In ultimul meci al turului, Bayern n-a putut s-o invinga pe Borussia M’gladbach terminand nedecis, 1:1.

Meciul a fost dominat de Bayern, pe alocuri autoritar, insa ghinionul si portarul ter Stegen (a avut 7 parade!) au facut ca bavarezii sa nu castige acest meci. Oaspetii au deschis scorul dintr-un penalty discutabil (hent la Boateng care, desi a sarit cu spatele, a avut mana departata de corp iar mingea i-a atins mana) pe care l-a transformat Marx in min. 21 iar Shaqiri a egalat in min.59 la o recuperare in careu de la un fundas advers. Acelasi arbitru care a dat penalty pentru M’gladbach nu a dat pentru Bayern penalty nici in min.32 (Stranzl l-a lovit in ochi pe Martinez iar acesta nu a mai putut continua jocul), nici in min.70 (Gomez a scapat singur in careu si a fost faultat clar ca lumina zilei de un adversar). Insa nu pe arbitru trebuie dat vina, ci pe neputinta bavarezilor de a desface decat o singura data “autobaza” Borussiei. Din pacate, in afara de Dante si Ribery, ceilalti au aratat ca sunt mai mult cu gandul la sarbatorile de iarna. Jucatorul meciului a fost in mod clar portarul oaspetilor, ter Stegen.

Meciul a fost precedat de un joc de lumini si lasere pe stadion, joc ce a reprezentat sfarsitul turului si venirea pauzei de iarna.

Dupa 17 etape, Bayern este lider autoritar, insa distanta intre locul 1 si locul 2 (Bayer Leverkusen, care a batut pe Hamburg cu 3:0) a scazut la “doar” 9 puncte.

Caseta tehnica demonstreaza dominarea clara a gazdelor:

Sanse clare de gol:12-1

Suturi pe poarta:21-2

Mingi salvate de portari (parade):0-7!

Cornere:14-4

Ofsaiduri:4-2

Faulturi:12-17

Posesia mingii:63%-37%

Dueluri castigate:54%-46%

Cartonase galbene:1-2

Cele mai multe ratari: Ribery si Schweini – 4

Cele mai multe contacte cu mingea: Alaba – 101

Cele mai multe dueluri castigate: Dante si Alaba – 71%

Cel mai faultat: Ribery – 4.

Notele celor de la BILD: Neuer 4, Lahm 4, Dante 2, Boateng 4, Alaba 4, Martinez 2, Schweini 5, Muller 5, Kroos 4, Ribery 2, Mandzukic 5. Au mai jucat Shaqiri 2, Gomez 3 si Pizarro – fara nota.

0 0 vote
Article Rating
30 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
20 December 2012 1:34

@Ribery7:
-E adevarat s-a schimbat din temelii,insa eu zic ca echipa s-a schimbat in sens pozitiv,dintr-o echipa mai mult reactiva,e adevarat cu un joc parca mai direct pe poarta atunci,intr-o echipa de posesie,cu joc elaborat,dupa parerea mea dupa Barcelona,Bayern Munchen avand cel mai pozitiv joc din fotbalul european.

Ribery7
19 December 2012 8:36

Doar 5 jucatori care incepeau sezonul 2007-2008 se mai afla si acum in lotul lui Bayern:Lahm, Schweini, Ribery, Van Buyten si Toni Kroos(care atunci abia era promovat de la juniori), iar in sezonul urmator, 2008-2009 doar un jucator s-a mai alaturat listei, Tomas Muller.
Incredibil cat de mult s-a schimbat echipa in 4 ani.

DarkMac
DarkMac
19 December 2012 0:10

Trebuie “remarcat” Ribery pentru nervozitatea excesivă pe care o arată de câteva luni. Eu l-as pune pe tuşă minim un meci. Şi meciurile trecute era tot cu gura mare pe coechipieri, lucru care nu face decât să dăuneze.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
19 December 2012 0:08

Bravo Bayern!

Ribery7
18 December 2012 23:28

Ribery a luat un rosu meritat. La inceputul fazei avea mingea la picior, se afla intre 2 adversari, unul din ei l-a luat in brate iar celalalt i-a “furat” mingea, Ribery i-a pus piedica iar acesta s-a repezit la francez, care a facut un gest urat si i-a impins adversarului fata cu pumnul.

Am avut 4 transversale in meciul asta daca nu ma insel, si un gol nevalidat, dar nu prea se poate da vina pe arbitri, al lui Tymo.

Ribery7
18 December 2012 23:25

un meci incredibil de slab:)) Jucatorii erau deja in vacanta. In seara asta nu echipa Bayern Munchen a castigat, ci jucatorii lui Bayern.

In meciul asta am invatat ca Neuer e cel mai bun portar din lume, ca Dante stie sa doarma foaaarte bine cand isi propune,ca Gomez nu are nevoie de mai mult de 3-4 atingeri in careu sa dea un gol, ca Mandzukic nu mai marcheaza nici 1-1 cu portarul, si ca Shaquiri profita de minutele care ii sunt acordate, a marcat pentru a 3-a oara in 4 meciuri daca nu ma insel, iar kroos creste de la meci la meci. (majoritatea erau lucruri stiute deja:D)

Am trecut si peste meciul asta, 2-0 victorie. Sferturi, venim!

Ribery7
18 December 2012 22:20

Conducem cu 1-0, Mario Gomez a inscris.

Superba faza din min 44, Tymo sut de la 35 de m , transversala si apoi trece linia, intra in poarta dar iese apoi si nu este validat golul, schweini da cu capul si din nou cat pe ce sa fie gol, portarul respinge si din nou schweini din foarfeca da transversala! Superb sutul lui Tymo!

gery76
18 December 2012 19:44

-La Mandzukic,este mai degraba vorba de blocaj psihic,atata timp cat n-a avut concurenta[prin accidentarea lui Mario Gomez],a marcat,a creat spatii pentru coechipieri,s-a retras pentru a-si procura mingi,efectiv era o placere sa-i vezi dezinvoltura.
-Cum si-a revenit Mario Gomez,cum Mandzukic a devenit un atacant oarecare,rigid,cu capul in pamant,chiar imi pare rau de el ,dar un mare atacant cand are concurenta trebuie sa dovedeasca ca este cel mai bun,uitati-va la Miro Klose ce face la Lazio,desi este mult mai batran decat coechipierii sai.
-Diferenta intre Klose si alti atacanti este aceea ca Miro cand isi propune ceva,trage cu dintii pentru a-si atinge obiectivul[in cazul sau visul este de a prinde mondialul din 2014 si doborarea recordului lui Ronaldo,de 15 goluri all-time la mondiale].

gery76
18 December 2012 19:32

-Incredibil de redusa media de spectatori in sezonul ’90-’91,mai ales ca in 1990 R.F.Germania castigase de o maniera entuziasmanta campionatul mondial din Italia.
-Explicatia vine din numarul foarte mare de internationali germani ce evoluau in campionatul Italiei,pe atunci detasat cel mai puternic campuionat din lume.
-Matthaus,Brehme si Klinsmann jucau la Inter Milano,Voller si Berthold evoluau la A.S.Roma,Kohler si Haessler la Juventus Torino,Rieddle la Lazio Roma,deci 7 dintre titularii din finala cu Argentina jucau in Italia,iar r4ezerva Rieddle de asemenea.

Ribery7
18 December 2012 17:39

@fcdm3: Daca urmariti tiparul la statistica recordurilor de goluri primite, echipele care au iesit la final campioane sunt din 2 in 2, si deci si Bayern va iesi anul asta pe primul 🙂

george
george
18 December 2012 10:10

excelenta statistica, multumim fcdm3 ptr “cifre”, insa acum incepe greul, anul trecut bayern in etapa 17 avea 3 pct in fata locului 2 iar in etapa 22 era la 4 pct in spatele lui dortmund, care are de obicei un finish grozav.
chiar si asa, bayern va castiga titlul, champions league si cupa germaniei.
mandzukic a fost modest in ultimele meciuri, iar gomez cred ca va profita si va fi titular in retur,
eu unul l-as vedea pe muller jucatorul returului, mi s-a parut excelent.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
17 December 2012 18:28

INFORMATIE :

UEFA:
Official: Boateng will miss 2 games in Champions League after last red card.

sursa : https://www.facebook.com/FCBayern.Ultras?ref=stream

MIA SAN MIA.

gery76
16 December 2012 15:12

@Ribery7:
-Cat de penibili au putut fi,in afara de Hazard care in prima repriza a fost excelent,Chelsea a demonstrat inca o data ca este cea mai nemeritata castigatoare de CH.League ,din intreaga istorie a acestei competitii,marindu-ne noua amaraciunea ,fiindca trebuia sa-i spulberam.

gery76
16 December 2012 15:07

-Exact,mi-aduc aminte si acum de ”blestemata”aia de finala a CH.League cu Chelsea,in care Bayern a avut vreo 20 de cornere ramase fara nici o finalitate,iar Chelsea la primul corner a egalat prin Drogba.
-Vad ca n-am invatat nimic din aceasta hiba,cum foarte bine a spus fcdm3,este inaceptabil ca un club de talia lui Bayern sa n-aiba executanti de lovituri libere,mai ales ca trecutul obliga ,Matthaus,Bassler,Scholl sau Effenberg fiind adevarati meseriasi!

Ribery7
16 December 2012 14:30

Chelsea pierde finala campionatului mondial inter cluburi:))
Ma bucur mult pentru “performanta” lor, mai intai au pierdut cu 4-0 super-cupa europei, apoi au ratat calificarea in champions league-fazele eliminatorii(stabilind si un record), iar acum pierde aceasta finala

Ribery7
16 December 2012 13:59

1! la! 0! hai CORINTIANS!!! pierzi chelsea!!

leexxrr
leexxrr
16 December 2012 13:37

Si mie imi place foarte mult de Dante. Se vede ca da 110% pentru Bayern. Sper sa ajunga in scurt timp noul Lucio.

gery76
16 December 2012 12:50

-De data aceasta cifrele chiar nu mint,Frank Ribery si Thomas Muller au fost detasat cei mai buni oameni ai lui Bayern in aceasta prima parte a sezonului din Bundesliga.
-Cifrele lui Muller mi se par excelente cu 9 goluri si 9 pase de gol,este o medie foarte buna.
-Insa cea mai placuta surpriza pentru mine,fiind sceptic la inceputul sezonului in privinta sa ,este de departe brazilianul Dante,atata daruire si entuziasm la un sud-american,de mult n-am mai vazut.
-Afirmatia sa ca viseaza cu ochii deschisi momentul in care va fi prezentat trofeul Bundesligii in piata Marienplatz si ca aceea va fi cea mai frumoasa zi din cariera lui,m-a convins de caracterul acestui baiat,de care repet la inceput m-am indoit ,stiind cum sunt sud-americanii,insa evolutiile sale si atitudinea ne-au incantat pe toti.

gery76
16 December 2012 12:40

-Am vazut faza cu Favre,parca era Halagian pe vremuri,o rusine de atitudine,de aceea l-a si apostrofat Schweini cu vehementa,mai trebuia sa mai fie si un Lacatus sa-l ia la scuipat si eram in campionatul Romaniei pe vremuri.
-Oricum pe langa gestul de ”om mic”,Favre a abordat meciul tot ca un antrenor de echipa mica,fractionari ale jocului,provocari continue ale jucatorilor sai,iar pe final ”fundul in poarta”si mingea cat mai departe de propria poarta.
-Aseara i-a iesit dar daca mai jucam cu ei de 100 de ori de 100 de ori i-am bate,nu-i de mirare ca nu s-au calificat in grupele CH.League cu un asemenea joc meschin.

flo
flo
15 December 2012 21:19

A fost un meci bunicel… doar ca am dat peste acest ter Stegen. Asta e.. nu e un dezastru totusi.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x