fdgdfgfdDupa ce Heynckes a anuntat oficial ca renunta definitiv la cariera de antrenor in fotbal,  vreau sa reamintesc fanilor toate recordurile din campionat ale lui Bayern cu Jupp Heynckes pe banca, campionat dominat de Bayern cum n-a mai fost vreodata in Germania!

– cele mai multe puncte: 91 (fostul record: 81 – Dortmund 2012/13)
– cea mai mare diferenta fata de locul 2: 25 puncte (fostul record: 16 puncte – Bayern 2002/03)
– cea mai rapida campioana: dupa numarul de etape: 28 (fostul record: 30 – Bayern 1972/73)
– a fost pe locul 1 din prima pana in ultima etapa (ca Bayern 1968/69, Bayern 1972/73 si Bayern 2002/03)
– cele mai multe victorii: 29 (fostul record: 25 – Dortmund 2011/12 si Bayern 1972/73)
– cea mai lunga serie de victorii consecutive: 14 (fostul record: 10 – M’gladbach 1986/87 si Wolfsburg 2008/09)
– cele mai putine infrangeri: 1 (record egalat: Bayern 1986/87)
– cele mai putine goluri primite: 18 (fostul record: 21 – Bayern 2007/08)
– cele mai multe jocuri fara gol primit: 21 (fostul record: 19 – Bremen 1987/88 si Bayern – 2001/02)
– cel putin un gol in fiecare meci (record egalat: Koln 1963/64)
– cea mai lunga serie de meciuri in care a marcat: 36 (record egalat: Bayern intre 1973-74)
– cea mai mare diferenta de golaveraj: +80 (fostul record: +64 – Bayern 1972/73)
– cele mai multe victorii in deplasare: 15 (fostul record: 11 –  Dortmund 2011/12 si Bremen 2003/04)
– cele mai putine infrangeri in deplasare: 0 (record egalat: Bayern 1986/87)
– cele mai multe puncte in deplasare: 47 (fostul record: 37 – Dortmund 2011/12 si Bremen 2003/04)
– cele mai multe victorii consecutive in deplasare: 9 (fostul record: 8 – Dortmund 2010/11)
– cele mai putine goluri primite in deplasare: 7 (fostul record: 10 – Bremen 1987/88)
– cea mai mare diferenta de golaveraj dupa tur: +37 (fostul record: +33 – Bayern 2011/12)
– cele mai putine goluri primite dupa tur: 7 (record egalat: Stuttgart 2003/04)
– cele mai putine goluri primite in tur: 1 (fostul record: 2 – Stuttgart 2003/04)
– cel mai bun start de campionat: 8 victorii consecutive (fostul record: 7 – Bayern 1995/96, K’lautern 2001/02, Mainz 2010/11)
– primele 5 meciuri din deplasare fara gol primit
– cel mai bun retur: 49 puncte cu 16 victorii si un egal (fostul record: 47 – Dortmund 2011/12)
– cel mai bun retur: 14 victorii consecutive (fostul record: 7 – Dortmund 2011/12).
– cea mai fair-play echipa (35 cartonase galbene si 1 galben-rosu). Locul 2 detinut de Dortmund cu 41 de cartonase galbene, 1 galben-rosu si 3 rosii.

Echipele cu cele mai multe goluri inscrise intr-un sezon:

101 – FC Bayern München 1971/72

98 – FC Bayern München 2012/13

95 – FC Bayern München 1973/74

95 – Hamburger SV 1981/82

93 – Borussia Mönchengladbach 1973/74

93 – FC Bayern München 1972/73

89 – Eintracht Frankfurt 1974/75

89 – FC Bayern München 1980/81

88 – FC Bayern München 1969/70

(sursa: fcbayern.de)

0 0 vote
Article Rating
30 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
18 June 2013 16:57

-Chiar daca-l respect fantastic pe Ribery ,pe care-l consider ESENTIAL pentru Bayern Munchen,mi-as dori enorm ca anul acesta ”balonul de aur”sa fie decernat unui fotbalist german,iar din punctul meu de vedere cei mai meritorii sunt Bastian Schweinsteiger si Thomas Muller!!!!

gery76
18 June 2013 16:51

@Ribery7:
-Eu zic ca Mario Mandzukic nu este deloc mediocru,intr-un sezon in care Bayern Munchen a castigat tot ce se putea castiga,iar el a fost golgheterul echipei ,eu consider ca este unul din elementele cheie in angrenajul bavarezilor,este un tip mai mult decat altruist,creeaza foarte multe spatii pentru coechipieri,a marcat si in finala deci mi se pare putin nedrept sa spunem despe Mandzukic c-ar fi mediocru.

lesas
lesas
17 June 2013 21:55

@fcdm3: oferta ramane valabila

alexandrul
alexandrul
17 June 2013 21:55

cifrele pe care noi le-am realizat sezonul recent incheiat sunt absolut fabuloase si greu de egalat vreodata chiar si de noi insine,fortza bayern,multumim jupp pt tot

Ribery7
17 June 2013 21:12

@gery76: Asa-i. Si cum a spus fcmd3, cred si eu ca ne trebuie un atacant, insa unul adus doar ca sa fie nu ar fi o idee buna. Mandzukic alearga mult, e util, dar parca e mediocru si nu face ceea ce ar trebui sa faca: sa dea goluri. Dovada faptul ca In Champions League s-a oprit la 3, iar in campionat a dat 15 cand Ribery(care nu marcheaza des, nici macar nu suteaza des la poarta) a dat 10. Ar trebui sa oferim o suma mare, 40-45 asa incat sa-l convingem pe Watzke sa-i dea drumul.

@fcdm3: Topul alcatuit de Heynkes mi se pare corect!

Iar in legatura cu Messi: da, da goluri, dar cui? Daca ia si anul asta Balonul de Aur(el sau Ronaldo) eu ma dau batut.

gery76
17 June 2013 19:45

-Dorinta ferma a lui Lewandowski de a veni doar la Bayern Munchen,m-a facut sa-mi schimb intr-un mod pozitiv opinia despre caracterul sau,imagine grav afectata dupa intrarea mai mult decat brutala asupra lui Boateng in finala CH.League de pe Wembley.

-Trebuie sa recunosc ca mie ca fotbalist chiar imi place polonezul ,are calitati extraordinare ,cu mari posibilitati de real progres,mai ales intr-un mecanism atat de perfectionist cum este cel de la Bayern Munchen!

gery76
17 June 2013 19:39

@lesas:
-Atat de mult au fost mediatizati acesti 2 jucatori Lessi si Cristina Ronalda in ultimii 3-4 ani si aici ziaristii si televiziunile au un mare aport negativ,incat in subconstientul multora s-a instaurat ideea ca fotbalul a inceput doar cu acesti 2 jucatori foarte buni intr-adevar[in special Messi],dar in nici un caz cei mai mari din istorie asa cum asa zisi formatori de opinie au lasat sa se inteleaga.

-Normal ca pusti sau adolescenti ce au deschis ochii in fotbal in primul rand cu cei 2,iar printre acestia sunt si multi tineri fotbalisti sa aiba aceasta parere,dar foarte multi dintre noi ,cei care am prins si pe Kalle Rummenigge,Pierre Littbarski, Lothar Matthaus,Andy Brehme,Marco van Basten,Michael Laudrup,Enzo Francescoli,Socrates,Zico,Robby Baggio,Romario,Ronaldo-adevaratul,Ronaldinho,Zinedine Zidane si inegalabilul Maradona stim ca fotbalisti senzationali au existat cu mult mai devreme de aparitia celor 2 ultra mediatizati Messi si Ronaldo.

gery76
17 June 2013 19:20

@Ribery7:
-Esti prea elegant in ceea ce-l priveste pe Koscielny,din punctul meu de vedere este un fundas mediocru,pe care nu l-as vedea sub nici o forma in lotul lui Bayern Munchen,din pacate accidentarea lui Badstuber ,face obligatorie transferarea unui fundas central peste medie.

lesas
lesas
17 June 2013 19:09

@fcdm3: ce a facut messi anul asta? ciudat

Ribery7
17 June 2013 16:46

@fcdm3: Foarte bine, iar dupa spusele lui Lewandowski, el va veni la Bayern pentru ca doar aici vrea sa joace.
Daca in ataca ne-am descurca, cu Mandzukic, Pizarro si Muller de ocazie, cred totusi ca ne-ar trebui un fundas central cu NUME! Koscielny nu m-a impresionat in meciurile pe care le-am urmarit eu. Din cei enumerati, Vermaelen mi se pare singurul potrivit, capabil sa aduca un plus defensivei. Iar la anul, cu Lewandowski venit gratis, chiar ca vom avea mega-echipa.

fcdm3
fcdm3
17 June 2013 12:48

Azi avem doua stiri f. importante!

Boss-ul lui Dortmund, Hans Joachim Watzke, a declarat pt. SUDDEUTSCHE ZEITUNG: “Lewandowski va ramane definitiv la Dortmund pt. ultimul an de contract! Apoi poate pleca unde vrea.” Avand in vedere aceasta declaratie, Rummenigge a discutat cu impresarul lui Lewandowski pt. achizitionarea polonezului din 2014, cand poate veni gratis la Bayern.

“Mario Gomez o va parasi definitiv pe Bayern in maxim 10 zile” a anuntat impresarul acestuia. Destinatia va fi Fiorentina sau Napoli.

DevilMayCry
Admin
17 June 2013 11:29

Bayern l-a lasat pe Dale Jennings sa plece liber de contract la Barnsley

http://www1.skysports.com/football/news/11713/8780097

Gabi
Gabi
17 June 2013 10:38

Intradevar un mare om ! FELICITARI 🙂

gery76
17 June 2013 3:19

-Din pacate astazi este si o zi trista pentru istoria echipei nationale a Germaniei ,fiindca i-a si i-am pierdut pe doi dintre marii internationali pe care i-a avut aceasta mare natiune a fotbalului si nu numai,primul fiind unul dintre cei care au contribuit la ”MIRACOLUL DE LA BERNA”din ’54 ,Ottmar Walter in varsta de 89 de ani ,fratele si mai clebrului Fritz Walter,oameni ce au schimbat in mod radical o stare de spirit a intregii natiuni dupa drama celui de-al doilea razboi mondial.

-Al doilea ,din pacate mult mai tanar ,Heinz Flohe un fost mare international german in varsta de 65 de ani si care din pacate de 3 ani se afla in stare vegetativa dupa o afectiune a inimii,unul dintre marii jucatori din istoria lui F.C.Koln,a lasat un mare gol in cadrul generatiei lui Beckenbauer,Muller,Maier,Breitner,Owerath,Bonhoff,Vogts sau Heynkes si Capellman!

-Dumnezeu sa-i aiba in pace!

gery76
17 June 2013 1:00

-Dupa clasamentul oferit de fcdm3 din Kicker[multumiri inca o data, ai o rabdare senzationala pentru care meriti aprecieri sincere din partea tuturor],rezulta o contradictie care ne face sa fim si mai mandri de sezonul exceptional al celor de la Bayern Munchen. -Deci portarul care a inregistrat cele mai putine goluri primite intr-un sezon ,18,din toata istoria Bundesligii ,ocupa doar locul 7 in ierarhia portarilor,indica in mod clar puterea fantastica a grupului Bayern,un grup care in Bundesliga ,rar a lasat vreun spatiu spre poarta lui Neuer,dovada cea mai buna fiind linia de fund ,indelung criticata in ultimii ani,care ocupa in grup primele locuri,precum si mijlocul in care 5 din 6 sunt fotbalisti ai lui Bayern,o dovada de mai mare forta nu cred c-a mai existat in fotbalul european ,cel putin in ultimile decenii. -Si acum ca sa-i ridic mingea la fileu portarului Neuer,chiar daca a mai gafat in cateva meciuri ,evident nu in mod decisiv pentru scorul final si in primul rand ca 70-80 de minute n-avea ce apara[se juca cu Muller langa tusa sa se incalzeasca chiar in timpul meciului],in… Citeste mai mult

gery76
17 June 2013 0:28

-Nu-l cred pe Guardiola capabil sa-si faca singur rau,caci altceva nu m-as putea gandi c-ar face daca l-ar retrage pe Javi Martinez din rolul de cel mai bun inchizator din lume ,in postura de fundas central de conjunctura,cel putin dupa pauza de iarna Martinez a devenit cu adevarat una din piesele cele mai importante din angrenajul clubului bavarez!

gery76
16 June 2013 19:01

-Tot respectul pentru acest om deosebit,Jupp Heykes,eu am mai zis ca dupa ce ai atins Everstul in fotbal la o varsta atat de frumoasa[68 de ani tripla istorica]si dupa un palmares pe care altii obosesc citindu-l dar sa-l si ajunga,cea mai frumoasa este aceasta retragere in plina glorie,nu prea mai poti avea motivatie la o alta echipa la 68 de ani atunci cand termenul de comparatie ramane perfectiunea ,adusa de Jupp la Bayern Munchen.

Danut10
Danut10
16 June 2013 17:55

Multumim pentru tot Jupp!

Joey
16 June 2013 16:54

Respect , fără comentarii.

palcenina
palcenina
16 June 2013 15:31

Excelenta sinteza, fcdm. Multumim! In ce-l priveste pe Jupp, toata stima! “Specialul” are multe de invatat de la El. Si profesional si in plan uman. Recunosc ca ma bucura decizia lui. As fi avut o strangere de inima sa-l stiu adversar. Asa parca ii sta mai bine dupa acest sezon: direct in patheonul bavarez. Alles gutte Herr Heynckes und danke! (Sper ca am scris cat de cat corect! 🙂 )

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x