Bayern Munchen are un sezon excelent înaintea venirii lui Josep Guardiola.

Nemții domină clar Bundesliga, s-au calificat și în semifinalele Cupei după ce au trecut de rivalii de la Dortmund, iar în UEFA Champions League sunt cu un picior în sferturile competiției, după victoria cu Arsenal de la Londra, scor 3-1.

Elevii lui Heynckes s-au relaxat după 1-0 cu Dortmund și au făcut spectacol pe terenul de baschet. Muller, Lahm sau Mandzukic s-au luptat pentru fiecare minge. De data aceasta, colegii de la fotbal au devenit adversari, însă obiectivul a fost atins: atmosfera la Bayern este excelentă.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
2 March 2013 22:49

@Die Roten:
-Strict statistic ai perfecta dreptate,dar Klopp l-a invins pe Mourinho in grupele CH.League,pe cand Heynkes l-a invins pe Mou in semifinalele Ligii,atunci cand Real era pe ”cai mari”,era ca si castigatoare a campionatului Spaniei,era considerata mare favorita la castigarea CH.League,deci conditiile erau cu totul altele.

-Pentru mine faptul ca l-a invins pe Lippi in finala CH.League din ’98 este mai important decat ,acela ca l-a invins pe Mou,un om care toata viata lui a pus accentul pe distrugerea adversarului,in detrimentul propriei creatii!

Leexxrr
Leexxrr
2 March 2013 14:53

Exista cuvantul perfect pentru cum se simte Klopp -BUTTHURT.

flo
flo
2 March 2013 13:34

E frustrat si el pentru ca Bayern ia campionatul/cupa si are sanse mari si la UCL.

fcdm3
Moderator
2 March 2013 13:25

Iata link-ul cu articolul din BILD despre contrele dintre Heynckes si Klopp…
http://www.bild.de/sport/fussball/jupp-heynckes/klopp-sollte-groesse-zeigen-29332970.bild.html

Die Roten
Die Roten
2 March 2013 11:16

@gerry76, putea sa zica si de Mourinho, dar si Klopp l-a invins anul acesta, Heinckes a adus aminte de antrenori pe care Klopp ii vedea numai la televizor.
Si mie imi placut Klopp, dar cred ca maniera in care a pierdut l-a facut sa se simta cel putin frustrat.

gery76
2 March 2013 10:13

-Foarte frumoasa replica lui Jupp Heynkes si perfect adevarata,Jurgen Klopp ar trebui sa-si vada lungul nasului in raport cu un fost urias fotbalist[in primii trei atacanti din istoria Bundesligii]si un antrenor cu o carte de vizita,pe care pentru a o citi lui Klopp i-ar trebui o jumatate de zi. -Klopp[antrenor cu reale calitati],pana anul acesta in Europa a fost o deziluzie cu Dortmund si in Europa League si in CH.League anul trecut,anul acesta intr-adevar a fost o surpriza placuta,insa vorba zicalei”mai e mult pana departe”’ Sa spui despre Bayern c-a plagiat stilul de joc al oricarei echipe este o blasfemie la adresa fotbalului,pai Bayern Munchen este singura mare echipa in fata careia Real Madrid,cea mai titrata echipa all-time la nivel de club ,are de-a lungul istoriei bilant negativ in confruntarile europene cu bavarezii,cand Bayern Munchen umilea pe Real cu 4-1 in semifinalele C.C.E din ’87,Borussia dadea baraj sa ramana in Bundesliga,despre ce vorbeste Klopp??? -Heynkes are inca o data dreptate cand spune ca el a castigat in fata ,marilor antrenori ai lumii,Arrigo Sacchi[ intemeietorul inegalabilului Milan de la sfarsitul anilor… Citeste mai mult

gery76
2 March 2013 9:44

-Daca aceasta declaratie a lui Jurgen Klopp este in totalitate reala,sincer n-auzisem de ea,ma face sa-mi schimb total parerea despre caracterul antrenorului de la Borussia Dortmund.

-Eu mereu l-am apreciat pentru sinceritatea si spontaneitatea de care a dat mereu dovada,desi unele indicii asupra caracterului sau duplicitar existau mai demult.In timpul meciurilor reactiile sale erau de multe ori demne de un om ”posedat”,insa le-am pus tot timpul pe seama implicarii totale in joc,insa coroborate cu aceasta declaratie absolut nesimtita,rezulta imaginea unei fatarnicii absolute.

fcdm3
Moderator
2 March 2013 8:25

Pe langa faptul ca a recunoscut ca Dortmund merita sa piarada acest joc, desi “nu au avut nici un pic de respect fata de Bayern”, Klopp a facut si niste declaratii deplasate: “In momentul de fata se intampla cam ce fac chinezii in industrie (cred ca se referea la cea auto – n.m.). Te uiti si apoi ii plagiezi cu bani mai multi, cu jucatori mai scumpi si urmezi aceeasi cale. Si te simti mai bine.” El se referea la faptul ca Heynckes a copiat stilul de joc al lui Dortmund de anul trecut!!! Iar Heynckes l-a contrat:”Bayern este mai mult decat Jurgen Klopp si intotdeauna a avut propriul stil de joc. Este foarte important sa intelegi dimensiunea spectacolului si a infrangerii, mai ales cand o faci de o asemenea maniera.” Apoi a continuat: “daca Jurgen va antrena la Bayern sau la Real Madrid, asa cum am facut eu, va intelege ca acestea sunt lumi total diferite. Nu spun ca Dortmund nu este o echipa mare, dar presiunea de la aceste cluburi este imensa si iti trebuie o forta herculeana… Citeste mai mult

gery76
2 March 2013 1:31

-M-a surprins placut obiectivitatea lui Jurgen Klopp,cel care in majoritatea interviurilor date presei germane ,mai voalat sau mai putin voalat ,a recunoscut superioritatea bavarezilor de la Bayern Munchen.

george
george
1 March 2013 20:32

@fcdm3: din cate am vzt, la finalul meciului el s-a bucurat cel mai tare, si daca spune ca n-a fost cea mai buna zi a sa, atunci sunt curios cum arata o zi cu adevarat buna ptr robben :).

fcdm3
Moderator
1 March 2013 20:00

Am uitat sa mentionez ca fiecare jucator al lui Bayern a primit 50.000 euro pentru victoria impotriva lui Dortmund! Si asta indiferent daca a fost titular sau nu!
Iata cateva imagini de la antrenamentele de ieri ale echipei:

fcdm3
Moderator
1 March 2013 19:54

Dupa meci toti fotbalistii lui Bayern au sarbatorit victoria la cabine, mai putin unul: Arjen Robben. Tocmai el, care a dat golul victoriei! Ba a si plecat la masaj un pic ingandurat, lasandu-i pe ceilalti sa cante si sa se inveseleasca…
“Devine enervant sa te bucuri asa dupa ce faci un astfel de meci” a spus unui coleg intrebat de ce nu se bucura. “Cand il ai pe Pisczcek pe partea ta trebuie sa alergi in lung si-n lat! N-a fost ziua mea cea mai buna” a mai adaugat el un pic trist. Apoi Robben chiar a avut o noapte agitata!
Cred ca s-au adunat prea multe la el si se gandeste ca are viata grea in continuare cu titularizarea…
Capul sus Robben, fii tare!

fcdm3
Moderator
1 March 2013 19:43

Javi Martinez si-a cerut scuze dupa intrarea dura la Lewandowski din min. 62.”Vreau sa-mi cer scuze fata de Robert la intrarea care am avut-o asupra piciorului lui. Am ajuns prea tarziu. Din pacate, asta e fotbalul”.
Pentru faza respectiva spaniolul a luat “galben”.

fcdm3
Moderator
1 March 2013 19:40

Interesanta a fost si coregrafia suporterilor la meciul de miercuri. In timp ce cei ai lui Dortmund au afisat un banner cu inscriptia CULORILE CELOR MAI FIERBINTE ORAS (sub o mare de placute galbene), suporterii lui Bayern au afisat un banner cu inscriptia CULORILE CELUI MAI BUN CLUB (sub o mare de placute albe si rosii).
http://www.tz-online.de/sport/fc-bayern/nach-bayern-gegen-borussia-dortmund-bayern-bosse-danken-suedkurve-meta-2775823.html

Ribery7
1 March 2013 18:43

Acum sper sa nu se relaxeze prea tare.

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x