După ce au ratat trofeul Champions League deşi finala s-a jucat chiar pe terenul lor, cei de la Bayern Munchen încearcă să se replieze rapid. Bavarezii vor să transfere un jucător dorit şi Manchester United si Barcelona.

Javi Martinez a pierdut, de asemenea, o finală europeană în acest sezon alături de Athletic Bilbao, dar a atras atenţia marilor grupări din Europa. Bayern Munchen a pregătit 32 milioane de lire sterline pentru achiziţionarea lui Martinez şi speră ca această ofertă să-l convingă pe jucătorul iberic să aleagă Bavaria.

Javi Martinez are 23 de ani, 190cm şi poate evolua atât ca fundaş central, cât şi ca mijlocaş la închidere. A trecut şi pe la Osasuna înainte să-şi facă un nume în fotbalul european la Bilbao şi a fost selecţionat la toate naţionalele “Under” ale Spaniei. Din 2010 a fost convocat la prima reprezentativă, perioadă în care a acumulat 7 selecţii. 22 milioane de euro este cota de piaţă a lui Javi Martinez, conform transfermarkt.de

sursa: prosport.ro

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
Moderator
25 May 2012 7:51

Atacantul argentinian Matias Suarez (Anderlecht, 24 ani, 1.82m) are sanse f. mari sa se transfere la Bayern. El a marcat de 7 ori in 10 meciuri in Europa League si 12 goluri in 35 de meciuri in liga belgiana. Cota de piata este de 10 mil. euro, conform TRANSFERMARKT.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
24 May 2012 14:25

asa e ,heynkees vrea o echipa de milocasi,avem deja 4-5 mij centrali,el mai vrea unu cel putin,probabil ca sa aiba si rezerve pentru rezerve,ori martinez,ori sahin,sunt buni,nu zic,dar nu acolo avem noi nevoie,mijlocul e cel mai bun compartiment de la bayern,problema e in atac,nu poti sa mergi pe mana lui gomez 60 de meciuri pe an
in mijloc sinhurul post la care ar trebui sa se gandeasca e cel de aripa stanga,ptr ca nu avem rezerva ptr ribery

JulianFCB
JulianFCB
24 May 2012 13:42

@fcdm3: Domnul Juup probabil vrea sa atace cu mijlocul . cu Schweini si kroos in atac cred ca va cuceri cel putin CL. Atacul e una dintre bube la bayern nu stiu cum gandeste

fcdm3
Moderator
24 May 2012 12:29

Intrebat de conducere unde si-ar dori un jucator de top (in atac, in aparare sau la mijloc), Heynckes a declarat:”la mijloc!”. Desi, acest Martinez nu este un jucator de top (poate o speranta) se pare ca spre el se indreapta conducerea… Uli Hoeness a lamurit si problema in ceea ce priveste continuitatea antrenorului Heynckes:”De ce sa plece? Are contract pana in 2013! Ramane in orice caz!” Iar Heynckes declara ca isi doreste pt. sezonul viitor o echipa “cu mai multa substanta, mai multa concurenta si sa aiba mai multa valoare”. Insa de la fapta la vorba e cale lunga, uneori… Contento si Petersen isi doresc si ei sa plece cu orice pret. Primul este dorit de mai multe echipe italiene dintre care Napoli e cea mai interesata iar de al doilea e interesata Werder Bremen, cea de la care vor sa plece cel putin 8 jucatori! Super-atacantul olandez Luuk de Jong (Twente, 21 ani) a fost in vizorul lui Bayern apana sa confirme Pizzaro ca vine. Acum acest jucator nu-i mai intereseaza decat pe Dortmund si Schalke04. El a marcat… Citeste mai mult

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
23 May 2012 18:19

de ce sa ia alt mijlocas defensiv sau mijlocas central sau fundas central,avem deja titulri si rezerve ptr fiecare din ei pe posturile astea,problema e in atac,chiar daca il ia pe pizarro tot mai trebe un atacant bun,si neaparat o aripa stanga ca nu e rezerva pe postul lui ribery

dzeko sau giroud si mertens,sper sa nu aduca nu stiu ce ciurucuri iara,ce dracu sunt prosti asa,se lauda ca sunt bogati dar nu dau banii cand trebuie!

gery76
23 May 2012 17:32

Eu cred ca despre Javi Martinez,nu putem spune ca este un mare NUME,inca este un jucator destul de tanar,calitati fizice perfecte,da si eu cred ca ar fi un transfer util mai ales ca p[oate fi folosit atat in centrul liniei defensive unde mereu am avut probleme dar si ca in inchizator ,unde pana acum titular a fost mai mereu ”balerinul” Gustavo.

gery76
23 May 2012 17:27

Drum bun Rafinha si cale batuta nu ne-a fost de nici un ajutor,calitati ofensive ar avea dar pe faza defensiva este gafeur de meserie!
-Cam schimbator si Heynkes ,la inceput l-a dorit,apoi nu l-a folosit decat in situatii de avarie ,ce sa mai vorbim inca un transfer esuat!

lizard
23 May 2012 15:15

parerea mea ca ar fi bine daca ar veni e un jucator bun am urmarit jocurile lui bilbao si mia placut cum a jucat … dar nu cred ca da bayern atata pe el desi ar fi cazu sa mai faca si transferuri spectaculoase… precum barcelona real chelsea sau alte cluburi pana si juventus am vazut ca are un buget bun pentru nou sezon dc nu ar avea si bayern ?

fcdm3
Moderator
23 May 2012 12:18

Si totusi Heynckes a declarat azi ca isi doreste un jucator de top pentru mijlocul echipei! Iar presa germana spune ca e vorba de acest Javi Martinez!
In alta ordine de idei, cei de la Schalke04 si-l doresc f. mult pe Rafinha iar Heynckes nu-l mai vrea la echipa…
Astept zilele viitoare sa se clarifice lucrurile.

fcdm3
Moderator
23 May 2012 8:46

Presedintele lui Schalke04, Tonnies, clarifica lucrurile: “Howedes nu e de vanzare!” Asadar, inca o speranta spulberata…

fcdm3
Moderator
23 May 2012 8:36

Nu stiu daca este cea mai buna alegere avand in vedere subtirimea lotului, problemele din aparare si ineficienta in atac.
Conducerea clubului nu a vrut sa dea o astfel de suma pe jucatori consacrati deci cum poate sa dea pe o speranta? Raspuns: Martinez nu va veni!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 May 2012 22:45

STADION : ALLIANZ ARENA – MUNCHEN (LOCUL DESFASURARII PARTIDEI AMICALE)

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 May 2012 22:44

* AMICAL 22.05.2012

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 May 2012 22:43

FC Bayern – Olanda 3:2 (2:2) AMICAL – 22.050.2012

FC Bayern : Butt – Rafinha, Tymoshchuk (46. Boateng), Badstuber, Alaba (72. Contento) – Luiz Gustavo, Pranjic – Müller (34. Usami), Kroos (46. Lahm), Olic (72. Ribéry) – Petersen (72. Gomez)

Rezerve : Neuer

Olanda : Vorm – Boulahrouz (46. Anita), Vlaar, Mathijsen (46. Bruma), Willems – De Jong (46. Maher), van der Vaart (46. Strootman) – Narsingh (76. Robben), Sneijder (46. Lens), Kuyt (46. Siem de Jong) – Huntelaar (46. Luuk de Jong)

Arbitru: Günter Perl (München)

Spectatori : 33.000

Marcatori : 1:0 Kroos (17.), 1:1 Huntelaar (18.), 1:2 Narsingh (20.), 2:2 Petersen (28.), 3:2 Gomez (87.)

Cartonase galbene : – / –

marllenn
marllenn
22 May 2012 22:22

Daca scoate conducerea 22 milioane cred ca va veni

flo
flo