18 April 2021

Manchester City – Bayern Munchen 1-3, Un Meci De Vis!

Bayern Munchen a reusit in aceasta seara un nou super meci! A calcat in picioare Manchester City, iar scorul de doar 3-1 nu reflecta nici jumatate din realitatea de pe teren.

2004732_w2

In minutul 7, Franck Ribery a deschis scorul cu un sut inspirat de la 25m. Bavarezii l-au simtit pe Joe Hart intr-o zi slaba si au incercat mai multe suturi din exteriorul careului. Cea mai mare ocazie insa vine din centrarea lui Robben pentru Muller, care nu reuseste din pacate sa impinga mingea in poarta.

In minutul 56, acelasi Muller dubleaza avantajul dupa ce primeste o diagonala de 40m de la Dante si reuseste sa se desprinda de marcaj pentru ca apoi sa fenteze si portarul. Arjen Robben duce scorul la 3-0 in minutul 59, dupa ce Toni Kroos reuseste o super-recuperare la 40m de poarta lui Joe Hart, ii paseaza olandezului iar acesta inscrie cu piciorul slab, la coltul scurt.

Au urmat apoi cateva momente bune pentru gruparea din Munchen, cele mai notabile fiind dubla ocazie a lui Muller incheiata cu un sut puternic in bara, dar si cateva minute bune de pase fara intrerupere(probabil peste 40 de pase consecutive).

Deloc specific echipei, Bayern a ridicat apoi piciorul de pe acceleratie iar “cetatenii”au profitat, inscriind un gol prin Negredo in minutul 79. 7 minute mai tarziu, Boateng este fortat sa faca un fault dur din postura de ultim aparator si incaseaza un rosu meritat. David Silva executa lovitura libera si nimereste bara transversala.

Echipe de start:

Bayern: Neuer-Alaba,Dante,Boateng,Rafinha-Lahm-Ribery(Gotze),Kroos,Schweini(Kirchoff),Robben(Shaqiri) – Muller

City: Hart – Clichy,Kompany,Nastasic,Richards – Fernandinho,Y.Toure – Nasri(Milner),Aguero(D.Silva),Navas – Dzeko(Negredo)