4 December 2021

Wolfsburg – Bayern 1:6

In etapa cu numarul 24, Bayern a invins cu 6-1 in deplasare pe Wolfsburg.

2,w=985,c=0.bild

Gazdele au deschis scorul in min. 17 prin Naldo (la o greseala de marcaj a lui Alaba), insa pressingul si tupeul gazdelor a fost pedepsit drastic de bavarezi care au egalat in min. 26 prin Shaqiri iar in repriza a doua au marcat inca 5 goluri in numai 17 minute! Cele 5 goluri au fost marcate intre minutele 63 si 80 prin Müller – 2, Mandzukic – 2 (care nu s-a bucurat la golurile marcate impotriva fostei sale echipe) si Ribery, consfiintind o repriza secunda excelenta. Golurile au fost marcate in viteza, foarte spectaculoase si datorita paselor inteligente primite de marcatori de la colegii lor. Geniul lui Guardiola s-a vazut si azi pentru ca, dupa o prima repriza relativ echilibrata, in a doua echipa a jucat fantastic si datorita lui Thiago si a lui Mandzukic, jucatori care au intrat in min.57 si au contribuit decisiv la spectacolul bavarez. A fost al 5-lea meci consecutiv cand Guardiola face cel putin 4 schimbari in formula de start.  Cu Javi Martinez pe teren (a intrat azi in min. 67) Bayern nu a pierdut niciodata in Bundesliga! Javi are deja 37 de meciuri fara infrangere iar in ultimele 22 de meciuri cu el pe teren, Bayern le-a castigat pe toate!

Conform cotidianului local TZ, cei mai buni jucatori ai meciului au fost Müller si Mandzukic care au aratat clasa mondiala! Dar iata notele ziarului bavarez: Neuer 3, Rafinha 3, Boateng 2, Dante 3, Alaba 4, Lahm 3 (Martinez – fara nota), Kroos 3 (Mandzukic 1), Shaqiri 3 (Thiago 2), Robben 2, Ribery 2, Müller 1.

Cu cele doua goluri de azi, Mandukic a trecut in fruntea golgheterilor cu 16 goluri (22 meciuri), devansandu-l pe Lewandowski care are 15 goluri (23 meciuri).

Dupa aceasta etapa, Bayern a ajuns la 68 puncte din 24 de etape, avand un golaveraj de 72:11! Echipa continua seria meciurilor fara infrangere – 48 si seria victoriilor consecutive – 16, distantandu-se de locul 2 (Dortmund joaca maine la Freiburg) la 23 de puncte.

Statistica de la BILD arata ca, pe alocuri, Wolfsburg i-a dat o replica buna lui Bayern:

A alergat cel mai mult: Muller – 11,4 km

A alergat cel mai repede: Ribery – 33,6 km/h.

Muller, dupa meci:”arbitrul mi-a spus la pauza ca nu eu sunt autorul primului gol (a fost creditat Shaqiri pentru ca Benaglio a scos mingea din poarta la sutul elvetianului – n.m.) si am crezut ca mi-a stricat ziua dar in repriza a doua am dat doua goluri!”