In etapa 32, in derby-ul campionatului german, Bayern a remizat cu Dortmund dupa 14 victorii consecutive.

Insa Heynckes a riscat si a trimis in teren o echipa fara 7 titulari (Lahm, Dante, Martinez, Schweini, Robben, Mandzukic iar Muller a intrat abia in min.75). Astfel am vazut ce jucatori nu ar mai trebui sa continue la Bayern sub comanda lui Guardiola din vara: Rafinha (eliminat corect dupa doua galbene in min. 65), van Buyten, Gustavo sau Tymotshschuk, acestia evoluand slab. Si Dortmund a jucat fara vreo 2-3 titulari. Insa arbitrul Gagelmann, “prietenul” lui Bayern, a fost unul din actorii meciului, impingandu-i de la spate pe cei din Dortmund, dandu-le foarte usor un penalty (aparat senzational de Neuer!), nedand un altul lui Bayern, dupa un fault la Pizarro plus alte duritati ale echipei gazde nevazute… De neinteles trimiterea lui Gagelmann la centru, in conditiile in care acesta a arbitrat si meciul tur, tot unul cu decizii ciudate…
Golurile meciului au fost marcate de Grosskreutz (11.) si Gomez (23.).
A fost un meci care a inceput ca si cum ambele echipe se aflau in vacanta iar repriza a doua a fost foarte tensionata, la un moment dat Sammer avand un dialog mai dur cu Klopp.
Bayern a suferit mult in joc, fiind dominata in multe momente ale jocului, insa probabil ca Heynckes nu a vrut sa-i arate lui Klopp anumite secrete pe care probabil vreau sa i le pregateasca in finala Ch.League.
Iata caseta tehnica de la BILD:
ocazii de gol:11-6
mingi salvate de portari:1-2
posesia mingii:46%-54%
dueluri castigate:50%-50%
cornere:6-1
ofsaiduri: 2-1
faulturi:17-17
cartonase galbene:1-5
Notele de la BILD: Neuer 1, Contento 5, Boateng 4, van Buyten 4, Rafinha 6, Gustavo 3, Tymo 4, Alaba 4, Pizarro 4, Shaqiri 2, Gomez 2. Au mai jucat Can (67.), Muller (75.) si Hojbjerg (90.).

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Basty31Basty
Basty31Basty
8 May 2013 9:36

Si cred ca Gustavo nu trebuie sa plece de la Bayern pt. ca a avut un tur destul de bun,marcand de cateva ori…insa Tymo este batran iar Rafinha este mai mult atacant decat fundas!
MIA SAN MIA!

Basty31Basty
Basty31Basty
8 May 2013 9:35

Speram ca in finala albitrii sa fie corecti,nu ca la acest meci,adica favorabili lui Dortmund,si sper sa o castigam finala 😀 !Mia san Mia

gery76
8 May 2013 1:11

@OliFCB:
-L-am stimat si inca cred ca este un antrenor de exceptie,dar tin sa-ti dau dreptate,in ultimul timp nu este la prima reactie de genul acesta,si-a cam luat”nasul”,Sammer este un ”balon de aur”,la nivel de fotbal jucat Klopp trebuia sa-i care geanta lui Sammer!

OliFCB
OliFCB
6 May 2013 21:37

Klopp ala e un bufon care crede ca le stie pe toate si crede ca el a inventat fotbalul.Dupa ce Bayern a batut-o pe Dortmund in semifinala cupei Germaniei a spus ca Heynckes ii copiaza tactica.Heynckes i-a raspuns ca atunci cand va avea el atatia ani in fotbal la nivel inalt si cand o va antrena el pe Bayern si pe Real atunci va fi Klopp un antrenor adevarat

AlexFCBM
AlexFCBM
6 May 2013 12:16

@Ribery7: Cred ca Gomez daca va primi o oferta buna si va veni inca un atacant la echipa ,nu va mai accepta sa stea pe banca

Ribery7
6 May 2013 10:07

Acum despre meci… Cei de la Dortmund au tinut sa-i provoace pe ai nostri si sa ii forteze mana arbitrului. Si asta se reflecta in cartonasele galbene. In repriza a 2-a s-au tavalit la fiecare contact. M-am uitat la meci cu prietena mea si chiar mi-a zis: parca ziceai de Dortmund ca joaca fair-play. Mai degraba simuleaza astia decat a facut-o barcelona. Si are dreptate. In fine, nu a contat meciul. Bine ca am luat un punct si am marit sirul de meciuri direct fara infrangeri la 4.

De plecat …rafinha ar trebui sa plece caci in mod clar nu ne putem baza pe el. In ofensiva este util, dar e extrem de nesigur pe plan defensiv. El a dat centrarea la gol dar tot de pe flancul lui a venit assistul pe Greuskreutz. Van Buyten ar mai trebui lasat sa plece, caci vine Jan Kircoff, si Tymo. Gustavo, desi l-am detestat tot sezonul trecut, nu trebuie sa plece sub nicio forma. Iar daca vine Lewa ar putea pleca fie Pizarro, fie Gomez(desi un atac Lewandowski-Mandzukic-Gomez ar crea spaima adversarilor)

gery76
6 May 2013 2:36

@pizarro14:
-Guardiola n-avea numai pitici,Puyol,Busghuets ,Pique,numai pigmei nu erau,o echipa mare nu sta in proportie de 100% in ”uriasi”,intr-adevar Pep este un adept al fotbalistilor cu un foarte bun control al mingii,dar cand ai pe Schweini,Muller si Lahm ,care stiu si cu mingea si fizic nu cred ca-i intrece nimeni,viitorul lui BAYERN MUNCHEN ESTE UNUL FRUMOS1!!!!

Leexxrr
Leexxrr
5 May 2013 21:38

Dupa rating-uri si voturi la comment-uri si articol vad ca au dat un raid fanii lui dortmund lol. Frustrarea e mare 🙂

West
5 May 2013 17:36

Am facut un meci bun probabil ca daca jucam cu titulari cistigam insa nu are nici un rost sa fortam din momentul in care sintem campioni inca doua etape de campionat + finala UCL si finala cupei si ne putem mindri cu un bilant fantastic TRIPLA HAI BAYERN MUNCHEN Paste fericit tuturor

Marius09
5 May 2013 17:06

Totusi a fost o deplasare grea, e greu sa castigi la Dortmund, Bayern a mers in postura de campioana, cu multe rezerve, daca era folosit primul 11, castigam clar . Oricum Bayern putea castiga meciul daca nu juca si impotriva arbitrului, dar il si putea pierde din cauza lui, dar Neuer a aparat senzational acel penalty . In finala UCL sa ii batem, acolo e important ! MIA SAN MIA ! <3

Hristos a inviat! Paste fericit tuturor!

pizarro14
pizarro14
5 May 2013 15:09

Nu-mi place deloc felul in care Guardiola avea pitici precum cei de la Barca cu medie de inaltime de 1,75m! Si imi da senzatia asta ca va schimba multi jucatori cu taile! Barca are mereu probleme “in aer”! Pep ar trebui sa accepte stilul lui Bayern!

pizarro14
pizarro14
5 May 2013 15:05

Fara indoila ca Neuer e cel mai in forma portar al lumii in acest moment! Dar era clar ca arbitrul a ajutat Dortmundul! Ar merita si arbitrul un asa tackling de la Martinez. 😀 Va trebui Guardiola sa-i lase pe: van Buyten, Rafina, Tymoshchuk (dar el oricum pleaca), si aici am o adresare pentru Contento: “Mai invata fotbal, nene, ca la Bayern de nu esti profesionits, arrivedercci!!”. Gustavo ar trebui sa ramana. A avut si el un meci mai slab. Si Robben a avut. Apropo de Robben; Guardiola n-ar trebui sa-i dea drumul.

Ribery7
5 May 2013 11:59

Hristos a inviat! Paste fericit tuturor!
Fie ca anul asta cupa Champions League sa poposeasca in Bavaria!

fcdm3
fcdm3
5 May 2013 9:21

Va doresc un Paste fericit tuturor!

B@v@r3zU
B@v@r3zU
5 May 2013 8:33

fcdm3, Gustavo trebuie sa ramana. Nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea sa plece. Este foarte util echipei.

gery76
5 May 2013 5:39

-Neuer senzational la penalty si nu numai ,cel mai frumos moment din acest meci a fost atunci cand Tommy Muller,ca un sef de galerie,desi era pe margine,se incalzea,a intrat pe gazon si mai avea putin si se batea cu jucatorii lui Dortmund,oricum era pe aceeasi lungime de unda cu Neuer,acolo le spun eu la cei care tin cu Bayern,ca Schweini,Muller si Lahm inseamna cu totul ceva aparte,in raport cu ceilalti,sunt ”copiii Bayern-uli!

Die Rotten
Die Rotten
5 May 2013 0:31

Acesta este un articol probabil scris la cald, pentru ca Bayern trebuia sa trimita echipa a 3-a (Heynckes nu a riscat nimic in acest sens), probabil trebuiau trimisi din primul minut Weinrauch sau Can, neavand nimic de castigat sau de pierdut (nici macar la onoare). Iar arbitrajul a fost in nota ultimelor 3 sezoane de Bundesliga, adica Bayern trebuia sa sufere 3 faulturi pentru a primi unul.
Iar Klopp ohh acest clop(palarie), este un bufon de categorie inferioara, acesta ar cam trebui sa plece la Real (daca pleca Mourinho).

andreifcbm
andreifcbm
4 May 2013 22:20

Bayern nu a stralucit in acest meci, era destul de greu daca ne uitam la ce jucatori au lipsit la noi. Nici Borussia nu a aratat mare lucru, s-a pus mult accent pe latura psihica la acest meci, cine va castiga va avea un avantaj psihic pentru finala UCL. Sper sa le aratam in finala cine e echipa mai buna:). Pana una alta Sarbatori Fericite tuturor!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x