Bayern München o demolează pe Fortuna Düsseldorf şi scrie istorie în Bundesliga!

Este prima echipă din Bundesliga care castigă primele 8 meciuri din campionat! Şi încă cum! O demonstraţie de fotbal cum rar am mai vazut. Echipa gazdă efectiv nu a existat pe teren şi nu a atins mingea minute bune.  Neuer s-a plictist, cei din Düsseldorf neavând nici o ocazie la poartă, iar jucătorii de câmp au dovedit inteligenţă şi maturitate. Bavarezii şi-au demoralizat adversarii (care nu primiseră decât 3 goluri în 7 etape iar în primele 5 etape nu primiseră nici unul) printr-un pressing şi o posesie ucigătoare şi o precizie a paselor incredibilă:93%! Să mai menţionăm că cei mai buni jucători de pe teren au fost Ribery şi Th. Müller ultimul cu un super gol în min. 17  anulat eronat pe motiv de ofsaid.

Golurile au fost marcate de Mandzukic (28.), Gustavo (36.), Müller (55. şi 86.) şi Rafinha (87.)

Această etape o face pe Bayern München să se îndepărteze de Borussia Dortmund la 12 puncte, “galbenii” pierzând acasă in derby-ul Ruhr-ului cu 1:2 în faţa lui Schalke 04. În clasamentul golgheterilor conduc Mandzukic cu 7 şi Th. Müller cu 6 goluri, aceasta din urmă revenind la forma care l-a consacrat.

Notele celor de la BILD sunt:  Neuer 3, Badstuber 3, Dante 3, Boateng 2, Lahm 2, Ribery 2, Gustavo 2, Schweini 3, Kroos 2, Müller 1, Mandzukic2 . Au mai jucat Alaba, Rafinha si Martinez.

Caseta tehnică:

Şuturi spre poartă (la poartă): 2-19 (0-13)!

Mingi salvate de portari:9-0!

Posesia mingii:30% – 70%

Cornere:2-6

Faulturi:15-13

Ofsaiduri:1-1

Dueluri câştigate:31%-69%

Pase bune:80%-93%

Pase greşite:20%-7%

Cele mai multe şanse de gol: Müller – 6

Cele mai multe asissturi: Ribery – 3

Cele mai multe contacte cu mingea: Ribery – 121

Cele mai multe pase bune: Dante – 74 (100%!)

Cele mai multe dueluri câştigate: Badstuber – 83%

Ultimele rezultate dintre cele doua, în 1997, Bayern – Düsseldorf 5:0, 2:0

Cele mai mari scoruri dintre cele doua:

– Bayern – Düsseldorf 7:0, în 1982

– Düsseldorf – Bayern 7:1!, în 1978, fiind şi cea mai mare înfrângere a bavarezilor din istoria participării în Bundesliga

Bilanţul între cele doua fiind: Bayern – Düsseldorf: 45 meciuri, 26 victorii, 9 egaluri, 10 înfrângeri, golaveraj 103:57.

0 0 vote
Article Rating
31 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
23 October 2012 23:40

@Peter:
-Pai, mai discutam noi doi,acum destul de mult timp,despre van Gaal,iar ”ochiul” sau la tineri ,nu cred ca mai are rival in Europa ,ultimilor 20 de ani.
-Cea mai buna dovada,a fost recent,in meciul nationalei Romaniei cu Olanda,atunci cand marea majoritate a suporterilor romani daca erau intrebati cati titulari din nationala batava stiau ,raspunsul era cu siguranta unul dezamagitor.
-Van Gaal a reusit in nici jumatate de an sa formeze un grup de tineri fotbalisti absolut fenomenali,cum reusise si cu Ajax-ul anilor ’92-’95,atunci cand a uimit o lume intreaga cu Kanu,Kluijvert,Bergkamp,George Finidi,Jari Litmanen,care impreuna cu fratii de Boer,capitanul Dany Blind sau cu van der Saar ,reusea minunea castigarii Cupei U.e.f.a ,contra lui Torino si apoi CH.League impotriva lui Milan in finala arbitrata de Craciunescu.
-Pe langa meritul aducerii lui Robben,olandezul are intr-adevar marele merit al promovarii lui Thomas Muller in primul 11,mi-aduc aminte de senzationalul meci ,al pustiului pe atunci Muller,marcand 2 goluri in victoria superba 5-2 la Dortmund.

flo
flo
23 October 2012 15:14

Chiar ca ar trebui schimbat capitanul… Neuer/Schweini si Muller mi se par cei mai potriviti…

Peter
Peter
23 October 2012 13:15

@gery: Stiu ca multi nu-l simpatizeaza pe van Gaal, dar si el a remarcat calitatile extraordinare ale lui Muller, pe care l-a sustinut pana in panzele albe, spunand ca Muller joaca mereu cand este apt de joc. Dovada este ca n-a ratat nici un meci in timpul lui van Gaal, chiar daca n-a fost titular in fiecare partida.(asta cand n-a fost suspendat)

DevilMayCry
Admin
23 October 2012 8:40

@fcdm3: De fapt Allianz a fost inaugurat in 2005. Pana in sezonul 2005-2006 s-a jucat pe Olympiastadion.

gery76
23 October 2012 1:09

@DarkMac:
-Excelenta remarca,asta am spus si catre Peter,un alt admirator al lui Thomas Muller,este incredibil jocul acestui baiat fara minge,m-am uitat ca a facut vreo cinci-sase sprinturi de peste 50 de metri,cerand insistent mingea si chiar daca n-a primit-o in unele cazuri,a continuat sa sprinteze si sa ”are”terenul,cu o si mai mare abnegatie.
-In schimb,in continuare ma pune pe ganduri transferul lui Martinez,mie si cand intra mi se pare ca n-are suficienta incredere in fortele proprii,de aici si ezitarea in a-si asuma anumite riscuri.

gery76
23 October 2012 0:58

@Peter: -Chiar si anul trecut,cand era criticat pentru ratarile ,unele foarte mari,aportul sau in teren era fantastic,in jocul fara minge era fabulos si anul trecut+ca la capitolul pase decisive a fost printre primii din Bundesliga. – La nationala in preliminariile trecute ,in cel mai greu meci cel de la Instanbul,a fost cel mai bun de pe teren cu gol si pase de gol,cu Ucraina in amical ,a intrat dupa pauza la 1-3,a marcat de 2-3 ,apoi pasa de gol si am evitat rusinea si asta repet intr-un sezon in care a fost catalogat de multi ca dezamagitor,inclusiv dintr-o mare parte a presei. -Anul acesta avea nevoie de o mica deblocare pshihologica,aceasta a venit ,a reusit sa marcheze inca din primele meciuri ale sezonului,iar prestatiile sale cu Schalke si Fortuna ,au fost de-a dreptul senzationale! -100% rezonez cu tine ,eu am spus mereu ca Thomas Muller este sufletul acestei echipe,el si cand joaca mai slab[ se intampla si cu siguranta se va mai intampla,caci este om],nu poti sa-l acuzi decat de neinspiratie sau zi slaba ,la capitolul vointa si daruire insa… Citeste mai mult

Peter
Peter
22 October 2012 23:13

Muller este cel mai sufletist jucator, atat de la Bayern, cat si de la nationala. Este fan de mic copil si se vede in jocul lui acest lucru, are acel ceva ce nu poti avea doar fiind fanul unei echipe. De asta nu inteleg de ce il schimba atat de mult atat Heynckes cat si Low. El ar trebui sa fie capitanul echipei, si nimeni altcineva, chiar daca are doar 23 de ani. El este intr-adevar intruchiparea Mia San Mia, are gena Bayern in el.

DarkMac
22 October 2012 20:57

Nu prea am mult timp sa fac un comentariu detaliat, motiv pentru care imi cer scuze, dar vreau neaparat sa remarc jocul din ce in ce mai bun a lui Thomas Muller. Incercati sa vizionati acest meci urmarindu-l pe Muller, nu faza unde e mingea. Incredibil cata energie poate avea acest copil.

Ribery7
22 October 2012 18:15

@lesas: I keep my fingers crossed to that:)) ar fi un mare pas inainte!

gery76
22 October 2012 17:48

-Anul acesta ,o singura echipa vad capabila sa tina cat de cat piept lui Bayern Munchen,este vorba de Schalke 04.
-Pare cea mai echilibrata dintre urmaritoarele lui Bayern si in plus beneficiaza de serviciile unui antrenor excelent,Huub Stevens.
-Eintracht ,eu o vad ca pe o echipa frumoasa,care insa nu cred va tine ritmul prea mult,iar Dortmund nu pare sa se adapteze la ritmul unui meci la 3 zile si 12 puncte in plus pentru Bayern Munchen ,inseamna un avantaj aproape imposibil de recuperat.

gery76
22 October 2012 17:42

@fcdm3:
-Ca impact ,cred ca inaintea meciului cu Borussia Dortmund ar fi mai nimerita publicarea articolului,s-ar creea un interes si mai mare in jurul meciului.

gery76
22 October 2012 0:25

@Ribery7:
-La ultima intrebare ti-am raspuns,in replica pentru Flo,in ceea ce priveste titularizarea lui Dante,Boateng sau Badstuber,voi fi extrem de sincer si poate subiectiv si-ti voi spune ca nu sunt un mare fan al lui Dante sau Boateng,pe cand Badstuber mi-este extrem de drag ,pentru ca el ca si Schweini,Lahm ,Thomas Muler sau Tony Kroos ,este copilul lui Bayern Munchen,are in sange clubul acesta.
-Pe de alta parte ,Alaba din punctul meu de vedere ,este unul din fotbalistii de mare viitor al lui Bayern,iar titularizarea sa pe stanga este obligatorie[ si asta doar din cauza valorii indubitabile].
-Revenind la primii 3,forma lui Badstuber si mie mi se pare slabuta,desi lupta este deschisa pentru postul de fundas central,eu sper totusi ca Holger Badstuber sa depaseasca aceste momente si sa devina stalpul apararii!

gery76
22 October 2012 0:14

@flo:
-Cred ca un cuvant de spus ,va avea si grupul jucatorilor de baza si ma refer la Ribery,Lahm,Schweini,Muller,in ceea ce priveste titularizarea directa a lui Gomez,mie unul mi se pare ca face mult mai mult un joc de echipa Mandzukic,prin plimbarea permanenta a fundasil;or centrali adversi,ba in stanga ,ba in dreapta si astfel vedem foarte multe faze in care apar la finalizare Thomas Muller si chiar Tony Kroos.
-Dupa ce marchezi goluri si creezi spatii pentru coechipieri destule etape,titularizarea trebuie facuta doar in raport cu randamentul respectivului,nu doar ca numele lui Gomez ,are o mai mare notorietate.
-Cine-i mai in forma acela trebuie sa joace,este doar parerea mea!

Catalin
21 October 2012 10:50

A fost un meci foarte bun pentru echipa noastra . Mi se pare ca posesia a fost mai mare de 30-70 la un moment dat era chiar 80 daca nu ma insel. In fine nu conteaza ma bucir ca a revenit Alaba se vede si pofta lui de joc 🙂
Badstuber se pare ca ceva nu este in regula , la nationala in ultimuleci echipa a primit 2 3 goluri !din cauza lui , am vazut ca si in meciul de ieri a cam schiopatat . Speram sa revina si el la capacitatea maxima si sa ne intarim defensiva .

flo
flo
21 October 2012 10:47

totusi Gomez va fii titular cand revine ;D

Ribery7
21 October 2012 8:39

Voi ce parere aveti, Dante ar trebui sa devina titular in dauna lui Boateng / Badstuber? Martinez ar trebui sa intre in locul brazilianului, sau Gustavo sa ramana in continuare titular? Iar Madzukic ar trebui sa-si pastreze locul chiar si dupa revenirea lui Gomez?

Ribery7
21 October 2012 8:34

http://www.youtube.com/watch?v=o-4qZ8QBqk4 Aici sunt golurile, dar probabil ca la un moment dat videoclipul va fi inlaturat de pe youtube. Ce sa mai, un meci demn de stabilirea unui record! O victorie rasunatoare, clara, cum au fost peste 80% din meciurile lui Bayern din sezonul acesta. Impresionant este mai ales ca echipa se descurca atat de bine fara 3 dintre titulari, Alaba(care a jucat de aceasta data, dar nu titular) Robben si Gomez.Imi creste inima cand vad cat de bine merge Bayern! De mentionat este ca si golul lui Gustavo a fost mai degraba al lui Muller:-?

Multumim fcdm3 pentru caseta tehnica completa,pentru articolul acesta.
Mia San Mia

gabi
gabi
20 October 2012 23:12

da cheliosu ala nu isi mai revine?sau iar e perioada lui de prenatal

West
20 October 2012 23:04

Un meci foarte bun urmeaza Lille si o victorie in UCL pe pamint francez

gery76
20 October 2012 22:30

-Magistrala evolutia lui Bayern Munchen,o adevarata demonstratie de forta,coeziune si valoare individuala dar si colectiva. -Ribery si Muller,absolut incantatori ,cu o pofta de joc ”nebuna”,parca azi le-ar fi dat mingea antrenorul dupa o lunga perioada,se vedea pe fata lor bucuria de a juca fotbal,merita un clar ”jos palaria”. -Lui Neuer ,i-au mai dat mingea fundasii pentru a nu se anchiloza in poarta,intr-atat de rara a fost prezenta gazdelor in careul bavarez. -Revenind la jucatori, Thomas Muller,m-a uns pe suflet,a fost din nou sufletul echipei si in afara de asta si-a recastigat total increderea in fortele proprii,de aici si ratarile mari din sezonul trecut ,au fost inlocuite cu goluri absolut splendide anul acesta+ foarte multe pase de exceptie. -Ribery,este de asemenea intr-o forma senzationala ,un joc complet si complex,condimentat cu executii de fachir al fotbalului,jucatorii adversi ,au reanceput sa tremure cand mingea ajunge la francez. -Dupa o asemenea victorie superba,chiar si evolutiile mai putin reusite ale lui Schweini si Martinez ,pot fi trecute mult mai usor cu vederea. -Merita felicitari si Jupp Heynkes,fiindca fata de sezonul trecut ,nu mai comanda retrragerea… Citeste mai mult

flo
flo
20 October 2012 21:18

Bravo baieti, tot asa.

NEXTevolution
20 October 2012 21:08

Eu cred ca in min 17 la Muller a fost offside. Cel putin asa mi s-a parut pe reluare.

Varti
Varti
20 October 2012 21:02

Urmeaza o noua victorie saptamana aceasta in UCL!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x