La München, spectacolul continua!

La meciul de Bundesliga cu nr. 1000 (dintre care 631 ca antrenor) al lui Heynckes, Bayern o desfiinteaza pe Werder Bremen! S-a ajuns la un asemenea nivel incat Bayern inscrie 6 goluri FARA SA FORTEZE!!! Heynckes a schimbat jumatate de echipa fata de meciul trecut pentru a-i mai odihnii pe titularii de drept si asta s-a vazut in primele 20 de minute, care au fost relativ plictisitoare. Dupa care a inceput tavalugul! Primele goluri vin in min.25. prin Robben si 29. prin Martinez. In min.44 Prodl, de la oaspeti, e eliminat dupa ce-l faulteaza in postura de ultim aparator pe Gomez si o lasa pe Werder in 10. Repriza a doua incepe cu alte doua goluri rapide prin autogolul lui Selassie (presat de Ribery) si Gomez, singur cu poarta goala (dupa un super lob al aceluiasi Ribery). La 4:0 intervine o relaxare a echipei si oaspetii reduc din handicap prin belgianul De Bruyne, dupa ce Dante s-a complicat in aparare si a pierdut mingea. Finalul apartine net bavarezilor care s-au distrat cu o aparare care a jucat aproape numai la ofasid inscriind inca doua goluri in min.86 prin Ribery si Gomez in min.89, din nou singur cu portarul!
Robben si Ribery au fost cei mai buni de pe teren, primul cu o pofta de joc incredibila iar al doilea in repriza secunda s-a distrat cu fundasii din Bremen, dand niste pase geniale si un super gol. Chiar daca a dat doua goluri, Gomez a arata ca mai are mult pana sa ajunga la valoarea de anul trecut. Neuer nu a mai inghetat in poarta ca datile trecute, desi afara au fost -3 grade si a fost pus la incercare de mai multe ori iar la gol nu a avut nici o vina. Arbitrul a avut ceva scapari, putand sa dea penalty atat pentru Werder (la hentul lui Gustavo la inceputul jocului) cat si pentru Bayern (in min. 85 lui Gomez i s-a pus piedica in careu). De asemenea in min. 56 Ribery, scapat singur pe poarta, a fost oprit aiurea pe motiv de ofsaid.
Cu aceasta noua victorie, Bayern se distanteaza la 18 puncte de Dortmund, echipa care joaca maine la cealalta Borussie, M’gladbach. Echipa se afla intr-o forma extraordinara si doboara in continuare recorduri dupa recorduri!
Notele celor de la BILD: Neuer 3, Lahm 2, Boateng 3, Dante 3, Contento 3, Martinez 2, Gustavo 2, Robben 1, Ribery 1, Shaqiri 2, Gomez 2. Au mai jucat Tymoschrschuk si Pizarro.

Iata si statistica de pe fcbayern.de:
suturi (pe poarta): 14-11 (8-4)
posesia mingii:73%-27%!
cornere:7-4
ofsaiduri:9-0!
faulturi:6-13! (Bayern a reusit performanta sa nu faulteze decat de 6 ori)
cartonase galbene:0-2
cartonase rosii:0-1
cele mai multe ocazii: Robben si Aranautovic – 5
cele mai multe pase bune: Gustavo – 96%
cel mai faultat: Gustavo – 4.

Miercuri, meciul marilor orgolii: in Cupa cu Dortmund!

0 0 vote
Article Rating
34 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
MiroKlose
MiroKlose
27 February 2013 1:02

Meciul cu Dortmund ar trebuii sa fie transmis pe Eurosport, ca toate meciurile lui Bayern de altfel, daca nu, sigur se transmite pe DOLCE, iar in caz ca nici aceasta optiune nu va e accesibila va voi putea ajuta la ora meciului cu un link pentru vizionarea on-line.
Revenind la echipa, am citit tot ce s-a discutat si sunt de acord ca Suarez ar fi mult mai util decat Lewandovski pentru ca atacanti nostri sunt doar de acest profil (Penalty Box) cu simt al portii si al finalizarii excelent si statura respectabila, in special Mandzukic, si minusuri la viteza, si control al balonului.Eu nu sunt contra veniri lui Suarez, caci e foarte bun in capitolele deficitare atacantilor nostrii, insa la suma pe care trebuie s-o decarteze pentru el Bayern ar trebuii sa riste si sa pragmatizeze interesul pentru Neymar, caci la capitolele susmentionate ii este net superior lui Suarez.Ce e drept, e un mare risc, ligile sudamericane sunt clar inferioare Bundesligi, dar Tactica si alte atribute de ordin tactic se invata, tehnica nu

gery76
25 February 2013 1:03

@AlexFCBM:
-Si pe deasupra cred ca la valoarea lui, s-a saturat sa se bata pentru locurile 5-6,este evident ca in viitorul apropiat Liverpool nu va putea sa se bata la titlu,deci este clar ca si participarea in CH.League ramane doar un vis pentru uruguayan daca ramane la ”cormorani”.

-Cred ca are in minte exemplul lui van Persie,cel care desi era nr1 la Arsenal Londra,se saturase ca in 5-6 ani sa nu castige nici macar un trofeu si astfel a trecut fara regrete la Manchester,unde din primul an are sansa sa devina campion,asa si Suarez in cazul unui transfer la Bayern s-ar bate an de an cu sanse foarte mari la titlu dar si la accederea in fazele superioare ale Ligii,de ce nu la castigarea trofeului.

AlexFCBM
AlexFCBM
25 February 2013 0:50

Suarez e un jucator extraordinar,urmaresc toate meciurile lui Liverpool sa il vad pe aceste jucator,cred ca suma de transfer se invarte pe la 40-45 de milioane dar merita,este genul lui Ribery ,are si pasa decisiva si apare mai des la finalizare,bate si lovituri libere cum spunea si gery76.Cred ca e jucatorul perfect pentru Bayern

gery76
25 February 2013 0:49

-Revenind la inlocuitorii titularilor,daca despre Arjen Robben am spus ca m-a impresionat pofta lui de joc,despre Gomez in ciuda celor 2 goluri marcate nu pot sa spun ca m-a impresionat in mod deosebit,s-a incurcat de cateva ori in minge,nu ajuta defensiva nici pe jumatatea lui Mandzukic si are o atitudine ce mie nu mi-a placut deloc,atitudine ce aduce mai mult a suficienta si asta nu este deloc in regula.

-Saqiri s-a zbatut enorm,Ribery l-a lasat chiar sa bata multe din fazele fixe,se simte clar ca francezul il simpatizeaza si chiar daca n-a avut foarte multe reusite,s-a simtit o evidenta dorinta si ambitie in jocul sau si in atitudinea sa.
-Gustavo dupa ce in tur mi s-a parut surpriza placuta a bavarezilor,acum mi se pare intr-o evidenta scadere de forma,iar la golul celor din Bremen el a fost cel care a gresit flagrant la centrul terenului,cazand din picioare,abia apoi a venit indecizia lui Dante.
-Contento a fost decent ,nici n-a iesit cu nimic in evidenta dar nici n-a gresit flagrant,insa este evident ca prima optiune este David Alaba.

gery76
25 February 2013 0:25

@Ribery7:
-Pe langa calitatile evidente pe care le-ai enumerat foarte corect[ viteza,tehnica buna,finalizare si sut de la distanta],Luis Suarez mai are una care echipei noastre de suflet Bayern Munchen,i-a lipsit in ultimii ani si anume aceea ca este si un excelent executant de lovituri libere.

-Dupa ce Gareth Bale reusise sa marcheze doua goluri din doua lovituri libere contra lui Lyon in acelasi meci,Suarez a reusit acelasi lucru in meciul lui Liverpool contra rusilor de la Zenith si chiar daca ”cormoranii”au ratat calificarea,prestatia lui Suarez a fost una de exceptie.

Ribery7
25 February 2013 0:05

@fcdm3: Vesti placute. Probabil ca vom stabili un record si la capitolul asta, alaturi de cel mai bun atac, cea mai buna defensiva si cel mai mare numar de puncte.

Irinel Bratu
Irinel Bratu
24 February 2013 21:37

@therock2danymultumesc pemtru info> 7 nation army

Alin Cibi
24 February 2013 20:23

@Irinel Bratu: Melodia se numeste Mad – The Concert

Ribery7
24 February 2013 19:17

@manuel90: Da, dar Suarez face cat doi jucatori, dribleaza, are finalizare buna, sut bun de la distanta, este foarte rapid si intra in combinatii cu coechipierii. Lewandowski e bun doar in careu. Pentru 10 mil in plus, chiar si 20, s-ar merita.

manuel90
manuel90
24 February 2013 18:37

Intradevar Suarez este mult mai bun ca Lewandovski dar probabil si pretul este mult mai mare ,daca Leva costa undeva la 30 de milioane atunci Suarez peste 40

Ribery7
24 February 2013 16:18

@fcdm3: Asa da! Suarez este un atacant de top, Lewandovski nu e chiar acolo, polonezul e de nivelul lui Higuain,Dzeko sau Giroud, pe cand Suarez e in categoria lui Falcao, Van Persie, Aguero, si mai bun decat Benzema.

manuel90
manuel90
24 February 2013 13:44

BAYERN parerea mea este k mai are nevoie de un atacant gen Lewandovski despre care am citit k va veni din vara la BAYERN ,mi se pare peste Gomez si Mandzukici asa k il asteptam din vara,in rest bayern este o adevarata masinarie de fotbal

Ribery7
24 February 2013 13:28

Bayern a schimbat nu mai putin de 6 jucatori, introducandu-i in acest meci pe Gomez,Robben,Gustavo,Shaqiri,Contento si Boateng! Iar echipa a mers de la sine. Dar ce rezerve! Jucatorii astia ar fi titulari la aproape orice echipa.

Si mie mi s-a mai dus din entuziasmul pt venirea lui Guardiola 🙂 In Momentul asta echipa merge perfect, fara sa avem sange latin in echipa si fara sa investim sume enerme in staruri. Sper doar sa nu regretam ami tarziu.

Basty31Basty
Basty31Basty
24 February 2013 13:18

We are the best….demonstratie de fortza….MiA SAN MIAAA!!!!! :D:D:D

David Gabriel Carpen
24 February 2013 12:43

ne mai strangem la vreun pub din bucuresti pt. meciul cu dortmund ?

therock2dany
24 February 2013 12:29

http://www.youtube.com/watch?v=0J2QdDbelmY FCB <3 abia astept meciu cu BVB si sa aud cantand SEVEN NATION ARMY in tribuna

manuel90
manuel90
24 February 2013 11:04

BAYERN FENOMENALA ,cu cata lejeritate a castigat acest meci si in ce maniera .Nu stiu ce echipa ne mai poate opri anul acesta ,suntem cei mai buni din lume si eu cred ca bayern va conduce fotbalul mondial vreme lunga ….Mi-as dori sa cadem cu real madrid in sferturi sa aratam lumii ca suntem si vom fi peste ei.Cat despre venirea lui Guardiola sincer nu sunt prea incantat eu cred ca ar fi fost mai bn daca am fi continuat cu Jupp .Totusi am incredere in sefii lui BAYERN si in alegerea lor .Miercuri sper sa castigam meciul cu Dortmund care cu siguranta va fi unul foarte greu ,dar am incredere in echipa si ar fi cel mai frumos vis sa reusim tripleta anul acesta Bayern are puterea sa o faca .DANKE BAYERN

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
24 February 2013 7:48

in mod sigur muller poate deveni capitanul lui BAYERN la un momentdat. are acea rautate “pozitiva” pe care o aveau Effenberg,Kahn,Van Bommel

alexxxx
alexxxx
24 February 2013 3:59

Multumesc omule. Din pacate nu prind dolce in afara de dolce numai transmite nimeni nu?

gery76
24 February 2013 2:25

-Este de admirat si de apreciat pofta de joc”nebuna ”a lui Arjen Robben,are o mare sansa de a-si demonstra calitatile indubitabile in meciul de Cupa Germaniei contra celor de la Dortmund,meci extrem de dificil in care Franck Ribery din pacate nu va putea juca din cauza cartonasului rosu primit contra celor de la Augsburg.

-Pentru cei care au urmarit jocul integral le-as mai prezenta un moment absolut senzational,referitor la atasamentul fata de culorile clubului.
-In prima repriza la un offside acordat de arbitru la Robben daca nu ma insel,a fost prezentata banca de rezerve a lui Bayern ,banca pe care un singur om n-avea deloc stare vociferand continuu impotrva deciziilor arbitrului,acesta era Thomas Muller care cu greu a fost potolit de colegii de pe banca,punea atat de mult suflet de ziceai ca este mai incins decat cei de pe teren1

gery76
24 February 2013 2:12

-Chiar am vrut la un moment dat sa-i desfiintam,sa le dam cate intra,insa echipa s-a linistit brusc la 4-0,poate si la indemnul bancii tehnice de a nu mai forta,golul celor din Bremen daca v-ati uitat foarte atent,a venit in urma unei greseli impardonabile la mijlocul terenului a brazilianului Luis Gustavo,abia apoi a venit indecizia lui Dante.

-Fara sa fiu rautacios cu cei care au inlocuit titularii,mie mi s-a parut evidenta lipsa celor 4-5 titulari de drept[ Alaba,Schweini,Kroos,Muller si Mandzukic] mai ales in primele minute[ foarte corect a relatat si fcdm3],Bayern pana la gol avand o prestatie destul de confuza cu exces de pase in lateral,fara forta de penetrare si fara agresivitate.

-Vreau sa remarc inca o data puterea de lupta absolut fabuloasa a lui Lahm,omul acesta cred c-ar putea juca din 2 in 2 zile un an intreg aproximativ cu acelasi randament.

Omul
Omul
24 February 2013 1:32

@alexxxx: Il transmite Dolcesport miercuri de la 9:30

alinnn
24 February 2013 0:13

campionatul e gata,un trofeu l-am luat,sa vina cupa sa vina champions league.

alexxxx
alexxxx
23 February 2013 23:23

Meciul cu dortmund il transmite vre un post in romania?

West
23 February 2013 23:13

Doboram record dupa record un meci fantastic a fost prea usor daca continuam tot asa sintem campioni urmeaza un meci greu cel din cupa cu Dortmund sper sa facem un meci mare HAI BAYERN MUNCHEN

Irinel Bratu
Irinel Bratu
23 February 2013 23:10

Eu am o mare nelamurire: ce cantec este acela pe care il canta galeria la fiecare gol?

Irinel Bratu
Irinel Bratu
23 February 2013 23:09

@MiroKlose: Robben a inceput sa o comita de cand cu cele 2 penalty-uri ratate plus alte faze demne de injuraturi din meciurile cu borussia si finala cu chelsea.Cat despre Guardiola, raman la aparerea mea ca nu este potrvit pentru Bayern, mai ales ca perioada pe care o traverseaza echipa este exceptionala. Cred ca ar bate si Barcelona.

flo
flo
23 February 2013 22:52

http://www.youtube.com/watch?v=2bxpLBUMAZM

sper sa nu il scoata repede de pe youtube 😀

Catalin
23 February 2013 22:34

Salutare si felicitari la toti fanii pentru victorie, are cineva link sa vad rezumatul ?
Multumesc

MiroKlose
MiroKlose
23 February 2013 22:11

Eu ma tot gandesc, ce mai poate imbunatatii Guardiola la aceasta echipa fantasitca, care sper si cred ca va dobora toate recordurile, clubului si ale ligi.. Ma mir ca Robben a jucat asa de bine… eu imi mentin pozitia pro-plecarii lui.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x