Mario Gomez parcurge drumul invers făcut, la vremea lui, de Luca Toni. De la Bayern la Fiorentina.

Atacantul bavarezilor va ajunge la gruparea viola, după ce Bayern şi-a redus pretenţiile, acceptând o ofertă de doar 16 milioane de euro acum, plus alte patru milioane în “variabile”, plătibili în următorii patru ani. În total, deci, 20 de milioane de euro pentru atacantul de 27 de ani.

Potrivit BILD, Gomez va semna un contract pe patru sezoane, până în 2017, cu formaţia din Serie A. Publicaţia germană explică şi de ce a lipsit atacantul de la ultimele meciuri de pregătire ale bavarezilor. Oficial, pentru o “lovitură la picior”. De fapt, pentru că era menajat, pentru a nu periclita tranzacţia.

20 de milioane de euro pentru al treilea cel mai prolific atacant al Ligii Campionilor ultimilor trei ani

Transferul nu a fost lipsit de peripeţii. Bayern nu a vrut să lase din preţ sub 20 de milioane de euro, în timp ce Fiorentina nu oferea mai mult de 15 milioane. În cele din urmă, s-a ajuns la soluţia de compromis: 16 milioane de euro acum, alte patru pe parcursul următorilor patru ani.

Mario Gomez, internaţional cu naţionala Germaniei, a ajuns la Bayern în 2009, pentru 30 de milioane de euro, de la VfB Stuttgart.

În ultimii trei ani, doar doi jucători au marcat mai multe goluri decât Mario Gomez (22 de goluri) în Liga Campionilor. Aceştia sunt Leo Messi (34) şi Cristiano Ronaldo (28).

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
10 July 2013 1:37

@lesas:
-Nu cred ca Platini inca odata isi va bate joc de adevaratele valori ce anul acesta si-au dovedit din plin talentul si valoarea indiscutabila,iar aceste valori nu pot proveni decat din randul celei mai valoroase echipe din Europa si anume BAYERN MUNCHEN!

Ribery7
9 July 2013 21:03

@Catalin: Ma bucur ca au facut aceasta achizitie. Este un jucator talentat care va ridica nivelul Borussiei pt sezonul viitor si astfel competitia va fi interesanta, deci cu atat mai valoros trofeul de campioana cand il vom lua.

Catalin
9 July 2013 15:58
Catalin
9 July 2013 15:56

A-ti vazut ce achisizie au facut B.Dortmund ?
Henrikh Mkhitaryan – un jucator super talentat, ce viteza , viziune , tehnica … place mult

lesas
lesas
9 July 2013 15:29

Avem 4 jucatori nominalizati la jucatorul european al anului : Muller, Robben, Ribery si Schweinsteiger. Sper ca castige unu din ei dar nu imi fac mari sperante ca tot aia o sa fie in top si o sa-l castige.

Ribery7
9 July 2013 15:28

Suma de transfer este mai mult decat dezamagitoare. Insa probabil ca lipsa de oferte se datoreaza faptului ca era dependent de echipa, ori nu multe cluburi au mijlocul lui Bayern.

Pana una alta a venit Kirchoff si a plecat Tymo, a venit Gotze care cu greu incape in primul 11 si a plecat Gomez. Abia astept sa inceapa sezonul, sunt curios cum va arata primul 11.

CiprianPH
CiprianPH
9 July 2013 14:49

Danke Super Mario !!

alexandrul
alexandrul
9 July 2013 14:23

si mie imi pare rau ca a plecat super mario,asta e viata,mergem inainte,succes la fiorentina

bavarezul13
bavarezul13
9 July 2013 13:22

Foarte mica suma.Cand aud de sumele vehiculate pentru Bale,Falcao,Suarez,Neymar si altii ma gandesc ca 30mil ar fi fost suma corecta pentru Gomez,de vreme ce noi l-am cumparat cu 35 si a si confirmat la noi.

cristi
cristi
9 July 2013 10:04

Era pacat de el daca ramanea la Bayern ca nu prea avea sanse sa joace si totusi la 28 de ani inca mai are multe de aratat. In rest la ce lot are Bayern nu-i trebuie decat un antrenor excelent(cum de altfel cred ca are) care sa-i puna in valoare si sa scoata din ei tot cei mai bun. Bafta Bayern!!!

fcdm3
fcdm3
9 July 2013 8:40

Cred ca varful de forma atins de Gomez a fost acum 2 ani, cand marca goluri la foc automat (insa rareori golul de 1:0). A fost un jucator de careu cu un simt al portii extraordinar, dar deficitar la viteza si tehnica. A castigat cu Bayern doua campionate, doua cupe ale Germaniei si Ch. League. Nu era in planurile lui Pep si, decat sa fie rezerva, a ales sa plece. Probabil ca nu prea mai e interesat de latura sportiva,altfel nu-mi explic de ce a ales Fiorentina. Cred ca, avand in vedere acest transfer, cariera lui Gomez se afla pe o panta descendenta. Un mare pas inapoi! Dar probabil ca si prietenul lui, Miro Klose, l-a sfatuit sa aleaga Florenta, un oras frumos si mult mai sigur in comparatie cu periculosul Napoli, chiar daca acolo primea mai multi bani!
Oricum, multumim Mario pt. momentele frumoase pe care ni le-ai daruit! Succes pe mai departe!

Rava
Rava
9 July 2013 0:47

Cine vrea sa revada golurile marcate de Bayern in sezonul trecut in Bundesliga,DFB Pokal sau Champions League le poate gasi aici:

https://d.transfer.ro/transfer_ro-09jul-35a5fe4877759b.zip

gery76
9 July 2013 0:21

-In ceea ce priveste observatia lui fcdm3 ca suma este mult prea mica,sunt total de acord,cum si atunci cand se vehiculau sume de transfer de 42 de milioane de Euro pe care le-ar fi oferit echipe precum City sau Chelsea,erau de-a dreptul utopice,nu poti oferi 42 de milioane pe un atacant foarte bun de careu,dar care in rest avea mari carente.

Marius09
9 July 2013 0:21

Sunt dezamagit de acest transfer, cum am zis si in alte comentarii, mi se pare o suma mica pt. un asa atacant valoros . Eu unu il apreciez si il respect pt. tot ce a facut la Bayern si sper sa aiba rezultate bune in continuare .

gery76
9 July 2013 0:17

-Imi pare rau s-o spun dar era evident ca niciodata Mario Gomez nu s-ar fi adaptat in stilul de joc al lui Pep Guardiola,spaniolul fiind adeptul jucatorilor extrem de mobili,altruisti,care oricand sa faca si faza defensiva,iar toate aceste caracteristici ,Gomez nu le-a avut.

-Cea mai buna dovada este aceea ca nici Jupp Heynkes nu l-a folosit titular in cel mai bun sezon din istoria clubului Bayern Munchen,Mandzukic fiind de foarte multe ori surprins de camerele de televiziune facand presing in propriul careu,acesta este fotbalul modern.

-Eu desi nu l-am simpatizat niciodata,nu pot decat sa-i urez tot binele din lume in continuarea carierei,cat mai multe goluri in Italia si sper sa prinda lotul nationalei pentru worldcup2014,desi in Italia nu-i va fi deloc usor,fundasii italieni fiind cei mai provocatori si lipsiti de orice urma de fair-play.

Catalin
8 July 2013 23:32

o veste trista pentru toti fanii cred … 🙁
Imi pare ca este o greseala facuta de cei de la Bayern …
Ne va fi dor de Super-Mario !

Grigoras
Grigoras
8 July 2013 23:17

O pierdere uriasa! Goodbye Torero!

fcdm3
Moderator
8 July 2013 22:08

Sunt dezamagit de aceasta “afacere” facuta de Bayern. Doar 16 mil. acum si inca 4 in 4 ani… Putin, mult prea putin. In conditiile in care in Ch. League doar Messi si Ronaldo au marcat mai multe goluri decat el, in ultimii ani. Bine, a facut deja 28 de ani dar suma mi se pare tot prea mica. Am o multime de exemple de jucatori care au fost vanduti cu mai multi bani decat Gomez si au o valoare mai mica decat acesta, dar ce mai conteaza? Probabil ca sefii lui Bayern au vrut sa se scape de el mai repede si nu prea i-au interesat banii…
E ciudat ca a ales o echipa italiana care nu se va bate decat pentru un loc de Europa League, nicidecum Champions League, cum ar fi fost Napoli.
Mario Gomez a scris pe pagina sa de Facebook:”va fi greu pentru mine. Plec de la cea mai buna echipa din lume”.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x