Bayern a invins cu 2-0 in deplasarea de la Augsburg si s-a distantat la 11 puncte fata de ocupanta locului 2 din Bundesliga, Leverkusen.

Bayern a preluat conducerea chiar înainte de pauză. Thomas Müller a transformat penalty-ul din minutul 40.

Golul 2 a fost inscris de Mario Gomez in minutul 63. Acesta a inscris la 2 minute dupa ce a intrat pe teren.

Cele două echipei se vor întâlni din nou peste 10 de zile în Cupa Germaniei.

Aceasta victorie duce pe Bayern la 41 de puncte si la 11 de puncte distanta fata de Bayer Leverkusen, care joacă azi.

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
10 December 2012 14:36

@ionut1900: Mie Ronaldinho mi se pare un jucator mai bun, mult mai spectaculos decat Messi. Era o incantare sa-l urmaresti pe brazilian la treaba…

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
10 December 2012 12:41

eu zic sa se adopte si in fotbal aceasta tehnologie,si nun doar aceasta,ci si reluarile sa fie re-judecate imediat dupa o faza contestata si daca se constata ca decizia initiala a fost eronata sa fie intoarsa(ca-n fotbalul american),pana la urma de ce ar vrea cineva sa se opuna introducerii corectitudinii si excluderii oricarui dubui asupra unor faze,faze ce ar putea in mod nemeritat si rusinos sa elimine echipele care au fost mai bune!
si as mai aduce eu o ideea ,si anume penalizarea intr-un fel a echipelor care baga autobaza in poarta si fac antijoc de ultima speta in defavoarea jocului de fotbal in adevaratul sens al cuvantului…ceva in genul baschetului sau handbalului unde sunt ceva penalizari ptr trageri de timp(cand plimba mingea aiurea doar la trecerea timpuli),dar daca aici poate altii nu ar fi de acord,in privinta tehnologiei clar trebuie introdusa,pana al urma vrem corectitudine!

ionut1900
ionut1900
10 December 2012 12:04

Fiind fanul lui bayern , as fi fost fericit daca gerd muller ar fi ramas cel mai bun marcator din istorie intr-un sezon…dar daca tot i-a batut cineva recordulul lui muller ma bucur ca a facut-o messi pentru ca merita, pentru persoana care este si pentru jucatorul fabulos care este…dupa mine este cel mai mare jucator din istoria fotbalului.

West
10 December 2012 10:06

Felicitari BAYERN MUNCHEN ne indreptam incet si sigur spre un nou titlu mult asteptat HAI BAYERN MUNCHEN din pacate mai sint doua meciuri in acest an si din pacate urmeaza o pauza pina in 18.01.2013

flo
flo
9 December 2012 23:58

Fotbalul ar trebui sa ramana cum este… parerea mea.

Ribery7
9 December 2012 23:47

9 decembrie 2012 va ramane de acum multa vreme in istorie, intrucat Messi i-a doborat azi record legendei lui Bayern Munchen, Gerd Muller! Si mai sunt 21 de zile, meciuri de jucat, goluri de inscris. (personal sunt dezamagit). De asemenea am vazut un reportaj pe CNN despre “goalline technology”, tehnologie care sa faca faze precum golul nevalidat al lui Lampard din 2010 impoteiva Germaniei istorie. Tehnologia este deja aplicata in Japonia, si montarea ei a costat 2 mil lire. Exista voci insa care spun ca fotbalul ar trebui sa ramana la fel, cu bune si cu rele, caci si astea fac parte din fotbal, si, desigur, voci care spun ca asa cum alte sporturi au imbratisat tehnologia, si fotbalul ar trebui sa o faca, nici nu mai teb mentionat ca o astfel eroare de arbitraj poate distruge munca unei echipe din tot sezonul. Voi ce parere aveti? Aparatura respectiva functioneaza pe baza de magneti, mingea are pe sub piele ( sau in piele) 3 folii magnetice care acopera mare parte din suprafata balonului, iar cand toate 3 depasesc declansatoarele atasate… Citeste mai mult

Varti
Varti
9 December 2012 21:55

Leverkusen a pierdut, asta inseamna ca diferenta fata de locul 2 s-a marit la 11 puncte. Campionatul inca nu este castigat, dar avantajul este foarte bun, prin urmare, mai pot fi menajati titulari in meciurile din campionat pentru a fi in forma in Liga Campionilor. Foarte frumoase informatiile postate, multumim pentru toata munca depusa! Sunt sigur ca toti fanii apreciaza acest efort considerabil! As spune ca Bundesliga este chiar la acelasi nivel cu Premier League. Poate fotbalul englez este mai spectaculos, insa nivelul jocului a scazut considerabil in ultimii ani. Doua exemple in acest sens sunt Arsenal si Liverpool. Chelsea si City sunt cluburi care nu au traditie, istorie, fiind ajutate doar de patronii miliardari, fara de care probabil ar retrograda. De profit nici nu cred ca se mai pune problema… In schimb, Bundesliga a crescut de la an la an, astfel ca acum are 3 echipe calificate de pe primul loc in primavara UCL, dar si alte echipe care au jucat in UEFA. Nu vreau sa parem aroganti, insa ca valoare, nu cred vreo echipa din Anglia este peste… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
9 December 2012 16:13

@Ribery7: multumesc si eu. Placerea e de partea mea 🙂
In turul editiei de campionat 2012/13, Bayern a beneficiat de 3 penalty-uri (Muller – 2, Alaba – 1). Toate 3 au fost transformate.
In Ch.League Bayern a beneficiat de 2 penalty-uri. Unul a fost transformat de Muller, unul a fost ratat de Mandzukic.

flo
flo
9 December 2012 15:25


Alaba a ratat vreunu?

Ribery7
9 December 2012 14:59

Si inca ceva, eu zic ca Muller chiar este cel potrivit sa bata penaltiurile, varianta a 2-a ar fi Alaba,si a 3-a Ribery.

Ribery7
9 December 2012 13:14

@fcdm3: Multumim mult de tot pentru informatii! Pe bune, meriti un salariu pentru ce faci tu aici, si nu numai, si o marire 🙂

Gomez, atacantul meu favorit, a revenit pe teren cum nu se putea mai bine, hotarat sa rezolve problema titularului! Este clar cu 1 nivel peste celalalt Mario, deloc slab la randul lui.La gol chiar el, Super Mario a facut faza, a dat pasa in spate si a alergat, apoi sutul a fost perfect, tare si pe sus.

Din punctul meu de vedere doar Premier league este peste Bundesliga in momentul asta, si ne apropiem incet incet de ei ca valoare.Si in curand se vor semna noi contracte cu posturile de televiziune, echipele vor primi mai multi bani si vor fi fortate sa investeasca in jucatori si nu numai pentru a ridica nivelul campionatului si pentru a atrage fani din toata lumea.

fcdm3
Moderator
9 December 2012 11:54

Karl-Heinz Rummenigge, intr-un interviu pe fcbayern.de: – “am aratat ca suntem o echipa puternica constant atat in campionat cat si in Europa iar faptul ca suntem pe locul 2 in clasamentul UEFA nu poate decat sa ma bucure. Insa cel mai important lucru pentru noi este, momentan, sa castigam Bundesliga”. – “in Spania decat doua echipe se lupta pentru titlu, celelalte echipe nu joaca nici un rol. In Anglia sunt 3-4 echipe. In Germania sunt Bayern, Dortmund, Schalke 04 si Leverkusen insa fiecare din acestea pot sa piarda la echipe mai mici, campionatul fiind mult mai spectaculos. In alte tari nu se intampla asa ceva. Trebuie sa continuam pefrormantele de pana acum si sa ne apropiem de Premier League, putin cate putin. Bundesliga are o politica financiara solida, fata de alte tari iar asta e foarte, foarte bine pentru viitor”. – “Nu sunt adeptul cantitatii, ci al calitati. Nu cred ca e normal ca Ch.League sa se schimbe iar numarul de echipe sa ajunga de la 32 la 64 de echipe. Cum e acum e foarte bine, mai ales din… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
9 December 2012 11:23

Muller, dupa terminarea meciului:”acum, cand sunt la 14 puncte in spatele nostru, cred ca jucatorii lui Dortmund nu mai vorbesc despre titlu!”
Mario Gomez a redevenit “super Mario”! El a inscris la 110 secunde dupa ce a intrat in joc si are deja 3 goluri in 190 minute de joc (doua meciuri in Bundesliga si unul in Ch. League).
Mandzukic insa, se afla in criza. De 311 minute (Bundesliga + Ch.League) nu a mai marcat nici un gol.
In deplasare, Bayern are 8 meciuri jucate, dintre care 7 victorii si un egal, golaveraj 20:1! Nici o echipa din Germania, in istoria Bundesligii, nu a primit decat un gol in deplasare dupa un tur de campionat. Alt record pentru Bayern!

fcdm3
Moderator
9 December 2012 11:09

Notele celor de la BILD:
Neuer 3, Alaba 3, Dante 2, Boateng 3, Lahm 3, Schweini 3, Martinez 3, Ribery 3, Kroos 3, Muller 2, Mandzukic 4. Au mai jucat Gomez 2, Tymo si Rafinha, ultimii fara nota.

Caseta tehnica din BILD si WAHRETABELLE:
Ocazii (mari):14-18(4-7)
Suturi:8-13
Cornere:4-3
Faulturi:11-12
Posesie:48%-52%
Ofsaiduri:0-1
Cartonase galbene:0-0