VALENCIA:  anul trecut a terminat pe 3 in Spania, dupa Real si Barca dar la distanta mare de acestea (39 pct. si 30 pct.). Din cauza faptului ca-si construieste stadion, echipa este inglobata in datorii si trebuie sa-si vanda vedetele in fiecare an si sa aduca alti jucatori pe bani putini. In aceasta vara i-a vandut pe Jordi Alba (Barca) si pe Mehmet Topal (Fener) pe bani multi. Anii trecuti i-a vandut pe Juan Mata (Chelsea), David Villa (Barca) si David Silva (Man City) pe sume foarte mari, 30-40 mil. euro.  Golgheterul lui Valencia este Roberto Soldado (27 ani, cota de piata 25 mil. euro). Ultimele achizitii mai importante fiind Cissokho (fundas francez, 24 ani, venit de la Lyon, cota 6 mil.), Sergio Canales (mijlocas spaniol, 21 ani, venit de la Real Madrid, cota 6 mil.), Fernando Gago (mijlocas argentinian, 26 ani, venit de la Real Madrid, cota 7 mil.) dar si fostul jucator al lui Dortmund, Nelson Valdez (atacant paraguayan, 28 ani, cota 3 mil. ). Ultimul duel cu Valencia a fost si cel mai fericit, in 2001, atunci cand Bayern a castigat Ch. League la penalty-uri, intr-o finala dramatica.

LILLE: a terminat tot pe locul 3, dar in Franta, dupa Montpellier si PSG. A castigat Cupa Frantei anul trecut, 1-0 cu PSG. A trecut in preliminarii de Copenhaga dupa 0-1 si 2-0 dupa prelungiri. Cei mai cunoscuti jucatori sunt: portarul Landreau (fost la PSG) si Salomon Kalou (fost la Chelsea). L-a pierdut pe cel mai bun produs al sau, belgianul Eden Hazard, plecat la Chelsea pentru 40 mil. euro. Momentan, dupa 3 etape, se afla pe locul 8 in Premiere Division, cu o victorie si 2 egaluri. In 2007 a ajuns pana in 8-imi in UCL, acolo unde a fost eliminata de Man Utd.

BATE: numele vine de la Borisov Automobil Traktor Elektronik din orasul de 150.000 de locuitori din Belarus. Din 1997 se afla in prima divizie din Belarus si domina fotbalul din aceasta tara, castigand de 8 ori campionatul, doua cupe si doua super-cupe. S-a calificat in UCL pentru a 3-a oara necunoscand gustul victoriei, realizand 5 egaluri si 7 infrangeri. A ajuns in grupele UCL trecand de Vardar Skoplje (Macedonia), Debrecen (Ungaria) si Hapoel Shmona (Israel). La BATE joaca fostul jucator al Barcelonei si a lui Stuttgart, Alexander Hleb (31 ani), cel care vrea sa-si incheie cariera acasa. In momentul de fata BATE domina autoritar campionatul tarii sale si, dupa 19 etape, se afla pe primul loc. Stadionul sau fiind prea mic (5.500 locuri) isi va juca meciurile “acasa” in capitala Minsk, la 100 km,  acolo unde stadionul lui Dinamo are 40.000 de locuri.

(traducere directa: fcbayern.de)

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
West
2 September 2012 19:19

In meciul de la Munchen la Bayern – Stuttgart in minutul 63 la scorul de 6-1 a fost mentionat de comentatori EuroSport 2 si numele FanClubului nostru Bayern Romania cea ce ma facut foarte mindru si trebuie sa ne face mindri de acest site pe care avem posibilitatea sa comentam despre BAYERN MUNCHEN

SG
SG
2 September 2012 12:17

@gery76: Într-un fel, ai dreptate. Contează mult dăruirea, dar când ai la dispoziție jucători de valoarea lui Ozil, nu poți să-i omiți. Că tot ai pomenit de spiritul de luptă, eu consider că fotbalul nu e război și nu ar trebui să aibă nimic în comun cu acesta. Tehnica și sportivitatea ar trebui să conteze mai mult. Anti-talente precum Gattuso sau Tymoshchuk nu ar avea ce căuta pe terenul de fotbal, din punctul meu de vedere. Decât o echipă care câștigă trofee prin spirit de sacrificiu și dăruire (vezi Chelsea sau Inter, recent), prefer una care joacă fotbal în adevăratul sens al cuvântului, deși nu reușește să ridice trofee deasupra capului (vezi Arsenal, în ultima vreme). Trofeele sunt un bonus pentru mine. Concepția de joc și corectitudinea financiară a clubului sunt cele care mă fac să-mi dau jos șapca, în semn de apreciere. Cluburi umflate cu pompa precum Manchester City, Chelsea sau PSG nu fac decât rău fotbalului. Ar trebui introdusă o lege care să supună cluburile să nu cheltuie mai mult decât produc. În cazul ăsta, indiferent cât de… Citeste mai mult

prv
prv
2 September 2012 10:28

Salutare, fani ai Bundesligii! 🙂

borussia-ro.blogspot.com este site-ul/blogul pe care îl deţin de curând şi care este dedicat Borussiei Dortmund. Dacă doriţi să schimbăm păreri, opinii, gânduri într-un mod civilizat şi bazat pe respect, vă aştept cu mare plăcere.
Bineînţeles ca nu voi tolera jignirile sau atacurile suburbane care consider că nu îşi au rostul.

Numai bine şi mult succes, în special în Europa! 🙂

gery76
2 September 2012 3:56

@SG: -Din pacate pentru multe din echipele nationale cu palmares bun ale Europei,pe plan international,aparitia atator jucatori de alta origine decat cea belgiana,chiar daca ei detin cetatenia acelei tari, ma indoiesc ca poate duce la un progres real. -Eu ma uit la ai nostri favoriti, Germania si nu pot sa nu observ ca ,desi din punct de vedere al tehnicitatii jucatorilor,am crescut valoric[Ozil],din punct de vedere al daruirii ,am pierdut tocmai acea calitate pe care n-o avea nici o natiune europeana in fotbal si anume spiritul de sacrificiu si puterea mentala de a nu te considera niciodata invins,putere mentala pe care am pierdut-o prin cooptarea in nationala a unor jucatori valorosi si chiar foarte valorosi[Podolski,Ozil,Boateng,Aogo,Cacau ,Asamoah,Kurany,Neuville] ,dar lipsiti de acea traire interioara ,ce facea ca pentru Germania un scor de 0-2 sa nu fie niciodata imposibil de intors. -Mi-e dor de Matthaus[ cel mereu cu capul sus],Voller [cel care s-a luat la duel cu ”impostorul” Rijkaard in ’90],de Klinsmann ce se batea cu toti malacii fara pic de frica,de Buchwald,ce-l tavalea fara pic de remuscare pe Maradona ,atunci cand era… Citeste mai mult

SG
SG
1 September 2012 21:55

@gery76: Că tot ai pomenit de Belgia, nu pot să nu menționez că are acum o generație senzațională, din punctul meu de vedere. Se vorbește prea puțin despre acest lucru în mass-media. E drept că rezultatele nu au fost deloc remarcabile până acum, însă valoarea individuală a jucătorilor e indubitabilă, majoritatea dintre ei fiind tineri. Un lot care are în componență fotbaliști precum Hazard, Kompany, Witsel, Fellaini, Vermaelen, Verthongen, Courtois, Dembele sau Mertens nu poate fi decât competitiv. Am așteptări mari de la această echipă și voi urmări cu interes parcursul ei în următorii ani. Ar fi culmea să nu se califice la WC 2014, la ce adunătură de valori există acolo.

gery76
1 September 2012 18:15

@SG:
-Si tot in acea perioada[ sfarsitul anilor’80,inceputul anilor’90],mai stralucea un alt celebru Enzo,este vorba de belgianul Enzo Scifo,un numar 10 de exceptie ,liderul unei generatii deosebite al nationalei Belgiei din care mai faceau parte printre altii Eric Gerets[ mai in varsta]Leo Clysters[ tatal marii tenismane Kim,intre timp decedat],Nico Claessen[ a facut cariera la Stuttgart],van der Elst,,De Wolf,Demol sau marele atacant Jan Ceulemans si el mai in varsta ca si Gerets!

Ribery7
1 September 2012 14:56

Imi doresc din ce in ce mai mult sa nu ma fi uitat la meciul de aseara:)) acum mie ciuda ca Bayern s-a injosit o luna intreaga pt un jucator cu clauza de 40 insa valoare de 25, iar Chelsea il ia pe Hazard cu 37, (e drept ,aseara nu a jucat nmc dar in campionat rupe), iar athletico madrid a dat 40 mil pe falcao, Man utd da 30 pe Van Persie… Unde era Bayern atunci cand falcao castiga europa league cu porto si era golgeterul competitie? dc nu l-a vazut ma intreb.
Ma rog, mi l-am dorit f mult pe martinez oriqm. Eu zic ca,daca joaca ar trb sa il inlocuiasca pe gustavo, iar daca nu pe boateng sau kroos, nu Muller sau Schweini.
Abia astept sa-i vad pe bayern jucand un meci mai tare.
Mia San Mia

West
1 September 2012 14:40

In legatura cu Supercupa Europei nu mam uitat nu pot sa o vad pe Chelsea imi este scirba de ei se pare ca li sa cam gatat norocul noroc pe care lau avut in finala iar in legatura cu meciul de Duminica cu Stuttgart sper sa nui mai vad pe teren pe Tymo si Gustavo normal ar trebui sa cistigam incet incet sa turam motoarele la maxim

SG
SG
1 September 2012 12:32

@gery76: Enzo Francescoli a fost idolul lui Zinedine Zidane (probabil știai). De aceea, fiul cel mare al lui Zizou, care are 17 ani și joacă fotbal la juniorii lui Real Madrid, poartă numele de Enzo.

gery76
1 September 2012 0:53

-Bild face o mica analiza a jucatorilor ce sunt pasibili de a pierde primul 11 in cazul in care Javi Martinez ar juca titular inca de la meciul cu Stuttgart,iar acestia sunt in viziunea jurnalistilor de la Bild,Schweini,Kroos,Muller si Gustavo.
-Sper din tot sufletul ca acesta sa fie Luis Gustavo,ceilalti din punctul meu de vedere au numeroase atuuri de a juca titulari!

gery76
1 September 2012 0:24

@Schweinsteiger_31:
-Fiindca iubesti pe River ,dovedesti ca fotbalul nu este doar o pasiune,ci este si o chestiune de stil.
-Eu iubesc River-ul datorita lui ”El Principe”,pe numele sau real Enzo Francescoli,din punctul meu de vedere cel mai mare fotbalist uruguayan de la Schaffino incoace,un tip extrem de modest in ceea ce privea publicitatea,insa in teren era extrem de orgolios,cu o tehnica minunata si un executant de lovituri libere senzaitonal!
-Desi a trecut prin momente foarte dificile,la Matra Racing Paris,alaturi de cel mai tehnic fotbalist german din istorie[parerea mea],Pierre Littbarski,ambii fiind atrasi de situatia financiara exceptionala a parizienilor[ brusca si nejustificata,de aceea si proiectul a murit inainte de a se naste efectiv],a avut puterea ca si Litti[ care s-a intors la Koln si bine a facut ,avand un mondial de exceptie in ’90],sa o ia de la inceput a mers la Marseille,unde se calca pe ”bombeuri” cu Abedi Pele sau Chris Waddle,apoi a facut din Cagliari ,dintr-o echipa obscura ,o trupa ce punea probleme tuturor granzilor,la inceputul anuilor ’90!

SG
SG
31 August 2012 22:52

@Schweinsteiger_31: Stai liniștit că nici Atletico Madrid nu e vreun club model, din punct de vedere financiar. Are datorii de peste 100 milioane de euro.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
31 August 2012 22:20

INFORMATIE :

DUMINICA 02.09.2012 – ORA : 18:30

Bayern Munchen- Vfb Stuttgart (live)

Campionatul Germaniei. Etapa a II-a

IN DIRECT LA EUROSPORT 2.

sursa : port.ro

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
31 August 2012 22:09

In seara aceasta…a invins fotbalul drept,jucat de oameni care nu le trebuiesc averi colosale(ma refer aici la barca,real,chelsea…echipe burdusite de datorii,ilegalitati,etc).Parca ma simt razbunat pt miile de ocazii ratate de noi in finala CL…cred daca intrau si la noi putea fi sigur 3-4-5 la 0 sau hai 1.

Dar este bine ca cineva a avut o gandire suficienta sa arate jocul “murdar” prestat de o echipa ce se preta a fi una din multele nume ce au dat nastere fotbalului pe aceasta planeta.Pacat ca printre numele de anul acesta in CL…este prezenta Chelsea si nu sunt alte 2 super echipe Atletico Madrid si Athletic Bilbao.Cele care au prestat un joc de un alt nivel sezonul trecut in Europa League.Sper ca Mircea Lucescu sa le arate din nou…fotbal englezilor de la Chelsea in grupele de anul acesta a CL(Grupa E : Shakhtar Donetsk,Chelsea,Juventus si Nordsjælland).

MIA SAN MIA.

florin.b
florin.b
31 August 2012 21:51

Porto are un management foarte bun, cei din staff-ul tehnic si administrativ sunt intr-adevar niste profesionisti. E poate cel mai de succes club din Europa din punct de vedere financiar. E exact opusul fata de arabii aia, care nu au nicio treaba cu fotbalul. Si a castigat si trofee internationale in ultimii ani: Liga Campionilor in 2004 si Europa League anul trecut.

florin.b
florin.b
31 August 2012 21:41

Chelsea a avut o prestatie penebila, Falcao si-a batut joc de ei. Mi se pare cea mai rusinoasa campioana a Europei. Astia sunt niste impostori. Singurul jucator adevarat de la ei era Drogba. Chelsea n-o sa depaseasca nivelul asta nici daca isi cheltuie Abramovici toata averea pe jucatori.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
31 August 2012 21:13

Fernando Belluschi …era numele jucatorului de la RIVER PLATE..care a jucat in Grecia la Olympiakos Pireu.

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
31 August 2012 20:58

Eu il cunosc pe FALCAO de cand juca la RIVER PLATE.Urmaream tarziu in noapte meciurile lui RIVER ..echipa mea de suflet din America de sud..din Argentina.El impreuna cu Diego Buonanotte,Alexis Sánchez ,Ariel Ortega,Marcelo Gallardo si inca un jucator care a venit in europa si a jucat prin grecia..imi scapa numele…te incantau cu un joc grandios.

Sunt multe filmulete care se pot vedea cu cei enumerati in tricoul lui C.A. RIVER PLATE…sunt de-a dreptul fenomenali.

MIA SAN MIA.

ionut1900
ionut1900
31 August 2012 20:48

Eu stau si ma gandesc si nu reusesc sa inteleg cum a putut bayern sa piarda finala ligii in fata lui chelsea….este un mister:|

Ribery7
31 August 2012 20:34

3 goluri si 2 bare! Incredibil, in fata defensivei care a rezistat lui messi,xavi si iniesta, iar apoi lui ribery si robben

Ribery7
31 August 2012 20:32

incredibil! FALCAO E DE NEOPRIT! DA CU CHELSEA DE PAMANT! ma uit la meci si nu pot sa nu imi bag unghia in gat. E mai genial decat si decat messi. Omul asta demoleaza o echipa de unul singur. IN-CRE-DI-BIL!!! As da si 100 de mil pe el. Ce n-as da sa-l vad la bayern…….

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
31 August 2012 19:52

@fcdm3…ai din partea mea un bax de bere buna si strong + toata stima,onoarea si respectul desavarsit…pt tot ceea ce faci aici pe acest fan club si pt el.

MIA SAN MIA.