Se intampla pe 27.11.1971, in etapa a 16-a. Pe  Grünwalder Stadion din München (ulterior a devenit stadionul celor de la 1860 iar Bayern s-a mutat pe Olympiastadion) in fata a 17.000 de spectatori Bayern a desfiintat-o pe Borussia Dortmund, realizand cel mai mare scor din istoria Bundesligii dintre cele doua echipe: 11:1!

Iata formatia aliniata atunci de legenda Udo Lattek: Sepp Maier, Koppenhöfer, Hansen, Beckenbauer, Breitner, Roth, Zobel, Uli Hoeness, Krauthausen, Gerd Müller, Hoffmann.
Golurile au fost marcate de: Gerd Müller (11.), Uli Hoeness (20.), Hoffmann (39.), Gerd Müller (45.), Uli Hoeness (49.), Beckenbauer (54.), Weinkauff (57.), Breitner (59.), Roth (64.), Gerd Müller (83.), Roth (89.), Gerd Müller (90.).
La sfarsitul acelui campionat Bayern reusea sa marcheze 101 goluri iar Gerd Müller marca 40 de goluri in 34 de jocuri, record ce sta in picioare si azi!
Asta in timp ce Borussia Dortmund retrograda in 2.Bundesliga de pe locul 17, penultimul, cu 83 de goluri incasate!

Dupa terminarea campionatului clasamentul arata asa:
1.Bayern – 34, 24-7-3, 101:38, 55 pct.
….
17.Dortmund – 34, 6-8-20, 34:83, 20 pct.

sursa: KICKER

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DevilMayCry
Admin
27 February 2013 22:20

goooool Robben, avem 1-0 😀

lesas
lesas
27 February 2013 21:30

@fcdm3: tot respectul pentru ce faci si nu trebuia sa intervii ca nu era cazul ca ce am explicat era valabil

lesas
lesas
27 February 2013 20:46

@fcdm3: la partea asta se refera: ” in fata a 17.000 de spectatori Bayern a desfiintat-o pe Borussia Dortmund, realizand cel mai mare scor din istoria Bundesligii:11:1! “

gery76
27 February 2013 19:02

@Ribery7:
-Cred ca a fost mai mult dorinta jucatorilor aducerea pe banca a unui antrenor din cadrul clubului,insa si aici se vede lipsa de autoritate a oamenilor din conducerea clubului catalan dupa plecarea lui Pep Guardiola.

-Ar fi ca si cum la Bayern Munchen, Ribery,Schweini ,Lahm sau Muller sa-si impuna antrenorul preferat ,iar Hoennes si Rummenigge sa plece capul la dorinta jucatorilor.

gabi
gabi
27 February 2013 14:48

stie cineva unde as putea vedea meciul,nu prind sport 1

lesas
lesas
27 February 2013 12:00

@hippy: poate fi interpretat in ambele sensuri dar cu kicker stie ce scrie raman la parerea mea ca se refera pana atunci , sigur stiu si ei de acel 12-0

hippy
hippy
27 February 2013 10:26

Articolul e scris în 2013 deci s-a referit la recordul all-time al Budesligii. Recitește te rog titlul articolului.

manuel90
manuel90
27 February 2013 9:38

DA asa se pare ca BAYERN va fi best in the world,barca nu mai este ce era acum 2, 3 ani iar pentru aceasta generatie a lor poate fi final de ascensiune ,dar pe noi ne intereseaza BAYERN si viitorul arata foarte bn pentru noi.Cat de champions league nu cred ca este echipa sa merite trofeul mai mult ca bayern in urma prestatiilor din ultmii 3 ani,anul asta este anul nostru

Ribery7
27 February 2013 9:14

@gery76: Da, dar din punctul meu de vedere, un club cu rationament ar fi adus un antrenor interimar,mai ales cand tu deja aveai al 2-lea antrenor pe banca. Astfel iata, au pierdut deja un trofeu, si risca sa-l piarda pe al 2-lea cu milan. Deci daca aducea alt antrenor in schimb, sa zicem ca ii dadea 2 mil pana in vara maxim,si ajungea pana in fazele superioare ale competitiilor astea, ar fi iesit clar pe profit. Problema lor, ideea este ca Bayern incepe sa le ia usor usor locul de cea mai buna echipa din lume. Cred ca suntem cu totii de acord, ca dupa atatia ani de asteptare, Bayern merita un Champions League.

lesas
lesas
27 February 2013 8:38

@hippy: sa referit la momentul respectiv adica 27.11.1971

gery76
27 February 2013 2:38

@Ribery7:
-Nu stiu daca ai aceeasi opinie dar in seara aceasta,orice iubitor al fotbalului cat de cat cunoscator al fotbalului,si-a dat seama ca niciodata o echipa formata din oricat de mari jucatori ,daca n-are cu adevarat un antrenor pe banca,nu poate juca bine decat o scurta perioada si asta dintr-o evidenta inertie.

-Eu nu-l acuz pe actualul secund Roura,dar nici Villanova nu mi s-a parut senzational antrenor,atunci cand te bate Celtic,o echipa de duzina[ imi cer scuze suporterilor scotienilor,dar acum 3-4 ani Dan Petrescu facea instructie 4-1 cu rivala Glasgow Rangers chiar pe Ibrox Park,deci campionatul Scotiei este o gluma],nu poti emite pretentii,Guardiola a fost si asta se vede din ce in ce mai evident cu ochiul liber,artizanul marilor succese ale Barcei si asta nu poate decat sa ne bucure ,avand in vedere prezenta lui din vara pe banca bavarezilor.

hippy
hippy
27 February 2013 0:47

nu știu de unde ai luat această informație dar nu este cel mai mare scor din istoria Bundesligii . Pe data de 29 Aprilie 1978, în partida dintre Borussia Mönchengladbach și Borussia Dortmund (12-0) a fost înregistrat cel mai mare scor din istoria Bundesligii. O seară placută!

Ribery7
27 February 2013 0:06

Bayern e acum cea mai buna echipa din lume. Barcelona tocmai a fost umilita pe teren propriu,3-1 cu real, inregistrand a 5-a infrangere din sezon(si sunt sanse mari sa vina si a 6-a, sambata, tot in el classico), si ratand cupa, de asemenea cu sanse mari sa piarda si Champions League-ul.

Bayern a pierdut doar 2 meciuri(!!!) in acest sezon, unul pe teren propriu in circumstante “bizare”, iar celalalt in deplasare dupa un zbor lung si o schimbare radicala de climat si calitate a gazonului, cu BATE.

Sper sa reusim maine un meci mare. Chiar daca Ribery nu va fi pe teren, il va suplini Robben, care are o pofta de joc nemaipomenita, si impreuna cu Muller vor trage echipa dupa ei.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x