Inainte de inceperea sezonului se credea ca echipa va fi obosita si deprimata dupa ce a ajuns in toate cele 3 finale si le-a pierdut pe toate. Mai tarziu a aparut un oarecare razboi intre Jupp Heynckes si Matthias Sammer. Dar antrenorul a aratat ca este stapan pe situatie fara sa interactioneze cu directorul sportiv. Acum se pare ca este o chestiune de timp prelungirea contractului sau la München.
In acest moment, Heynckes are cel mai scump si mai exclusivist lot pe care l-a avut Bayern vreodata dar si vreo echipa din Germania in istoria de 50 de ani a Bundesligii. Pentru armonia cu care “tine in frau” toti componentii lotului merita cel mai mare respect.
Cheia este rotirea jucatorilor?
Cert este ca nu exista certuri, nu exista tulburari iar viata este linistita la club. Mai mult decat atat, actiunea pentru Holger Badstuber a fost un mare trimuf iar revenirea exuberanta a lui Mario Gomez au demonstrat ca exista un spirit de echipa si un sentiment de armonie care nu prea era cunoscuta publicului.
Desigur, acest lucru este legat mai ales de “foamea” de trofee din ultimii ani si dorinta de castiga. Insa pentru a mentine o atmosfera buna la un club de talia lui Bayern, acolo unde exista multi jucatori de top, fiecare cu caracterul sau, mai mult sau mai putin dificil, este fara indoiala meritul lui Heynckes. Echipa defileaza in campionat iar in Ch.league a castigat grupa.
Bravo!

sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
16 December 2012 12:27

-Sunt convins ca daca anul acesta Jupp Heykes castiga tot ,Bundesliga,Cupa,CH.League,se va retrage in glorie,asa cum procedeaza toate marile personalitati ale fotbalului .
-Intr-adevar ce a facut Jupp anul acesta,este de apreciat,mai ales faptul ca n-a iesit in presa nici un conflict din vestiar ,este de laudat,mi-era frica de reactia lui Arjen Robben,tinut de multe ori pe tusa,insa se vede ca tactul pedagogic al lui Jupp Heynkes ,este unul desavarsit.

gery76
16 December 2012 12:18

-Chiar daca este un pic hazardata afirmatia ca Bayern ar putea juca cu trei atacanti[si eu cred ca Rummenigge mai mult s-a alintat],el a avut dreptate in ceea ce priveste pe Werder Bremen,echipa ce de multe ori in perioada lui Otto Rehhagel juca cu trei atacanti de meserie,ceea ce a ramas in memoria tuturor microbistilor,este celebrul meci din Liga Campionilor editia ’93[sper sa nu ma insel],meci vazut de mine pe la un prieten la 30 de km de casa[avea parabolica],atunci cand la meciul Werder Bremen-Anderlecht,disputat pe o ploaie deasa,Anderlecht ,ce beneficia de o linie de atac formidabila cu Luc Nilis,Marc Degryse si Luis Oliveira,conduceau la Bremen prin minutul 60 cu 3-0 si nimic nu mai parea sa stea in calea victoriei belgiene. -Otto Rehhagel se incapatana insa sa joace cu trei atacanti Wynton Rufer,Bernd Hobsch si Marco Bode,iar ce a urmat a fost de domeniul fantasticului,Werder a intors,a egalat dar asta n-a fost tot,au invins cu 5-3,deci marcand 5 goluri in 25 de minute. -Acest meci a ramas unul dintre cele mai frumoase vazute de mine si chiar daca n-am… Citeste mai mult

Ribery7
15 December 2012 19:35

Pacat de acest egal. Eu zic ca a fost penalti pt Munchengladbach, dar si pt noi trebuia sa fie la faultul asupra lui Gomez. Am fost uimit ca de exemplu comentatorii au trecut repede peste faza aia, dar a fost un penalti clar ca lumina zilei! Mie nu mi s-a parut un meci chiar asa de reusit. Au fost multe balbaieli, in prima repriza abia daca au fost cateva ocazii. In repriza a 2-a au fost 2 suturi foarte bune ale lui Ribery. Ter Stegen va deveni un portar mare. E foarte tanar, si mi se pare ca seamana putin cu Neuer in interventii. Foarte sigur pe el.Golul lui Shaquiri a venit gratis, nu anunta prea multe faza, apoi o pasa gresita a lor si Kosovanul a profitat. Gomez desi de data asta nu a mai reusit sa dea gol, a jucat mai bine decat Mandzukic. Iar Shaquiri a batut si el o lovitura libera foarte bine. Martinez s-a accidentat,nu cred ca e ceva grav, iar Schweini era cat pe ce sa pateasca la fel. Astept cu sufletul la gura… Citeste mai mult

West
15 December 2012 16:59

Fotbalul este un joc NEDREPT urmeaza ultimul meci din acest an in Cupa GERMANIEI cu Augsburg HAI BAYERN MUNCHEN

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
14 December 2012 23:42

stilul de joc al lui Favre e aproape la fel de enervant si sacaitor precum durerea de masea de o am,din nou a pacalit fotbalul cu binecunoscutul sau antijoc,aglomerare in propriul 20,multe intreruperi,faulturi,trageri de timp si mingi bubuite …acest Favre va ramane pentru mine un veritabil pacalici,pe langa el Mourinho e chiar un antrenor ofensiv…problema ptr Favre e cand el trebuie sa tace,sa domine ,de acolo si rezultatele slabe cu echipe modeste(inculsiv eliminarea cu dinamo kiev in champions league)
arbitrul foarte slab,a dat un penalty foarte usor,nu a fost nici urma de intentie la hands-ul lui boateng,si nu a dat un penalty clar pentru noi la faultutl asupra lui Gomez

Bayern a jucat bine iar rrezultatul este unul injust!

Catalin
14 December 2012 23:02

Chiar nu se gaseste cineva sa bata o lovitura libera cu effect, sa fie macar pe poarta.

Varti
Varti
14 December 2012 20:32

Va multumesc foarte mult pentru toate informatiile postate in aceste zile, au fost foarte interesante! Apreciez foarte mult efortul de a le cauta si de a le traduce pentru a le pune la dispozitia noastra!!

Astept cu nerabdare meciul din aceasta seara, sper sa avem parte de o victorie, fara ca alti jucatori sa se accidenteze sau sa ia cartonase.

Oare sunt sanse sa il vedem si pe Shaqiri in aceasta seara? Personal, mi-a lasat o impresie placuta in ultimele meciuri in care a jucat.

Mia San Mia!

Catalin
14 December 2012 19:23

Bayern Munchen Barcelona si Dortmund sunt cele mai bune echipe din lume la ora actuala in fodbal spune antrenorul lui Munchengladbach Lucian Fabre .
Ma bucur sa aud astfel de afirmatii 🙂

Ribery7
13 December 2012 15:36

@fcdm3: Multumesc pentru postari, incepusem sa ma plictisesc 🙂

Heynkes este un antrenor mare, asta e clar. El a format echipa de acum si pentru asta are toata admiratia mea.

Legat de declaratia lui Rummenigge: este nerealist sa jucam cu 3 atacanti deodata in teren. Atacantii nostri, mai putin Pizarro, nu sunt tocmai creativi, asa ca ar pierde usor posesia.In al 2-lea rand, pe cine sa scoti din echipa? Pe Ribery, Robben, Kroos, Muller? Pe de alta parte, ar fi interesant, nu zic nu, mai mult ca sigur orice faza in care mingea ar ajunge mai aproape de poarta adversa de 25 de m s-ar finaliza cu sut:-?

Ribery7
13 December 2012 15:28

In acest moment Bundesliga este singurul campionat important in care exista diferenta asa de mare intre locul 1 si locul 2, 11 pcte. In spania sunt 6 pcte dif, la fel in Anglia, iar in Italia doar 4 intre Juve si Inter. Numai in romania este o situatie asemanatoare(dar liga 1 nu e campionat important), 10 puncte diferenta intre Steaua si Astra(parca). La capitolul golateraj, Bayern sta cel mai bine dintre toate echipele. Barcelona a marcat 50 dar a incasat 17(in 15 meciuri), in timp ce bayern a marcat 43 si a primit doar 6. Barcelona este cea mai buna la capitolul puncte, 43 in 15 meciuri, Bayern 41 in 16 meciuri. Catalanii sunt singurii care nu au fost invinsi sezonul acesta. Foarte mult seamana Bundesliga si Primera division sezonul acesta: Barcelona si Bayern, asemanatoare ca stil de joc, se afla in varful clasamentului, marile rivale se afla mult in spate, la 11 respectiv 14 pcte,foarte asemanatoareca joc si ele 2, extrem de “verticale”,directe, si pe 2 se afla o echipa surpriza, in sensul ca nimeni nu se astepta sa… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x