Manchester United v FC Bayern Muenchen - UEFA Champions League Quarter Final

Manchester United a ieșit onorabil din prima manșă a sferturilor de finală ale Champions League, contra campioanei continentale, Bayern. În condițiile în care formația antrenată de David Moyes are un sezon execrabil în Premier League, egalul de marți, de pe Old Trafford (1-1), e aproape o performanță.

Englezii au început curajos disputa și Welbeck a marcat în minutul 3, gol anulat însă pentru joc periculos al atacantului gazdelor, în duelul cu Javi Martinez. Robben a fost cel mai periculos om la cealaltă poartă, dar De Gea a respins șutul olandezului din minutul 31.

A venit apoi cea mai mare ocazie a meciului, cu Welbeck scăpat singur în careul advers, dar neinspirat. Vârful lui United a ales să încerce o scăriță, însă Manuel Neuer a ieșit la timp și a blocat cu ușurință.

A fost ultima fază a unei reprize în care Bayern a avut posesia, cedată deliberat de United. Englezii au preferat să joace pe contre, mai ales cu pase verticale în zona centrală, acolo de unde unul dintre fundașii centrali, de obicei Javi Martinez, urca la mijloc și lăsa un spațiu liber. Așa a apărut ocazia lui Welbeck, cu Boateng depășit de englez datorită forței și vitezei superioare.

După pauză nu s-a schimbat nimic tactic, campioana Germaniei continuând să paseze și să combine cu răbdare, în vreme ce gazdele s-au acoperit bine defensiv și au încercat să profite de orice oportunitate ivită în terenul advers.

Golul lui Vidic a venit dintr-o fază fixă și a fost o execuție norocoasă cumva, în condițiile în care sârbul a trimis cu capul, din întoarcere, dintr-o poziție extrem de grea. A fost într-un fel răsplata pentru disciplina tactică a englezilor, nu dovada superiorității acestora.

Golul egalizator marcat de Schweinsteger a picat logic și meritat, în condițiile în care nemții au avut 70% posesie, 39 de atacuri periculoase, față de doar 17 ale gazdelor, și o superioritate evidentă a șuturilor: 15-6, 9-5 pe spațiul porții.

United a făcut poate cel mai solid joc din acest sezon, mai ales că nu l-a avut pe teren pe Van Persie, accidentat, iar Ronney a făcut impecabil faza defensivă. O disponibilitate uriașă la efort din parte elevilor lui Moyes a pus în dificultate mașina de pase a lui Guardiola, care are însă la retur avantajul golului marcat în deplasare.

Chiar dacă Bayern a părut mai puternică, dubla pentru calificarea în semifinale rămâne deschisă, orgoliul trupei din Manchester putând fi decisiv în manșa secundă.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
14 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
4 April 2014 9:06

@GnXxUbik: De acord cu tine, ai punctat exact. Din pacate ce juca Barcelona acum ceva vreme, si incepuse pe majoritatea sa ne plictiseasca, acum joaca Bayern, care inainte juca un fotbal excelent. Astept de la Guardiola sa-si arate geniul si sa schimbe ceva, tiki-taka este depasit, fotbalul se joaca pe goluri, nu posesie 101% si pase la nesfarsit, dintre care jumatate inapoi si lateral.

LoanShark
LoanShark
4 April 2014 0:08

Priviti golul marcat de M.United…nici un jucator de la Bayern nu sare la cap…e caraghios..acum imi aduc aminte cand comentatorii de la Eurosport glumeau pe faza asta…ziceau ca jucatorii lui Bayern au interzis la centrari inclusiv la lovituri cu capul…un gol prostesc,tampit,imi e frica tare de vremea postGuardiola in care vom fi ca si Barcelona de azi,Guardiola poate sa bata toate recordurile dar asta nu e Bayernul care il iubesc.

LoanShark
LoanShark
4 April 2014 0:00

Un fotbal plictisitor fara faze periculoase fara idei de joc,daca privesti statistica zici ca Bayern a fost peste M.United doar ca United a avut sansele mari de gol si merita sa castige,anul acesta doar cine nu a vrut nu i-a batut pe United…scorul e foarte bun suntem mari favoriti pentru retur,batem recorduri suntem cei mai buni dar ma intreb ce se va intampla cu Bayern cand Guardiola va pleca?…

iliecristian
iliecristian
2 April 2014 22:02

Daca Dortmund scapa cu doar 4-0, cred ca va fi norocoasa, nu arata mai nimic, cum nu a aratat nicio formatie germana sezonul asta, mai putin Bayern.

bavarezul13
bavarezul13
2 April 2014 21:45

Dupa prima repriza la real-dortmund, cred ca nu mai exista dubii ca: 1. Mare noroc a avut Liverpool ca l-a ratat pe Mkhitaryan, acum au sanse sa catige titlul, daca il luau si il jucau titular pe armean, nu aveau cum sa prinda nici macar locurile de UCL 2. Mare teapa a luat Dortmund cu Mkhitaryan, mai bine l-ar juca pe portarul de rezerva Langerak in locul armeanului 3. E bun Isco, tot erau sezonul trecut discutiile depre Isco vs Gotze cel mai bun tanar din Europa, cred ca si anul trecut si asta Isco a fost peste 4. Cum sa nu-l luam pe Reus? E fabulos, nu stiu ce spun comentatorii la Eurosport ca Gotze a fost cel mai important jucator al Borussiei anul trecut, Reus a fost si va fi intotdeauna cu mult peste 5. Realul nu impresioneaza, au avut noroc inscriind repede la prima sansa, apoi au avut inca 10 minute bune, dupa care Dortmund mi s-a parut mai buna, insa s-a observat lipsa jucatorilor importanti, mai ales la golul 2 cand Mkhtaryan se fenteaza ca e… Citeste mai mult

Ribery7
2 April 2014 13:26

Guardiola a luat o echipa perfect functionala, care pasa deja extrem de bine si mult mai inteligent daca ma intrebati pe mine decat in prezent, si a incercat sa-i dea mai multa siguranta, mai multa constanta prin aceste pase. Senzatia mea este ca in primul rand prin posesia asta se cauta sa nu luam gol, abia apoi sa inscriem. Dar ce fel de aparare e asta cand ne tremura pantalonii la fiecare centrare trimisa de adversari, sau de fiecare data cand Rafinha se afla intr-un duel cu un oponent?

Ribery7
2 April 2014 13:18

@bavarezul13: Si eu am observat ca jucam destul de prost acasa. De aia aveam nevoie disperata de o victorie aseara, si tot din acest motiv ma tem sa nu se intample ceva regretabil miercurea viitoare.

alexandrul
alexandrul
2 April 2014 11:28

REZULTATUL BUN PT NOI,JOCUL NU PREA MULTUMITOR DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE

CiprianPH
CiprianPH
2 April 2014 11:02

Sunt foarte curios ce echipa ar fi putut invinge cu 4-0, 5-0, 5-1, 23213-0 pe Manchester United aseara, cum se visa pe aici nu cu mult timp in urma… Barcelona, Real Madrid, Chelsea, PSG, Liverpool, Bayern-ul lui Heynckes…? In niciun caz. Aseara Manchester United a dovedit ca este cu adevarat o echipa unita, cum a fost si in returul cu Olympiakos, iar “aerul” de Champions League a facut-o sa aiba o motivatie extrem de puternica SA NU PIARDA. De mai multe ori am numarat 8-9 oameni “rosii” in careul lui De Geea. S-au aparat fantastic, lucru la care poate nimeni nu s-a asteptat. Arbitrului nu prea vad ce i s-ar fi putut reprosa, in afara de 2 lucruri. Primul ar fi neeliminarea lui Valencia, iar al doilea ar fi…nationalitatea. Echipele germane nu sunt iubite de UEFA pentru ca au management curat si sanatos, nu corupt, nu mizer si nu plin de datorii, precum cele din Spania, Franta sau Italia. E clar ca se doreste ca in finala sa ajunga si sa castige Real Madrid, Barcelona sau PSG (asta e dorinta… Citeste mai mult

DevilMayCry
Admin
2 April 2014 11:00

Am văzut ca în The Mirror e un articol de-a dreptul penibil și mincinos în care englezii îl critica pe Schweinsteiger ca i-a bătut obrazul lui Rooney ca a simulat și astfel Schweinsteiger a fost eliminat pe nedrept, el nici măcar nu îl faultase pe englez și mai era și cu picioarele retrase. De-a dreptul penibil și nesimțit acel articol!

Sa le spună cineva sa se uite de mai multe ori pe reluări înainte sa scrie un articol penibil ca asta!

bavarezul13
bavarezul13
2 April 2014 10:37

Sa ne uitam si ce sansa buna avem sezonul asta! -Barcelona a ramas fara Valdes restul sezonului, se va baza pe Pinto! Pique s-a accidentat aseara si va rata chiar si semifinalele(in cazul in care Barcelona ajunge acolo)! Deci, intr-o eventuala semifinala contra Barcelonei, ei vor avea 2 jucatori extrem de importanti indisponibili! -Atletico e echipa enervanta, sta cu curu’n poarta, dar nu are cine stie ce forta ofensiva si in plus o sa-l lase pe Guardiola sa faca 385% posesie! -Real, desi era vazuta principala contracandidata a nostra la trofeu, si-a aratat limitele in “el clasico” de acasa cu Barcelona. A primit 4 goluri acasa!! de la o Barcelona ce nici Osasunei nu i-ar putea inscrie 4 goluri in deplasare! In plus, golurile Realului au venit dintr-un penlaty inexistent si 2 gafe ale lui Mascherano la niste centrari! -Dortmund…cat mi-as dori sa treaca de Real, dar fara Lewa in primul meci si cu atatia accidentati, ma tem ca nu se poate… -Chelshit a reinventat statul cu curu’n poarta, “stil de joc” adoptat apoi de toate echipele englezesti, cu norocul… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
2 April 2014 10:21

Din prisma valorii si a fotbalului jucat, nici nu se pune problema sa nu ne calificam, insa in fotbal nu castiga mereu cel mai bun! Eu spun ca nu suntem favoriti la calificare, exemplificand cu rezultatele din 2010 incoace(2010 primul an in care Byaern a revnit in elita dupa o perioada mai mulnga). 2010: optimi: 2-1(A) 2-3(D) cu Fiorentina sferturi:2-1(A) 2-3(D) cu United semifinale: 1-0)A) 3-0(D) cu Lyon finala: 0-2 cu Inter 2011: optimi: 1-0(D) 2-3(A) cu Inter 2012: optimi: 0-1(D) si 7-0(A) cu Basel sferturi: 2-0(D) si 2-0(A) cu Marseille semifinale: 2-1(A) 1-2(D) cu Real finala: 1-1(4-5 dupa pen) cu Chelshit (finala disputata la Munchen!!) 2013: optimi: 3-1(D) si 0-2(A) cu Arsenal sferturi: 2-0(A) si 2-0(D) cu Juventus semifinale: 4-0(A) si 3-0(D) cu Barca finala: 2-1 cu Dortmund. Concluzia1: ne-am calificat de cate ori am jucat primul meci acasa! Concluzia2: am pierdut o finala de UCL disputata acasa!(cu un ghinion teribil) Concluzia3: toate nereusitele noastre au venot pe teren propriu! Am pierdut calificarea in sferturi contra Interului dupa o victorie in deplasare cu 1-0! Am pierdut acasa cu Arsenal… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
2 April 2014 10:21

Desi Bayern a facut un joc destul de plictisitor si ineficient, acum ca ne-a mai trecut putin supararea, trebuie sa fim alaturi de ei, si eu unul sunt convins ca ne vom califica mai departe. Problema mai mare este jocul, nesiguranta in aparare, pe care Guardiola trebuie sa le puna cat mai repede la punct, pentru ca urmeaza jocuri mult mai grele.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x