JAVI MARTINEZ A SEMNAT CU BAYERN!

UPDATE: Javi Martinez a fost prezentat oficial la Bayern Munchen! Spaniolul va purta numarul 8. “El trebuie sa se odihneasca acum. A facut mai multe drumuri intre Spania si Germania. Nu stim daca va fi disponibil la meciul cu Stuttgart, dar cu siguranta va trebui sa fie in preajma noastra si sa se integreze”, spune Jupp Heynckes.

In sfarsit, Bayern a facut din nou un transfer demn de una dintre cele mai tari echipe din Europa! Da, Javi Martinez, omul de 40 de milioane de euro, a semnat cu cea mai titrata echipa din Germania. “Sunt foarte fericit si abia astept sa joc la un club care are in spate o asemenea istorie. Am asteptat mult acest transfer, dar ma bucur ca s-a rezolvat, au fost primele cuvinte ale lui Martinez dupa ce a semnat contractul.

Javi Martinez este jucatorul care va acoperi doua posturi extrem de importante la Bayern Munchen: In primul rand cel de mijlocas defensiv, iar in caz de necesitate poate juca si fundas central. De asemenea, Martinez este un jucator care si marcheaza des, atat cu capul cat si cu piciorul.

Martinez stie pentru ce-a venit la Bayern: “Joc alaturi de super jucatori si vreau sa castig trofee”, a spus spaniolul, care va fi prezent pe Allianz Arena duminica, la derby-ul cu VfB Stuttgart. Nu se stie daca va si juca, pentru ca pana acum n-are vreun meci in acest sezon. “Asta va decide antrenorul”, a spus Rummenigge.

 

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.
0 0 vote
Article Rating
20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Rava
Rava
30 August 2012 21:03
Rava
Rava
30 August 2012 21:01

Javi Martinez pe Säbener Strasse.(Official FCB.tv)

http://www39.zippyshare.com/v/90237166/file.html

gery76
30 August 2012 19:28

-Ce pot sa spun cu tarie vazand imaginile cu Javi Martinez,este faptul ca in privirea acestuia se vede o fericire imensa pentru realizarea transferului,ceea ce este un lucru deosebit.
-Un om care vine cu atata bucurie si motivatie la Bayern,macar in ceea ce priveste daruirea pentru culorile clubului,n-am nici un dubiu!
– Pentru acest aspect ,Martinez are tot respectul meu.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
30 August 2012 16:43

Asa am preluat stirea…imi cer scuze ca nu am facut si modificarea de data,in alta stire postata de mine …era trecuta corect data.

MIA SAN MIA.

Ribery7
30 August 2012 16:09

@Schweinsteiger_31: Azi este joi dar nu e 31 august, e 30.

Ribery7
30 August 2012 16:07

eu zic Bayern, benfica, PSG, cfr. Orice ar fi, sper sa cada in grupa cu cfr.

West
30 August 2012 15:12

BAYERN MUNCHEN , VALENCIA ,JUVENTUS , CFR CLUJ

West
30 August 2012 15:11

Numarul 8 un numar foarte geu pentru Martinez sper sa se ridice la nivelul lui BAYERN

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
30 August 2012 15:10

Urnele Ligii Campionilor 2012-2013

Componenta celor patru urne valorice pentru tragereala sorti a Ligii Campionilor 2012-2013

Odata concluzionat playoff-ul Ligii Campionilor 2012-2013, se cunoaste componenta celor opt urne valorice pentru tragerea la sorti ce va avea loc joi dupa-amiaza:

URNA 1: Chelsea, Barcelona, Manchester United, Bayern Munchen, Real Madrid, Arsenal, FC Porto, AC Milan

URNA 2: Valencia, Benfica Lisabona, Sahtior Donetk, Zenit St.Petersburg, Schalke 04, Manchester City, Sporting Braga, Dynamo Kiev

URNA 3: Olympiakos Pireu, Ajax, Anderlecht, Juventus, Spartak Moscova, Paris Saint-Germain, Lille, Galatasaray

URNA 4: Celtic, Borussia Dortmund, BATE Borisov, Dinamo Zagreb, CFR Cluj, Málaga, Montpellier, Nordsjaelland.

Tragerea la sorti poate produce o fantastica grupa de patru campioane, compusa din Real Madrid, Manchester City, Juventus si Borussia Dortmund.

Tragerea la sorti a grupelor Ligii Campionilor 2012-2013 va avea loc joi, 31 august, de la ora Romaniei 18.45,si live pe TVR 2,TVR HD,EUROSPORT,SPORT.RO.

sursa : fclub.ro

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
30 August 2012 12:16

Azi dimineata a avut loc conferinta de presa in care Javi Martinez a fost prezentat oficial. Acolo, printre altele, s-au spus urmatoarele: Javi:”Am o dorintă incredibilă de a intra pe teren. Vreau să concurez cu colegii si să joc pentru club. Echipa are un potential urias. Vreau să fiu în formă la aceasta echipa tanara. Am ajuns un pic speriat la început, pentru că este o tară nouă, o nouă limbă. Familia mea este aici si ma va ajuta. În plus, antrenorul vorbeste spaniola si mă va ajuta si el foarte mult. Trebuie sa invăt limba germană si, de asemenea, sa ma folosesc de abilitătile mele de engleză.” Jupp:”Javi trebuie să se odihneasca. A jucat la CE plus la Olimpiada iar acum vine dupa cateva drumuri cu avionul Spania – Germania. Trebuie să se integreze. Acesta este un proces foarte important. Asteptările sunt uriase. Nu este important daca va fi prezent duminica sau nu. Este important ca el sa invate de la noi toti”. Deci nu va juca cu Stuttgart, zic eu. Sammer:”nu mai pleaca si nu mai vine nimeni”.… Citeste mai mult

SG
SG
30 August 2012 11:03

@Ribery7: Nu e chiar așa greu de crezut, având în vedere faptul că echipele italiene împrumută foarte mulți jucători de la tineret în ligile inferioare sau îi cedează sub formă de coproprietate. De exemplu, Juventus a transferat, de fapt, 12 jucători, dintre care doi au plecat (Gabbiadini împrumut, iar Troisi sub formă de coproprietate), iar alți doi (Leali și Masi) au șanse să fie împrumutați. La finalul mercato-ului, Juventus va rămâne, probabil, cu 8 transferuri făcute pentru sezonul viitor.

florin.b
florin.b
30 August 2012 10:48

Mandzukic a jucat destul de bine pana acum. Golul 3 din cupa l-a dat dintr-o pozitie din care Gomez sigur rata. Iar Pizzaro poate ca nu mai e la prima tinerete, dar toate marile echipa au in lot si jucatori cu experienta.
Acum dupa venirea lui Martinez, eu cred ca am luat o optiune serioasa pt castigarea campionatului si a Ligii Campionilor. Avem un lot complet, valoros, avem banca de rezerve, antrenorul poate sa roteasca jucatorii cu usurinta. Mai ramane ca jocul echipei sa se lege si ca jucatorii sa isi arate determinarea. Sezoane slabe am avut atunci cand nu am facut niciun transfer (2008 si 2010), dar acum sunt optimist ca sezonul asta echipa va avea multe succese.

Ribery7
30 August 2012 10:10

34,37,42 de jucatori? care este problema echipelor italiene? Si cu fostii jucatori ce au facut?ce e in mintea lor? Roma a dat 37 mil pe 42 jucatori, insemnand o medie de cam 850.000 pe jucator. astea sunt sume de Liga 1, si totusi, inter, juve, roma sunt toate cluburi cu pretentii. Sunt curios ce o sa faca sezonul asta, chiar o sa le urmaresc performantele:-?

Ribery7
30 August 2012 10:02

Da,in sfarsit. acum nu ramane decat sa nu fie o dezamagire, dar nu cred. Pana cand nu o sa il vedem facand minuni pe teren cred ca toti o sa avem un nod in gat gandindu-ne ca ne-am luat tzaca. Sunt convins ca la fiecare meci doar decent sau la fiecare greseala a lui o sa se ia cineva de el si o sa zica ca nu merita banii:)). Eu insa sunt foarte multumit ca a venit, imi doream demult sa iasa gustavo din teren.

Basty31Basty
Basty31Basty
30 August 2012 9:15

Insfarsit a ajuns…. Asteptam asta de mult!!!!:D

dan
dan
30 August 2012 7:06

@fcdm3:
Daca il mai aveam si pe Dzeko, atunci am fi avut un dream team la Munchen. Chiar si-asa se anunta un an promitator la finalul caruia, de ce nu, sa mai aducem o liga in vitrina clubului.

Despre topul de mai sus, Real l-a adus pe Modric, din cate stiu eu, pe vreo 46m…

FanBayern
30 August 2012 4:52

40 milioane!!!Trebue sa manince pamintul de sub el pentru a recupera acesti bani!

fcdm3
Moderator
29 August 2012 23:53

Haideti sa fac si un top al echipelor care au investit cei mai multi bani in jucatori in aceasta vara. Bayern se afla pe locul 3.
1.PSG – 140 mil. euro (9 jucatori adusi)
2.Chelsea – 97,7 mil. euro (13 )
3.BAYERN – 70,3 mil. euro (10)
4.Man Utd. – 59,2 mil. euro (13)
5.Juventus – 50,9 mil. euro (34! cu tot cu cei imprumutati)
6.Tottenham – 47,9 mil. euro (7)
7.Inter – 46,5 mil. euro (37! cu tot cu cei imprumutati)
8.Arsenal – 43 mil. euro (16)
9.Liverpool – 41,3 mil. euro (7)
10.Roma – 37,7 mil. euro (42!!!)
11.Barcelona – 33 mil. euro (7)

14.M’gladbach – 30,4 mil. euro (11)
15.Real Madrid – 30 mil. euro (6)

17.Dortmund – 25.6 mil. euro (13).

Informatiile sunt din TRANSFERMARKT.

fcdm3
Moderator
29 August 2012 23:32

Managerul nationalei Germaniei si fostul mare fotbalist Oliver Bierhoff (44 ani) simte nevoia sa comenteze si el ceva legat de achizitiile lui Bayern. “Despre Martinez am auzit numai lucruri bune.” Apoi critica politica de transferari a lui Bayern: “a cumparat anii trecuti jucatori de 30 – 32 ani care nu mai contau la cluburile lor” Si da exemplele: – van Bommel, adus la 29 ani in 2006 de la Barca, asa numitul “leader agresiv” – Luca Toni, adus la 30 ani de la Florenta, cat a jucat la Bayern a fost bun (58 goluri in 89 meciuri), dupa care s-a stins – Claudio Pizzaro a venit acum la 33 ani… “Eu nu critic. Dimpotriva! Felicit pentru decizia de a-l lua pe Martinez, mai ales ca-i tanar si valoros iar liga devine mai atractiva. Trebuie adusi jucatori pe la 24-25 de ani care sa aiba viitorul in fata” a adaugat el. Subscriu la ceea ce a zis Bierhoff. Ar mai trebui adaugati si alti jucatori. De exemplu, Tymoschtschuk, care a fost adus la 29 ani. In legatura cu Pizarro, chiar daca… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator