Au mai ramas 15 zile si tot atatea nopti pana la finala la care am visat cu totii. Pe 19 mai, Bayern joaca acasa, la Munchen cu Chelsea cu trofeul UEFA Champions League pe masa. 

Hai sa ne incalzim deja pentru marele eveniment. Pleaca cineva dintre voi la Munchen? 

Asa, sa fie condimente inainte de finala, am gasit astazi doua stiri interesante. Presa de la Barcelona anunta ca vicecampioana Spaniei este interesata de pustiul-minune de la Bayern, David Alaba.

In presa din Germania se speculeaza ca Bayern ar fi interesata sa-l cumpere pe Gonzalo Higuain de la Real Madrid.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cum vi s-ar parea aceste mutari?

 


 

0 0 vote
Article Rating
31 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
flo
flo
7 May 2012 20:28

Sper ca macar acum sa-i batem pe galbejiti.

Snack
Snack
7 May 2012 19:58

daca pierdem ocazia sa castigam finala atunci nu cred ca vom trai atat cat sa mai avem odata o asemenea ocazie
dar nu o vom pierde , sunt convins
avem o echipa de invidiat

flo, sunt de acord cu tine, finala cupei cred ca va fi mai grea decat finala cl

flo
flo
7 May 2012 19:47

Oricum… daca Bayern pierde aceasta finala… nu stiu cand ne vom confrunta cu o asemenea oportunitate… Sa joci “ACASA” cu Chelsea o finala de UCL mi se pare mai mult decat perfect [ plus ca are multi jucatori indisponibili Chelsea ].
Cred ca o sa fie mai grea finala Cupei Germaniei decat finala UCL.

DarkMac
7 May 2012 17:16

DACA luam bataie in finala CL, sunt convins ca se va intampla doar din cauza lui DvB. NU se poate sa revina in fotbal chiar in finala CL. NU inteleg decizia lui Jupp decat daca DvB este secondat in aparare de un mijlocas defensiv. Singurul mijlocas la inchidere la care ma gandesc este Bastian care nu prea mai joaca nimic de cand cu accidentarea.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
6 May 2012 20:07

a batut pe liverpool,o echipa mediocra de cativa ani buni,momentan pe locul 9 in anglia,fara nici o perspectiva…nu mi se pare asa de speriat ca au luat cupa,mai de speriat mi se pare ca nu avem solutii reale in locul lui badstuber,tymo e praf iar van buyten e nerefacut si fara meciuri in picioare de f. mult timp
din pacate ptr noi acolo s-ar putea pierde meciul,de daca don jupp nu a crezut ca e nevoie sa faca un transfer in iarns…asta e

neamtmischu
neamtmischu
6 May 2012 19:26

ozil e bun la noi,cu el facem un lot complet
bai fratilor,londonezii au luat cupa angliei,is de speriat,oare ii batem?nu ne permitem greseli,mie frica
sper sa luam si noi cupa germaniei in fata lui bouRUSSIA dortmund sa vada si ei pe a carui autobuz au ,,urinat,, nesimtitii…

fcdm3
fcdm3
6 May 2012 12:23

Pot sa fac pariu cu oricine: Alaba nu pleaca nicaieri iar Higuain nu vine! Argentinianul (24 ani) are o cota de piata de 35 mil. euro, prea mare pentru sefii lui Bayern iar daca Real nu vrea sa-i dea drumul e clar…

flo
flo
6 May 2012 11:30

Sper ca Dortmund si Schalke sa faca o treaba buna in cupele europene pentru ca Germania sa primeasca punctaje mari de la UEFA. Macar in sferturi sa ajunga Dortmund si Schalke.

ion
ion
6 May 2012 11:02

2013 sa stii ca campionatul il cistigam fara probleme gata cu Dortmund ….da mie mii interesant daca Dortmund va face fata in europa caci sezonul asta a fost considerata cea mai slaba echipa din bundesliga in eurapa nici nu a esit din grupele cl …. da ce tine de bundesliga nu cred sal ia si anul viitor

fcdm3
fcdm3
6 May 2012 10:42

Bayern a surclasat-o pe Koln retrogradand-o in liga a 2-a, facandu-l pe Podolski sa planga (“cea mai amara infrangere din viata mea!”) iar pe suporterii gazda sa dea foc la stadion!!! Echipa probabila care va fi folosita in finala CL a fost pe terenul lui Koln sambata iar jucatorii au primit notele urmatoare: Neuer 2, Contento 3, Boateng 3, Tymo 4, Lahm 2, Schweini 2, Kroos 2, Ribery 2, Muller 1, Robben 2, Gomez 3. Au mai jucat Alaba, Badstuber si Rafinha. Muller, a fost jucatorul meciului cu 2 goluri (al doilea a fost cu calcaiul!) iar Robben a dat un gol superb. Celalalt gol a fost un autogol dupa ce Ribery i-a zapacit pe fundasii adversi. S-a terminat campionatul iar BAYERN s-a clasat pe locul 2 dar daca ne uitam la clasarile din ultimii ani linia de clasament nu e asa de rea. Ideea ca Dortmund a jucat prea bine, cu 28 de meciuri fara infrangere, nu a jucat Bayern prea slab (bine exceptand cateva meciuri..). Golaverajul +55 (ca si Dortmund) este cel mai bun dintre toate clasarile din… Citeste mai mult

gery76
6 May 2012 0:58

-Cel mai important lucru este acela pe care ni-l dorim cu totii si anume castigarea CH.League,iar dupa un asemenea deznodamant fericit ,altele vor fi si optiunile majoritatii jucatorilor,majoritatea intelegand ca nu doar optiunea presei este vitala in cariera ,ci si seriozitatea clubului la la care doresti sa evoluezi.
-Alaba nu are nici un interes sa devina ca si Nuri Sahin ,doar un trofeu ,singurul avantaj fiind acela de a evolua la o echipa ultramediatizata precum Barca,insa neavand nici cea mai mica certitudine ca va fi acest transfer ,un progres in cariera sa,pe cand la Bayern daca va continua pe aceata linie de seriozitate ,are toate sansele sa devina un punct de reper in cadrul acestui club de mare traditie Bayern Munchen.

mishubayern
mishubayern
5 May 2012 22:06

Sper ca alaba nu pleaca nicaieri. Cat despre higuain nu cred sincer ca bayern are ce sa faca cu el. Si mai ales daca real cere vreo 30 de mil pe el. mult mai bun ar fi dzeko.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
5 May 2012 20:32

Madrid: Higuain nu este de vanzare! Higuain si viitorul sau au facut sa curga multa cerneala in ultima perioada in presa internationala. Daca Higuain a lasat de inteles ca vrea sa plece la Bayern, Realul nici nu vrea sa auda si anunta ca fotbalistul va fi si in sezonul viitor pe Santiago Bernabeu. Dupa ce in presa internationala s-au vehiculat mai multe posibile destinatii ale lui Higuain, clubul din Madrid a dorit sa puna punct tuturor speculatiilor. “Higuain nu este de vanzare! Are mai multi ani de contract cu noi si va ramane in continuare aici. Daca i-am pune un pret, fie el si indecent de mare, inseamna ca ar fi disponibil sa plece, dar nu este cazul Mourinho va conta pe el si in sezonul viitor. Va putea pleca numai daca cineva ii va plati clauza de reziliere a contractului, care este de 200 de milioane de euro. Jucatorul nu a mai prins primul 11 in acest retur, iar in partidele cu Bayern si Barcelona a jucat doar cateva minute. Higuain simte ca a pierdut duelul cu Benzema si… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
5 May 2012 19:44

Poate nu va fi Tymo titular ,va reveni DvB si cred ca face un meci mare.Dar o varianta ar fi Boateng in centru si cu Rafinha pe dreapta.
Cred ca principalul nostru fundas 😀 va fi publicul si deasemenea al 12-lea jucator.
Cel mai mult conteaza ca avem cele 2 arme letale RIBERY si ROBBEN si vom macina pe ambele parti aparea lui Chelsea.

MIA SAN MIA.
FC BAYERN FOREVER NUMBER ONE — 1900.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
5 May 2012 19:05

la ce sa mai il luam pe sahin?noi nu avem rezerve ptr mijlocasii de benzi si mai luam un mijlocas central,avem deja 4 jucatori pe postul ala,poate doar daca l-ar vinde pe tymo care oricum a fost praf din prima zi de cand a venit la beyern,atunci da ar fi bun alaturi de gustavo ca rezerve ptr kroos schweini in mijloc acolo higuain nu cred ca ajunge la noi,probabil real cere in jur de 30-40 mil pe el iar bayern nu cred ca are de ce sa dea atat pe un atacant care va fi rezerva lui gomez si oricum speculatiile cu higuain la bayern se bazeaza pe faptul ca e nemultumit ca nu mai e titular la real,si adica ar prefera sa fie rezerva la bayern,nu are sens…mai bine il ia pe giroud,ala ar putea juca si pe postul pe care joaca t muller,in spatele lui gomez ptr k nu e exclusiv de careu ca gomez,plus ca ar da pe el probabil de 3 ori mai putin decat pe higuain,nu mai vorbesc de salariu 🙂 apropo spuneti-va rugaciunea pentru… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
5 May 2012 18:01

1.FC Köln 1-4 (0-1) Bayern München – Stadion : RheinEnergieStadion (Köln)

1. FC Köln : Rensing – Brecko, McKenna, Geromel, Eichner – Lanig (69. Buchtmann), Pezzoni – Riether, Jajalo (46. Novakovic), Peszko – Podolski

FC Bayern : Neuer – Lahm, Boateng, Tymoshchuk, Contento – Schweinsteiger, Kroos (69. Alaba) – Robben (75. Rafinha), Müller, Ribéry (71. Badstuber) – Gomez

Rezerve: Butt, Pranjic, Petersen, Olic

Arbitru: Florian Meyer

Spectatori : 50.000

Goluri: 0:1 Müller (34.), 0:2 Geromel (52./Eigentor), 0:3 Robben (54.), 1:3 Novakovic (63.)

Cartonase gablene : Peszko / Schweinsteiger

sursa: fcbayern.de

O stire importanta “Impresari de FC BAYERN vor merge saptamana viitoare la Madrid pt a negocia un posibil transfer a lui Nuri Şahin si Gonzalo Higuaín in capitala Bavariei- Munchen”.

sursa: eurosport2 tv

West
5 May 2012 17:44

Sasi puie pofta in cui in legatura cu ALABA nu este de vinzare

Catalin
5 May 2012 12:41

Da l-am cautat si eu pe Olivier Giroud pe youtube.. Ma impreionat foarte mult la duelurile aeriene, si are un picior sting foarte bun,marcheaza mult,e tinar,eu zic ca ar fi perfect la Bayern .

Florin
Florin
5 May 2012 11:45

Giroud intr-adevar joaca foarte mult si la constructie insa si marcheaza foarte mult, nu si-au exprimat dorinta marea majoritatea ca comenteaza aici de a veni un atacant care partici si la constructie si este in acelasi timp si un bun marcator? Olivier Giroud este mai inalt decat Gomez deci pe langa faptul ca este mai mobil dar si cu o viziune de joc mai buna are si atuurile unui varf masiv care domina careul la fazele fixe. Mi s-ar parea o investitie buna, insa la Bayern nu e loc si de Gomez si de Giroud si de Higuain asa ca unul dintre francez si argentinian va cadea. Dupa parerea mea acela va fi Higuain doarece costa prea mult si noi stim cat de stansi la punga sunt nemtii.

ion
ion
5 May 2012 10:26

Da bayern trebue sa isi faca si o banca de rezerva mai buna pentru ca la moment e cam slabuta si nu ar fi rau daca Giroud va fi pe banca de rezerva ..Olici pleaca si cu cine raminem pe banca cu Petersen el e cam slabut pentru bayern dar Giroud e mai bun si daca va veni o sasi schimbe tactica lui de joc si se va da dupa BAYERN

flo
flo
5 May 2012 10:08

– Sper ca Alaba va ramane (1 jucator bun crescut aici la Bayern)
– Higuain e o tinta buna, marcheaza destul de des..
– Giroud nu stiu daca se integreaza perfect in jocul lui Bayen fiindca el e un fel de Olic, construieste mult iar sistemul lui Bayern lucreaza pe benzi mai mult si trimite mingea in careul mic/mare unde Gomez este tot timpul prezent.

ion
ion
5 May 2012 10:03

multumesc pentru raspuns alex…

AlexFCBM
AlexFCBM
5 May 2012 9:55

@ion: Giroud este varful lui Montpellier, goalgetterul Frantei

ion
ion
5 May 2012 9:45

florin scuza ca te intreb..dar cine e acesta Girou ?

Snack
Snack
5 May 2012 1:46

am uitat-

-e aproape imposibil sa faci rost de bilet la un meci important pe allianz arena
-eu am avut ocazia sa cad stadionul , am si facut turul stadionului (am plans la putin timp dupa ce am intrat)

Snack
Snack
5 May 2012 1:40

sper ca alaba sa ramana
sper ca e constient de faptul ca la bayern este apreciat de fani, ca ii e rezervat un loc in prima echipa si ca la bayern poate castigaa trofee
daca pleaca la barcelona var fi doar o simpla “vedeta”

nu cred ca va pleca daca vom castiga ucl-ul
conducatorii au promis ca nu v-a pleca nici un jucator important, pan acu s-au tinut de cuvant

-ar fi frumos sa vina higuain ptr ca nu avem cea mai buna banca

Florin
Florin
4 May 2012 23:22

Intr-adevar, sansele celor de la Barcelona de a-l achizition pe Alaba au crescut de la 3 la 5% in timp ce Bayern este favorita sa-i achizitioneze pe Higuain si Girou. Aceste date conform transfermarkt.de.

ion
ion
4 May 2012 21:36

eu stiu ca David alaba in sezonul urmator va face mult mai mult spectacol pe teren pentru asi asigura locul de titular forta ALABA si succes pentru un transfer Higuain chiar mil doresc la Bayern lam apreciat foarte mult si o facut foarte buna treaba la Real Madrid

Filip
Filip
4 May 2012 21:12

CLAR nu trebuie sa-l dam pe Alaba.

ion
ion
4 May 2012 21:03

higuain eu cred ca este o tinta buna pentru bayern si nu o sa regrete daca il vor cumpara… pentru ca am ramasa pe banca fara Olici si Petersen e cam slabus la valoarea lui bayern….dar ce tine de David alaba este o minune a rasarit anul asta foarte mult si ar fi un mare pacat sa se gindeasca la un transfer in Spania la bayern Alaba so acomodat foarte bine si se intelege pe flangul sting cu Riberiam foarte bune pase de schimb BRAVOOOOO BAYERN cu tine pina la moarter dar daca cistigati si cupa CL o sa fiu cel mai fericit fan din lume SUCCESE si va ttin pumnii

Catalin