Pe numele sau intreg, Josep “Pep” Guardiola i Sala, s-a nascut pe 17.01.1971 in Santpedor, Spania. Este casatorit si are 3 copii.
Echipele unde a activat ca fotbalist: Gimnastic de Manresa (pana in 1984), FC Barcelona (1984-2001), Brescia (2001/02 si 2003), AS Rom (2002/03), Al-Ahli/Qatar (2003-05), Dorados de Sinaloa/Mexic (2006).
Bilantul sau ca jucator:
– nationala Spaniei: 47 jocuri si 5 goluri
– in campionatul Spaniei: 263 jocuri si 6 goluri
– in campionatul Italiei: 28 jocuri si 3 goluri
– in campionatul Qatarului: 36 jocuri si 7 goluri
– in campionatul Mexicului: 10 jocuri si 1 gol.
Ca antrenor nu a antrenat decat la FC Barcelona B (2007/08) si FC Barcelona (2008-2012).
Iata cele 14 trofee ale lui Guardiola in 4 ani la Barca:
– C.M. al cluburilor: 2009, 2011
– Champions League: 2009, 2011
– UEFA-Supercup: 2009, 2011
– Campioana Spaniei: 2009, 2010, 2011
– Cupa Spaniei: 2009, 2012
– Supercupa Spaniei: 2009, 2010, 2011.
A fost ales “antrenorul anului in Spania” (2009 si 2010) si “antrenorul anului in lume” de FIFA in 2009 si 2011.

sursa: BILD

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
17 January 2013 21:13

@VelbuoD: Asa-i! Viitorul arata bine! Doar trecerea lui Ribery peste bariera de 30 de ani, in apriele pe 7, ma intristeaza putin, caci se indreapta incet incet catre finalul carierei.

VelbuoD
VelbuoD
17 January 2013 15:50

Sigur că nu o ducem rău, dar eu cred că un transfer mare Bayern la vară va face 100%. Ar fi de dorit un atacant tehnic și în viteză. în rest, parcă suntem asigurați pe toate fronturile, chiar și în defensivă, unde Dante a devenit unul din cei mai buni fundași sezonul acesta, iar Bad, Boateng și Kirchoff, au sub 23 de ani, cred că Guardiola, căruia îi place să crească jucători, îi va face adevărate staruri. Cel puțin sper.

Ribery7
17 January 2013 15:38

@VelbuoD: Si in prezent nu o ducem deloc rau! Practic suntem a 2-a favorita dupa Barca, poate nu la pariuri, dar in realitate. Realul e mai slaba decat anul trecut, in timp ce Bayern e chiar mai buna, si noi i-am batut chiar si anul trecut, cand Gustavo si Muller erau intr-un moment prost al carierei lor, iar de la Kroos si Schweini se asteptau mai multe! Pe banca acum il avem pe Mandzukic in locul lui Olic(un pas inainte) si pe Pizarro in locul lui Nils Petersen.

VelbuoD
VelbuoD
17 January 2013 15:06

Multă lume privește sceptică acest transfer. Se vorbește de faptul că Barcelona și acuma joacă la fel de bine și că ea ar putea juca și fără antrenor, iar Pep nu a reușit nimic. Toți însă uită în ce situație a luat Guardiola Barcelona în 2008, era mai rău decît a ajuns Real în Primera sezonul acesta. Toți uită că Pep a avut coaie să dea afară 2 jucători extrem de talentați, Ronaldinho și Deco, dar care au avut grave abateri de la disciplină și să construiască o echipă care practic a îngenuncheat toată suflarea fotbalistică. Lumea uită că Xavi nu avea loc în Barcelona lui Rijkaard, iar Guardiola l-a făcut cel mai bun pasator din lume. Lumea uită că Messi a fost construit să ajungă cel mai bun din lume datorită lui Guardiola, iar niște fotbaliști pur și simplu decenți, gen Busquest sau Pique au ajuns printre cei mai buni din lume pe pozițiile lor. Barcelona și acuma joacă exact ca pe vremea lui Guardiola, antrenor la ei e omul care 4 ani de zile a stat lîngă Pep.… Citeste mai mult

flo
flo
17 January 2013 13:36

maxim 10 milioane va lua Pep, zic eu 😀

Catalin
17 January 2013 10:56

Hmm nu vreau sa cred ca asa de mult ii da lui Guardiola, at fi prea mult. Pentru un antrenor

koraq
koraq
17 January 2013 10:31

Nici eu nu cred ca conducerea lui Bayern i-ar da lui Pep 17 mil. euro pe an. Sau cine stie, Vedem atunci daca este adevarat sau nu. Mia San Mia

gery76
17 January 2013 1:07

@olikahn:
-Nici eu n-am iubit fotbalul spaniol niciodata,mai ales ca eu am avut sansa de prinde perioada”86-’96,atunci cand practic Spania ,mai ales la nivel de nationala,nici nu era in ”cartile”vreunei competitii gen Europene sau Mondiale,pe cand Germania era mai mereu campioana mondiala sau europeana,minimul obiectiv fiind semifinalele fiecarei competitii majore.

-Eu sunt convins ca si Heynckes este multumit de alegerea Guardiola,mai ales ca ”batranul ”Jupp mereu a fost adeptul unui joc ofensiv ,bazat pe posesie,chiar si in perioada ’90’91,cand nu beneficia de jucatori extraordinari din punct de vedere tehnic,Hans Dorfner,Manfred Bender,Thomas Strunz,Olaff Thon,Hans Pffugler sau Stefan Reuter si cu toate acestea nu abdica de la jocul bazat pe posesie si ofensiva,Bayern in acea perioada fiind la un pas de a juca finala C.C.E. din ’91 impotriva lui Marseille,numai autogolul lui Augenthaler din ultimul minut impiedicand pe Bayern sa joace finala ,desi la 2-1 pentru Bayern la Belgrad[ in tur fusese 2-1 pentru sarbi la Munchen],prin minutul ’80,Manfred Bender ,singur cu portarul Stojanovic,a tras in bara laterala din coltul careului de 6 metri.

olikahn
olikahn
17 January 2013 0:40

mai usor cu laudele la adresa lui guardiola deocamdata vrem ch league cupa campionatul anul asta parerea mea ca tre’ sa faca multe lucruri mari sa-mi intre in gratzii avand in vedere ca nu i-am inghitit niciodata pe barcelona si pe real – deocamdata daca ne uitam barcelona merge si fara el
ASHA CA HAI MOSHULICA HEYNCKES

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
17 January 2013 0:23

-liverpool *

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
17 January 2013 0:17

@gery76:

unde?in fine,este foarte important sa nu se omita tocmai aceasta perioada,pentru fanii tineri ai lui bayern ,este practic un record al competitiei(doar bayern,real,axaj si liverpool au reusit cel putin 3 trofee la rand in cupa campionilor,motiv pentru care au dreptul de a pastra trofeul pentru totdeauna)

gery76
16 January 2013 23:50

@Snack:
-Esti un pic prea rau,in lumea fotbalului daca exista decenta ,este loc pentru toata lumea,atunci cand exista valoare si respect reciproc.

-Daca era vorba de Mourinho ,poate nici eu nu-mi puteam infrana anumite stari sufletesti in ceea ce-l priveste pe portughez,dar Guardiola nu cred ca a fost ostentativ impotriva nimanui [cu exceptia Ronaldei,care merita din plin],din punctul meu de vedere ,el este un gentleman si cred ca si-a lasat loc de ”buna ziua”pe unde a trecut!

gery76
16 January 2013 23:44

@pupp3tmast3r:
-Eu vad in comentariul lui, ca fcdm3 a mentionat perioada de aur a clubului Bayern Munchen,din pacate pentru vremurile de acum, pe atunci Bayern Munchen se putea bate cat de cat de la EGAL LA EGAL cu celelalte mari cluburi europene,in ceea ce priveste investitiile si numarul de jucatori straini ce puteau fi folositi.

-Venirea lui Guardiola si noile reguli in ceea ce priveste ”disciplina financiara ”impusa de U.E.F.A,cred ca va face ca Bayern Munchen sa instaureze o noua hegemonie in Europa fotbalistica.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
16 January 2013 23:26

@fcdm
ai uitat sa mentionezi cele mai importante titluri,cele 3 cupe ale campionilor,luate in ani consecutivi 74,75,76,practic cea mai glorioasa perioada din istoria clubului

Udo Lattek 14/03/70 02/01/75 three Championships, one Cup, one European Cup

Germany Dettmar Cramer 16/01/75 01/12/77 two European Cups, one Intercontinental Cup

Snack
Snack
16 January 2013 22:29

imi doresc sa moara in chinuri pana in vara!

B@v@r3zU
B@v@r3zU
16 January 2013 21:27

Orobitg (agent Guardiola): “Contract was signed before Christmas. We made it public because otherwise the speculation would go on.”

Orobitg (agent Guardiola): “The contract with Bayern was signed around 20 December.”

Orobitg (agent Guardiola): “Bayern didn’t offer the most money. Pep chose them because of the structure and the players they have.”

Josep Maria Orobitg (agent Guardiola): “Former Real Madrid player Raul will be Guardiola’s assistant at Bayern? No, that is not true.”

Orobitg (agent Guardiola): “There were no leaks. But Bayern will start talks with sponsors, and when more people know, it’d get difficult.”

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x