Merci, Müller si Khedira!

Din nou am vazut fotbal adevarat! Trupa lui Jogi a castigat pe merit la Paris, intr-un amical de lux, multumita golurilor lui Müller (51.) si Khedira (74.). Pentru francezi scorul fusese deschis de Valbuena. Dupa 4:4 in fata Suediei (dupa ce condusesem cu 4:0) si 0:0 contra Olandei, avem o noua victorie germana in fata uneia din marile forte ale Europei. Echipa a jucat foarte ofensiv si spectaculos pe alocuri. Au lipsit Reus, Götze, Schweinsteiger (pentru al 9-lea joc amical consecutiv), Klose – toti accidentati. Adler a aparat poarta Germaniei dupa 27 de luni de pauza.
Astfel, Germania si-a luat o frumoasa revansa dupa infrangerea tot cu 2:1 de acasa cu Franta, de anul trecut. Victoria a fost salutata din tribune si de cancelarul Germaniei, Angela Merkel.
Iata formatia care a jucat si notele celor de la BILD:
Adler 3, Lahm 3, Mertesacker 3, Hummels 2, Höwedes 3, Khedira 3, Gündogan 2, Müller 2, Özil 2, Podolski 4, Gomez 5. Schürrle, Bender si Kroos nu au primit nota.
sursa: BILD

0 0 vote
Article Rating
27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
9 February 2013 18:09

@fcdm3:
-Am multe rude din Craiova,inclusiv portarul al treilea al Craiovei Mari ,dupa Lung si Boldici,stiu si eu de ce se intampla acolo,multe conflicte ale interlopilor din Craiova ,s-au ”rezolvat”in Tg-Jiu,dar marea majoritate a oamenilor,sunt de mare calitate,ce lipseste in aceasta zona a Olteniei,este lipsa atitudinii civice,care din pacate lasa mult de dorit.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
9 February 2013 12:28

Eu iubesc ,si pe Bayern, si pe nationala Germaniei la fel de mult. Din punctul meu de vedere, la cat mai multe articole despre amandoua.

Grigoras
Grigoras
9 February 2013 8:47

Da ,si eu sunt fan U.Craiova,pacat ca au desfintat-o,iubeam foarte mult acest club.Bayern Munchen m-a ajutat sa trec peste ,si mi-a aratat ce inseamna fotbalul adevarat.Eu nu tin cu Bayern doar ca e cea mai buna din Germania ,ci pentru ca imi plac jucatorii pe care ii are.Imi placea nationala Germaniei ,sustinand-o la mondialele din 2006,2010 si la Euro 2008,cand colectinam cartonase cu jucatorii ei.Cand am vazut pe cei de la FCB la televizor m-am indragostit de atmosfera pe care o fac suporteri in tribune si de jucatori,multi fiind printre preferatii mei din lotul german(Badstuber,Kroos,Muller,Schweinsteiger,Lahm,Klose,Gomez).Pe atunci echipa il avea pe van Gaal antrenor si se chinuia sa prinda un loc de CL.
Hai Bayern! Hai Craiova! Daca s-ar intalni probabil as tine cu Bayern!

gery76
9 February 2013 2:30

@fcdm3:
-Cand eram foarte mic,tot timpul ma laudam ca tin cu ”Uniservitatea ”[asa-i- spuneam eu la 3-4ani]Craiova,toti radeau de mine,dar cand vorbeam de Balaci,Donose,Geolgau,Beldeanu sau Cartu,intelegeau ca pentru mine ”STIINTA”Craiova era o stare de spirit,tot timpul de mici copii Stiinta reprezenta o stare de spirit pentru noi oltenii,era mijlocul nostru de protest,real[ credeam noi]la adresa regimului.
-Nu pot decat sa-ti multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase adresate Stiintei Craiova,chiar daca Pandurii sunt momentan pe val,iar eu sunt din Tg-Jiu,dar pentru nici un oltean ,UNIVERSITATEA CRAIOVA nu va putea fi inlocuita.

pupp3tmast3rr
pupp3tmast3rr
9 February 2013 0:07

Ptr mine nationala Germaniei e #1 ,asa cum Bayern este #1 la nivel de club si imi pare bine ca sunt mai multi care imi impartasesc preferintele,in concluzie sunt 100% pentru postarea articolelor referitoare la nationala Germaniei aici,dar cine nu e fanul acestei nationale trebuie doar sa nu citeasca,nu e obligat…

sincer sa fiu motivul ptr care sunt suporterul lui bayern este faptul ca initial eram fan Germania si apoi abia mi-am “ales” un club din aceasta tara…

gery76
8 February 2013 21:57

@Sterica:
-Eu sunt oltean 100%,dar pot spune cu mana pe suflet,ca la toate meciurile nemtilor impotriva romanilor,am tinut cu germanii,o singura exceptie a fost in meciul din 2000,fiindca atunci jucau Hagi,Popescu,Petrescu,adevaratii fotbalisti ai Romaniei,iar in echipa Germaniei juca fotbalistul pe care l-am iubit cel mai mult,Lothar Matthaus,norocul meu a fost ca s-a terminat 1-1!

flo
flo
8 February 2013 20:34

@Sterica: Daca e sa o iau si eu pe partea mea nebuna, nici eu nu ma bucur ca joaca Ozil / Khedira / Gundogan si altii care nu sunt pur germani in echipa Germaniei… dar asta e Germania de astazi.

Sterica
Sterica
8 February 2013 19:57

Sper sa nu mi-o ia in nume de rau autorul, dar eu nu m-am inscris in acest fanclub pentru a ma bucura (si) de victoriile echipei nationale a Germaniei. Nu am nimic impotriva unor articole interesante, dar sa fie neutre. M-a deranjat nitel de exemplu folosirea pluralului colectiv “condusese(ra)m” impotriva Suediei. Cine sunt acei “noi”? Eu unul nu tin deloc cu echipa Germaniei si mai degraba m-am bucurat de mentiunile la adresa lui Ribery. Repet, este absolut logic sa se comenteze meciuri ale nationalei, ca doar sunt atatia de-ai nostri in echipa…Dar nu ma pot bucura daca da Khedira gol 🙂 Copilaros sau nu, asa simt.

flo
flo
8 February 2013 19:17

Meci greu cu minerii, sper sa fie in zi buna baietii dupa meciul cu francezii. MIA SAN MIA <3

george
george
8 February 2013 19:05

@fcdm3: inca o data ne facem publicitate prin scandal, coruptie si hotie. fotbalul romanesc se autodistruge, gratie acestor indivizi de 2 lei: manageri, patroni, antrenori, si “oameni de fotbal”.
Maine, Bayern joaca cu Schalke, echipa pe care am distrus-o in aceasta iarna( amical ce-i drept) cu 5-0. nu cred ca va fi acelasi scor, dar nu m-ar deranja daca ar fi :d

bavarezul13
bavarezul13
8 February 2013 12:01

@B@v@r3zU: Sincer,daca se doreste sa ajungem cei mai buni ar trebui cumparati doar jucatorii cei mai buni.Daca ar fi dupa mine,dar sigur ca nu e i-as lua pe Ozil sau David Silva nr10 si Gotze sau Reus pentru banda dreapta.Dar desigur exista si alti jucatori de super clasa care pot fi achizitionati si mai ieftin(am vazut ca Schurrle mai e foarte apreciat,insa mie mi se pare foarte slab,pentru nivelul lui Bayern nu pentru alte echipe).Atacant depinde ce se doreste.Daca vrem sa jucam la fel,Gomez probabil ramane cea mai buna varianta,daca vrem un atacant mobil probabil ar trebui vandut Gomez(nu e corect ca un astfel de jucator sa fie tinut pe banca) si sa fie adus un altul,desi aici trebuie mult dezbatut cine ar trebui sa fie acesta(sper doar sa nu fie Suarez cum s-a mai vehiculat)

bavarezul13
bavarezul13
8 February 2013 11:50

@B@v@r3zU: Sunt foarte exigent cu Kroos si nemultumit de el tocmai din cauza asta.L-am vazut ce facea la Leverkusen acum 2 ani.Acum 3-4 ani le spuneam tuturor “asteptati voi putin sa-l vedeti pe Kroos si n-o sa mai stiti cine e Messi:)”.Asta se intampla dupa ce Kroos a iesit cel mai bun jucator la mondialul u17(daca nu ma insel).Mi se pare ca nu a progresat deloc fata de perioada cand era la Leverkusen,chiar a dat putin inapoi.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
8 February 2013 8:20

@bavarezul13: Stiu ca esti mai dur de fel.:)) Glumesc! Kroos, daca nu ar mai fi asa nepasator si cu nasu’ pe sus, ar fi la un nivel world class. El are calitate, talentul exista. Jupp a reusit sa il duca la un anumit nivel, sa speram ca Pep va reusi sa il duca la urmatorul nivel.

Cat despre Muller, el este un jucator muncitor, un talisman. Ai nevoie de asemenea jucatori in echipa. Este foarte eficient si munceste continuu. Datorita inteligentei sale (principala sa calitate), el poate sa speculeze foarte usor anumite faze pe care nu multi le anticipeaza ca el. Prin urmare, cred ca cea mai buna pozitie a sa este cea de al doilea varf. Ramane de vazut ce va face Guardiola cu el. Unii spun ca nu ar avea loc in echipa, altii sunt de alta parere..

Fiind doua produse ale clubului, ei sunt foarte aproape de inimile suporterilor lui Bayern.

Acum, daca ar fi schimbi, pe cine ai vrea in locul lor? Sa stiu mai exact unde vrei sa bati.

bavarezul13
bavarezul13
7 February 2013 23:02

@B@v@r3zU: Despre Kroos nici ca se putea spune mai bine!Noi jucam cu Kroos nr10 si Realul cu Ozil,aia e viata.Dar nu mai zic nimic de asta ca am fost deja criticat ca am cerut inlocuirea a 2jucatori din echipa(Kroos si Muller),iar unii au spus ca vreau sa se schimbe toata echipa.

Grigoras
Grigoras
7 February 2013 21:52

Pacat ca nu am vazut si repriza a doua.Credeam ca iarasi au invins francezii,dar am ramas surprins cand am vazut rezultatul final.In prima parte Ribery s-a distrat cu Per si Hummels,Muller a jucat bine dar insa Gomez a fost slab.Se vede ca e frustrat dupa ce Mandzukic i-a luat fata.Dar nu ai ce sa-i faci,cat timp marcheaza si e prezent in joc nu-l poti da la o parte.Asa mi s-a intamplat si mie:m-am accindentat destul de rau si o perioada nu am atins deloc mingea,iar cand am revenit ,antrenorul a gasit un alt atacand care se descurca foarte bine si nu-l puteam scoate din echipa,iar cand l-am scos in sfarsit a trebuit sa ma las din cauza unui presupus cancer la ochiul drept.Ulterior echipa s-a desfintat si boala mea s-a dovedit a fi doar o alunita. Echipa momentan s-a reinfintat si este in liga a 4-a la under 18.Eu ,acum,doar ma antrenez cu ei pt. a ma duce la liceul militar din Breaza.Nu mai pot juca in campionat deoarece nu am legitimatie ,chiar daca sunt mai bun ca multi din… Citeste mai mult

rominho
7 February 2013 15:20

Ozil magnificul !!

B@v@r3zU
B@v@r3zU
7 February 2013 11:57

Merte nu are ce cauta in echipa Germaniei, parerea mea. Nu se cuvine sa il chinui pe Howedes in stanga si sa joace Merte fundas central. Ozil a fost gigantic. Sezonul trecut, la Real, a avut un numar de pase de gol aproape cat Xavi si Iniesta la un loc. Cel mai tare pasator in fotbalul european la momentul acesta. Gundogan a avut un meci neasteptat de bun, viitorul arata bine pentru el. Nu are nicio sansa Sahin sa se impuna in fata lui la Dortmund. Gomez a fost slab. Probabil Low va incerca in continuare ideea cu 9 “fals”, iar in aceasta situatie Gomez nu mai ramane decat o alternativa in anumite momente. In fine, mai vroiam sa spun ca, Toni Kroos a fost superficial, dar asta nu reprezinta o noutate.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
7 February 2013 11:44

Ay, ay, ay, ay! FFFFFFFCCC Baaaayern Müüüüünchen. Wir singen und tanzen auf jedem fussballplatz. Ein Schuss. Ein Tor. Die Bayern, Die Bayern!!!!!

Ayi, ay, ay, ayii! FFFFFFFCCC Baaaayern Müüüüünchen…..

PS: Nu am luat-o razna!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x