In etapa cu numarul 24, Bayern a invins cu 6-1 in deplasare pe Wolfsburg.

2,w=985,c=0.bild

Gazdele au deschis scorul in min. 17 prin Naldo (la o greseala de marcaj a lui Alaba), insa pressingul si tupeul gazdelor a fost pedepsit drastic de bavarezi care au egalat in min. 26 prin Shaqiri iar in repriza a doua au marcat inca 5 goluri in numai 17 minute! Cele 5 goluri au fost marcate intre minutele 63 si 80 prin Müller – 2, Mandzukic – 2 (care nu s-a bucurat la golurile marcate impotriva fostei sale echipe) si Ribery, consfiintind o repriza secunda excelenta. Golurile au fost marcate in viteza, foarte spectaculoase si datorita paselor inteligente primite de marcatori de la colegii lor. Geniul lui Guardiola s-a vazut si azi pentru ca, dupa o prima repriza relativ echilibrata, in a doua echipa a jucat fantastic si datorita lui Thiago si a lui Mandzukic, jucatori care au intrat in min.57 si au contribuit decisiv la spectacolul bavarez. A fost al 5-lea meci consecutiv cand Guardiola face cel putin 4 schimbari in formula de start.  Cu Javi Martinez pe teren (a intrat azi in min. 67) Bayern nu a pierdut niciodata in Bundesliga! Javi are deja 37 de meciuri fara infrangere iar in ultimele 22 de meciuri cu el pe teren, Bayern le-a castigat pe toate!

Conform cotidianului local TZ, cei mai buni jucatori ai meciului au fost Müller si Mandzukic care au aratat clasa mondiala! Dar iata notele ziarului bavarez: Neuer 3, Rafinha 3, Boateng 2, Dante 3, Alaba 4, Lahm 3 (Martinez – fara nota), Kroos 3 (Mandzukic 1), Shaqiri 3 (Thiago 2), Robben 2, Ribery 2, Müller 1.

Cu cele doua goluri de azi, Mandukic a trecut in fruntea golgheterilor cu 16 goluri (22 meciuri), devansandu-l pe Lewandowski care are 15 goluri (23 meciuri).

Dupa aceasta etapa, Bayern a ajuns la 68 puncte din 24 de etape, avand un golaveraj de 72:11! Echipa continua seria meciurilor fara infrangere – 48 si seria victoriilor consecutive – 16, distantandu-se de locul 2 (Dortmund joaca maine la Freiburg) la 23 de puncte.

Statistica de la BILD arata ca, pe alocuri, Wolfsburg i-a dat o replica buna lui Bayern:

Suturi spre poarta: 12-18

Suturi pe poarta: 3-12

Mingi salvate de portari: 4-2

Distanta parcursa (km): 115-116

Posesia mingii: 35%-65%

Pase precise: 73%-86%

Dueluri castigate: 51%-49%

Cornere: 5-3

Faulturi: 13-8

Cele mai multe atingeri de minge: Boateng – 101

Cele mai precise pase: Lahm – 95%

Cele mai multe suturi: Robben – 4

A alergat cel mai mult: Muller – 11,4 km

A alergat cel mai repede: Ribery – 33,6 km/h.

Muller, dupa meci:”arbitrul mi-a spus la pauza ca nu eu sunt autorul primului gol (a fost creditat Shaqiri pentru ca Benaglio a scos mingea din poarta la sutul elvetianului – n.m.) si am crezut ca mi-a stricat ziua dar in repriza a doua am dat doua goluri!”

0 0 vote
Article Rating
25 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
alexandrul
alexandrul
11 March 2014 14:33

Eu vreau sa-i batem pe cei mai titrati sa vada cine conduce lumea,asa merita sa-i zdrobim pe toti,sa le dam cu terenu in cap,hai gladiatoriiiiiiiiiiiiiii

gery76
gery76
11 March 2014 1:40

-Anul trecut am avut cel mai greu traseu[in fazele eliminatorii]dintre toate favoritele ,cu Arsenal ,cu Juve ,cu Barca si in finala cu Dortmund,insa cu toate acestea a fost cea mai meritata CH.LEAGUE de cand aceasta competitie a luat fiinta in 1992.

-Sa treci de Juve tur-retur cu dubla victorie fara gol primit,iar apoi sa-i ”descalti”pe catalani abia ,abia cu 7-0 tur-retur,inseamna o dovada de incredibila forta psihica si fizica.

-Ce mi-as dori anul acesta?
-Parca as vrea sa beneficiem de un culoar mai usor,de ce nu un meci in sferturi cu cu Olympiakos Pireu,in semifinale o dubla cu At.Madrid ,iar in finala sa-i intalnim pe Chelsea,iar Pep sa-i dea inca o data o lectie de fotbal lui ”Bourinho”,cred c-ar intra in depresie mai ales ca in Supercupa Europei se vazuse invingator desi englezii jucasera acelasi fotbal infect cu care ne-a obisnuit portughezul.

alexandrul
alexandrul
10 March 2014 22:31

ai perfecta dreptate,suntem buni

olikahn
olikahn
10 March 2014 22:22

nu sunt echipele modeste bayern e de la an la an mai buna pt ca si-a tinut de jucatori si a adus in fiecare an 1-2 jucatori de valoare asa ca nu mai scrie sa te aflii in treaba nici in europa nu a carait una anul trecut incepand cu grupa apoi juventus camp italiai barcelonaa camp spaniei nici macar nu au dat gol asa ca nu mai delira suntem buni doar printr-o lipsa de concentrare poate sa ne scoata cineva din ch league

iliecristian
iliecristian
10 March 2014 17:21

Nu uitati de PSG, este foarte puternica si are jucatori de calitate. O intalnire cu Real, PSG sau chiar cu Chelsea este cu totul diferita fata de cele din Bundesliga, unde in afara de Dortmund sunt echipe modeste.

alexandrul
alexandrul
10 March 2014 14:34

in fazele superioare toti adversarii sunt periculosi,iar daca vrei sa castigi competitia trebuie sa-i invingi pe cei mai buni,alta varianta nu exista,asa ca nu are importanta cu cine picam,noi suntem Bayern Munchen

CiprianPH
CiprianPH
10 March 2014 13:58

@Ribery7: Eu sincer nu mi-as dori sa ii intalnim. Cel mai tare ma tem ca i-am putea intalni in finala. Intr-o infruntare desfasurata pe parcursul unui sngur meci totul este posibil. Nu uita episodul Chelsea…si nu erau nici pe departe ceea ce sunt Real Madrid acum. Jucatorii Realului sunt mai atletici decat ai nostri, au capacitate de efort mai buna si sunt agresivi. Cu un pressing agresiv si daca au si norocul sa marcheze primii…ar fi destul de dificil.
Dar ma rog…e numai un scenariu (pe care mi-l doresc numai aici pe blog 🙂 )

O a doua echipa care ne-ar creea probleme sunt colegii galben-negri din Bundesliga. Cred ca Dortmundul s-ar mobiliza fantastic intr-o infruntare de CL cu noi.

MIA SAN MIA !!!

alexandrul
alexandrul
10 March 2014 12:22

Ribery 7:Inainte sa vorbim de o eventuala ciocnire cu Real Madrid,eu zic sa ne concentram asupra confruntarii de maine,nu as vrea sa mai trec prin emotiile de anul trecut,forta Bayern

Ribery7
10 March 2014 11:25

@CiprianPH: Probabil o sa ii intalnim, pt ca e cea mai dorita finala. O sa vezi atunci ca cat de mic e realul in comparatie cu Bayern.

CiprianPH
CiprianPH
9 March 2014 22:19

@Ribery7: Nu te ambala atat de tare referitor la lipsa adversarului. Intr-o infruntare cu Real Madrid am avea ceva batai de cap.

alexandrul
alexandrul
9 March 2014 20:40

cel mai mult ma bucur ca avem lotul complet si ma mai bucur ca a marcat Ribery,despre meci ce sa vorbim,galop de sanatate,MIA SAN MIA

Ribery7
9 March 2014 17:30

@DevilMayCry: Dar acum avem adversar?? Nu prea cred 🙂
Unuia dintre comentatori ieri la meci i-a luat o ora sa enumere recordurile, iar la final concluzioneaza… : CRED ca Bayern este UNA DINTRE cele mai bune echipe ale lumii in acest moment.
Bayern ESTE detasat, clar si fara indoiala CEA MAI BUNA echipa din lume.

Ribery7
9 March 2014 17:23

Si asta, dragi copii, e ceea ce se intampla cand o echipa avea tupeul(!) sa o atace pe Bayern… (noi, povestind nepotilor 🙂 )

bavarezul13
bavarezul13
9 March 2014 16:53

Ce meci greu am avut ieri in prima ora! De fapt chiar ma asteptam, Wofsburg e o echipa destul de buna, iar pana in minutul 63 acest lucru s-a vazut, avand ocazii mai multe si mai bune decat noi. Desi sunt dezamagit de a doua etapa consecutiva cu gol primit, observ ca inca suntem in grafic pentru anumite recorduri. In primul rand avem golaveraj 72:11. 72 goluri in 24 meciuri inseamna o medie de fix 3 goluri pe meci. Daca in ultimele 10 etape reusim aceeasi medie de 3 goluri, ar insemna inca 30 goluri si am ajunge la un total de 102 goluri marcate. Daca nu ma insel recordul e din anul 1974 si e de 101 goluri, asta ar insemna ca anul aceste sa il depasim. De asemenea 11 goluri primite in 24 meciuri inseamna putin sub 0.5 goluri primite pe meci. Daca pastram aceasta medie si incasam doar 5 goluri in ultimele 10 meciuri, am ajunge la un total de 16 goluri primite, batand recordul de anul trecut cu 18 goluri primite. De asemenea anul trecut cand… Citeste mai mult

lesas
lesas
9 March 2014 9:17

@gery76: as vrea sa devina capitanul lui bayern dupa ce Lahm si Schweini se retrag (la Muller referire), il regret pe Badstuber dar sper ca in vara sa revina cu detrminarea si daruirea pe care a aratat-o cand a jucat

iliecristian
iliecristian
9 March 2014 9:11

Super Muller, a fost cel mai bun jucator alaturi de Mandzukic, s-a vazut si aseara daca mai era nevoie ca rolul unui atacant pursange este decisiv. In rest, Bayern a jucat excelent in special repriza a 2-a, consolidandu-si pozitia de liser si aratandu-si suprematia in Bundesliga, unde repet nu are concurenta. Sper sa aiba acelasi parcurs fara repros si in champions league si sa demonstreze daca se mai indoieste cineva, ca este cea mai puternica echipa din lume si de ce nu, poate din istoria fotbalului. Bafta Bayern!!!

gery76
gery76
9 March 2014 1:45

Laudam pe Thiago,laudam pe Mandzukic,insa pentru mine numarul 1 in acest meci a fost de departe Thomas Muller,este incredibil cat poate sa alerge acest mijlocas ofensiv,chiar varf uneori,pentru mine cand Muller ,Lahm sau Schweini sunt decisivi intr-un joc ,”creste inima in mine”pentru ca ei sunt copiii lui Bayern ,ei reprezinta cu adevarat spiritul acestei minunate echipe!!!

lesas
lesas
9 March 2014 0:18

ma uit pe statisticile de pe site-ul oficial si acolo apar alte numere ;
frumos meci , ma bucur ca nu sa pierdut din motivatie;
ma bucura intoarcerea “greilor “.

synp
synp
9 March 2014 0:16

Aveam emotii in privinta acestui meci. Stiu ca in meciul retur am castigat foarte greu. Dar azi s-a intamplat cum a zis comentatorul de la eurosport, cand a dat gol Wolshburg: “sa nu treazeasca monstrul golul asta”. L-a trezit, unpic mai tarziu.
Incepem sa maturam cu echipele din Bundesliga. Returul e clar mult mai bun in comparatie cu turul, aproape in fiecare meci Bayern practica un fotbal superb.
Si eu cred ca azi inca odata Guardioala si-a aratat valoarea.

DevilMayCry
Admin
8 March 2014 21:12

Am uitat sa precizez ca echipa ajunge cât mai aproape de ceea ce vrea Guardiola. Teoretic, atunci când ar ajunge la acel nivel, nu ar trebui sa mai avem adversar, indiferent de numele lui.

DevilMayCry
Admin
8 March 2014 21:03

@fcdm3: Nu ma înțelege greșit. Și eu ma bucur sa vad când echipa câștiga la scor, chiar ador sa vad ca Bayern vrea și înscrie goluri cu nemiluita. Etapa trecuta cu Schalke mi-a părut rău că Bayern nu a dat 10 goluri, ar fi fost meritat, ar fi reflectat realitatea din teren. Și azi victoria e mai mult decât meritată, Bayern a dominat la toate capitolele. Am zis doar ca mi s-a părut diferența cam mare de scor, 5 goluri, ținând cont ca și Wolfsburg a practicat un fotbal frumos, cu ocazii.

Legat de Thiago, pe care multă lume nu îl prea place, în ultimul timp a devenit indispensabil echipei. S-a văzut și azi ca o data cu intrarea lui și a lui Mandzukic în teren s-a schimbat jocul în bine. Multă lume de la Barcelona deja îl regreta pe Thiago. Se pare ca am pus mana pe un diamant

DevilMayCry
Admin
8 March 2014 19:42

Trebuie sa fim sinceri și sa recunoaștem ca diferența e mult prea mare. Wolfsburg chiar a jucat bine, a făcut presing, au avut ocazii imense. Bayern a meritat victoria dar zic eu, la o diferență mai mica.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x