30 November 2021

Bayern a castigat Bundesliga! Berlin – Bayern 1:3

657362679-schluss_afp_04_20140325-215920-RUIx1GfjAef

In etapa nr. 27, Bayern a castigat campionatul matematic la Berlin in fata a 76.000 de spectatori, devenind cea mai rapida campioana din istoria Bundesligii! Bavarezii au inceput tare si in minutul 14 aveau deja 2:0, prin golurile lui Kroos si Götze (cu capul!). Gazdele au redus din handicap in repriza a doua, printr-un penalti usor acordat la o impingere a lui Rafinha si transformat de viitorul atacant al lui Dortmund, columbianul Ramos. A fost primul penalty cu care bavarezii au fost sanctionati in acest campionat dar si singura ocazie a lui Hertha, care a transformat-o in gol. Scorul final de doar 3:1, a fost pecetluit de Ribery printr-o scarita de efect. Bayern a dominat meciul de la un cap la altul avand si cateva mari ocazii, printre care si o bara a lui Müller. Aceasta bara a lui Bayern a fost a 15-a in acest sezon (locul 2 la acest capitol, dupa Nurnberg). A fost pentru prima data in 45 de ani cand Uli Hoeness nu a fost prezent la sarbatorirea cu Bayern a castigarii campionatului in Germania.

In clasament, Bayern a facut 77 de puncte, avand un golaveraj de 79:13.

Echipa trimisa in teren de Guardiola a fost: Neuer – Alaba, Dante, Boateng, Rafinha, Robben, Götze, Lahm, Müller, Schweinsteiger, Kroos. In repriza a doua au intrat Ribery, Mandzukic si Thiago.