Finala Champions League ne-a lasat tuturor un gust amar. E clar ca cel putin pana la urmatorul eveniment major in care va fi implicat clubul Bayern ne vom aduce aminte cu tristete ca am fost acolo, “cu o mana pe trofeu”, cum a spus Thomas Muller.  Mai important decat “o tinichea” (vorba prietenului stefan1331), ramane insa realizarea noastra, a membrilor FC Bayern Romania. Ne-am strans intr-un numar destul de mare in ziua finalei, pe care am urmarit-o in Bucuresti, la Half Time Bar. Si in tara am inteles ca s-au organizat cateva intalniri intre fanii dinFC Bayern Romania. Pentru asta nu pot sa fiu decat mandru si sa va multumesc. 

 

 

 

 

 

 

 

Intalnirea de la Half Time are si o poveste interesanta in spate. In acelasi bar, in urma cu 2 ani si cateva zile, am urmarit o alta finala de trista amintire – cea cu Inter. Imi amintesc ca am organizat intalnirea impreuna cu un prieten de la serviciu. Am invitat multi prieteni. Pana la urma ne-am strans vreo 12. Eu si prietenul co-organizator – mari fani Bayern. Am fost insa tare dezamagiti… Aproape toti ceilalti oameni din bar tineau cu Inter. “Domne, e Chivu acolo”, “Italienii sunt mai aproape de noi, sunt latini”… am auzit toate cliseele posibile. Cert e ca pe Bayern o mai sustineau 2-3 rataciti prin bar. Mi-a fost foarte ciuda, in special cand i-am vazut cum se bucura la goluri. Atunci a luat nastere si ideea de a infiinta un fan-club. Mi-am propus ca intr-o zi sa umplu barul ala cu fani Bayern. Sau macar sa fim noi majoritari. Cu ajutorul vostru am reusit. Ati vazut ce bucurie generala a fost la golul lui Bayern. Va multumesc inca o data in numele tuturor oamenilor care se ocupa de FC Bayern Romania.

Pentru noul sezon planuim sa ducem la urmatorul nivel fan-clubul nostru. Am vrea sa facem tricouri cu emblema fan-clubului, pe care n-am ales-o inca, dar o vom face. Am vrea sa decoram un bar care sa ramana “al nostru” la meciurile lui Bayern, cel putin in Bucuresti, unde suntem mai multi. Pentru toate astea, avem nevoie de voi, in special de prezenta voastra la intalniri, adica la meciuri. Vom discuta despre proiectele noastre in detaliu tot aici, pe site. Pana atunci, bucurati-va de vacanta si sa speram ca la anul vom avea mai multe motive de bucurie! MIA SAN MIA!

 


0 0 vote
Article Rating
14 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
West
23 May 2012 11:04

Da sigur sintem mai multi Fanii BAYERN MUNCHEN pentru mine doar Bayern exista in rest celelalte cluburi nu conteaza sa va spun ceva am mai gasit doi fanii Bayern pe baieti mei care sint minunati . Astept cu nerabdare tricourile

ebaltig
ebaltig
22 May 2012 22:01

Nu sunt de mult membru al fan clubului…dar acum sunt foarte bucuros ca fac parte din marea familie Bayern. Am 20 de ani si pot spune ca de cand ma stiu am simaptizat acest club din simplul motiv ca bunicii mei locuiau aproape de Munchen si de mic in vacante si cu alte ocazii eram la ei plecat. Bunicul meu mi-a indus aceasta pasiune . Cel mai bucuros am fost cand mi-a cumparat un echipament a lui Bayern( tin minte ca era cu Elber, unul dintre jucatorii mei preferati care au trecut pe la Bayern). Stiu sigur ca nu sunt singurul care am fost extrem de bucuros ca am eliminat-o pe Real. Majoritatea prietenilor mei tin cu Real si Barca… si nici unul nu ii dadea nici o sansa in acel meci. Astefel de lucruri ma fac sa iubesc si mai tare aceasta echipa. Tin si eu cu o echipa din Romania( desi incepe sa ma plictiseasca fotbalul nostru si nu prea il mai urmaresc cu acelasi interes) dar prima mea dragoste din fotbal este Bayern si asa va ramane… Citeste mai mult

Florin
Florin
22 May 2012 20:10

Vai Doamne, ce-as vrea sa fie asa si la mine in Focsani. As vrea si eu sa am mai multi suporteri de-ai lui Bayern pe langa mine sa sustinem impreuna echipa. La mine la scoala colegii ma tachineaza mereu ca de ce tin cu Bayern si nu cu echipe de genul Barca sau Real care au performante an de an iar eu le raspund mereu cu “Mia san Mia”. Sambata din tot localul in care am fost sa vedem meciu mai eram eu si cu inca vreo 2 care tineau cu Bayern dar in ciuda acestui fapt i-am acoperit pe suporterii lui Chelsea care erau defapt majoritari.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 May 2012 17:58

@Rhadhoo27…abia astept,sunt ca un copil mic..care isi asteapta jucaria favorita,adica FCB…desi am 25 ani iubesc si pun suflet ca un copil mic pt un lucru al sau preferat si mult indragit(FC BAYERN).

MIA SAN MIA.
FC BAYERN NUMBER ONE.

Site-uri pt fani pt meciul de diseara ora 21:30 :

http://livefootball.ws
http://www.lshunter.tv/football-live-video-streaming.html
http://www.sportlemon.tv/

lesas
lesas
22 May 2012 17:50

Schweinsteiger_31 primele doua locuri sunt la fel si pentru mine , o combinatie ciudata dar ma bucur ca mai sunt si alti.
Referitar la comunitatea care se formeaza incet, incet aici TOT RESPECTUL. De un an aproximativ de cand am gasit site-ul cand deschid calculaorul aici ma uit prima oara sa vad ce e nou sau ce se mai comenteaza

RESPECT!!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 May 2012 17:26

@gery76 si @Rhadhoo27 baietii am toata stima si onoarea pt ceea ce faceti pt acest fan club.Avem nevoie de oameni cu un asemenea caracter puternic,devotati pt FC BAYERN.Sincer la poveastea pe care gery76 o prezinta eu am intalnit un sef al jandarmeriei de la Pitesti si imi spunea ca a fost prezent la Craiova-FC BAYERN in ’82 si imi spunea ca iubeste pe BAYERN la nebunie si ca era foarte incatat de magnificul Paul Breitner(preferatul sau).Am ramas uimit..si nu imi venea sa cred ca un om cu o asemenea raspundere indrageste ENORM o echipa ca si FC BAYERN. Chiar daca intragesc si alte echipe din europa si america de sud pt mine FCB ramane numarul unu inconstestabil. TOPUL PREFERINTELOR PT MINE: 1.FC BAYERN 2.FC RAPID BUCURESTI 3.RIVER PLATE (ARGENTINA) 4.ARSENAL LONDRA 5.DACIA MIOVENI (orasul din care sunt) 6.FC ARGES 7.OL.LYON 8.DEPORTIVO LA CORUNA (SPANIA) Am indragit aceste echipe pt ca unele dintre ele face ca soarta sa aibe lucruri in comun. Am tot respectul pt baietii care fac parte din acest fan clubul FC BAYERN ROMANIA si care tin cu… Citeste mai mult

Radu
Radu
22 May 2012 14:40

Super ideea cu tricourile !

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 May 2012 14:30

Bayern e adevarata CAMPIOANA din 2012: Abramovici plange de nervi! Chelsea, Barcelona si Real Madrid sunt neputincioase: Chelsea a invins pe Bayern in finala Champions League, insa Abramovici nu s-a putut bucura precum sefii de pe Allianz Arena. Bayern a fost numit al doilea dintre cele mai valoroase cluburi din fotbaul european. Un raport al celor de la Brand Finance care a analizat cele mai mari 50 de branduri din sport ii evalueaza pe cei de la Bayern la 786 de milioane de dolari. Chelsea valoreaza doar 398 de milioane de dolari. La fel cum s-a intamplat si in 2011, Manchester United este pe primul loc cu 853 de milioane de dolari. Politica de expansiune le-a adus o crestere considerabila, chiar si pe timp de criza financiara. “United are expunere internationala”, explica Dave Chattaway , seful Brand Finance pe partea de sport. “United are oameni care au lucrat pentru branduri precum Pepsi sau Disney. Experti in marketing care au stiu sa se impuna si in sport. Bayern sunt insa marii castigatori. Chiar si dupa ce au luat bataie de la… Citeste mai mult

catalin
22 May 2012 13:51

ar fi super daca si in alte orase cum e in bucuresti cu adunarile de fani la meciuri tare mi-as dori sa merg si eu sa vad un meci cu fani adevarati bayern nu cum ma uit de 6 ani la meciurile lui bayern singur dar asta e parca din tot maramuresul eu is singuru fan bayern dar ce sa faci asta e traba la noi numa real si barselona

gery76
22 May 2012 2:34

-Rhadhoo27
-Esti omul pentru care am tinut sa-mi expun unele impresii pe acest site,[ cand desi sunt un anti-talent al computerului,mi-ai spus ca scriu cu multa patima,dar si cu experienta in ceea ce priveste istoria acestui club despre Bayern] cu convingerea ca acestea vor ajunge la ceilalti simpatizanti ai lui Bayern ,eu avand convingerea ca prin ”fanatismul”meu voi convinge poate si alti iubtori de fotbal sa tina cu aceasta MINUNATATA ECHIPA BAYERN MUNCHEN,echipa la care eu am devenit simpatizant in 1982 la meciul Craiova -Bayern 0-2,desi sunt oltean din tata in fiu si cu toate acestea BAYERN este echipa care o voi purta mereu in suflet alaturi de U CRAIOVA!!!!!

Filip
Filip
22 May 2012 1:21

Frumoase cuvinte Radule. Intr-adevar suntem ca o mica familie pentru cateva minute de meci. Raman alaturi de voi in continuare.

MIA SAN MIA

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x