27 November 2021

Augsburg – Bayern 1:0

augsburg-bayern

In Bundesliga, in derby-ul local, Bayern a obtinut prima infrangere in Bundesliga. Dupa 29 de meciuri in actuala editie de campionat si 53 in total! Echipa a jucat penibil in prima repriza si a alergat “in gol” in a doua, nefiind in stare sa marcheze golul egalizator. Asta nu cu vreo super-echipa, ci cu Augsburg, o echipa modesta dar bataioasa, ce a abuzat de multe mijloacele neregulamentare in repriza a doua pentru a obtine victoria: trageri de timp, duritati… Putem spune ca a fost infrangerea lui Guardiola care, din dorinta de a menaja majoritatea jucatorilor pentru returul cu Manchester, a introdus, pe langa 3-4 jucatori consacrati, rezerve si cativa jucatori chiar din liga a 4-a (acolo unde evolueaza a 2-a echipa a clubului) iar echipa a jucat, in prima repriza, ca in liga a 4-a! Apararea a fost extrem de vulnerabila, cu debutantii Sallahi (19 ani, fundas stanga) si Weisser (19 ani, fundas dreapta) iar in centrul cu imobilii Van Buyten si Martinez. Asa s-a marcat si primul gol, Weisser a pierdut mingea la mijlocul terenului iar atacul in viteza al gazdelor i-a surprins pe masivii Van Buyten (care se plimba pe teren!) si Martinez (care a aratat de ce nu-si doreste sa joace in mijlocul apararii). Cu o astfel de aparare, Neuer a fost jucatorul meciului, facand si cateva minuni in poarta, limitand scorul cu 4-5 parade! Asta in timp ce mijlocul n-a creat mai nimic (Schweini si Kroos, de la care se astepta ceva) dar nici Pizarro si Mandzukic, din atac, nu s-au vazut. Pustiul Hojbjerg (18 ani) a jucat, pentru prima data, un meci intreg. In repriza a doua au intrat Gotze, Muller si Alaba, dar a fost o dominare haotica, cu vreo 2-3 ocazii si atat…

Asadar, dupa 53 de meciuri fara infrangere, Bayern este invinsa din nou si pune capat si altor recorduri datorita lui Guardiola care a trimis pe teren o echipa ce nu cred ca putea invinge pe cineva in Bundesliga, cel putin in prima repriza!

Guardiola, inainte de meci:”pentru noi Bundesliga s-a terminat (s-a vazut azi – n.m.). Telul nostru este ca miercuri sa ne calificam mai departe in Liga Campionilor…”

Notele celor de la TZ, sunt sugestive pentru cum au jucat baietii azi: Neuer 2, Weisser 5, Van Buyten 5, Martinez 5, Sallahi 6!, Shaqiri 5, Kroos 5, Schweini 5, Hojbjerg 4, Mandzukic 5, Pizarro 4. Au mai jucat: Gotze 4, Alaba 3, Muler 4.

Cele mai multe pase reusite: Kroos – 93%

A alergat cel mai mult: Weisser – 11,8 km.

PS: Dupa ce am scris articolul am citit in presa germana ca Guardiola nu a vrut sa foloseasca unii jucatori de baza si pentru ca a fost avertizat de niste evenimente urate din trecut, la meciurile dintre Bayern si Augsburg:

– Robben (dec. 2013) a fost accidentat de portarul gazdelor, Hitz, care l-a lovit intentionat la genunchi iar olandezul a fost indisponibil 3 saptamani!

– Ribery (dec. 2012) a fost eliminat in acel meci de arbitrul partidei (fiind suspendat ulterior 3 etape), in urma unei altercatii cu koreeanul Koo, cel care l-a provocat non-stop in acel meci!

Din acest motiv cei 2 nu au fost nici macar rezerve!