Manuel Neuer este exemplul perfect pentru un jucator ambitios! In cantonamente a fost pus de Toni Tapalovic (antrenorul de portari), alaturi de ceilalti portari din lotul bavarez, sa alerge printre stalpi, sa sara peste anumite obstacole, sa se tavaleasca prin nisip, totul aproape ca intr-o tabara militara! Desi a muncit ca un rob la antrenamente, cand aude de titlu, lui Neuer ii sticlesc ochii! Nu a castigat niciodata Bundesliga! Pentru Lahm sau Schweini nu mai inseamna mare lucru sa castigi campionatul dar pentru Manuel Neuer inseamna ceva imens! La 26 de ani, Neuer a ajuns la maturitate si este flamand de trofee. Nu a castigat decat o Cupa a Germaniei cu Schalke si C.E. U-21 cu Germania. Prea putin pentru un jucator de talia lui. “Titlul de campion nu poate veni decat la München!” a declarat el zilele trecute.”Si castigarea Cupei Germaniei ar fi o performanta dar sa castigi salatiera Bundesligii e altceva!” a incheiat Neuer.
Matthias Sammer a spus despre el: “Manuel este un portar de clasa mondiala. El trebuie sa continue sa conduca echipa asta cu Lahm si Schweinsteiger. Are o vointa extraordinara iar el trebuie sa fie unul din conducatorii acestei echipe!” Mai mult decat atat, in cadru restrans, Sammer a afirmat ca Neuer ar putea sa fie chiar noul lider al lui Bayern!
In lotul lui Bayern exista 12 jucatori care nu au nici un titlul de campion in palmares. Ei sunt: Neuer, Starke, Riedemuller (al 3-lea portar), Raeder (al 4-lea portar), Boateng, Weihrauch, Can, Dante, Gustavo, Mandzukic, Rafinha, Shaqiri.
Pare incredibil cum un portar de asemenea valoare, ca Neuer, sa nu aiba macar un titlul de campioana pana la 26 de ani! Acum este sansa lui sa sparga gheata!

sursa: TZ – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
43 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
16 January 2013 19:13

@fcdm3:
-Si eu sunt convins ca micile critici aduse de Sammer si de Heynckes la adresa jocului echipei,au mai mult rolul de mobiliza si mai mult jucatorii, de a-i motiva in plus pentru inceputul returului,care sambata incepe cu meciul impotriva lui Greuther Furth.

gery76
16 January 2013 19:09

@Vlad:
-Slomka este un excelent antrenor,un tip extrem de meticulos,capabil de a face adevarate minuni,insa la echipe cu mai putina presiune,cum de altfel este Hannover.

-Ce a facut Slomka la Hannover a fost un mic miracol,dintr-o echipa ca si retrogradata,a reusit in 2-3 ani sa o faca o constanta a Europa League.
-Dar cel mai important luctu pentru care-l apreciez pe Slomka ,este acela ca a reusit sa readuca in prim-planul fotbalului jucatori ce erau considerati ”terminati”[Schlaudraff sau Schmiedebach].
-Nu sunt insa convins,daca si la o echipa unde se pune o mare presiune si unde se cer rezultate imediate,cum este Bayern Munchen,ar avea acelasi succes[pastrand proportiile,pe Slomka l-am putea compara din fotbalul romanesc cu Petre Grigoras,la fel de inspirat in resaparea unor fotbalisti,aparent ”pierduti”pentru marea performanta].

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
16 January 2013 18:19

Guardioala din vara la FC BAYERN,va semna un contract pe 3 sezoane…!!!

sursa : fcbayern.de

MIA SAN MIA.

Omul
Omul
16 January 2013 18:07

Jupp Heynckes will finish his successful career by the end of this season. Pep Guardiola will take over as FC Bayern head coach in July.

Vlad
Vlad
16 January 2013 15:25

Desigur daca ar fi un scenariu SF l-as prefera pe Oliver Kahn.

Vlad
Vlad
16 January 2013 15:24

Luati-va gandul de la Guardiola. Tocmai am citit pe siteul celor de la The Sun ca Guardiola sia dorit din totdeauna sa joace in Premier League dar nu a putut asa ca va antrena acolo. Deci Guardiola pica sigur, orcum eu nu eram prea incantat de el, l-as prefera pe Slomka chiar daca nu a comfirmat inca la nivel inalt.

gery76
16 January 2013 2:55

-In Sport Bild ,am gasit o luare de pozitie oarecum surprinzatoare a directorului sportiv ,Matthias Sammer.

-Acesta a declarat ca in ciuda parcursului perfect din perioada de pregatiri,patru victorii si un golaveraj excelent de 14-0,el nu se declara total multumit de evolutia echipei,in primul rand spunand ca a observa o lipsa de concentrare si un fel de automultumire din partea unor jucatori.

-De asemenea dupa ultimul meci de pregatire ,cel cu Unterchaching,castigat de bavarezi cu 2-0,au fost semnalate numeroase deficiente pe faza defensiva,numai prestatia foarte buna a lui Starke,impiedicand marcarea unui gol de catre echipa de divizia a treia.

-Totusi eu zic ca sambata impotriva lui Greuther Furth,Bayern Munchen se poate distanta la 14 sau 15 puncte de Dortmund,eu avand o premonitie ca Borussia nu va invinge la Bremen si de Leverkusen la cel putin 11 puncte ,fiindca Frankfurt sunt convins ca-i va incura pe ”farmacisti”.

gery76
15 January 2013 18:23

-Daca la Neuer ,Lahm,Schweinsteiger si Ribery nu sunt schimbari in ceea ce priveste cotele,toti patru fiind piese extrem de importante in angrenajul lui Bayern Munchen,in schimb cresterea cotei lui Jerome Boateng de la 15 milioane la 18 milioane nu mi se pare in concordanta cu evolutiile sale,personal considerandu-l in prima parte a sezonului,veriga slaba a apararii.

-Van Buyten si Pizzaro,este si normal sa scada in cotele de transfer,avand in vedere varsta celor doi,insa cota lui Arjen Robben in scadere cu 6 milioane ,n-ar trebui sa surprinda,olandezul avand sezonul trecut o prestatie absolut dezamagitoare.

-Rafinha,n-a dovedit nici un moment c-ar fi capabil de a deveni titular,deci scaderea lui este justificata,iar Starke din punctul de vedere este cea mai buna solutie in ceea ce priveste rezerva de portar,un baiat serios pe care se poate pune baxza ,in cazul unei nedorite indisponibilitati a lui Neuer!

gery76
15 January 2013 18:12

-Cele mai corecte cote ,dintre cele in crestere ,mi se par ale lui Kroos ,Muller si Alaba,toti trei cu evolutii excelente in prima parte a sezonului.

-La Dante,cresterea este si ea justificata,prestatiile brazilianului fiind peste asteptari[cel putin in cazul meu,recunosc,am fost putin reticient],evolutia lui buna facandu-i pe multi sa-l ia in considerare pentru un loc in lotul Braziliei pentru mondiale.

VelbuoD
VelbuoD
15 January 2013 17:08

După cum știți, sau poate nu știți, site-ul de specialitate, transfermarkt.de analizează la fiecare jumătate de an evoluțiile jucătorilor din întreaga lume, ridicîndu-le sau coborîndu-le cota. Ce ține de update-urile din această iarnă cu privire la Bayern aș putea să menționez cîteva chestii interesante: Le-a crescut cota: 1. Jerome Boateng – de la 15 mil. la 18 mil. 2. Dante – de la 8 mil. la 10 mil. 3. David Alaba – de la 16 mil. la 22 mil. 4. Luis Gustavo – de la 15 mil. la 18 mil. 5. Toni Kroos – de la 23 mil. la 32 mil. 6. Xherdan Shaqiri de la 12.5 mil. la 15 mil. 7. Thomas Muller – de la 32 mil. la 37 mil. 8. Mario Mandzukic – de la 14 mil. la 16 mil. 9. Nils Petersen – de la 3 mil. la 4.5 mil. (la moment în arendă la Weder Bremen) 10. Jan Kirchhoff – de la 3 mil. la 4 mil. (din vară jucător a lui Bayern, contractul deja este semnat) Le-a scăzut cota: 1. Tom Starke – de… Citeste mai mult

B@v@r3zU
B@v@r3zU
15 January 2013 8:23

@fcdm3: Jung este tot de la Eintracht. Pe Rode este bataie mare, dar din cate am vazut, cei del Eintracht nu vor sa il lase sa plece. Goretzka,titular la 17 ani, cred eu ca este “afacerea de facut”, are potential enorm copilul.

gery76
15 January 2013 1:00

-Di Matteo,din punct de vedere al angajarii ca antrenor, cred c-ar fi cea mai mare gafa din istoria manageriatului acestui club de mare traditie,Bayern Munchen.

-Mi-este imposibil sa cred ca vreun suporter al lui Bayern Munchen,ar putea accepta ca antrenor, un om care prin atitudinea,conceptia si maniera de joc sa aduca atat de multa atingere spiritului bavarez,care este prin excelenta unul preponderent ofensiv,pozitiv si de posesie,caracteristic doar marilor echipe ale Europei,din care fara indoiala face parte Bayern Munchen si din punct de vedere al abordarii ,momentan ,nu mai face parte decat Barcelona!

Ribery7
14 January 2013 20:52

Eu am mai auzit sa li se spune celor de la Lverekusen si Zwitekusen! de la locul 2 la care parca sunt blestemati.
@fcdm3: parca 21…22 de ani deja e prea mult. Muller si Kroos la 20 de ani deja aveau nume. Iar faptul ca evolueaza la echipe meci face sa fie un risc. Iar Bayern nu e echipa la care sa creasca atatia jucatori tineri deodata. Doar sa-i cumpere si sa-i imprumute. In ultimul timp se vb despre destul de multi tineri.

flo
flo
14 January 2013 17:59

Eu nu cred in ziarele astea romanesti. Zvonuri peste zvonuri, nimic concret.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
14 January 2013 17:32

@fcdm3: Sezonul cu finala Ligii pentru Leverkusen a fost 2001-2002. Balla, Ze si Lucio inca mai erau la ei atunci.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
14 January 2013 10:09

@fcdm3…asa este in 2 minute am marcat amandoi 2 comentarii..exact ca si scorul de pe tabela 2-0 :D.

Urmeaza acum sambata viitoare pe 19 ianuarie primul test adevarat din acest an,meciul de acasa cu Greuther Fürth – prima etapa din retur.Important in acest meci va fi sa marcam cat mai mult si sa nu primim deloc gol.

MIA SAN MIA.

lesas
lesas
14 January 2013 7:06

multumim pentru stiri

gery76
14 January 2013 4:37

-Luiz Felipe Scolari,fostul selectioner al nationalei Braziliei,campioana mondial in 2002 ,intr-un interviu acordat pentru”Bild am Sontag”,exprima o serie de opinii extrem de interesante,iata cateva dintre ele:
-Antrenorul brazilian de 64 de ani considera Germania printre marile favorite la cucerirea titlului mondial in 2014,spunand ca fata de ultimele turnee finale nationala Germaniei a capatat un plus de maturitate.
-Pentru Brazilia ,orice loc in afara de locul 1 la mondialul din 2014,ar fi considerat un mare,mare esec.
-Scolari,spune de asemenea ca Dante si Luis Gustavo,daca isi mentin forma buna pe care au aratat-o pana acum ,au toate sansele de a face parte din lotul Braziliei pentru mondiale.
-De asemenea lauda munca lui Joachim Low ,pe care-l lauda pentru ca a schimbat stilul de joc al Germaniei transformandu-l intr-unul multv mai spectaculos.

-In finalul interviului ,Scolari se declara un mare admirator al lui Thomas Muller,un super-fotbalist in viziunea sa si despre care spune ca poate fi folosit oriunde cu aproape acelasi randament,apreciind in special viclenia sa in joc dar mai ales efortul depus in folosul coechipierilor!

gery76
14 January 2013 2:46

-O paralela extrem de interesanta,realizata de ”Der Spiegel”este prezentata in Sport Bild,in ceea ce priveste salarizarea antrenorilor din urma cu 20 de ani si salariile actualilor antrenori[manageri]din Bundesliga. -Iata cateva exemple ale antrenorilor celor mai importante echipe: Bayern Munchen – Acum 20 de ani-Erich Ribbeck-952.500 de marci[487.000 E] – Astazi -Jupp Heynckes-5.ooo.oooo E Borussia Dortmund -Acum 20 de ani -Ottmar Hitzfeld-790.000 de marci[403.900 E] -Astazi -Jurgen Klopp -2.500.000 E Schalke 04 -Acum 20 de ani -Udo Lattek -1.135.000 de marci[580.000 E]-cam cel mai bine platit ,avea si un palmares senzational. -Astazi -Jens Keller -240.000 E-cam cel mai mic din Bundesliga V.F.B. Stuttgart[campioana atunci] -Acum 20 de ani -Cristhoph Daum -830.000 de marci[424.000 E] -Astazi -Bruno Labbadia -1.500.000 E Werder Bremen[castigatoarea Cupei Cupelor pe atunci] -Acum 20 de ani -Otto Rehhagel -822.000 de marci[420.000 E] -Astazi -Thomas Schaaf -2.000.000 E. – Ca o mica concluzie,banii din si in fotbal s-au inmultit intr-un mod galopant si nu tot timpul in concordanta cu valoarea efectiva a jucatorilor si antrenorilor,dar vrem nu vrem cu fiecare an ce trece ,fotbalul devine tot mai pregnant o… Citeste mai mult

gery76
14 January 2013 1:30

-De la inceput vreau sa spun ca port un RESPECT DEOSEBIT acestei micute echipe SpVgg Unterhaching si am sa va spun imediat de ce. -Ca suporter infocat al clubului Bayern Munchen,nu pot sa nu mi-amintesc de sezonul de ”infarct”1999-2000 ,sezon dintre cele mai dramatice ,insa in acelasi timp,unul dintre sezoanele de care Bayern si suporterii sai isi vor aduce aminte cu mare bucurie. -Inaintea ultimei etape de campionat,se parea ca Bayer Leverkusen in sfarsit va trece de ghinionul locului 2,loc la care parca erau abonati mereu,aveau 3 puncte in fata lui Bayern care avea totusi un golaveraj superior. -Leverkusen avea de disputat un joc ”de vacanta”in deplasare la Unterhaching,o echipa micuta,ce evoluase mult peste asteptari si care era pozitionata lejer la mijlocul clasamentului,deci teoretic aborda jocul cu Leverkusen fara nici o motivatie deosebita in afara de propria-i ONOARE. -Bayern ,insa avea un meci mult mai greu impotriva lui Werder Bremen,echipa ce in cazul unei victorii la Munchen,si-ar fi asigurat un loc in Cupa U.E.F.A. -Ceea ce a urmat a fost ceva superb pentru fanii lui Bayern si un dezastru absolut… Citeste mai mult

gery76
14 January 2013 1:05

-Dupa cum arata in mare echipa a doua,rezulta ca primul 11 in viziunea lui Jupp Heynkes,in cea de-a doua parte a sezonului este:

-Neuer-Lahm,Boateng[ desi n-ar fi exclus sa apara si vanBuyten in unele meciuri,cel putin pana la refacerea lui Badstuber],Dante,Alaba-Schweinsteiger,Martinez[ Gustavo]-Kroos,Ribery,Muller-Mandzukic[Gomez].

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
13 January 2013 22:02

INFORMATIE :

Viitoarea adversara a noastra in CL Arsenal Londra a pierdut derby-ul de acasa cu Manchester City cu scorul de 0-2 (0-2).De remarcat este faptul ca City a ratat si un penalty la scorul de 0-0.

SpVgg Unterhaching – FC Bayern – AMICAL – DUMINICA : 13.01.2013

SpVgg Unterhaching – FC Bayern 0:2 (0:1)

FC Bayern : Starke – Rafinha, Boateng, Luiz Gustavo, Contento – Tymoshchuk, Can (69. Schweinsteiger) – Robben, Pizarro (79. Hojbjerg), Shaqiri – Gomez

Rezerve : Zingerle, Friesenbichler

Arbitru : Karl Valentin

Stadion : Generali Sportpark (Unterhaching)

Marcatori : 0:1 Pizarro (11.), 0:2 Gomez (68.)

Caronas rosu : Luiz Gustavo (72. / pt. fault in pozitie de ultim aparator,in afara suprafetei de pedeapsa).

PS : La echipa gazda a evoluat si fratele lui Bastian Schweinsteiger si anume Tobias.Tobias Schweinsteiger este jucatorul de drept al FC BAYERN II aflat sub forma de imprumut la SpVgg Unterhaching.

sursa : fcbayern.de

MIA SAN MIA.

Ribery7
13 January 2013 17:51

Iar pentru cei interesati, la ora 18:00 avem sansa sa o vedem pe Arsenal,adversara din Champions League, jucand acasa impotriva celor de la Man City.

Ribery7
13 January 2013 17:43

Alta “veste” ar fi ca Realul aseara fara Ronaldo, impotriva Osasunei, nu a reusit sa inscrie niciun gol, aratand ca desi e o echipa plina de jucatori adusi pe bani grei, fara portughez e inofensiva. Si asta in conditiile in care aveau in teren 2 dintre cei mai buni 11 jucatori din 2012 si unul din cei mai buni 3 antrenori 🙂 !
Si este, am senzatia, abia al 3-lea meci de cand a venit Ronaldo in care el nu joaca iar realul nu reuseste sa castige. Si este si al 3-lea meci consecutiv in care termina meciul in 10, aseara a luat Kaka primul “rosu” la o echipa de club de cand joaca in Europa, si joaca din 2003 aici.

Inca ceva, se pare ca sunt multe cluburi active in ceea ce priveste transferurile, cel mai socant pentru mine fiind plecarea olandezului Sneijder la Galata pentru numai 10 mil de euro!

Ribery7
13 January 2013 17:36

Echipa arata foarte bine! Chiar daca au fost doar meciuri amicale, a fost o sansa sa vedem, contra lui Basel mai ales, ce ocazii poate sa-si creeze Bayern, prin Kroos, Muller, Ribery si nu numai, atunci cand adversarul joaca avansat pana pe la 30 de m de propria poarta. Am tot intrat pe site in ultimul timp dar nu prea am avut cv de zis, desi am urmarit in ultimele zile destule meciuri. Unul dintre ele a fost in cupa Angliei, intre Chelsea si Swansea, meci jucat in londra, in conditiile in care Chelsea a jucat cu cel mai bun lot disponibil si isi dorea neaparat victoria,caci ei au nevoie de trofee ca sa justifice investitiile. Ei bine m-am bucurat nespus sa vad ca s-a intors roata si pt ei, Swansea a tratat meciul exact cum au tratat Londonezii semifinala si finala ch lg de anul trecut, adica cu “fundul in poarta”. Si nu numai ca jucatorii lui rafa benitez au fost invinsi, dar au fost invinsi cu 2-0. Si cu ocazia asta am “descoperit” un jucator talentat, de la… Citeste mai mult

gery76
13 January 2013 1:24

-Referitor la acelasi Manuel Neuer,dupa dubla confruntare intre Manchester United si Schalke 04 din CH.League,Sir Alex Fergusson a declarat ca in intreaga sa cariera de antrenor[ si Slava Domnului ,are o cariera intinsa pe mai mult de trei decenii],n-a intalnit o prestatie mai buna ca a lui Manuel Neuer.

-Pe Old Trafford,Manuel Neuer a avut peste 20 de interventii in situatii iminente de gol desi a avut in fata fotbalisti de top precum Rooney sau Nani,facandu-l pe Sir Alex sa si-l doreasca la Manchester cu orice chip.

-Manuel Neuer si-a dat seama insa ca singurul loc unde poate sa se implineasca profesional, este la cea mai galonata si respectata echipa a Germaniei-Bayern Munchen,unde speram ca la vara se va incununa cu titlul de campion al Bundesligii!

gery76
13 January 2013 1:08

-Intr-adevar Manuel Neuer are unele reflexe absolut fabuloase,singurii portari pe care i-am prins eu avand asemenea reflexe in 30 de ani de cand ma uit la fotbal,au fost Jean Marie Pfaff,Michel Preud’homme,Oliver Kahn si Iker Casillias.

-Totusi in fazele unu contra unu,cred ca Neuer nu are rival,are un stil incredibil de a-si lasa piciorul in lateral ,pe care desi l-au mai incercat destul de multi portari,niciunuia nu i-a iesit cum i-a iesit mereu lui Neuer,chiar si la Bayern a avut astfel de interventii mai ales in meciurile cu Augsburg[atat in campionat cat si in cupa].

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x