17 October 2021

FC Augsburg 0-2 FC Bayern

Bayern Munchen a învins cu 2-0 la Augsburg și s-a calificat în sferturile Cupei Germaniei. Robben și Muller au marcat pentru echipa lui Guardiola, dar olandezul s-a și accidentat și a fost schimbat în minutul 16.

Bayern Munchen a început excelent meciul de la Augsburg din optimile Cupei Germaniei. După doar 4 minute, Arjen Robben a finalizat o acțiune plecată din piciorul lui Rafinha și continuată de Mandzukic. Partida s-a încheiat însă pentru Robben 9 minute mai târziu.Portarul gazdelor, Marwin Hitz a avut o intrare criminală la mijlocașul olandez care a fost transportat direct la spital.

Jucătorii lui Guardiola nu au mai forțat deloc până în finalul jocului. În minutul 78, Thomas Muller a dublat avanatajul echipei sale după o recentrare a lui Jerome Boateng. A fost al șaselea gol pentru Muller în trei meciuri de Cupă în acest sezon. Bayern s-a impus cu 2-0 la Augsburg, același scor care s-a înregistrat și anul trecut între cele două echipe, în aceeași fază a competiției.

sursa: dolce-sport.ro