O stire bomba vine din BILD!

Conform celor scrise de tabloidul german, atacantul lui Borussia Dortmund, Robert Lewandowski (24 ani) se va transfera la Bayern din vara pentru circa 30 mil. euro!
In momentul de fata, Lewandowski este cel mai cautat atacant din Bundesliga. Desi se vorbea ca sigur transferul lui la Manchester United, el va juca tot in Germania, dar la Bayern.
Se pare ca cele doua parti s-au inteles acum doua zile iar din vara cel mai bun atacant polonez va ajunge la Bayern. Conducerea lui Dortmund va da astfel o noua lovitura financiara, avand in vedere ca in 2010 l-au cumparat de la Lech Poznan cu 4.75 mil. euro iar contractul lui expira in 2014, iar peste un an putea fi luat gratis. Lewandowski nu a mai dorit prelungirea contractului dorindu-si o echipa de top din Europa dar si un salariu mai mare. In mometul de fata Dortmund nu ii ofera decat 2.5 mil. euro/an.
Se pare ca Lewandowski a fost cerut in mod expres de Guardiola, Mandzukci nefiind pe placul spaniolului.
In Bundesliga, Lewandowski are 13 goluri marcate in 19 meciuri iar cota lui de piata, conform TRANSFERMARKT, este de 28 mil. euro.

0 0 vote
Article Rating
31 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
cristi
cristi
8 February 2013 15:06

Kroos nu mai joaca ce juca la Leverkusen, nu este un coordonator de joc veritabil pentru Bayern, de aceea am mai spus ca ne trebuie un mijlocas central de creatie. Ribery este singurul in momentul de fata care poate face diferenta, de la el se asteapta prea mult iar Robben nu joaca ce juca acum 3 ani. Muller este util, muncitor dar cam atat, joaca mai bine extrema dreapta decat mijlocas central.

bavarezul13
bavarezul13
8 February 2013 12:08

@AlexFCBM: Am explicat si la articolul despre Franta-Germania.Nu pot sa accept faptul ca joaca mai slab decat o facea acum 2 ani la Leverkusen!La varsta lui era de asteptat sa creasca in evolutii,nu sa scada.E o vorba “te nasti talent si mori speranta”.Sezonul trecut a inceput dezastruos,toata lumea avea impresia ca joaca doar pentru ca e favoritul lui Heynckes.Ce ii reprosez eu e ca nu mai trage la poarta cum o facea la Leverkusen si ca “sta ca mortul pe teren” scuza-mi expresia.Daca pe Muller nu-l vreau in primul 11 pentru ca mi se pare ca desi da totul pentru echipa,e limitat,nu poate,la Kroos e exact opusul poate dar doarme pe teren.Cel putin asa vad eu lucrurile.

gery76
8 February 2013 0:58

@bavarezul13:
-Eu sunt sigur ca esti un adevarat fan al lui Bayern,de aceea permanent iti voi respecta opinia,in schimb,ai o rautate specifica varstei ,tot timpul ai impresia ca esti detinatorul adevaralui absolut[ si asta nu este de respins si eu am avut 20 de ani],insa inteligenta nu poate depasi[sunt convins ca suporterii lui Bayern o au cu totii] orgoliul de suporter decat foarte greu.

AlexFCBM
AlexFCBM
8 February 2013 0:33

Nu inteleg ce ai tu cu Toni Kroos.E considera unul din marile talente ale Germaniei dupa Gotze si Reus, face bine si faza defensiva cat si cea ofensiva ,iar Muller consider ca e de neinlocui dupa sezonul acesta.Bayern arata cel mai bun fotbal dupa Barcelona in momentu de fata, ce rost ar avea sa schimbam mijlocul daca echipa arata foarte bine in teren ?

bavarezul13
bavarezul13
7 February 2013 23:09

@Catalin: mai exact ce aberatii?Numeste o aberatie si vino cu un argument.Asa sa numesti spusele altora “aberatii” putea face si un neanderthalian.Eu voi incerca sa vin cu argumente daca imi spui despre ce “aberatii” vorbesti.Dar nici macar nu poate fi vorba de aberatii cand vorbesti despre alcatuirea unei echipe de fotbal,pentru ca fiecare are propira lui viziune asupra a cum ar trebui sa arate lucrurile.Oricine stie ca exista diferite stiluri,diferite formatii de joc.Acum depinde de fiecare ce varianta abordeaza.Nu totul in viata e in alb sau negru,o sa mai observi si nuante de gri.

bavarezul13
bavarezul13
7 February 2013 22:54

@BlackEye: Dante cred eu ca este motivul pentru care apararea a devenit mult mai sigura.Daca tu spui ca e din cauza lui Martinez eu pot veni cu un contraargument.Bayern nu incasa goluri nici in prima parte a sezonului,cand Martinez era rezerva si Luis Gustavo titular.

bavarezul13
bavarezul13
7 February 2013 22:50

@Ribery7: Probabil ai uitat de sezonul trecut facut de Muller si Kroos.I-ai vazut cu cateva realizari anul asta si de aici opinia ta. Pai sincer vorbind poti compara 10 nostru Kroos cu Ozil,David Silva si altii? Sa fim obiectivi,Kroos e al nostru insa asta nu inseamna ca e super jucator.Poate nu va uitati si la alte meciuri,eu ma uit si de cativa ani tot observ ca dintre echipele de top,noi suntem singura care nu avem om de pasa decisiva,de verticalizare.Trebuie sa recunoastem cu totii ca niciunul din jucatorii nostri,in afara de Ribery nu poate face diferenta.Practic eu asa vad jocul nostru,pasam intre fundasi de cateva ori si apoi ii pasam lui Ribery ca trebuie sa inventeze el ceva.La fel Muller.Am spus-o nu-i neaga nimeni daruirea,insa cam asta e tot.A inscris acum in retur,insa nu puteti sa nu recunoasteti ca in afara de goluri a fost mana moarta pe teren. Despre Javi Martinez cred ca e o chestie de gust,mie personal mi se pare ca are niste interventii hazardate si in general nu-mi plac jucatorii care stau mai mult pe jos.De… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
7 February 2013 22:41

@gery76: sper sa nu te indoiesti nicio clipa de admiratia pe care ti-o port pentru cate stii despre istoria Bayern.Eu sunt mai tanar dar pot spune ca din 1999 de cand tin cu Bayern stiu cam totul legat de echipa.Totusi e de apreciat memoria ta.Probabil cum am mai spus si mai demult,sunt foarte exigent si imi doresc doar cei mai buni jucatori la Bayern.De asemenea a spus cineva ca eu i-as schimba pe toti,e gresit.Am spus de Muler si Kroos,Ribery ca usor usor va trebui sa vina cineva din urma(trebuie sa recunoastesti ca Ribery are o varsta).In aparare mi se pare ca suntem complet acoperiti cu Dante(mai are minim 3-4 ani de jucat la cel mai inalt nivel),Boateng(care mie chiar mi se pare foarte bun),Badstuber si Kirchoff care va veni in vara.Pe stanga nici nu putem cere mai mult decat ce avem (Alaba si Contento),iar pe dreapta cred ca Lahm va mai face fata la un nivel extrem de ridicat inca 2-3ani.In poarta nu se pune problema suntem asigurati entru urmatorii 10ani.Javi Martinez sincer nu-mi place deloc,mie cel putin mi… Citeste mai mult

botias
botias
7 February 2013 21:46

Eu nu i-as anula cu totul valoarea lui Mario Gomez, cel care a facut meciuri foarte bune in 2012 (cum au fost cele cu Real Madrid, cand a destabilizat mai mereu apararea madrilena). Nu neg, de multe ori a fost fiu risipitor, dar asa sunt varfurile … Acum trebuie ajutat sa revina la forma sa cea mai buna, atat pt Bayern, cat si pt nationala Germaniei! Cred ca ar trebui indepartati de la echipa jucatorii conflictuali, si ma tem ca intre ei este si Robben. Boateng s-a mai calmat, nu’s ce sa zic de Ribery, care are valoare, dar nu si in meciurile in care se enerveaza si nu mai joaca nimic. Daca construim o echipa pt anii viitori, trebuie sa-i gasim inlocuitor. Meciurile lui Bayern fac parte din viata noastra, nu stiu daca si dintr-a lui Guardiola. Daca da, inseamna ca intelege aceasta echipa si nu vine s-o schimbe din temelii, sa vrea sa faca o a doua Barca aici. Fiindca nu va fi posibil (si nu este de dorit o atare incercare), si atunci va trebui sa luam… Citeste mai mult

alex
alex
7 February 2013 17:25

Ai foarte mare dreptate, apararea intotdeauna a fost punctul nostru slab in special in centru, iar in ceea ce priveste atacantul si eu cred ca ne trebuie un atacant de certa valoare. Gomez mi se pare chiar sub Mandzukic pentru ca mai mult sta la pomana pe cand Mandzukic mai vine sa si recupereze, in ceea ce priveste pe Muller el este poate cel mai important la mijloc avand si calitati tehnice cat si foarte muncitor.

cristi
cristi
7 February 2013 17:15

Pentru mine Muller este indispensabil pentru Bayern, la fel Ribery, Martinez…,insa Robben din pacate nu mai este atat de util echipei, nu neaparat ca nu are valoare dar este foarte fragil si cand ai mai mare nevoie de el este accidentat(vezi Lahm care detine recordul de minute jucate) Shaqiri ar trebui sa fie o varianta foarte buna de viitor, este un jucator complet( exceptand jocul aerian), dar raman la parerea ca ne trebuie un atacant de valoare si un fundas central langa Dante. Boateng este un fundas de multe ori nesigur, Alaba este genial poate juca atat fundas stanga cat si extrema stanga.

BlackEye
BlackEye
7 February 2013 16:26

E clar că opinia e opinie, și trebuie respectată, dar, citind comentariile lui Bavarezul13 îmi vin în cap 2 idei: – fie ai început să privești de 1 an de zile meciurile lui Bayern – fie ai o vîrstă foarte mică și joci prea multă fifa. Ei bine, și eu joc Fifa, dar mai trebuie să privești și realitatea. Dacă tu spui că Muller nu are tehnică, înclid să cred că nu știi ce e aia. Păi Muller are un control aproape desăvîrșit al balonului, are viteză, simte pentru Bayern. Eu cred că Thomas la moment e cel mai important jucător a lui Bayern la moment. Martinez? Tu serios? Care crezi tu că e motivul că nu primim gol. Neuer nu are de lucru pentru că mingea nu trece de mijlocul terenului. Martinez are aproape meci de meci cele mai multe recuperări și dueluri cîștigate. Fie nu privești meciurile lui Bayern, fie ești hater a lui Martinez. Îmi amintesc declarațiile tale de un comentator rus de la HTB, care cînd comentează meciurile lui Bayern, la fiecare greșeală a lui Martinez… Citeste mai mult

Codruta
Codruta
7 February 2013 14:50

@bavaerzul13: Nu inteleg de ce tu doresti schimbarea echipei, din cate am vazut niciun jucator nu e bun pentru Bayern din punctul tau de vedere… Nu stiu daca ai observat cum Muller tot timpul da totul pe teren , chiar si aseara in amical a salvat chiar si un gol + ca a inscris unul si a mai avut foarte multe sanse de a inscrie. DVB chiar daca astazi a implinit 35 de ani , este un fundas foarte bun si inscrie destul pentru postul lui de fundas central iar fizicul lui il ajuta foarte mult. Iar Gomez poate acum nu mai joaca cum juca alta data , dar el abea si-a revenit dupa o operatie si multiple accidentari , iar timpul care i se ofera sa joace e foarte putin de unde ai vrea ca acum sa fie iar golgheter? Ribery si Robben poate si ei sunt mai inaintati in varsta , dar ce? ti se pare ca Ribery nu joaca? Mereu e unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren face niste faze geniale, iar Robben la… Citeste mai mult

gery76
7 February 2013 0:20

@bavarezul13:
-Tot timpul si eu voi respecta opinia celorlalti,insa vreau sa-ti mai spun o data,niciodata Germania nu castiga mondialul din ’90 daca n-avea un Guido Buchwald la mijloc,nu castiga Euro’96 fara un Ziege excelent pe extrema,Bayern-ul din anii 2000,desi nu parea, avea nevoie mereu de un Hasan Salihamdzici,care sa-ti joace in acelasi meci 3-4 posturi cu acelasi randament.

-Daca ai vazut meciul Germaniei cu Franta,iti vei da seama de ce Muller,este apreciat de antrenori in general,face jocul tactic a 2-3 jucatori in timpul aceluiasi meci,l-a scos Low pe Gomez [invizibil ]si automat l-a avansat pe Muller ca varf cu o disponibilitate la efort fantastica,chiar daca nu i-au iesit toate cum a vrut si asta se intampla in foarte multe meciuri,un om cu risipa de efort a lui Muller ,are toate sansele sa mai si gafeze,importante sunt golurile in momente decisive si efortul enorm pus in slujba colectivului,de aceea la Thomas Muller n-o sa poti spune niciodata ca n-a vrut,ci doar ca nu i-a iesit sau a avut ghinion.

Catalin
7 February 2013 0:14

Bavarezul13 ai scris niste aberatii totale , a fost amuzant sa citeac commentul tau ))

Ribery7
7 February 2013 0:08

@bavarezul13: Da, practic tu ai schimba toata echipa. Asta nu e FIFA. E realitate. Iar realitatea este ca Bayern are unul din cele mai bun trio-uri ofensive din lume. Muller este tactic, nu de putine ori a patruns in careu, fie din benzi, fie de pe centru. In plus, el mai are multe ale calitati. Kroos este un jucator capabil sa inscrie un gol din jumatate de faza, sau sa inventeze un assist care sa taie echipa adversa. Robben are doar 29 de ani, mai are vreo 3 sezoane bune, iar viteza e genetica, nu dispare asa brusc, mai ales cand sa te antrenezi, sportul ti-e meseria. Iar Ribery e unul din cei mai buni jucatori din lume, nu ai cu cine sa-l inlocuiesti.

bavarezul13
bavarezul13
6 February 2013 23:19

@Ribery7: o sa spun ca si eu am aceeasi parere cu cristi(daca nu ma insel).Sper totusi sa nu te indoiesti ca iti respect opinia. Odata cu venirea lui Guardiola,sper sa folosim si noi numai jucatori cu o tehnica impecabila.M-am mai contrazis mai demult cu alti useri pe site cand am spus ca eu nu inteleg ce cauta Muller la Bayern(se vede ca iubeste echipa,ca da totul in teren,dar pur si simplu nu are pic de tehinca-repet e parerea mea stiu ca majoritatea nu vor fi de acord cu mine).Robben dupa parerea mea trebuia vandut din vara,dat chiar pe gratis.E jucator de viteza,iar la varsta lui viteza o sa scada foarte repede.De asemenea mi se pare foarte ghinionist si cred ca nu mai poate face nimic bun(absolut nimic!-am ajuns sa-l vad asa un looser incat sunt convins ca Neuer din postura de portar poate inscrie mai repede decat Robben).Ribery,la fel are o varsta si nu cred ca va mai fi la cel mai inalt nivel mai mult de inca un sezon.Kroos mi se pare foarte incet,lovituri libere nu mai stie sa… Citeste mai mult

flo
flo
6 February 2013 19:16

Daca ati observat Lewandowski a dat majoritatea golurilor dupa ce Dortmund avea 1-2-3 la 0 deja. Nu a dat el primul gol, de care Bayern are nevoie pentru a se dezlantui in meciurile tari. Asta am vazut eu…

rominho
6 February 2013 18:49

Nu consider ca Bayern ar duce lipsa de atacanti de valoare. Cei 2 Mario se descurca foarte bine in fata portii adverse.

vladt
vladt
6 February 2013 18:37

Sper sa nu fie adevarat! 30 de milioane platiti pe Lewandowski ar fi o mare greseala. Eu cred ca Pizarro este peste el desi e mult mai batran si nu vad cum ar putea juca cand il avem pe cel mentionat mai sus plus cei doi Mario.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
6 February 2013 18:21

Nu avem nevoie de Lewa. Atat. Sper sa ramana la BVB, face casa buna acolo.

lesas
lesas
6 February 2013 17:36

sper sa fie o gluma proasta

Ribery7
6 February 2013 17:22

Sper sa nu fie adevarata stirea. Nu e un fotbalist mare, v-am zis, o buna parte din golurile lui din sezonul asta sunt doar mici devieri ale unor suturi de-ale coechipierilor lui care oricum intrau in poarta. Nu e cun nimic peste Mandzukic, dapoi peste Gomez…
Lewandowski NU va aduce niciun plus echipei. Suarez era o varianta mult mai buna, si costa maxim 40 mil.
Iar pt cel care viseaza inca un mijlocas de creatie, unde il bagi? pe cine scoti? Kroos, Muller, Ribery? Deja avem 2 jucatori senzationali pe banca, Robben, care poate juca pe ambele benzi, si Shaqiri, care joaca si central in spatele varfului si pe benzi.

DevilMayCry
Admin
6 February 2013 14:36

De Lewandovski s-a tot vorbit in fiecare pauza competitionala ca va veni la Bayern. Nu m-ar mira ca si acum sa fie doar o inventie de-a presei.

cristi
cristi
6 February 2013 13:57

Falcao sau Suarez sunt minim 50 mil.euro fiecare, dar Bayern trebuie sa ramana o echipa nu adunatura de superstaruri asa cum a incercat Real Madrid de mai multe ori dar fara rezultate notabile si cu cheltuieli uriase.

Catalin
6 February 2013 11:42

Mai bine il cumparau le Suarez …

bavarezul13
bavarezul13
6 February 2013 11:34

Speram ca macar acum sa cumparam un atacant rapid si mobil.Parerea mea e ca Lewa ndowski nu e cu nimic peste Gomez(rateaza la fel de mult amandoi,doar ca Gomez inscrie mai mult) si doar cu putin peste Mandzukic.Oricum acesti 30mil probabil se vor scoate fara probleme din transferul lui Gomez,pe care eu il vad vandut pe minimum 40.

cristi
cristi
6 February 2013 10:58

Lewandowski va fi mai util decat Gomez si Mandzukic, care nu sunt de nivelul lui Bayern. Mai trebuie un mijlocas central de creatie si Bayern va fi number one in lume.

flo
flo
6 February 2013 10:42

Nu sunt prea incantat de transfer dar sper sa fie inspirat Guardiola cu mutarea asta.

Catalin
6 February 2013 9:54

Cu Mandsukici dar ce vom face ?

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x