Bayern Munchen a făcut un meci extraordinar la Bremen și a învins-o pe Werder cu un categoric 7-0, după o partidă în care și-a demonstrat din plin forța ofensivă.

Ce-i drept, bavarezii au profitat și de slăbiciunile evidente ale defensivei lui Werder, care a primit multe goluri cu o ușurință incredibilă pentru nivelul Bundesligii.

“Recitalul” lui Bayern, fără olandezul Arjen Robben, a început în minutul 21, după autogolul lui Lukimya. Werder a căzut complet, nu a mai reușit să țină de minge, iar dezastrul nu a putut fi evitat.

În minutul 27, van Buyten a marcat printr-o lovitură de cap, din centrarea lui Kroos, iar francezul Ribery a stabilit scorul la pauză, 0-3, din pasa oferită de Muller. În minutul 60, Bayern a marcat pentru 4-0, după ce Mandzukic a marcat din fața porții. A urmat apoi reușita lui Muller și un nou gol al lui Ribery, după pasa decisivă a lui Alaba.

Bayern a marcat și al șaptelea gol, în minutul 90. Gotze a intrat în careu și l-a învins pe Wolf cu un șut la colțul lung. Echipa lui Guardiola a ajuns la victoria cu numărul 13 în Bundesliga și este lider detașat, cu 41 de puncte.

Echipa lui Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyten, Boateng (’62 Dante), Alaba – Alcantara (’76 Pizarro) – Muller, Gotze, Kroos (’69 Kirchhoff), Ribery – Mandzukic

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
alexandrul
alexandrul
9 December 2013 21:51

Ribery7:singurul motiv pt care ar trebui adus alt fundas central ar fi acela ca Dante imbatraneste,isi va pierde din viteza,se vede de ex in cazul lui Van Buyten,dar ca si calitate Dante este fundas de talie mondiala,dupa parerea mwea

Ribery7
9 December 2013 21:14

@alexandrul: Pe cand Boateng creste de la meci la meci, Dante este destul de nesigur si creeaza multe emotii. El a impresionat la debutul sau si in primele 3 sferturi ale sezonului trecut, dar a si facut multe greseli, de exemplu penaltiuri(in finala sau cu Moskova).
Are si multe aspecte pozitive: jocul aerian, fizicul, preia initiativa(mereu cauta o pasa indrazneata), insa tot de aici deriva si unele defecte: face pasul gresit la offside, se complica si in loc sa degajeze incearca sa protejeze mingea. Si nu de putine ori l-am vazut alunecand sau sa-i fie trecuta mingea printre picioare(la suturi mai ales). E bun, eu unul sunt insa de acord cu IlieCristian: sa mai fie adus un fundas central de valoare, care sa creasca nivelul apararii nu neaparat prin prezenta in teren, ci prin concurenta pozitiva. Sa nu uitam cat de bine a jucat Gustavo cand a fost adus Martinez:)). Iar inainte de asta era un balerin care se ferea de minge pe teren.

alexandrul
alexandrul
9 December 2013 14:51

Nu as fi de acord cu u,Dante si Boateng mi se pare ca se completeaza perfect,unul dreptaci altul stangaci,destul de tehnici,talie impunatoare,dar asta e doar parerea mea,forta Bayern

iliecristian
iliecristian
9 December 2013 14:45

N-ar fi rau, Robben este un jucator de certa valoare care mai merge vreo trei ani cel putin. Bayern are si tineri extrem de valorosi, dupa parerea mea cred ca se mentine unde este acum cel putin trei ani. Cred totusi ca in aparare-centru ar fi loc de mai bine.

alexandrul
alexandrul
9 December 2013 11:48

Am citit mai devreme ca oficialii clubului nostru ar vrea sa-i prelungeasca contractul lui Robben care expira in 2015,ar fi frumos

adrian.gorbies
adrian.gorbies
8 December 2013 20:28

Bayern arata din ce in ce mai bine. Nu imi place Rafinha, dar jocului lui incepe sa se apropie de nivelul lui Bayern. In ceea ce priveste o priveste pe Werder, sper sa aiba puterea de a se regenera. Bayern are nevoie de concurenta. Mia San Mia!

LoanShark
LoanShark
8 December 2013 17:36

Emre Can nu joaca pe postul lui dar e bine ca el vrea sa joace nu conteaza ce post si asta demonstreaza ca are caracter,de exemplu ieri a jucat mijlocas stanga,el are 1.84 si e dreptaci,doar mijlocas stanga nu poate sa joace,a jucat ok multumitor nu foarte bine,a incercat cateva faze dar nu a putut sa mearga cu ele pana la capat,important e ca vrea,e tanar si la Leverkusen nu are cum sa nu creasca.
@ alexandrul Mie imi place fotbalul iubesc fotbalul joc la pariuri sportive din anul 2000,da am deviat putin de la subiect dar trebuie sa intelegi ca tot ce am spus mai sus am spus pentru ca noi suntem cine suntem.

Grigoras
Grigoras
8 December 2013 15:59

10p peste Borussia…mai bine zis, peste ambele ‘Borrusii’ :))

alexandrul
alexandrul
8 December 2013 15:11

LOAN:Sincer nu iti inteleg comentariul,u ai vb mai mult de alte echipe decat de Bayern,pai pe noi ne intereseaza ce face Dortmund sau Arsenal?forta Bayern

Catalin
8 December 2013 15:07

Pe Emre Can l-am vazut jucind importriva celor de la Man U. in UCL , pot sa zic ca a jucat dezastruos , foarte multe pase gresite probabil a prins atunci o zi proasta ca si intreaga echipa de alt fel . Speram Bayer L. pina la urma sa se califice in faza urmatoare impreuna cu Dortmund sa adunam cit mai mare punctaj pentru ratting UCL .

LoanShark
LoanShark
8 December 2013 15:02

Am pariat cu un prieten ca Bayern bate 5,6-0 si el a zis 3,4-0,Bremen a jucat deplorabil aseara,cand era Thomas Schaaf jucau un fotbal spectacol dar acum cu Robin Dutt se pare ca sunt pe butuci…cand Clemens Fritz nu poate/stie sa iasa la ofsaid e nasol cand chiar capitanul unei echipe face asa greseli,fara investitii e greu,eu sper sa isi revina. Am vazut aseara Dortmund-Leverkusen din 2 motive:Emre Can si Son. 1.Pe Emre Can l-am vazut prima data la nationala U19 a Germaniei,juca mijlocas defensiv si a jucat chiar foarte bine,am ramas suprins cat de dezvoltat putea sa fie la varsta aceea,chiar era capitan daca imi aduc bine aminte,un tanar de viitor. 2.Son e un jucator flexibil foarte tehnic de explozie,cred ca in maxim 2 ani acest fotbalist va ajunge la o echipa mult mai mare si mai puternica decat Leverkusen daca bineinteles e ferit de accidentari,sper sa il cumpere Bayern dar acum nu are loc. Klopp cred ca a facut cateva greseli mari,prima e Mkhitaryan care cred eu nu are ce cauta la Dortmund si a doua e Santana… Citeste mai mult

West
West