437867179-bayern-allianz-1bk4WeKef

Afacere de milioane pentru Bayern! Compania de asigurari Allianz AG este, dupa Adidas si Audi, al 3-lea actionar al lui Bayern München. Adidas a cumparat in 2002 10% din actiunile clubului pentru 77 mil. euro iar Audi a cumparat in iunie 2010 si iunie 2011 9,09% din actiunile clubului pentru 90 mil. euro. Asadar, pana acum Bayern München eV detinea 81,82% din actiunile clubului. Insa, din surse mass-media (clubul nu a confirmat oficial!) astazi Allianz a cumparat 8,33% din actiunile clubului pentru care a platit 110 mil. euro! Asta ar insemna ca cei 3 actionari detin impreuna 27,42% din actiunile clubului insa, mai presus de toate, cu actiunile cumparate de Allianz, Bayern nu ar mai avea de platit nimic pentru stadion! Practic cele 110 mil. euro ar insemna exact plata datoriilor clubului pentru stadionul Allianz Arena! Ceea ce se astepta sa se intample in 5 ani s-a intamplat acum!

Legat de actiunile unui club in Germania, reamintesc faptul ca Federatia Germana de Fotbal, DFB, a reglementat ca la nici un club din Germania actionarii sa nu detina mai mult de 50%+1 din actiunile unui club. Valoarea unui club e data si de cifrele sale de afaceri, cifra care la Bayern a ajuns in 2012-2013 la 393 mil. euro. Iar cu banii veniti de la al 3-lea actionar, aceasta cifra ar creste si mai mult.

Ce ar mai putea face clubul cu acesti banii?

O varianta ar fi fost marirea capacitatii stadionului, avand in vedere ca toate meciurile de pe Allianz Arena se joaca cu casa inchisa de ani de zile. Dar adaugarea a inca 20.000 de locuri ar insemna demolarea acoperisului si construirea a inca unui inel cu 20.000 de locuri… Ar fi o operatiune costisitoare, cam 100 mil. euro si care nu prea ii placea lui Uli Hoeness in 2012. „Cu toata dragostea pentru aceasta echipa, nu am curajul sa fac asta” zicea Hoeness atunci.

O alta varianta ar fi cumpararea de super-jucatori. Sumele de bani date pe jucatori ar putea avea alte dimensiuni: 3 cifre! Adica s-ar putea cumpara Messi (120 mil. euro valoare de piata) sau C. Ronaldo (100 mil. euro valoare de piata)! Putin probabil insa.”Daca am avea bani foarte multi am investi in infrastructura, in club, nu in jucatori” spunea de curand Karl Heinz Rummenigge.

Boss-ul lui Dortmund, Hans Joachim Watzke, a declarat la aflarea vestii: „Era de asteptat o negociere intre club si Allianz si nu pot decat sa-i felicit pe bavarezi pentru aceasta afacere. Asta inseamna economia de piata. Insa decalajul dintre Bayern si celelalte echipe va fi si mai mare…”

Sursa: TZ – traducere directa

 

0 0 vote
Article Rating
29 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
alexandrul
alexandrul
13 February 2014 14:59

pai eu as zice deja sa ne apucam sa cautam,dar oare pe ce planeta,pt ca pe galactici si pe extraterestrii i-am ucis:))

iliecristian
iliecristian
13 February 2014 14:35

Ne mai trebuie un fundas central de valoare si cautam echipa de pe alta planeta sa jucam cu ea, caci pe Pamant nu mai avem cu cine!

iliecristian
iliecristian
13 February 2014 14:32

Gotze este geniu, Mandzukic atacant pur-sange.

alexandrul
alexandrul
13 February 2014 10:40

eu am inteles aseara ca te-ai referit la golul 3 si deaia am zis ca pasa a fost pt Robben si nu pt Mandzukic,dar acum am citit din nou ce ai scris,scz

Ribery7
13 February 2014 10:06

@alexandrul: A mai dat o pasa geniala, la scorul de 1-0, pt Mandzukic sau Gotze. Din sutul jucatoului respectiv a iesit cornerul, din care tot Kroos a centrat pt golul lui Dante, de 2-0. Apoi a centrat si pentru golul de 3-0.
Ca un minus, ii ies pasele mai bine, dar suturile sunt din ce in ce mai departe de poarta.

alexandrul
alexandrul
13 February 2014 0:22

in semifinala vom juca contra celor de la Kaiserslautern care mai devreme au eliminat-o pe Leverkusen.Meciul se va disputa pe 16 sau 17 aprilie la noi aksa.Forta Bayern

alexandrul
alexandrul
13 February 2014 0:12

Ribery7:a doua pasa a lui Kroos a fost pt Robben la golul trei,nu a fost pt Mandzukic

alexandrul
alexandrul
13 February 2014 0:09

Apropo Toni Kroos a dat 2 pase de gol,cea de-a doua a fost absolut sublima,dar si preluarea facuta de Robben a fost speciala.Si Gotze a dat 2 pase de gol

Ribery7
13 February 2014 0:07

Boateng e din ce in ce mai bun. Gotze a fost omul meciului cred, la ce faze a facut. Pacat ca nu a inscris. Mandzukic a inscris cu usurinta hat-trick, ajungand la golul cu nr 5 in 3 meciuri.
Kroos a dat si el 2 assisturi, a jucat bine chiar daca nu are rol strict ofensiv. El trebuie sa aduca calm in joc si sa dea pase corecte. Inainte de cornerul din care a inscris Dante, a dat o pasa superba de 20 de m, pt Mandzukic cred. Din faza aia a iesit cornerul.

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 23:49

stie cineva ce s-a intamplat cu Boateng?parea sa se fi accidentat.Meciul a fost splendid,ma bucur de revenirea lui Bastian,ma bucur pt tripla lui Mandzukic.Se vede ca Martinez nu este fundas central,a avut cel putin 2 ezitari dar nu s-au vazut prea clar deoarece Hamburg nu s-a putut apropia de poarta noastra,hai Bayern

florins
florins
12 February 2014 22:35

Toni Kroos trebuie sa ramana la Bayern, pentru ca si nationala Germaniei are nevoie de el (vedeti cum se “pierd” majoritatea jucatorilor germani in alte campionate). Chiar daca mai vin etape in care va sta pe banca. Revin si spun ca merita vandut Dante, pt ca gafeaza nepermis de mult si adus un fundas central sigur pe el, puternic si tehnic. Optez pt David Luiz. Unde pui ca la inceputul sezonului Mourinho nu prea il agrea … Boateng si-a imbunatatit mult jocul in ultimii doi ani, nu trebuie inlocuit.

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 22:20

imi cer scz fata de toata lumea,nu stiu ce am citit,imi cer scz inca o data,hai Bayern

DevilMayCry
Admin
12 February 2014 21:37

Neuer – Dante, Thiago, Mandzukić, Robben, Rafinha, Boateng, Götze, Lahm (C), Alaba, Kroos

Substitutes: Starke – Martínez, Shaqiri, Pizarro, Müller, Contento, Schweinsteiger

synp
synp
12 February 2014 21:16

@alexandrul: De curiozitate doar, unde ai vazut primul 11?

synp
synp
12 February 2014 21:16

@alexandrul: Kroos e titular.

synp
synp
12 February 2014 21:14

E titular.

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 20:55

Toni Kroos nu este nici macar pe banca de rezerve,oare ce se va intampla cu acest jucator inca al nostru?

synp
synp
12 February 2014 17:43

Ce ar (mai) putea face cu banii? Ce sa zic, e ok sa propui sau sa-ti imaginezi si alte variante inafara de cele la care se gandeste clubul, nu sunt ironic.
Banii vor fi investiti astfel:
1. se plasteste datoria stadionului
2. se va (re)construi sau reamenaja baza de pregatire a juniorilor.
Aveti si linkul aici:
http://www.fcbayern.de/en/news/news/2014/press-release-allianz-investment-110214.php

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 15:23

stati linistiti ca nu va veni nici Messi nici Ronaldo

Ribery7
12 February 2014 15:06

Ar fi o idee buna marirea capacitatii terenului, d ela 72000 la 92000. Dar nu stiu cat costa un bilet, trebuie calculat cat de repede se va amortiza investitia.

Messi nu-mi place, sper sa nu il aduca Guardiola. Ronaldo ar fi o investitie mai inteligenta. E mai ieftin, si chiar daca e mai batran cu 2 ani decat Messi, conditia fizica ii va permite sa evolueze mult mai mult la nivel inalt decat argentinianul. Plus ca ar fi o lovitura mai buna de imagine.
Dar nu cred ca s-ar impaca cu ideea asta Ribery.Mai bine sa aducem jucatori de maxim 25 de ani.

E o veste foarte buna. Trebuie sa ne mentinem peste echipele care investesc enorm: Chelsea, City, Real, Psg, iar acum ne va fi si mai usor.

iliecristian
iliecristian
12 February 2014 14:48

Bayern se pare ca s-a inteles cu compania de asigurari Allianz AG si si-a mai adaugat 110 mil. de euro le buget.

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 14:16

eu ma refeream la centru ca pe lateral am vedea ce am face,dar la noi in centru in caz de accidentare e grav de tot si acum incepe CL,acolo e durerea nu in campionat

iliecristian
iliecristian
12 February 2014 14:01

Alexandrul: Este corect ce spui,in cazul in care se accidenteaza doar un fundas central, dar gandeste-te ca la Dortmund s-au accidentat la un moment dat toti din aparare! Noi pe dreapta avem varianta, dar in centru si pe stanga stam rau.

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 13:24

Din cate am citit acum un minut se pare ca tratativele cu Toni Kroos merg din ce in ce mai prost,sper sa existe o cale buna si sa ramana aici

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 13:20

in legatura cu apararea ai dreptate,aia tot mai au improvizatii,noi am fi terminati daca s-ar accidenta unul din centrul defensivei.Il avem pe Van Buyten dar apasa varsta pe umerii sai,am putea improviza cu Martinez care a mai jucat in cateva meciuri acolo dar s-a vazut ca nu e pt postul ala,dar la nevoie bu avem incotro

Stefan Kaulitz_69_
Stefan Kaulitz_69_
12 February 2014 13:14

Mats Hummels si David Luiz…aparare beton;)referitor la meciul ce v-a avea loc diseara 7-0;)

iliecristian
iliecristian
12 February 2014 11:29

Flo: Ai perfecta dreptate, mai bine platesc datoria stadionului si pe urma mai vad ei, dar un fundas central valoros este indispensabil. Uitati-va la Dortmund ce-au patit in aparare, noi daca aveam ghinionul lor, stateam si mai rau.

flo
flo
12 February 2014 11:20

nu ar merita sa-l transferam pe messi/ronaldo[mai ales pe ronaldo care are 29 de ani] . cel mai bine ar fii sa se plateasca datoria stadionului si sa fim linistiti de acum in colo. Ar mai trebui adus un fundas de top si am avea echipa perfecta.

alexandrul
alexandrul
12 February 2014 11:08

o afacere extraordinara,nu duceam noi lipsa de bani dar acum avem si mai multi,felicitari oficialilor care au facut tranzactia.separat de asta diseara avem meci meci in cupa cu Hamburg,sper sa ne facem un meci usor pt ca ne asteapta un program destul de complicat,cu meciuri multe si dese,hai Bayern

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x