16 October 2021

FC Bayern – Arsenal 1-1

Bayern s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după 3-1 la general cu Arsenal

Intalnirea de pe Allianz Arena a debutat in nota de dominare a gazdelor. Bayernul lui Pep Guardiola a “arestat” balonul in prima repriza, jucatorii lui Arsenal neavand altceva de facut decat sa se apere supranumeric si sa spere ca vor da marea lovitura intr-unul din putinele contraatacuri.

Bavarezii, cu o posesie ce s-a invartit in jurul a 70%, n-au avut totusi ocazii foarte mari in prima repriza. Doar Javi Martinez isi poate reprosa golul anulat de brigada de arbitri din cauza unei pozitii de offside in care se afla.

Debutul partii secunde a fost unul exploziv. Bayern a deschis scorul la 10 minute de la reluare, Schweinsteiger marcand cu un sut simplu dupa ce a primit balonul in careul “tunarilor”.

Imediat, Podolski a restabilit egalitatea cu un sut sub transversala, faza precedata totusi de un fault clar in atac al neamtului.

In prelungirile partidei Bayern a avut un penalti, acordat dupa un fault facut de Koscielny asupra lui Robben, insa scorul a ramas egal, Fabianski aparand sutul lui Muller.

Iata ce zice presa germana si nu numai:
Sport: ”Bayern nu castiga dar merge mai departe”
Express: „1:1! Uli Hoeness jubileaza. Bayern are biletele pentru sferturi”
Suddeutche Zeitung: ”Bayern este in sferturi”
Bild: „Schweini o aduce pe Bayern in sferuri”
Sportal: „Bayern pentru a 14-a oara in sferturi”
ARD: „Bayern a realizat o remiza si merge mai departe”
Yahoo; ”Bayern poate si fara spectacol”
Spox: „Bayern merge mai departe fara mare tam-tam”
Daily Mail: „Golul lui Podolski nu a fost suficient pentru tunari care sunt eliminati”
The Telegraph: „Visul european s-a terminat pentru Arsenal”
The Guardian: „Arsenal nu poate intoarce scorul din tur iar Bayern ajunge in sferturi”
ESPN: „Bayern: destul de bun!”
L’equipe: „Nici un miracol pentru Arsenal”