In etapa a 24-a in Bundesliga, Bayern a castigat in deplasare la Hoffenheim cu 1:0, doborand alte recorduri.

Este a 20-a victorie a bavarezilor in total, din care 11 le-a inregistrat in deplasare (din 12), avand per total golaverajul 64:8 iar in deplasare 28:1! Distanta dintre Bayern si Dortmund se pastreaza, 17 puncte, si deja nimeni nu-si mai pune problema cine va fi noua campioana.
Meciul a fost oarecum echilibrat in prima jumatate a reprizei intai, gazdele dand o replica destul de buna bavarezilor, insa dupa aceea Bayern a pus stapanire pe joc iar ultima jumatate de ora fiind la discretia bavarezilor, care au mai ratat vreo 5-6 ocazii uriase. Heynckes a rotit iarasi jucatorii cu Gomez in fata, cu Shaqiri la mijloc si mai ales, cu Starke (fostul portar al lui Hoffe) in locul lui Neuer. Surpriza a fost insa lipsa lui Robben inclusiv de pe banca de rezerva! Vom vedea maine ce s-a intamplat cu el. Golul a fost marcat de Gomez in min. 38 dupa o excelenta pasa a lui Boateng la Ribery, acesta o recentreaza in centru lui Gomez care inscrie din doi timpi. Sa mai spunem ca Gomez nu se regaseste dupa accidentare (in afara de gol nu prea s-a vazut) iar ghinionistul meciului e Schweini cu doua bare din doua lovituri libere! Javi Martinez, alaturi de Dante, au fost iarasi cei mai buni jucatori ai nostri.
Iata caseta tehnica de la BILD:
ocazii de gol: 8-17
mingi salvate de portar: 5-2
posesia mingii: 37%-63%
pase bune: 78%-86%
dueluri castigate: 48%-52%
cornere: 4-7
faulturi: 23-12
cartonase galbene: 3-1
cele mai multe ocazii: Alaba, Schweini si Lahm – 3 (unde sunt atacantii aici?)
cei mai faultati: Muller si Schweini – 6
a faultat cel mai mult: Weis si Martinez – 4
Notele de la BILD: Starke 2, Dante 2, Lahm 4, Alaba 3, Boateng 3, Schweini 3, Martinez 2, Ribery 3, Shaqiri 4, Muller 3, Gomez 3. Au mai jucat Gustavo 4 si Mandzukic 3.

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
CiprianPH
CiprianPH
6 March 2013 0:44

@gery76:
Cine nu-l apreciaza pe Mandzukic? Ti s-a parut ca l-a criticat cineva? Am zis numai ca nu este genul de jucator care sa speculeze niste situatii din care pot iesi victorii.
Daca e sa alunecam pe panta aceasta mie unu’ mi se pare ca Mario Gomez nu este apreciat. Referitor la forma sa…ce poti sa ceri unui jucator care intra cateva zeci de minute in cel mai bun caz intr-un meci? Cu toate acestea….mai si marcheaza.

gery76
4 March 2013 17:55

-Dupa acest meci am avut o senzatie de satisfactie pentru portarul de rezerva al lui Bayern,Starke care si-a facut debutul in tricoul lui Bayern in Bundesliga,dupa ce ani la randul a aparat buturile lui Hoffenheim.

-A avut o prestatie mai mult decat decenta,desi apararea lui Bayern nu le-a permis celor de la Hoffe decat in primele 30 de minute sa se apropie cat de cat periculos de poarte bavarezilor.

-Starke merita sa imbrace tricoul lui Bayern intr-un meci de Bundesliga,este un tip serios si merita toata admiratia fanilor ,pentru ca a optat sa devina rezerva lui Neuer,o rezerva demna de toata increderea,un portar pe care Bayern se poate bizui in cazul unor nedorite accidentari sau suspendari ale lui Manuel Neuer!

gery76
4 March 2013 16:29

@gabrielghintuiala:
-Si eu consider ca Mandzukic ,nu este apreciat la justa-i valoare,in acest sezon aportul sau a fost unul deosebit si in Bundesliga si in CH.League,este golgheterul bavarezilor,iar foarte multe din golurile sale au fost cele ce au deschis scorul,deci foarte importante,Gomez anul trecut foarte multe goluri le-a marcat dupa ce altii deschideau scorul,destule dintre goluri fiind de 3 sau 4-0,deci cand soarta meciului era pecetluita.

-Croatul,poate n-are oportunismul lui Gomez in careul de 6m ,dar are alte calitati superioare,in primul rand jocul de cap,altruismul,jocul mult mai bun in afara careului de 16 m si face foarte bine faza defensiva,ceea ce in fotbalul actual este un lucru esential.

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
4 March 2013 15:12

Nu pot sa ii inteleg pe cei care nu vad aportul lui Mandzukic la rezultatele obtinute sezonul asta.Pentru tipul de varf impins folosit de Bayern in ultimi ani este cel mai bun, vezi golul 3 de la Londra cu Arsenal, a contribuit la constructia fazei si a venit bine la finalizare. A marcat mai multe goluri de cat se astepta fiecare dintre noi la inceputul sezonului si are o mobilitate mai mare decat Gomez.

botias
botias
4 March 2013 14:23

Criticile noastre sunt fondate, dupa ceea ce am vazut (totusi, nu a fost un meci slab acesta!), insa este de inteles un lucru: la un meci cu Hoffenheim era de asteptat ca jucatorii Bayern-ului sa nu aiba motivatia necesara unui joc in care sa traga prea mult de ei! Cred ca si antrenorului ii este greu sa ii mobilizeze pt fiecare meci si eu ma astept ca aceasta mobilizare sa aiba rost doar la meciurile importante. Ma gandesc ca pt jucatori recordurile pt care noi strangem pumnii in timpul meciurilor nu conteaza atat de mult…

olikahn
olikahn
4 March 2013 13:40

este si parerea mea -ca Gomez este super atacant face ce face si da gol anticipeaza bine fazele altii mai trag in bara mai apara portarul el o da in poarta frate o sa vina meciuri cand o sa avem ocazii putine si o sa avem nevoie de unul sa dea gol

CiprianPH
CiprianPH
4 March 2013 10:20

Multi ii vor duce dorul lu’ Mario Gomez daca va fi vandut. Indiferent ca joaca bine sau joaca slab, Gomez poate castiga un meci printr-o “sclipire” pe care altii o numesc “noroc”. Mandzukic (nu am nimic cu el, chiar imi place) daca joaca slab…joaca slab. Devine inutil in postura de marcator ceea ce pana la urma trebuie sa fie. Nu e genul care sa poate profita de o portita lasata deschisa de apararea adversa.
Referitor la meci…ma cam asteptam la asa ceva. Hoffenheim se agata cu disperare de orice punct indiferent ca adversarul se numeste Bayern sau Furth.

gery76
4 March 2013 1:25

-Eu n-as fi atat de categoric in a afirma ca Bayern a facut un meci slab,pentru Hoffe era printre ultimele sanse de a prinde macar locul de baraj si mai ales in prima repriza[ atat timp cat i-a tinut conditia fizica]s-au agatat de fiecare minge,insa dupa minutele 30-35 ,Bayern a devenit categoric stapana jocului.

-Eu nu m-am temut nici o clipa c-am putea pierde acest meci,un egal putea veni doar pe fondul unei erori flagrante a bavarezilor,ceea ce nu s-a intamplat ,desi pe dreapta Lahm a avut cateva mici ezitari pe faza defensiva.

-Schweini a executat superb doua lovituri din afara lu 16m,a doua fiind un pas de a deveni golul etapei,se pare ca Bastian in sfarsit ne va rezolva problema executantilor de lovituri libere,capitol la care Bayern a suferit foarte mult in ultimii ani.

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
3 March 2013 23:33

da era oarecum euforic 😀 . dupa victorie la 5 minute am vazut anuntul ca jucam cu Wolfsburg si cred ca se vede deja FINALA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
3 March 2013 22:57

Cu scuzele de rigoare am de facut o mica rectificare 03.03.2013 – DUMINICA(astazi adica,nu sambata cum pusesem initial)!!!

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
3 March 2013 22:54

INFORMATIE :

In urma tragerii la sorti din data de 03.03.2013 – Sambata s-a stabilit componenta meciurilor din semifinalele cupei Germaniei – DFB POKAL :

Bayern Munich – VfL Wolfsburg
Stadion : Allianz Arena, Munich

VfB Stuttgart – SC Freiburg
Stadion : Mercedes-Benz Arena, Stuttgart

Perioada de desfasurare a acestor partide va fi 16-17 aprilie 2013.

sursa : wikipedia.org

PS : Anul acesta se prevede o finala FC BAYERN – VFB STUTTGART.

MIA SAN MIA.

bavarezul13
bavarezul13
3 March 2013 20:19

Meci bun facut de cei de la Hoffe,insa victoria a venit normal pentru Bayern.De remarcat ar fi Dante,Martinez,Ribery si Alaba.Shaqiri in nota lui obisnuita,adica foarte slab,iar Boateng si cu Gustavo au fost niste “chifle”!(probabil si din cauza ca au fost folositi foarte putin in ultimul timp)…Gomez a aratat de ce e Mandzukic titular,a jucat slab,insa s-a scos cu golul.Apropo de commentul de mai sus,o sa jucam pentru un loc in finala,in semifinale suntem deja 🙂

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
3 March 2013 19:24

Der FC Bayern München trifft im DFB-Pokal-Halbfinale auf den VfL Wolfsburg
Cu alte cuvinte o sa jucam cu VfL Wolfsburg pentru un loc in semifinale.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x