1068137764-sebastian-rode-1UitWlX3v1ef

Mijlocasul Sebastian Rode (23 ani) a semnat un contract pe 4 ani cu Bayern, conform unor surse care vor sa-si pastreze anonimatul. Rode, una din sperantele fotbalului german, si-a dorit foarte mult sa joace pentru campioana Europei, saturandu-se de mediocritatea de la actuala lui echipa, Eintracht Frankfurt. El va veni la Bayern din postura de jucator liber de contract insa si dupa o accidentare la genunchi care il face indisponibil de cateva zile pana la sfarsitul campionatului. Presedintele lui Frankfurt, Heribert Bruchhagen, nu si-a ascuns dorinta de a-l avea pe Rode si din vara, macar inca un an:”daca Bayern doreste sa ni-l imprumute pe inca un an, am fi bucurosi” iar directorul sportiv al aceleiasi echipe a declarat:”Cred ca ar fi o idee foarte buna. Rode sa joace la noi inca un an iar apoi, intarit dupa accidentare, sa se duca la München. Insa aceasta alegere nu este in mainile noastre”.

Rode (1.79 m) este component al nationalei germane U21, are o cota de piata de 9 mil. euro si a jucat in acest sezon pentru Frankfurt 17 meciuri de campionat, 7 meciuri de Europa League si 4 de Cupa a Germaniei. A inscris un singur gol, in cupa.

Avand in vedere ce pleiada de staruri are Bayern la mijloc, se pune intrebarea: unde va juca Rode? Sau, mai bine zis, chiar este util acest transfer? Deja suporterii bavarezi comenteaza pe unele site-uri:”Rode, bine ai venit pe banca lui Bayern, unde vei sta mult timp!”

Sursa: TZ

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
synp
synp
8 March 2014 1:05

@LoanShark: Accept fara probleme sa ti se para o gluma, dar o gluma buna nu :). Ti se pare o gluma pentru ca tu il compari pe Draxler cu un Zidane matur si nu cu Zidane la 20 de ani care si el avea vreo 100 de selectii pe la varsta aia, asa cum are si Draxler, doar ca in Ligue 1.
Daca Zidane era mai bun la varsta aia, nu cred ca era cu mult mai bun.
Chiar astept sa ajunga la o echipa mare cu un antrenor bun.

iliecristian
iliecristian
7 March 2014 21:46

In ceea ce-l priveste pe Lahm, sunt de acord ca-si face foarte bine datoria si la mijloc, dar ce facem cu Schweini, Martinez care s-a vazut ca nu prea merge ca fundas central, deci trebuie readus tot la mijloc unde mai avem destule variante, si din acest motiv raman la parerea ca Lahm ar trebui sa revina fundas dreapta unde a jucat excelent atatia ani.

iliecristian
iliecristian
7 March 2014 21:40

Sa dai pe Draxler 45 mil. euro, mi se pare o nebunie, Robben si Ribery au costat atat amandoi, Martinez a costat 40 mil. euro(putin cam mult), iar Gotze 37 mil. euro(pret corect). Reus sau Schurle mi se par variante mai bune si mai ieftine, dar prioritatea la Bayern o reprezinta apararea unde sunt indispensabili un fundas central si un fundas dreapta.

LoanShark
LoanShark
7 March 2014 21:01

Reus ar merita 45 de milioane dar sa zici ca Draxler e de 45 de milioane e o prostie…comparatia cu Zidane mi s-a parut o gluma buna,pe Draxler nu il ajuta nici echipa nu cred ca la Schalke va creste foarte mult,Reus ar fii cel mai potrivit sa ii ia locul lui Ribery,nu inteleg de ce asa multi mijlocasi?avem prea multi dar mai cumparam.Rode poate va fi imprumutat la fel ca,Kirchoff.

bavarezul13
bavarezul13
7 March 2014 20:34

Eu nu am inteles de la inceput de ce va fi adus Rode. La Frankfurt e bun, insa la Bayern cerintele sunt altele. Totusi cred ca va fi un jucator bun de lot, mai ales in meciurile din campionat nu-l vad avand probleme. Intrebarea este daca va fi pastrat sau imprumutat, eu cred ca macar pana in iarna ramane la noi.
Referitor la Draxler, am mai spus ca mi se pare super jucator, insa ultimele meciuri m-au pus pe ganduri, desi trebuie sa luam in calcul si ca el a revenit dupa o accidentare. Totusi, principalele tinte pe care le vad inca din vara trecuta ar trebui sa fie Reus si inca un fundas central, indiferent de pret.

florins
florins
7 March 2014 14:04

Mie imi place Draxler, are agilitate si intuitie in joc. Ii trebuie jucatori tehnici in jur, ar creste mult intre mijlocasii si atacantii nostri in anii urmatori.
Principala problema a lui Bayern o reprezinta apararea si, daca Guardiola vrea sa cumpere un fundas dreapta, inseamna ca nu mai are de gand sa-l readuca pe Lahm pe acest post. O.K., daca si J.Low il vede pe Lahm la mijloc, am putine sperante sa revina ca fundas dreapta, oricum, nu este un capat de lume. In aceste conditii ne trebuie un fundas mai bun decat Rafinha, dar nu Montoya!
Si mai ramane problema fundasilor centrali, unde nu-l mai vad revenind pe Badstuber, dupa atata absenta. Eu as da pe David Luiz oricat, pt sezonul urmator (abia astept sa-l urmaresc la mondiale)! In locul lui Dante, bineanteles.

synp
synp
7 March 2014 12:45

Predictia mea: Draxler e viitorul Zidane.

synp
synp
7 March 2014 12:42

@Ribery7: Tin sa te contrazic in privinta lui Draxler. Pentru varsta lui, nici 21 de ani impliniti, cel putin la dribling si la finalizare exceleaza (a marcat de multe ori din afara careului). Nu stiu exact la celelalte capitole: pase, rezistenta la efort, agresivitate (asta e o caracteristica care se poate imbunatati usor), forta etc. La inaltime nu stiu la ce te referi ca nu exceleaza, are 1.87, vroiai sa fie mai mic, mai mare?
Are tehnica foarte buna, scoate adversari foarte usor din joc. Poate iti amintesti cat de usor l-a driblat in careu pe Schweinsteiger in meciul de duminica.
Daca te uiti la cateva filmulete pe youtube iti dai seama ca trage chiar bine la poarta.
In sezonul asta de Bundesliga are 4 pase de gol in 16 meciuri. Ca si comparatie Kroos are tot 4 in 23 de meciuri.
Si nu cred ca poti sa te bazezi mult pe ultimele 2 meciuri in care a venit dupa o accidentare.
Poate 45 e cam mult, dar Draxler e un mare talent.

rominho
7 March 2014 10:55

Rode va fi jucatorul lui BAYERN din vara, dar va juca pentru alte echipe din Bundesliga. Va fi 100% imprumutat.

Ribery7
7 March 2014 8:23

@Ribery7: Concluzia la tot ceea ce am zis e ca Draxler ar fi o varianta, daca ar costa jumatate.
Imi place putiul, eu am mai pomenit de el si anul trecut, dar cand se vorbea despre 20 de mil de euro.

Ribery7
7 March 2014 8:21

@gery76: In opinia mea, Draxler inseamna bani aruncati pe fereastra. Nu cunoaste sistemul asta, se vede rar pe teren, nu exceleaza la niciun capitol(viteza, dribling, finalizare din careu, suturi de la distanta, rezistenta la efort, agresivitate, pase, centrari, forta, inaltime. NIMIC, e mediu peste tot, mai putin la agresivitatea pozitiva unde e mai slab). Dupa ultimele 2 meciuri ale lui Schalke, e clar ca nu face decat maxim 20, in niciun caz 45,5 mil de euro. Ar deveni cel mai scump jucator din istoria lui Bayern. Daca nu ma insel, Reus are clauza de 30 care se activeaza in curand, in iarna cred. Nu mai bine 50 de mil pe Reus(as da si 100 pe Marko, e fenomenal, peste Bale si Neymar, o combinatie intre stilurile celor 2) in vara, decat 45 pe Draxler? Mie inclusiv Schurrle mi se pare peste Julian, care nici macar nu are loc in nationala Germaniei, argument extra.

gery76
gery76
7 March 2014 1:38

Montoya este unul dintre cei mai slabi fotbalisti pe care l-am vazut vreodata la Barcelona,poate doar olandezul Bogarde pe vremea lui van Gaal sa fi avut o prestatie mai slaba,din punctul meu de vedere ar fi niste bani efectiv aruncati pe fereastra.

-Despre Draxler sunt de parere ca Lothar Matthaus are perfecta dreptate,este un jucator cu un potential foarte ridicat,este tanar,iar Saqiri cred ca va fi imprumutat de la anul,cu toate ca este un fotbalist bun ,parca randamentul sau nu a fost chiar pe masura asteptarilor.

synp
synp
7 March 2014 0:06

Eu imi doresc 2 jucatori in vara: pe Draxler in primul rand. Desi nu stiu cum va gestiona Guardiola echipa daca ramane acelasi lot + Draxler.
Mie Draxler mi se pare fantastic pentru varsta lui. Ar fi pacat sa il cumpere o echipa din strainatate.
Si al doilea jucator: daca Guardiola vrea sa il pastreze pe Lahm mijlocaj defensiv atunci l-as vrea pe Cuadrado de la Fiorenttina ca fundas dreapta.

DevilMayCry
Admin
6 March 2014 18:40

Wilshere a suferit o fractură la amicalul Angliei și ratează returul Bayern – Arsenal

Ribery7
6 March 2014 17:49

@iliecristian: Este un jucator util, de lot. E un fel de Luiz Gustavo, dar mai muncitor si gratis. Cu siguranta stiu oamenii din conducere ce sa faca cu el. Pana la urma este un jucator evaluat la 9 mil de euro, care vine GRATIS! E un sfert din bugetul de transferuri al lui Dortmund.

iliecristian
iliecristian
6 March 2014 16:40

Nu are ce sa caute Rode la Bayern, la un club cu asemenea traditie si care vrea performante sezon de sezon au loc numai jucatori care au confirmat din plin(ex. Gotze, desi are 21 de ani). In rest pot ajunge la Dortmund unde cresc, se remarca si apoi sunt cumparati de Bayern sau alte cluburi mari. In ziua de azi putine cluburi care vor sa faca performanta au rabdare sa creasca jucatori, unul dintre ele este chiar Bayern care a avut astfel de situatii, dar cu jucatori de exceptie, eu unul nu-l vad pe Rode(23 ani) jucator de baza la Bayern.

Ribery7
6 March 2014 15:13

@fcdm3: Multumim pentru informatii!

Ribery7
6 March 2014 15:10

@fcdm3: Wow. Chiar l-a depasit pe Gerd Muller? Probabil germanul nu a avut un debut asa exploziv. O performanta remarcabila.

alexandrul
alexandrul
6 March 2014 13:01

da asta se stia de mult,este perfectat de multa vreme transferul lui Rode

Ribery7
6 March 2014 10:03

Era clar ca va ajunge la noi inca din vara. Nu o sa joace prea des, la fel ca si Kirchoff, si chiar daca s-ar retrage Schweini, Lahm, Ribery si Robben, cred ca mai curand ar fi adusi alti jucatori, de 25-40 mil, care sa-i inlocuiasca decat sa o faca el.
Este un jucator potrivit Dortmundului, tanar, promitator si cu sanse mai multe de a evolua(chiar este nevoie de el acolo, Kehl si-a cam terminat cariera).

Cat despre Montoya, doamne fereste, nu inca unul! Daca avea 19 ani, poate, dar la 22-23 de ani deja trebuie sa fii titular la echipa ta daca esti bun. Am eu o idee de fundas dreapta, e foarte bun omul: Philipp Lahm il cheama, e genial.

Gotze a marcat aseara unicul gol din amicalul cu Chile.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x