De curand am gasit pe net un filmulet cu cele mai bune momente ale lui Oli Kahn la Bayern si la nationala Germaniei. Enjoy: 

 Credeti ca omul care este considerat urmasul lui, Manuel Neuer, va reusi sa se ridice la valoarea si performantele lui Kahn? 

0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Basty31Basty
Basty31Basty
6 June 2012 14:20

DANKE FÜR ALLES O.KAHN!!!!

gery76
5 June 2012 2:18

@DarkMac:
-Asa este, Kahn este inegalabil din toate punctele de vedere si va ramane pe veci TITANUL pentru noi fanii lui Bayern,insa nu trebuie uitat un amanunt in legatura cu Manuel Neuer si anume acela ca a venit pe un val de contestare al unei parti a suporterilor lui Bayern,a fost fluierat la inceput,razlet e adevarat ,dar s-a comportat ca un domn mereu,de la primul sezon la Bayern ,in meciurile cruciale nu i se poate imputa nimic,cu exceptia meciurilor cu Monchengladbach,ca totul sa culmineze cu meciul fantastic cu Real Madrid in care a avut un rol covarsitor,in finala a aparat un penalty si repet toate acestea din primul sezon ,ceea ce este remarcabil.
-Nici lui Kahn nu i-a fost usor la inceput ,ba pot spune ca inceputul lui Kahn a fost mai ezitant,e adevarat si echipa era intr-o perpetua reconstructie si reformare,deci putem spune ca Neuer are tot timpul pentru a deveni un lider,depinde si de taria lui de caracter in a se impune!

DarkMac
4 June 2012 20:13

Dupa cum spuneam si intr-un post anterior.. unde esti to Kahn?!
NU… nu cred ca Neuer e in stare sa devina ceea ce a fost Kahn.
Neuer e un portar bun care insa nu cred ca poate ajunge un al doilea Kahn.
Ca sa fi Kahn trebuie sa fi in primul rand capitanul care a fost el. Cei mai vechi in bransa stiu la ce ma refer. Kahn nu era doar un portar, a fost ceea ce pentru mine reprezinta cel mai capitan dintre toti capitanii de echipa ce au existat vreodata. Imi doresc din tot sufletul ca Neuer sa ajunga Kahn. Dar din pacate nu cred ca are caracterul ce a facut din Kahn cel mai bun portar a lumii.

lesas
lesas
3 June 2012 19:14

impresionant , citesc cu cea mai mare placere comentariile , in special ale celor cu vechime in cultura fotbalului
CU RESPECT !

gery76
3 June 2012 18:32

@Schweinsteiger_31: -Ca sa revenim la amintiri,mai ales ca in ultimii 3-4 ani intreg universul fotbalistic se invarte aproape in totalitate in jurul lui Messi si Cr.7,de parca fotbalul s-a nascut odata cu cei 2 sau Barca si Real,vreau sa revin cu cateva exemple despre ceea ce insemna fotbalul la varf in timpul adolescentei mele. -In perioada’86-’94,exista un numar record de fotbalisti decisivi,numere 10 cum ne place noua sa zicem,dar si mijlocasi de exceptie in general ca sa nu mai vorbesc de atacanti incredibili. -Germania avea paradoxal cea mai tehnica linie de mijloc din Europa,cu ”mingicari” demni de Copacabana,cu Haessler si Littbarski imbatabili cu mingea la picior,cu Buchwald asigurand spatele dar cand era nevoie ,pasand decisiv cum a fost in meciul cu Olanda din optimile’90 cand a pasat decisiv catre Klinsmann si Brehme si cu un Lothar Matthaus ,aflat la apogeul carierei si considerat pe buna dreptate cel mai bun coordonator de joc din Europa in perioada 1988-1992,cand datorita groaznicei rupturi de ligamente a trebuit sa se retraga ca libero. -Banca de rezerve germana in linia de mijloc ,era una fabuloasa… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
3 June 2012 12:28

@gery76…mi-ai trezit o amintire placuta…eram prin clasa a 12-a adica prin 2006 se intampla..si ma pune profa de franceza sa fac o compunere bineinteles in franceza..despre idolul meu…si pe cine crezi ca am ales…pe “OLI KAHN”.In momentul cand sustineam compunerea…era orala..o colega din clasa nu prea era atenta..desi invata bine…profa o pune i-a zii tu ce a zis pana acum colegul tau..adica eu :P,a cam ramas blocata..nu a stiut ce sa mai zica..in fine.Am luat 10 pe compunere…..si am simtit ca am fost si eu pt un moment la cel mai inalt nivel alaturi de OLI KAHN.

Astazi se spune ca circula un proverb sau o vorba…”inainte cand se juca cu adevarat fotbal…jucatori…erau numiti fotbalisti…in vremea noastra de acum se spune ca sunt doar jucatori nu si fotbalisti”.

MIA SAN MIA.
FC BAYERN FOREVER NUMBER ONE – 1900.

gery76
3 June 2012 1:01

@Schweinsteiger_31:
-Primele imagini cu Oliver Kahn ce-mi vin acum in minte,sunt cele din poarta lui Karlsruhe ,imediat dupa revolutie,cand televiziunea sarba transmitea imagini cu rezumatele din Bundesliga,duminica seara la emisiunea 24 Ceasa,daca bine mi-aduc aminte si in care Kahn era la inceputul carierei ,avand colegi la Karlsruhe pe viitorii jucatori ai lui Bayern Oliver Kreuzer ca fundas central[ n-a facut istorie la Bayern]si inegalabilul Mehmet Scholl,viitorul mare talent al munchenezilor!
-Alti colegi mai cunoscuti din acea perioada ,nu-mi mai aduc aminte decat de Schuterrle si Hermann,primul facand parte si din marea echipa a lui Karlsruhe din anii ’93-’94 cand au invins Valencia cu Belodedici de nerecunoscut cu 7-0!

flo
flo
2 June 2012 22:55

Un asa capitan nu stiu cand va mai avea Bayern… ca fotbalist foarte bun, hotarat si cel mai important.. NEBUN 😀

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31