresite din punctul meu de vedere.Howedes poate juca si in banda la o adica,a jucat intr-un meci al nationalei Germaniei si nu a gresit deloc.Cumparal pe Ramos de la Real Madrid daca tot vrei sa dai un sac de bani,cel putin ala are trofee si experienta la cel mai inalt nivel.Din cate am vazut Ramos nu are un salariu foarte mare,Bayern ar putea sa ii dea mai mult unui fundas ca SR4.

olikahn
olikahn
18 April 2014 14:40

dante dupa parerea mea si-a scos banii a venit intr-un moment greu ne-am bazat pe el nu prea s-a accidentat de cand a venit si jocul lui boateng e mai bun- n-am spus ca nu trebuie adus fundas am spus ca tre sa ramana ca si vanbuyten pana la 35 daca joaca bine, fundasii cu adevarat buni sunt greu de gasit si cel care va veni tre’ sa confirme ma intai nu poti sa aduci un fundas de 20 de ani sa- l ia in bundesliga pe sus in prima etapa si sa stea vreo 6luni, tre sa ai acoperire si dante e taman bun parerea mea care este pe persoana fizica 🙂

florins
florins
18 April 2014 13:09

olikahn: Glumind si nu prea, as zice ca tocmai “datorita” lui Dante era sa nu mai luam Champions League, daca mai scapa o data Reus singur cu el si-i mai baga un sut in stomac aluia… Si au mai fost cazuri de gafe ale sale, parca cu man City la Munchen, daca nu ma insel… Bine, toti fotbalistii mai gafeaza,dar la fundasi se vede mai tare! Nu-i rau Dante, dar trebuie adus un fundas central mai bun. Pe van Buyten nu-l punem la socoteala.

olikahn
olikahn
18 April 2014 12:07

cum sa-l dai bre pe dante cand datorita lui am ajuns sa luam ch league cupa campionat tre’ sa ramana si el cel putin cat van buyten parerea mea care e ca si plecat,poti sa aduci fundas si fara sa-l vinzi pe dante si vei avea concurenta ,badstuber o sa aiba nevoie de timp pt a emite pretentii de titular asa ca 3 fundasi centrali nu mi se par multi

AlexFCBM
AlexFCBM
18 April 2014 11:59

Benatia de la AS Roma este un super fundas central, probabil in primii 5 in lume. Tine de unul singur toata apararea Romei care nu a luat prea multe goluri sezonul asta si cu totii stim disciplina defensiva din Serie A. Costa in jur de 30 de milioane dar merita.

iliecristian
iliecristian
18 April 2014 11:23

Fundas central e clar ca ne trebuie, caci avem o aparare destul de fragila, dar sa dai atatia bani pe un fundas foarte tanar, nu mi se pare normal. Probabil Guardiola este obisnuit numai cu vedete care costa bani grei, iar in cativa ani Bayern nu va mai fi atat de puternica din punct de vedere financiar, daca continua aceasta politica sa aduca vedete foarte costisitoare, cum vedem la Real, PSG, Man. City si care nu au rezultate notabile, cel putin in Europa. Uitati-va la Man. City cati bani a investit in jucatori si in Europa nu trece de optimile UCL, daca ajunge acolo. Eu repet, preferam un antrenor, nu neaparat german, dar ceva in genul lui Jupp sau Klopp, care au facut performante si altfel decat sa bage mana foarte adanc adanc in buzunar.

florins
florins
18 April 2014 10:36

Ribery7: Judecand dupa seriozitatea si valoarea aratate de Martinez, cred ca filiera Athletic Bilbao este credibila. Numai ca, asa cum spui si tu, Bundesliga este un campionat diferit de La Liga si nu stiu de ce ar trebui sa platim atat de multi bani pe jucatori adusi de acolo (mai ales pe unul foarte tanar pentru un asemenea post, vezi, nu mai departe, ce face lipsa de experienta in meciurile mari la Bartra, de la Barcelona, “fraierit” de Bale miercuri seara!). Daca ascultam de Guardiola, transformam Bayern-ul in multinationala si lasam descoperita nationala Germaniei.
Insa, sunt de acord ca ne trebuie un fundas central valoros, peste Dante si Boateng, amandoi cu lipsuri. Am mai spus-o, eu l-as vinde pe Dante si l-as aduce pe David Luiz. Am vazut ca sunt si altii care gandesc asa, pe acest site.

Ribery7
18 April 2014 10:21

Voi ce stiti despre acest jucator? In Europa nu a jucat, primera este un campionat f diferit de Bundesliga, ce garantie avem noi ca ar juca bine? Cum sa dai atatia bani pe o speranta?

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x