Bayern a castigat la pas meciul cu proaspata campioana a Belarusului administrandu-le acestora 4 goluri si castigand astfel grupa.

Golurile au fost marcate de Gomez (are 21 de goluri din 20 de meciuri in Ch.League!), Shaqiri, Muller si Alaba. Heynckes a odihnit mai multi jucatori, pe unii titulari de drept introducandu-i in repriza a doua. Meciul a fost umbrit de intrarea prosteasca a lui Boateng prin alunecare la picioarele unui adversar, intrare pentru care a primit “rosu” in min. 54. Nici oaspetii nu au terminat meciul in efectiv complet, Polyakov primit al doilea “galben” si deci “rosu” in min. 69 pentru o presupusa simulare in careul nostru.
Jucatorul meciului a fost Shaqiri, cu un gol si o pasa de gol plus alte actiuni devastatoare in terenul advers. Golul de 3:0 a fost incredibil. Shaqiri (1.69 m) i-a luat fata lui Bordachev (1.90 m) si a inscris cu capul!

Iata notele si explicatiile celor de la BILD:
Neuer 3 – pana la golul primit (min.89) a fost suveran
Rafinha 3 – si-a facut treaba acceptabil pe partea sa
Van Buyten 3 – un factor de siguranta, imbatabil in jocul aerian
Boateng 5 – a facut inutil faultul de rosu
Contento 2 – a jucat pe postul lui Alaba si a facut un joc solid
Tymo 3 – a dat tot timpul  pase in spate si nu prea a venit in fata
Schweini 4 – a jucat modest iar pasele sale au fost deseori imprecise
Muller 3 – la inceput timid apoi a fost la locul potrivit pentru golul  de 2:0. Un baiat de aur!
Kroos 3 – mai mult la mijlocul terenului a facut un un joc respectabil
Shaqiri 2 – cel mai bun om de pe teren! I-a pasat perfect lui Gomez la 1:0 si a dat golul cu capul la 3:0, el care are 1.69 m!
Gomez 2 – a revenit la forma de anul trecut. A dat golul de 1:0 si i-a intors serviciu lui Shaqiri la 3:0
Dante (din min.54) 3 – din nou garantul sigurantei in aparare
Alaba (din min.64) 2 – primul sau sut a fost bara iar al doilea gol. Clasa!
Ribery (din min.72) 3 – nu a avut timp sa se evidentieze.

Caseta tehnica de la UEFA:
posesia mingii:67%-33%
suturi (pe poarta):17-10 (9-6)
cornere:8-1
faulturi:12-11
cartonase galbene:1-2
cartonase rosii:1-1

0 0 vote
Article Rating
37 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
flo
flo
9 December 2012 6:22

pe transfermarkt nu arata pana cand are rosu… probabil ca nu s-a stabilit o data anume.

Varti
Varti
9 December 2012 1:23

Chiar daca Real nu a mai prins finala UCL de mai bine de 10 ani, tot este un adversar dificil. Sa nu uitam ca ne-am calificat in detrimentul lor la penalty-uri, unde cam este o loterie pana la urma. Meciuri de genul asta pot fi foarte imprevizibile… Ce vreau sa spun este ca pana la urma, a fost o dubla mansa extrem de dificila si de disputata. Chiar daca echipa lor nu e intr-o forma grozava, au jucatori care pot face diferenta prin actiuni individuale (in meciul de campionat de azi, Ozil a fost exponential in victoria Madridului). Prin urmare, eu cred ca si Realul e de evitat… Chiar daca Bayern ar trece iar de madrileni, ar fi o noua confruntare obositoare, solicitanta si cu multa tensiune, inca din faza optimilor. Probabil ca toate echipele de pe primul loc al grupelor UCL isi doresc sa joace cu Celtic sau Galata dar eu cred ca putem sa invingem si echipe precum Arsenal, Shaktar, chiar si Porto. Multumim pentru toate informatiile pe care le postati pe blog, foarte utile! Pana la urma… Citeste mai mult

zeitgeist
zeitgeist
8 December 2012 23:17

@florin.b:
daca real madrid e cel mai dificil adversar de ce de 10 ani se chinuie sa ajunga in finala si degeaba?pentru ca a in champions league nu exista getafe.granada mallorca etc;)
sa fim seriosi.
singura echipa de evitat e ac milan
restul:floare la ureche

aud voci de genul:real madrid marea favorita la castigarea trofeului=))
mai degraba vad malaga in finala decat real madrid
sper ca real madrid si manchester sa fie eliminate din faza optimilor(cele mai urate echipe)

Ribery7
8 December 2012 20:33

Dar extrem de trist a fost meciul lui Dortmund. Am vazut primele 55 de min. Gazdele, ca au jucat la ei acasa, au atacat in permanenta, jucau incantator, la 2 faze i-au prins pe contraatac cu 4-5 vs 2, jucau pase ca la atrenament, dintr-o atingere. Se jucau cu fazele, multa veselie in jocul lor, apoi la abia a 2-a oara cand au reusit cei de la Wolsburg sa duca mingea in jumatea galbenilor au ramas in 10 si au si fost egalati. le-a cazut lumea-n cap in momentul ala…

B@v@r3zU
B@v@r3zU
8 December 2012 19:23

O victorie buna, o victorie fara sa fortam. Sunt multumit. Meciul de acasa cu Gladbach va fi unul foarte dificil, cred ca Favre ne va pregati cateva surprize. Sper ca intre timp am mai invatat cat de cat cum sa desfacem autobazele.:)

Ribery7
8 December 2012 19:12

Una peste alta Borussia pierde iar Bayern castiga!
Sper sa se incurce si Leverkusen, eu zic ca ar trebui sa le acordam mai multa atentie farmacistilor.

Ribery7
8 December 2012 19:10

@DevilMayCry: Eu te contrazic putin, la primul gol a fost un offside “milimetric” , si in regulament scrie clar ca daca este la limita, arbitrul trb sa lase avantaj atacantului, plus ca a fost o imbulzeala(erau foarte multi jucatori in careu) si este oricum imposibil sa vezi diferenta aia de 3-4 cm “in direct”, pe viu, cu ochiul liber.

la penaltiul lui Volsburg mingea l-a atins in mana si eu zic ca daca nu se intampla asa mingea intra in poarta, ca sa nu mai zic ca pozitia in care statea schmeltzer in acel moment, la contact, arata clar intentie, a bagat mana in fata. Eu zic ca a fost, i-a atins mana si era pe linia portii.

La penaltiul lui Dortmund insa a fost o mare greseala…

Varti
Varti
8 December 2012 19:01

Meci castigat clar de Bayern, fara probleme. Campionatul este tot mai aproape, lucru care este foarte bun pentru ca echipa trebuie sa se concentreze si pe liga campionilor.

Un rezultat foarte bun astazi!
Sper sa il vedem mai des pe Mario Gomez ca titular, de fiecare data cand intra pe teren face diferenta.

Mia San Mia!

DevilMayCry
Admin
8 December 2012 18:57

@leexxrr: Nu intereseaza pe nimeni ce va spune. Am vazut fazele din meciul celor de la Dortmund…ce pot sa spun decat ca arbitrajul a fost varza. Au fost greseli imense atat de-o parte cat si de cealalta. La golul de 1-0 a fost offside la Lewandovsky (a jucat mingea desi era in offside). La golul de 1-1 fusese offside si penaltyul lui Wolfsburg a fost gratuit inclusiv eliminarea lui Schmelzer. Apoi penaltyul lui Dortmund din care s-a facut 2-2 a fost dat in compensatie. Teribil. Le va fi greu sa digereze un astfel de meci asa cum i-ar fi oricui.

In fine, nu mai conteaza. Legat de meciul nostru, Bayern nu a fost fortat si a castigat. Augsburg nu a pus probleme pt ca in momentul de fata nu pot mai mult.

leexxrr
leexxrr
8 December 2012 18:44

@gabi: Sa vedem ce mai zice civik acum la -14.

gabi
gabi
8 December 2012 17:13

ahahahhaha dortmundddddddddd,ce bine imi pare

Ribery7
8 December 2012 15:20

Atunci poate ar trebui sa aduca macar un fundas central de la juniori. Sunt convins ca exista variante bune acolo.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
7 December 2012 20:14

@Ribery ai dreptate(8 meciuri sunt),dar ei dau pe wikipedia si pe site-urile romanesti astfel : Round of 16 The draw for the round of 16 will be held on 20 December 2012. The first legs will be played on 12, 13, 19 and 20 February, and the second legs will be played on 5, 6, 12 and 13 March 2013. Quarter-finals The draws for the quarter-finals, semi-finals and final (to determine the “home” team) will be held on 15 March 2013. The first legs will be played on 2 and 3 April, and the second legs will be played on 9 and 10 April 2013. Semi-finals The first legs will be played on 23 and 24 April, and the second legs will be played on 30 April and 1 May 2013. Final The final will be played on 25 May 2013 at Wembley Stadium in London, England. Iar pe site-ul fotbal-flash.ro este dat asa : Champions League, 2012/13. Calendar meciuri Primul tur preliminar, mansa 1 (tur) 04.07.2012 Primul tur preliminar, mansa 2 (retur) 10.07.2012 Turul 2 preliminar, mansa 1 17.07.2012… Citeste mai mult

Ribery7
7 December 2012 19:51

@Schweinsteiger_31: O mica rectificare, in Champions League se joaca direct optimile, nu sunt saisprezecimi ca in Europa League.
Asa este, cartonasele din grupa se anuleaza in faza eliminatorie. ar fi frumos sa fie la fel si pentru finala, pentru un joc mai puternic, dar asta e cu dus si intors…va dati seama cat de violent ar fi returul semifinalei…

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
7 December 2012 19:43

@ Varti rapunsul la intrebarea ta pt : “Stiti cumva in ce zi si la ce ora sunt extragerile pentru optimi? Chiar sunt destul de nerabdator sa aflu urmatorul adversar al echipei… ” este urmatorul : Tragerea la sorti pentru 16-zecimile UEFA CHAMPIONS LEAGUE sezonul 2012-2013 va avea loc in ziua de JOI – 20 DECEMBRIE 2012 la NYON incepand cu ora 12:30 (Ora Romaniei).Prima manse a acestei faze se va jucat pe 12, 13, 19 si 20 februarie, iar returul se va disputa pe 5, 6, 12 și 13 martie 2013. sursa : wikipedia.org si fotbal-flash.ro MIA SAN MIA. PS : aceasta stire am mai postat-o eu si in articolul “Bayern – Dortmund 1:1”,poate ca nu prinde rau sa fac din nou un mic update pt cei care nu au vazut aceasta informatie. Pt aceasta tragere as prefera Galatasaray , Arsenal sau Celtic..dar nu as zice nu si la o alta varianta…in care sa intalnim o echipa dornica sa joace fotbal cinstit,sa nu se baricadeze in aparare si care sa joaca asa cum stiu ei mai bine – un… Citeste mai mult

West
7 December 2012 17:41

Felicitari baietilor pentru meciul facut parerea mea ca nu conteaza cu cine o sa cadem nu ca doar este vorba de BAYERN MUNCHEN da intradevar felicitari tuturor echipelor din GERMANIA pentru calificare aici se vede ce fotbal se joaca in BUNDESLIGA

Ribery7
6 December 2012 23:47

@fcdm3: Pentru ca…prietenii stiu dc:))

florin.b
florin.b
6 December 2012 20:38

Dupa eliminarea de aseara m-am cam lamurit de valoarea lui Boateng. Nu e prima data cand gafeaza. Ar trebui sa aducem un fundas in iarna, macar ca imprumut, sau sa jucam cu Javi Martinez in aparare. Dante nu poate sa duca defensiva in spate de unul singur. Van Buyten e depasit, Tymo nu e fundas de meserie si e si el depasit, Boateng face prea multe gafe.
Ma bucura evolutia buna a lui Shaqiri. Sper sa creasca de la meci la meci.
Mi-a placut executia lui Alaba de la faza golului, mi se pare un super jucator.

florin.b
florin.b
6 December 2012 20:34

Eu n-as vrea sa picam cu o echipa precum Celtic care baga autobaza in poarta. Daca jucam cu ei, sigur or sa abordeze ca in meciul cu Barcelona si Bayern are probleme cu astfel de echipe.
Nici Milan n-as vrea, desi e mult sub nivelul lui Bayern. Italienii sunt de evitat. Mi-e frica nu de valoarea lor, ci de norocul lor.
Real e cel mai dificil adversar posibil. Poate au o perioada mai slaba acum, dar pot oricand sa-si revina. Iar Mourinho a mai jucat cu noi in primavara si de data asta o sa stie sa abordeze meciul mai bine.
Galata pare cel mai usor adversar. Porto si Arsenal sunt echipe bune, dar eu zic ca sunt clar inferioare lui Bayern. Mi se par si ele niste adversare ok.
Nici cu Sahtior n-as vrea sa jucam. Plecam clar cu prima sansa impotriva lor, dar au echipa buna si s-ar putea si ca frigul din Ucraina sa ne puna probleme.

florin.b
florin.b
6 December 2012 20:26

@fcdm3: Eu zic k eliminarea lui City nu e o surpriza. E foarte greu ca echipele fara traditie care pompeaza bani in supervedete sa aiba rezultate mari, pentru ca jucatorii aia nu vin sa se dedice clubului si sa faca performanta, vin sa faca figuratie pe teren si sa isi ia salariile imense. Amatorismul arabilor se vede in jucatorii pe care ii cumpara si in sumele de transfer. Ca sa dau cateva exemple, Baloteli e mai degraba circar decat jucator de fotbal, desi talent are destul, Nasri a avut de cateva ori probleme de disciplina la Arsenal si la nationala Frantei, Maicon e trecut bine de 30 de ani si din 2010 incoace e intr-o continua scadere de forma, iar de Javi Garcia am auzit prima data atunci cand s-a transferat la City pe o suma exorbitanta (stirea a fost mai degraba suma cheltuita decat transferul in sine). Si Mancini nu a avut niciodata rezultate ca antrenor. La Inter n-a facut nimic, desi Moratti a bagat destui bani. Nu inteleg cum poti sa ai in continuare rabdare cu un antrenor… Citeste mai mult

Ribery7
6 December 2012 16:36

@pupp3tmast3r: Mai degraba realul e realul…e un club cu ceva istorie in spate, pe cand mourinho nu este chiar asa de bun din punctul meu de vedere. Plus ca mai sunt 2 luni pana la optimi, iar in 2 luni se pot schimba multe intr-un club de fotbal.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
6 December 2012 16:16

Bravo Bayern!
cel mai mult mi-as dori sa picam cu Celtic,daca nu,macar cu Galata
restul sunt tari
mourinho e mourinho si nu mi-as dori neaparat sa intalnim realul,mai degraba as vrea un milan sau arsenal,care sunt doar niste umbre ale fortelor care erau acu cativa ani

Ribery7
6 December 2012 15:24

@Varti: pe 20 decembrie daca nu ma insel, undeva in jur de ora 14

Varti
Varti
6 December 2012 15:09

Stiti cumva in ce zi si la ce ora sunt extragerile pentru optimi? Chiar sunt destul de nerabdator sa aflu urmatorul adversar al echipei…

Ribery7
6 December 2012 13:42

@Catalin: In Ch League trb lasate de la 2000 la 5000 de locuri libere, poate de aici locurile libere

Catalin
6 December 2012 13:24

Multumesc pentru info Fcdm3 eu credean ca sunt 71.000 locuri. E bine ca sa jucat cu casa inchisa, doar ca am vazut multe locuri libere de asta si mam mirat ,la Bayern asa ceva este straniu 🙂

Vlad
Vlad
6 December 2012 10:49

Referitor la axul central al defensivei. Eu as prefera sa joace Martinez acolo. Van Buyten nu mi-a inspirat niciodata incredere. Are un singur atu si acela este jocul aerian, in rest este cam cel mai slab jucator din lotul nostru in acest moment.

Vlad
Vlad
6 December 2012 10:42

Toate echipele germane merita felicitari pentru ca au terminat grupele pe prima pozitie. Eu sper sa picam cu Real in optimi, Real este mult sub echipa de anul trecut in timp ce noi suntem mai buni. Echipele de evitat sunt Porto si AC Milan. Porto este o masina de jucat fotbal iar italienii au o traditie in a castiga impotriva germanilor. In legatura cu meciul. Ma bucura faptul ca Gomez isi revine incet incet la forma maxima si pe langa asta a parut foarte dispus la efort. Centrarea lui pentru Shaqiri a fost geniala, nu-mi amintesc sa mai fi dat una pana acuma. De obicei el primeste centrarile perfecte.

Catalin
6 December 2012 10:09

Citi spectatori au fost in tribune ? Cineva stie?

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x